Τιτιβίσματα Νορβηγίας. Πως τελικά αντιμετώπισα τον μινώταυρο Nordkapp, αλλά και όχι μόνο…

Fenta

Μέλος
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Tάκης
Μοτό
R 1200GS ADV LC
701 Aurora
CCM 644 '05
Kawasaki KLR 250 '96
Νικόλα πραγματικά ήταν ένα χειμαρρώδες ταξίδι που είχε τα πάντα. Στο τέλος της ανάγνωσης ξεχνάς την αρχή από την ποικιλία εμπειριών που αποκομίζεις. Ένα μεγάλο μπράβο για το κουράγιο και την υπομονή σου με την αντιμετώπιση των frozen εκεί πάνω και εύχομαι να είσαι γερός και να κάνεις πάντα τέτοια ταξίδια για να μας κρατάς ζεστούς τους χειμώνες με τις περιγραφές σου.
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Να στε καλα μακαρι του χρονου οση επηθυμητε να ταξιδεψεται προς εκεινα τα μερη... για αυτο εβαλα αι τοσες φωτογραφιες..... αλλα και γιατι το imageshack εχει την ταση να της εξαφανιζει...:)
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Τέτοιες περιγραφές δεν πρέπει να χάνονται. Άργησα λίγο αλλά κατάφερα να το διαβάσω με προσοχή.
Να είσαι γερος να ταξιδεύεις και να μας χαρίζεις ατέλειωτες ώρες ταξιδιωτικής αυτοβιογραφιας:friendship:
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Ευχαριστώ. πολυ .... τωρα το ειδα το μηνημα σου γιατι ειμαι εκτος λογο βδομαδας του μελητος....:):) ναι με την ανθη γιατι αλλιώς θα επρεπε αλλαζα nikname:):)

Καλα ταξιδια σε ολους μας
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ευχαριστώ. πολυ .... τωρα το ειδα το μηνημα σου γιατι ειμαι εκτος λογο βδομαδας του μελητος....:):) ναι με την ανθη γιατι αλλιώς θα επρεπε αλλαζα nikname:):)

Καλα ταξιδια σε ολους μας
Ωπαααααααα ....παμε για τριτροχο Ural!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Μην μας κοντίνεις.....προσεχε!!
Καλά να περάσετε........ξερεις ε ...... με την επιστροφή θέλω λεπτομερή περιγραφή .........στο φορουμ :friendship::friendship:
 

Adventure950

Παντού πορτοκαλί!
Περιοχή
Άγιος City
Όνομα
Vaggelis
Μοτό
KTM Adventure 950 S
Εδω και 3 βράδια και ενω έχουν κοιμηθεί γυναίκα και η γυναίκα της ζωής μου (7 μηνών :inlove:) ανοίγω το adv και βάζω μπρος την μηχανή μαζί σου.
Σήμερα λοιπόν έφτασα και στην τελευταία σελίδα η ώρα 02:25 (και καθε μερα ξυπνάω 07:00).
Ο χύμα χαρακτήρας σου με την σακούλα να ανεμίζει στα Νορβηγικά φιόρδ , έδωσε και το νόημα όλης αυτης της περιπέτειας.
Όταν αποχαιρέτισες την Νορβηγία ομολογώ οτι με έπιασε μια στενοχώρια μιας και εκεί διαδραματίστηκε ολο το έργο.


Εύχομαι πάντα όρθιος με πολλά και ασφαλή χλμ.... Με το καλό να μας επισκεφθείς στην Κρήτη.
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Ευχαριστώ για τα καλα σου λογια.... ουφ ευτυχώς τελειωσε τι ηταν παλι αυτο που εγραψα....χαρα στο κουραγιο σας....αν και καμια φορα σκέφτομαι. να γραψω και αλλες 3 μερες ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ:) πιο πολυ για να μην πατε σε καποια μερη που πηγα γιατι δεν αξιζουν μια... μιας και αυτα που έγραψα μεχρι τωρα.ηταν πραγματικα απιστευτα...

Πρεπει να βρω το κουραγιο να τα γραψω μπας και γλυτωσει κανεις...πρην το καλοκαίρι.καλο θα ηταν να το τολμισω....πιος ομως θα τολμισει να τα διαβάσει δεν ξερω:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Διαβάζοντας το κοστολόγιο από τα κομάντο θυμήθηκα ότι ξέχασα να γράψω το δικό μου κοστολόγιο… κάλιο αργά παρά ποτέ!!

Βασικά σκαφτόμουν να γράψω το κοστολόγιο αλλα επειδή το ταξίδι ηταν περίεργο σε μέρες και διανυκτέρευσης δεν ήξερα πος να παρουσιάσω το κόστος … γιατί εντάξει με την στέγη σου εξασφαλισμένη και μέρος από την σίτιση σου το κόστος διαφέρει … Αλλα επειδή το ταξιδιωτικό αυτό θα ηταν έλειπες αποφάσισα τελικά να γράψω το κόστος σε τμηματικές ενότητες γράφοντας μόνο το ταξιδιωτικά του μέρος και όχι το τουριστικό του…

Έχουμε και λέμε στο περίπου

Από Θεσσαλονίκη εος Νορβηγία 3000 χιλιόμετρα

Βενζίνη 300

Διόδια 30

Διανυκτέρευσης ( ας πούμε 4 μαζί με το πλοίο ) 45

Πλοίο 50

Φαγητό 50

Σύνολο 475

Νορβηγία 5500 χιλιόμετρα

Βενζίνη 550

Πλοία ( Λοφοτέν - Σένγια - κρουαζιερόπλοιο - και από Όσλο για Δανία) 350

16 πλοιάρια για τα φιόρδ 100

14 διανυκτέρευσης 200

Φαγητό 150

Συνολο 1350

Από Δανία εος Μόναχο μέσο Ντόρτμουντ 1600 χιλιόμετρα

Βενζίνη 150

Φαγητό 20

Διανυκτέρευσης (ας πούμε 2 ) 0

Σύνολο 170

Με την Ανθή η επιστροφή μέσω Ιταλίας χιλιόμετρα 2000

Βενζίνη 200

Πλοίο 200

Φαγητό 150

Διόδια 50

3 Διανυκτέρευσης ( μαζι με το πλοιο) 110

Σύνολο 710

Γενικό σύνολο για 25 μέρες 2705 ευρο

Για το φειζερ

Λάστιχα 220

Σέρβις 150

Και στην πορεία του ταξιδιού

Λάδια 100

Ρουλεμάν πίσω τροχού 90

Σύνολο 560

Όλα στο περίπου 3265

Γενικά μπορώ να πω ότι πήρα αρκετά διδάγματα από το ταξίδι όπως το ότι, προτού να ξεκινήσω αυτές της διακοπές έβαζα σε ιεραρχία τους ταξιδιωτικούς προορισμούς … όταν διάβαζα ένα ταξιδιωτικό κάποιον άλλων που αφορούσε την Νορβηγία, εκστασιαζόμουν ος το μεγαλύτερο ταξιδιωτικό μου όνειρο … για Άλπεις το έπαιρνα πιο χαλαρά και για την Ελλάδα, ακόμα πιο χαλαρά… ενσωμάτωνα στης σκέψεις μου το ταξιδιωτικό μου όνειρο με το ταξίδι ως ένα και αυτό…

Πλέον διαχωρίζω το όνειρο από το ταξίδι… γιατί το κάθε ταξίδι είναι διαφορετικό ….δεν υπαρχή πλέον για έμενα ιεραρχία στα ταξίδια …. Όλα τα ταξίδια έχουν την ιδία βαρύτητα ος προορισμός και αναζήτηση της περιπέτειας, είτε πας στην άλλη άκρη της Ευρώπης είτε τριγυρίσεις στον τόπο σου

Μονο τα ταξιδιωτικά όνειρα τα βάζω σε ιεραρχία… αλλα αυτό που έμαθα είναι ότι ακόμα και να ολοκληρώσεις ένα από τα μεγαλύτερα ταξιδιωτικά σου όνειρα, όταν γυρίσεις και αναλογιστείς μπορεί και να συμπεραίνεις…. ότι σε αλλα ταξίδια όχι τόσο μεγαλεπήβολα σε στόχο πέρασες πιο καλά και σε πρόσφεραν περισσότερα, από εκείνο το ταξίδι που είχες ος άπιαστο όνειρο να υλοποιήσεις…. Μπορεί βεβαία και όχι, αλλα αυτό θα το μάθεις όταν με το καλό το πραγματοποιήσεις
 

panGS

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS 05
Γενικά μπορώ να πω ότι πήρα αρκετά διδάγματα από το ταξίδι όπως το ότι, προτού να ξεκινήσω αυτές της διακοπές έβαζα σε ιεραρχία τους ταξιδιωτικούς προορισμούς … όταν διάβαζα ένα ταξιδιωτικό κάποιον άλλων που αφορούσε την Νορβηγία, εκστασιαζόμουν ος το μεγαλύτερο ταξιδιωτικό μου όνειρο … για Άλπεις το έπαιρνα πιο χαλαρά και για την Ελλάδα, ακόμα πιο χαλαρά… ενσωμάτωνα στης σκέψεις μου το ταξιδιωτικό μου όνειρο με το ταξίδι ως ένα και αυτό…

Πλέον διαχωρίζω το όνειρο από το ταξίδι… γιατί το κάθε ταξίδι είναι διαφορετικό ….δεν υπαρχή πλέον για έμενα ιεραρχία στα ταξίδια …. Όλα τα ταξίδια έχουν την ιδία βαρύτητα ος προορισμός και αναζήτηση της περιπέτειας, είτε πας στην άλλη άκρη της Ευρώπης είτε τριγυρίσεις στον τόπο σου

Μονο τα ταξιδιωτικά όνειρα τα βάζω σε ιεραρχία… αλλα αυτό που έμαθα είναι ότι ακόμα και να ολοκληρώσεις ένα από τα μεγαλύτερα ταξιδιωτικά σου όνειρα, όταν γυρίσεις και αναλογιστείς μπορεί και να συμπεραίνεις…. ότι σε αλλα ταξίδια όχι τόσο μεγαλεπήβολα σε στόχο πέρασες πιο καλά και σε πρόσφεραν περισσότερα, από εκείνο το ταξίδι που είχες ος άπιαστο όνειρο να υλοποιήσεις…. Μπορεί βεβαία και όχι, αλλα αυτό θα το μάθεις όταν με το καλό το πραγματοποιήσεις

Συμφωνώ και επαυξάνω . Κάθε ταξίδι είναι ΤΟ ταξίδι χωρίς να μπαίνει σε σύγκριση με προηγούμενα ή και μελλοντικά. Εμένα όταν με ρωτούν πιο ήταν το καλύτερο από αυτά που έχω κάνει , απαντώ πως το καθένα ήταν αυτό που ήταν και είχε τον δικό του χαρακτήρα . Εξάλλου κανείς εκτός από εσένα δεν θα μπορέσει πέρα από τις εικόνες να αισθανθεί το feeling της στιγμής γιατί απλά δεν μπορεί να γίνει . Αυτό που μπορεί να γίνει είναι αν έχεις κάνει κάποιο παρόμοιο - γιατί ίδιο δεν υπάρχει ακόμα και αν έχεις κάνει ακριβώς την ίδια διαδρομή , αφού ο καθένας είναι μοναδικός , όπως και η στιγμή- είναι να ξαναθυμηθεί την ιστορία του και να πει έζησα και εγώ κάτι τέτοιο , όπως έγινε και με εμένα όταν διάβασα αυτό το "τιτίβισμα" .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Το βραδυ θα το συνεχισω...βασικα και τωρα βραδυ ειναι.... αλλα το αναποδο βραδυ εννοω :)

Αφου και παλι σας ευχαριστησω να πω οτι το παω το ανεβαζμα οπως το παω... γιατι κανω και διορθωσεις στο κειμενο... προσπαθοντας να μην ξανα επαναλαβω τα περσινα μου λαθοι μκαι στο φετινω μου ταξιδιωτικο
Θεικο!!! Χαχαχαχαχαχαχα:hailbig:
 

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Δεν εχω τι να συμππληρωσω, αφου με εχουν καλυψει οι προλαλησαντες!!
Εκτος ισως απο ενα πραγμα που θα προσπαθησω να το διατυπωσω με τετοιο τροπο που να εννοει αυτο που θελω να πω!!
Ενα απο τα λιγα ταξιδιωτικα που εχω διαβασει που, με τον τροπο που αποδωθηκε απο σενα Νικο, μου μετεδωσε την μεγαλοπρεπεια, το μεγεθος και τη σημασια του δρομου και του προορισμου, και μετα σαν συνεπεια του ταξιδευτη και οχι το (συνηθες) αντιθετο.
Το χαρηκα οσο λιγα και εχω διαβασει πολλα στη ζωη μου!

Συγχαρητηρια και στον αφανη ΗΡΩΑ ονοματι Ανθη!!

Φιλε, να εισαι παντα ορθιος και να (μας) ταξιδευεις με τον δικο σου ομορφο τροπο!!

:friendship:
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Ευχαριστώ παρα πολλή για τα καλά σου λογια…

Την Ανθή ολη γνώστη άγνωστη την λένε ηρώα γιατί άραγε… μήπως πρέπει να το ψάξω!!!

Σοβαρά τώρα να πω ότι οι ήρωες σε κάθε ταξίδι είναι οι άνθρωποι που σε αγαπαν και τους αφήνεις πίσω ….οι οικογένεια σου και όχι εσυ που το πραγματοποιείς, ποσο μάλλον όταν ταξιδεύεις με μοτοσυκλέτα τόσο για τους κινδύνους αλλα και γιατί οι επικοινωνία σου με τους δικούς σου ανθρώπους είναι δύσκολη και όχι ανά πάσα στιγμή μιας και, ανησυχούν μην σε αποσπάσουν από την προσοχή σου στο δρόμο

Για μένα ηρωισμός και διακοπές δεν υπάρχει το μονο ηρωικό αν θες είναι οι απόφαση σου να ταξιδέψεις τοσο οικονομικά, από θέμα χρόνου τα κλασικά προβλήματα που αντιμετωπιζόσουν ολοι μας αλλα και το να βάλεις, την οικογένεια σου σε αυτήν την κατάσταση της αναμονής και της ανασφάλειας για τους κινδύνους που εκεί εξω επικρατούν… γιατί εσυ ναι μεν τους ζεις και τους διαχειρίζεσαι ανάλογα αλλα αυτή φαντάζονται το τι θα μπορούσες να πάθεις και οι φαντασία είναι πάντα, πολύ πιο τρομακτική από την πραγματικότητα…. Φυσικά χαίρονται αλλα και ανησυχούν

Με το που βάλεις όμως μπρος και ξεκινήσεις το ταξίδι… ο ηρωισμός της πράξεις σου πλέον δεν υφίσταται και γίνεται τοσο απλα ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!! Για έμενα όσοι ταξιδεύουμε με μοτοσυκλέτα ηρωισμός και διακοπές δεν συμβαδίζουν… οι ήρωες στης διακοπές σου είναι ολη αυτή που μένουν στο σπίτι και περιμένουν καρτερικά, να μάθουν νέα σου και με το καλο, να επιστρέψεις πάλι κοντά τους …
 

Mister Jim

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS
Με το που βάλεις όμως μπρος και ξεκινήσεις το ταξίδι… ο ηρωισμός της πράξεις σου πλέον δεν υφίσταται και γίνεται τοσο απλα ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!! Για έμενα όσοι ταξιδεύουμε με μοτοσυκλέτα ηρωισμός και διακοπές δεν συμβαδίζουν… οι ήρωες στης διακοπές σου είναι ολη αυτή που μένουν στο σπίτι και περιμένουν καρτερικά, να μάθουν νέα σου και με το καλο, να επιστρέψεις πάλι κοντά τους …
Για αυτούς πρέπει να κάνουμε κάτι.
Να τους εξηγήσουμε όλους αυτούς τους μεγάλους κινδύνους που αντιμετωπίζει ένας που οδηγεί μοτοσυκλέτα.
Ύστερα τι κάνεις για να προφυλακτείς από αυτούς τους κινδύνους.
Και τέλος να τους εμπνεύσεις την εμπιστοσύνη ότι πότε μα ποτέ, η έντονη επιθυμία για κάτι δεν θα σε κάνει να παραβείς τους κανόνες προφύλαξης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Stowaway

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS '02
Ευχαριστώ παρα πολλή για τα καλά σου λογια…

Την Ανθή ολη γνώστη άγνωστη την λένε ηρώα γιατί άραγε… μήπως πρέπει να το ψάξω!!!

Σοβαρά τώρα να πω ότι οι ήρωες σε κάθε ταξίδι είναι οι άνθρωποι που σε αγαπαν και τους αφήνεις πίσω ….οι οικογένεια σου και όχι εσυ που το πραγματοποιείς, ποσο μάλλον όταν ταξιδεύεις με μοτοσυκλέτα τόσο για τους κινδύνους αλλα και γιατί οι επικοινωνία σου με τους δικούς σου ανθρώπους είναι δύσκολη και όχι ανά πάσα στιγμή μιας και, ανησυχούν μην σε αποσπάσουν από την προσοχή σου στο δρόμο

Για μένα ηρωισμός και διακοπές δεν υπάρχει το μονο ηρωικό αν θες είναι οι απόφαση σου να ταξιδέψεις τοσο οικονομικά, από θέμα χρόνου τα κλασικά προβλήματα που αντιμετωπιζόσουν ολοι μας αλλα και το να βάλεις, την οικογένεια σου σε αυτήν την κατάσταση της αναμονής και της ανασφάλειας για τους κινδύνους που εκεί εξω επικρατούν… γιατί εσυ ναι μεν τους ζεις και τους διαχειρίζεσαι ανάλογα αλλα αυτή φαντάζονται το τι θα μπορούσες να πάθεις και οι φαντασία είναι πάντα, πολύ πιο τρομακτική από την πραγματικότητα…. Φυσικά χαίρονται αλλα και ανησυχούν

Με το που βάλεις όμως μπρος και ξεκινήσεις το ταξίδι… ο ηρωισμός της πράξεις σου πλέον δεν υφίσταται και γίνεται τοσο απλα ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!! Για έμενα όσοι ταξιδεύουμε με μοτοσυκλέτα ηρωισμός και διακοπές δεν συμβαδίζουν… οι ήρωες στης διακοπές σου είναι ολη αυτή που μένουν στο σπίτι και περιμένουν καρτερικά, να μάθουν νέα σου και με το καλο, να επιστρέψεις πάλι κοντά τους …
Και φαντασου καποτε, σε αλλες εποχες που ουτε κινητα ουτε τιποτα....:eek:
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
ΕΠΟΣ! 2 μερες διαβαζω,θαυμαζω φωτο,κρυωνω ,βρεχομαι,ζεσταίνομαι,αγχωνομαι,καρδιχτυπω και ακολουθω νοητα το Fazer.Μπραβο Νικολα για ην δυναμη ψυχης σε οσα αντιμετωπισες στ ταξιδι αυτο τα οποια ομως απο οτι καταλαβα αν δεν υπηρχαν θα ειχε χασει μερος της μαγειας του.Μπραβο και στην Ανθη για την ηθικη,ψυχολογικη αλλα και υλικη υποστηριξη που σου παρειχε για να πιασεις το ονειρο.Παντα ομορφες στιγμες οπως αυτες να συνοδευουν την ζωη σας.
υγ.Επειδη δεν καταλαβα ειχες πληρωσει συνδρομη στην ADAC και την κληση βοηθειας στη χρεωσε επιπλεον 250 ευρω η μα την κληση εγινε αυτεπαγγελτα και η συνδρομη;
υγ.1.Το fazer εχει αριθμο πινακιδας 13;Να το κοιταξεις αυτο!:p
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
υγ.Επειδη δεν καταλαβα ειχες πληρωσει συνδρομη στην ADAC και την κληση βοηθειας στη χρεωσε επιπλεον 250 ευρω η μα την κληση εγινε αυτεπαγγελτα και η συνδρομη;
υγ.1.Το fazer εχει αριθμο πινακιδας 13;Να το κοιταξεις αυτο!:p
Ηλια θα σου απαντησω γιατι μου εχει τυχει και γιατι ο Νικολας ειναι πρωινος στη δουλεια,
Το κοστος σου το λενε ενημερωτικα για να εχεις μια εικονα του τι γλυτωσες επιλεγοντας τους.
Η ετησια συνδρομη που ειχε πληρωθει νωριτερα ειναι περιπου 90 ευρω.
 
Top Bottom