Τζουμέρκα - Πίνδος - Χωριά Ασπροπόταμου 28-30/05/21

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα προτιμήσω άσφαλτο για να μην είμαι τελειωμένος το βράδυ και ροχαλίζω...
Πάντως το Ανθηρό - Στουρναραίικα είναι καραχώμα και δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι μετά τον χειμώνα...
Έχει και λίγη άσφαλτο βέβαια ενδιάμεσα... :laugh:
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Πάντως το Ανθηρό - Στουρναραίικα είναι καραχώμα και δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι μετά τον χειμώνα...
Έχει και λίγη άσφαλτο βέβαια ενδιάμεσα... :laugh:
Καλά και ο χάρτης το δείχνει μισό - μισό αλλά άν είμαι μόνος θα πάω από Μουζάκι. Ευχαριστώ thenos !!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλά και ο χάρτης το δείχνει μισό - μισό αλλά άν είμαι μόνος θα πάω από Μουζάκι. Ευχαριστώ thenos !!!
Μέσω Αγραφων δεν βγαίνει;
Πατημένο χώμα είναι.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Μιλώντας για διαδρομές, και χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα, έχει κάποιος φίλος ιδέα γιατί η βενζίνη έχει ακριβύνει τόσο πολύ το τελευταίο καιρό; Μέσα στο ΣΚ περνούσα απο μερικά πρατήρια εκτός Αθηνών (γιούπι!) και έχασα το φως μου! Σε μερικά είδα μέχρι και 1.7+ / λίτρο για απλή αμόλυβδη! Τέτοιες τιμές δεν είχα δει ούτε στη Φινλανδία που έχουν από τις ακριβότερες βενζίνες στην Ευρώπη.

Ενώ μέχρι το Γενάρη οι τιμές ήταν γενικά στο 1.40κάτι, ξαφνικά άρχισαν να ανεβαίνουν συνεχώς. 1.50, 1.55, 1,60, 1.70... Τι γίνεται; Είναι λόγω του οτι ανοίξαν τις πόρτες του άσυλου, οπότε σου λέει ας εκμεταλλευτούμε τα κορόιδα τώρα που θα αναγκαστούν να καβαλήσουν τα οχήματα τους;

Όπως διαβάζω, η τιμή του βαρελιού τώρα είναι στα 66,5 USD. Τη τελευταία φορά που η βενζίνη πλησίαζε τα 2 ευρώ στην Ελλάδα θυμάμαι οτι ήταν τις εποχές της οικονομικής κρίσης του '08, αλλά τότε το βαρέλι είχε ξεπεράσει τα 100 δολλάρια.
Τώρα με σχεδόν μισή τιμή βαρελιού να έχουμε αυτές τις τιμές; WTF;

ΥΓ1. Αυτή τη στιγμή που γράφω αυτές τις αράδες, η αμόλυβδη στο Μέτσοβο είναι 1.77... :(

ΥΓ2. Αυστρία: να έχεις τις Άλπεις στην εξώπορτα και βενζίνη με 1.25 ρπστ μου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μιλώντας για διαδρομές, και χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα, έχει κάποιος φίλος ιδέα γιατί η βενζίνη έχει ακριβύνει τόσο πολύ το τελευταίο καιρό; Μέσα στο ΣΚ περνούσα απο μερικά πρατήρια εκτός Αθηνών (γιούπι!) και έχασα το φως μου! Σε μερικά είδα μέχρι και 1.7+ / λίτρο για απλή αμόλυβδη! Τέτοιες τιμές δεν είχα δει ούτε στη Φινλανδία που έχουν από τις ακριβότερες βενζίνες στην Ευρώπη.

Ενώ μέχρι το Γενάρη οι τιμές ήταν γενικά στο 1.40κάτι, ξαφνικά άρχισαν να ανεβαίνουν συνεχώς. 1.50, 1.55, 1,60, 1.70... Τι γίνεται; Είναι λόγω του οτι ανοίξαν τις πόρτες του άσυλου, οπότε σου λέει ας εκμεταλλευτούμε τα κορόιδα τώρα που θα αναγκαστούν να καβαλήσουν τα οχήματα τους;

ΥΓ1. Αυτή τη στιγμή που γράφω αυτές τις αράδες, η αμόλυβδη στο Μέτσοβο είναι 1.77... :(

ΥΓ2. Αυστρία: να έχεις τις Άλπεις στην εξώπορτα και βενζίνη με 1.25 ρπστ μου...
Πέρα από τις τιμές, κλέβουν και στα λίτρα.
Έβαλα στην BP της Συγγρού ψηλά 34.5 λίτρα στην χοντρή, ενώ ήμουν στην ρεζέρβα.
33 χωράει όταν είναι εντελώς άδειο.
Κρυβόταν ο υπεύθυνος εκείνη την στιγμή, αλλά θα του κάνω χουνέρι.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ναι ισχύει αυτό που λες και η δικαιολογία είναι ότι ανέβηκαν (σε σχέση με το μηδέν που ήταν τα futures πέρυσι; ) οι τιμές του πετρελαίου κλπ, αλλά όπως γίνεται μαγικά το ίδιο και τον Αύγουστο, πρόκειται απλά για αρπαχτή.

Οι μετακινήσεις είναι για αρχόντους.

Αν κάποιος μπορεί να εξηγήσει, γιατί ενώ επιτρέπονται οι μετακινήσεις οι Καλαματιανοί τσαίοι σταματούσαν όλα τα αυτοκίνητα στα διόδια; Δεν έγραφαν αλλά δεν ξέρω και τι συζητούσαν.



gsmaniac το ίδιο μου έχει κάνει (+3 λίτρα από την χωρητικότητα του ρεζερβουάρ) η SHELL στο πράκτικερ στο Ηράκλειο. Καταγγελία έγινε, αλλά δεν έγινε τίποτα άλλο.
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
Ναι ισχύει αυτό που λες και η δικαιολογία είναι ότι ανέβηκαν (σε σχέση με το μηδέν που ήταν τα futures πέρυσι; ) οι τιμές του πετρελαίου κλπ, αλλά όπως γίνεται μαγικά το ίδιο και τον Αύγουστο, πρόκειται απλά για αρπαχτή.

Οι μετακινήσεις είναι για αρχόντους.

Αν κάποιος μπορεί να εξηγήσει, γιατί ενώ επιτρέπονται οι μετακινήσεις οι Καλαματιανοί τσαίοι σταματούσαν όλα τα αυτοκίνητα στα διόδια; Δεν έγραφαν αλλά δεν ξέρω και τι συζητούσαν.



gsmaniac το ίδιο μου έχει κάνει (+3 λίτρα από την χωρητικότητα του ρεζερβουάρ) η SHELL στο πράκτικερ στο Ηράκλειο. Καταγγελία έγινε, αλλά δεν έγινε τίποτα άλλο.
Fuel gr. Και μαύρο στο Μαυρογιαλουρο.
Το κακό είναι ότι πρέπει να βάλεις τουλάχιστον ένα αστέρι.
 

barbadinos

Μέλος
Περιοχή
Αγ.Ανάργυροι
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Vstrom χίλια
Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα..
Το 60% των πρατηρίων είναι ''εταιρικά'' με ότι συνεπάγεται (καταγγελίες κλπ) όλα στον κουβά..
Το 30% τα ελέγχουν οι μπράβοι της νυκτός...ξέπλυμα και ''μαύρα'' καύσιμα κλπ
Και το 10% λοιποί ιδιώτες με ημερομηνία λήξης κοντινή...
 

Ταξιδευτής

Αμετανόητα ονειροπόλος
Περιοχή
71° 10′ 11.32″ N 25° 46′ 58.27″ E
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Αύρα
Για να γυρίσουμε στα της εκδρομής, το κόστος της βενζίνης αρχίζει να με προβληματίζει ιδιαίτερα. Από εκεί που έβλεπα 1.45 μέχρι πρόσφατα, σε πολύ μικρό διάστημα έχει ανέβει πολύ άσχημα. 1.55, 1.60, 1.67... Και ακόμα χειρότερα όταν βλέπω στην επαρχία να φλερτάρει πλέον με το 1.80. :(
Με τη μέση κατανάλωση της Αύρας γύρω στα 6 - 6.5 λίτρα / 100 με τουριστικούς ρυθμούς, το 1.70+ της βενζίνης με ζορίζει πολύ. Έτσι, ψάχνοντας τρόπους να ρίξω όσο μπορώ το κόστος της εξόρμησης, για εμένα και μόνο υπάρχει ένα σοβαρό ενδεχόμενο να πρέπει να αλλάξω εντελώς το πρόγραμμα της Κυριακής και να μην ακολουθήσω τη παρέα σε μέρος ή ακόμα και σε όλη τη διαδρομή.
Το λέω εντελώς ενημερωτικά, χωρίς να θέλω να αλλάξω σε κανέναν το πρόγραμμα του. Η διαδρομή συνεχίζει να είναι όπως την έχει σχεδιάσει ο φίλος Αντώνης.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ρε τρελέ σόρι κιόλας γιατί δεν μου πέφτει λόγος με ξένη τσέπη.

Μιά βόλτα 1200 χιλιόμετρα (δεν τα μέτρησα ακριβώς, εκτίμηση) στα 7λ/100 στοιχίζει από 143 ως 126 ευρώ όπως τα λες. Και στο 1.7 θα είναι ένα γέμισμα μόνο, άντε δύο, άρα θα είσαι πιο κοντά στα 126 παρά στα 143. Πελοπόννησος ήταν στο 1.6, πολύ κοντά στην Αθήνα πάντως. Μάλλον στην ιδιαίτερη πατρίδα του Κούλη χρεώνουν πράιμ (μίνιστερ) πρίμιουμ.

(προσθήκη)
Μπήκα στο fuelgr που έγραψε ο mega και μάλλον πέτυχες το "fresh" των πρατηρίων γιατί τα άλλα είναι στο 1.6Χ και αν προγραμματιστείς βάζεις Τρίκαλα με 1.5Χ

(προσθήκη2)
Αγχώθηκα για το πως θα κλείσω εκκρεμότητες μέχρι Παρασκευή για να φύγω, μετά κατάλαβα ότι είναι ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ανεβάζω φωτό από εδώ και θα γράψω σε λίγο από laptop γιατί δεν μπορώ χωρίς πληκτρολόγιο


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Τι ακριβώς βλέπουμε από πάνω; Σωστά μαντέψατε, κι άλλα χιλιόμετρα :laugh:

Όχι μην τρομάζετε δεν είναι κάτι τρομερό, απλά έβλεπα την διαδρομή και η πρώτη μέρα μου φαινόταν λίγο "κοντή". κάπου 260 χλμ είχα μείνει με την εντύπωση ότι ήταν τουλάχιστον 300.

Δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί θα είμαστε λίγο άνετοι αν θέλουμε να επισκεφτούμε την μονή Κηπίνας (άραγε πόσο χρόνο θέλει αυτό; :rolleyes: ) και να δούμε λίγο Καλαρρύτες και ίσως μια παράκαμψη για να φωτογραφίσουμε από απέναντι το Συρράκο. Οπότε δεν χρειάζεται να τεζάρουμε τελείως το Σάββατο σε χλμ.

Αλλά κάθε φορά που κοιτάω χάρτες μου δημιουργείτε η περιέργεια που εξάλλου είναι και η κινητήριος δύναμη για κάθε ταξίδι. "Τι υπάρχει εκεί"; "Τι βρίσκεται πίσω απ' τον ορίζοντα, πίσω από την επόμενη κορφή";

Έτσι λοιπόν είδα αυτό το κυκλικό ύψωμα που φαίνεται στην από πάνω φωτογραφία. Έχει ένα περιμετρικό δρόμο και έχει και ένα δρόμο που ακολουθεί περιμετρικά τις γύρω πλαγιές. Σκέφτομαι να το προσθέσω λοιπόν, φεύγοντας από Βουργαρέλι. Μπορούμε να κυκλώσουμε πρώτα από εξωτερικά τις πλαγιές και μετά να κάνουμε και τον μέσα δρόμο. Αν κρίνω από το ανάγλυφο με την χαράδρα τριγύρω και τα Τζουμέρκα απέναντι με τα 2393μ περιμένω να έχει ενδιαφέρον.
Αλλά και μην έχει μικρό το κακό. Το μόνο που χρειάζεσαι για λίγα χιλιόμετρα παραπάνω είναι μια δικαιολογία και ένα σημάδι στον χάρτη :D:laugh:


Επίσης μάλλον δεν θα αποφύγω την δουλειά που βαριέμαι περισσότερο, να φτιάξω δηλαδή τους χάρτες στο Garmin.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Βγάλε πράμα και εμείς ακολουθούμε ακόμα και στην κόλαση!
 

North_explorer

Where the Pin Shows
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
BMW R 1200 GS Adv Rally
antsoar πολύ ωραία η διαδρομή του Σαββάτου σας !!! Από τις πιο αγαπημένες στην Πίνδο. :friendship::friendship:

Φιλικά Αντώνη μην σου φαίνονται λίγα τα 260-270 χλμ σε αυτό το κομμάτι υπολόγισε με στάσεις κτλ κοντά στην μέση ωριαία ταχύτητα 30-40 χλμ . πιο πάνω δεν βγαίνει με τίποτα μιας και έχει πολλά κλειστά κομμάτια , όπως το χαλίκι - Ανήλιο- Μετσόβου, και το Βουλγαρέλι - καταρράκτης - Αγναντά !
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom