Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλοκαιρινες διακοπες για παντα...... (παλι καλα που δεν θα παμε και κανουμε κανα ψωνιο)


#xrv_world_explorer
Ιδια έχω, είναι πολύ καλά.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ιδια έχω, είναι πολύ καλά.
Τα εχω δουλεψει σε 3 μηχανακια..... Μου φαινονταο ιδια ποιοτητα με τα κινεζικα απλα δεν ηθελα να περιμενω πολυ! Το brand name πληρωνεις βασικα

#xrv_world_explorer
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σηκώθηκα νωρίς, την έπλυνα και μετά είπα να πάω για δουλειά. Βέβαια υπολόγιζα χωρίς τα μέτρα του κοβιδίου, οπότε δουλειά δεν έγινε και είπα να πάω ένα ταξίδι. Το πιο σημαντικό στην ζωή του μπεμβεδάκια ίσως. Για να το κάνω ακόμα πιο περιπετειώδες, αποφάσισα να μην κουμπώσω GPS στο μηχανάκι και να ταξιδέψω από μνήμης. Αποστήθισα τα όρια ταχύτητας των δρόμων, έκανα διαλογισμό με την διαδρομή για να είμαι σίγουρος ότι εντυπώθηκε στο υποσυνείδητο, έβαλα το κλειδί και πάτησα μίζα.

Όταν λέει η εταιρία MAKE LIFE A RIDE είμαι σίγουρος ότι εννοεί κάτι τέτοιο. Να βγεις στον ανοιχτό δρόμο ελεύθερος, να νιώσεις τον αέρα στα μαλλιά σου (ή στην καράφλα σου) από τους αεραγωγούς του κράνους, να μπεις βαθιά στην ζούγκλα με τα άγρια θηρία των δύο τόνων, εκεί που μόνο ξανθιές αμαζόνες με φρέσκο ακρυλικό νύχι ξέρουν να τα κάνουν να υπακούν στις προσταγές τους, άγρια jaguar, κροκόδειλοι Cayman, εκεί που το πιπέρι Cayenne καίει τρεις φορές παραπάνω από το συνηθισμένο, περίπου σαν το υαλουρονικό που σβήνει τις ρυτίδες και τις διατηρεί για πάντα νέες. Δρόμο παίρνεις, δρόμο αφήνεις, γλιτώνεις από του χάρου τα δόντια αρκετές φορές, αποφεύγεις τα πηγάδια της κόλασης κάτω από τις ρόδες σου που έχουν μείνει από τους χειμερινούς παγετώνες, αλλά στο μυαλό σου έχεις χαραγμένο τον χάρτη και στο X το ιερό δισκοπότηρο της σφούχτερλιχτ. Μπορεί να χαθείς στην διαδρομή χωρίς τζιπιές αλλά όλοι οι δρόμοι καταλήγουν εκεί, στον ναό της αγίας μετάληψης. Φτάνεις, παρκάρεις, προβάρεις το μυστικό σύνθημα και μπαίνεις αποφασιστικά στο ιερό μνημείο.

Ένα Κάραμελ Άλμοντ Λάτε Έξτρα Σοτ Βέντι παρακαλώ.
Πως λέγεστε;
Γιάννης
Το δισκοπότηρο είναι personalised, τέτοια τιμή ούτε σε βασιλιάδες. Έκανα το χρέος μου ως ιδιοκτήτης προπέλας, feeling accomplished στην τοποθεσία Starbucks. Να ρωτήσω τον ψηλό κατεμέα από ποιόν κινέζο πήρε ποτηροθήκη, κρυώνει το μοτέρ και πρέπει να περιμένεις πάλι πέντε λεπτά ρελαντί να ζεσταθεί, όχι σαν τους ξένους που τα κοφτιάζουν παγωμένα στους μείον εξήντα λες και είναι Γιεγκερμάιστερ.


 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Σηκώθηκα νωρίς, την έπλυνα και μετά είπα να πάω για δουλειά. Βέβαια υπολόγιζα χωρίς τα μέτρα του κοβιδίου, οπότε δουλειά δεν έγινε και είπα να πάω ένα ταξίδι. Το πιο σημαντικό στην ζωή του μπεμβεδάκια ίσως. Για να το κάνω ακόμα πιο περιπετειώδες, αποφάσισα να μην κουμπώσω GPS στο μηχανάκι και να ταξιδέψω από μνήμης. Αποστήθισα τα όρια ταχύτητας των δρόμων, έκανα διαλογισμό με την διαδρομή για να είμαι σίγουρος ότι εντυπώθηκε στο υποσυνείδητο, έβαλα το κλειδί και πάτησα μίζα.

Όταν λέει η εταιρία MAKE LIFE A RIDE είμαι σίγουρος ότι εννοεί κάτι τέτοιο. Να βγεις στον ανοιχτό δρόμο ελεύθερος, να νιώσεις τον αέρα στα μαλλιά σου (ή στην καράφλα σου) από τους αεραγωγούς του κράνους, να μπεις βαθιά στην ζούγκλα με τα άγρια θηρία των δύο τόνων, εκεί που μόνο ξανθιές αμαζόνες με φρέσκο ακρυλικό νύχι ξέρουν να τα κάνουν να υπακούν στις προσταγές τους, άγρια jaguar, κροκόδειλοι Cayman, εκεί που το πιπέρι Cayenne καίει τρεις φορές παραπάνω από το συνηθισμένο, περίπου σαν το υαλουρονικό που σβήνει τις ρυτίδες και τις διατηρεί για πάντα νέες. Δρόμο παίρνεις, δρόμο αφήνεις, γλιτώνεις από του χάρου τα δόντια αρκετές φορές, αποφεύγεις τα πηγάδια της κόλασης κάτω από τις ρόδες σου που έχουν μείνει από τους χειμερινούς παγετώνες, αλλά στο μυαλό σου έχεις χαραγμένο τον χάρτη και στο X το ιερό δισκοπότηρο της σφούχτερλιχτ. Μπορεί να χαθείς στην διαδρομή χωρίς τζιπιές αλλά όλοι οι δρόμοι καταλήγουν εκεί, στον ναό της αγίας μετάληψης. Φτάνεις, παρκάρεις, προβάρεις το μυστικό σύνθημα και μπαίνεις αποφασιστικά στο ιερό μνημείο.

Ένα Κάραμελ Άλμοντ Λάτε Έξτρα Σοτ Βέντι παρακαλώ.
Πως λέγεστε;
Γιάννης
Το δισκοπότηρο είναι personalised, τέτοια τιμή ούτε σε βασιλιάδες. Έκανα το χρέος μου ως ιδιοκτήτης προπέλας, feeling accomplished στην τοποθεσία Starbucks. Να ρωτήσω τον ψηλό κατεμέα από ποιόν κινέζο πήρε ποτηροθήκη, κρυώνει το μοτέρ και πρέπει να περιμένεις πάλι πέντε λεπτά ρελαντί να ζεσταθεί, όχι σαν τους ξένους που τα κοφτιάζουν παγωμένα στους μείον εξήντα λες και είναι Γιεγκερμάιστερ.


Ευτυχως που δεν σε περιμεναμε το Σαββατο για Παρνηθα
Ακομα εκει θα ειμασταν :laugh::laugh:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ευτυχως που δεν σε περιμεναμε το Σαββατο για Παρνηθα
Ακομα εκει θα ειμασταν
Έχει Starbucks πολύ κοντά στο σημείο του ραντεβού. Θα σας έβρισκα, όχι εύκολα αλλά αν έχεις καλό καφέ και την ευλογία του μπαρίστα όλα γίνονται.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Έχει Starbucks πολύ κοντά στο σημείο του ραντεβού. Θα σας έβρισκα, όχι εύκολα αλλά αν έχεις καλό καφέ και την ευλογία του μπαρίστα όλα γίνονται.
Ετσι.
Απλα γραφεις οτι ξεκινησες για τη δουλεια και τελικα πηγες βολτα, γι αυτο το εγραψα.
Ποσο μαλλον αν ξεκινουσες για βολτα. :inlove:
Να την χαιρεσαι την κουκλα.
:friendship:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σοβαρά τώρα, πολεοδομίες και ΔΟΥ "κλειστές" ή πιο ρεαλιστικά να το πω υπολειτουργούσες, τάχα μου "ηλεκτρονικές υπηρεσίες" αλλά στείλτε email και "ΘΑ" σας απαντήσουμε, ΕΦΚΑ ηλεκτρονικές ΑΠΔ αλλά όχι, θα φέρνετε ΚΑΙ υπεύθυνες δηλώσεις των εργατών ότι αποδέχονται να πληρώνονται τα λεφτά που παίρνουν και ασφαλιστικές βεβαιώσεις μόνο στο κατάστημα γιατί είναι προσωπικά δεδομένα... Δουλειά δεν μπορείς να κάνεις και να θες. Ξεκίνησα την γύρα από πολύ νωρίς και απλά απελπίστηκα κατά τις 10:30. Εν τω μεταξύ οι υπάλληλοι όπου μπήκα, με τσουγκράνες για τα @@ τους και χαβαλέ στο κινητό ή πηγαδάκια.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ευτυχως που δεν σε περιμεναμε το Σαββατο για Παρνηθα
Και τώρα που το είπες, λέω δεν αλλάζω μιά ασφάλεια να βγω στον κήπο να παίξω; Κάνω μερικά οχταράκια, βλέπω γυναίκα και παιδί στην πόρτα "ΚΡΑΝΟΣ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ" όχι ρε κάγκουρας στον κήπο, τουλάχιστον φορούσα τζιν, ένα πεντάλεπτο παν'κατ' δεν κάηκε η παντέρμη η 7.5

Στοιχειωμένο είναι. Να το πάω αγιάνηρόσι να το πασαλείψω λάδι στα φρένα, και να ρίξω αγιασμό στην ασφαλειοθήκη από αυτό που έχουν στο προαύλιο, έχω μάθει ότι μετά φρενάρεις καλύτερα από κάρμπον δίσκους με μονοβλακ δαγκάνες και παίρνεις 30 άλογα. Έχει και δροσιά και λουκουμάδες δίπλα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πάω για βενζίνη.

Όχι στο χωριό, είχε ανάψει ο λαμπάκης στην Κηφ'σά. Μπαίνω σε μεγάλη SHELL στην Τατοΐου, βάζω 17 λίτρα, όλα ΟΚ. Παίρνω απόδειξη και ρωτάει ο βενζινάς "τι είναι αυτό;". Τον κοιτάω, είναι τριαντάρης ας πούμε, έχει μέσα στο οπτικό του πεδίο και το σήμα και το μοντέλο στο πλάι. Τώρα για μιά στιγμή το σκέφτηκα να πω ότι είναι το νέο GS να δω αντίδραση, αλλά κρατήθηκα. Αν ρωτούσε "είναι καλό φιλαράκι γιατί δεν βλέπω να κυκλοφορούνε πολλά" θα ήταν πιο λογικό.

Συμπέρασμα, αν δεν έχεις GS δεν έχεις τίποτα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πάω για βενζίνη.

Όχι στο χωριό, είχε ανάψει ο λαμπάκης στην Κηφ'σά. Μπαίνω σε μεγάλη SHELL στην Τατοΐου, βάζω 17 λίτρα, όλα ΟΚ. Παίρνω απόδειξη και ρωτάει ο βενζινάς "τι είναι αυτό;". Τον κοιτάω, είναι τριαντάρης ας πούμε, έχει μέσα στο οπτικό του πεδίο και το σήμα και το μοντέλο στο πλάι. Τώρα για μιά στιγμή το σκέφτηκα να πω ότι είναι το νέο GS να δω αντίδραση, αλλά κρατήθηκα. Αν ρωτούσε "είναι καλό φιλαράκι γιατί δεν βλέπω να κυκλοφορούνε πολλά" θα ήταν πιο λογικό.

Συμπέρασμα, αν δεν έχεις GS δεν έχεις τίποτα.
Τι να ξέρουν μωρέ τα κυρίζια...
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Οχι σημερα σημερα αλλα τις τελευταίες μερες, εβαλα την πισω ανάρτηση του gsmaniac και ειδα μεγαλη διαφορα στην κύλιση. Περιμένουμε να την φορτώσουμε να δουμε τι κανει...

Επίσης ζάλισα τον el-Gatto και την σκαλισαμε την μετρήσαμε μεχρι να βγαλουμε ακρη και τον ευχαριστω απο καρδιάς.

Νοιωθω σχεδόν οτι αλλαξα μηχανη.
Ψαχνω τωρα και για μπροστα..!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σημερα μέτρησα το ύψος σέλας πρώτη φορά.

Με 10αρι λάδι και τη στάθμη στα 115χιλ μέσα στα πηρουνια καθώς και την τιμονοπλακα 1 χιλ από τις ταπες, αρκετά ψηλά δηλαδή, η απόσταση είναι 875 χιλ από το έδαφος. Μιλάμε πάντα για 990 ADV απλό και εμένα στο 1,75μ υψος. Είναι δεδομένο ότι με μια συμβατική σέλα, τα 875 χιλιοστα ίσως φανούν πολλά για έναν αναβάτη του δικού μου ανάστηματος.

Τη σέλα την έφτιαξα στο MotoK πριν σχεδόν 3 χρόνια όταν πήρα το μηχανάκι και αυτό που θέλω να τονίσω είναι οτι το σκάψιμο που της έκανα στα πλάγια και μπροστά, βοήθησε να πατάω τις μύτες με αρκετή σιγουριά μη κάνοντας εκπτώσεις στην άνεση της σέλας, γιατί παράλληλα με το σκάψιμο αντικαταστηθηκε και διαπλατύνθηκε το υλικό στο κυρίως μέρος που πατούν τα καθιστικά κοκκαλα της λεκάνης, το σημείο δηλαδή που κάθομαι όταν ταξιδεύω.

Το μόνο αρνητικό είναι ότι επειδή τα έχω τα κιλάκια μου, έχει παραμορφώνει ελαφρώς το αφρώδες έχοντας χάσει τη φόρμα του.

Με αυτήν την ανάρτηση, θέλω να τονίσω ότι ίσως, μοτοσυκλέτες με σχετικά μεγάλο ύψος σέλας, μπορεί έως και 890χιλ, με την κατάλληλη τροποποίηση στα πλάγια να βοηθούν και να δίνουν μια σχετική σιγουριά στον vertical semichallenged αναβάτη, χωρίς να χρειάζεται να απορρίψει τα συγκεκριμένα μοντέλα.

Μέτρησα και το 640 και με 7μισάρι λάδι Motorex, τη στάθμη στα 130χιλιοστα, την εργοστασιακή σέλα και τις τιμονοπλακες στην ψηλή ρύθμιση, αγγίζει τα 962 χιλιοστα ύψος σέλας.
Εδώ, χρειάζομαι σαλτο μορτάλε για να ανέβω στη μοτοσυκλέτα, αλλά το καλό είναι ότι αυτή κάθεται αρκετά όταν είμαι πάνω.

Αυτά.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
KTM640 ADV 2005 -> Seat Height: 945 mm - - - KTM990 ADV 2007 ->Seat Height: 860 mm ...Κάτι μετράς (λιγο) λάθος Γιάννο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
KTM640 ADV 2005 -> Seat Height: 945 mm - - - KTM990 ADV 2007 ->Seat Height: 860 mm ...Κάτι μετράς (λιγο) λάθος Γιάννο.
Κωστή δεν το μέτρησα λάθος, τις ξέρω τις εργοστασιακες μετρήσεις.
Η διαφορά στο ιξώδες μαζί με τη ρύθμιση των αναρτήσεων και το ύψος της τιμονοπλακας κάνουν αυτή τη διαφορά.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Κωστή δεν το μέτρησα λάθος, τις ξέρω τις εργοστασιακες μετρήσεις.
Η διαφορά στο ιξώδες μαζί με τη ρύθμιση των αναρτήσεων και το ύψος της τιμονοπλακας κάνουν αυτή τη διαφορά.
Το λαδι δεν παιζει κανεναν ρολο στο υψος ης μοτοσυκλετας Το ελατηριο/α ομως ναι
Την καλημερα μου
 
Top Bottom