Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Και η AIG το 75% της αξίας της μοτο, με σημαντικά χαμηλότερο ασφάλιστρο από αυτό της Interamerican
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Χθες, οχι σημερα, πεταξα το τελευταιο πισω Τ63 (διασταση 130/80) που ειχα αγορασει στις αρχες του 2017 συμφωνα με τα κιταπια μου. Πρεπει να ητανε το τελευταιο Τ63 σε χρηση, κριμα ακομα μια φορα που η Michelin το καταργησε χωρις να βγαλει κατι αντιστοιχο :thumbsdown: Το αντικατεστησα με ενα μισο-φαγωμενο Anlas που ειχα σε δευτερο τροχο, αυτο ακομα πιο παλιο, απο τα μεσα του 2016. Θαθελα να βαλω πανω ενα Dunlop D606 αλλα αυτα ητανε παντα δυσευρετα και τωρα δεν ειναι απλα δυσευρετα αλλα οταν βρισκονται εχουν τιμες που σε κανουν να αναρωτιεσαι αν η γομα εχει και ψηγματα χρυσου :oops:

Πληροφοριακα, αυτο το Τ63 εβγαλε 6500χμ με αμιγως χωματινη χρηση ενω το Anlas που εβαλα πανω εχει 4500χμ με μικτη χρηση και φαινεται ναχει ακομη αρκετο πελμα.


 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αυτονομία 500 κμ


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στη σχάρα δεστό.
Ούτε να το σκέφτεσαι εκεί που το έχεις τώρα .





















Πάντως να ξες υπάρχουν κι άλλες λύσεις.
Πχ. Ένα κιλό μπλε λαδομπογιά και μπορείς να το φουντάρεις άφοβα :friend:
 

arisxj

Μέλος
Όνομα
aris
Μοτό
yamaha tdm900
Δοκιμές κάνω
Το σκέφτομαι χαχαχα
Αυτό με την μπλε μπογιά μου το λέει κ ένας φίλος που έχει Άφρικα το καλό το παλιό

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020






Βαλαμε με ενα φιλο μια Ohlins πισω στο Africa Twin Adv Sports με DCT που εχει. Πραγματικα απορω με την Honda... μερα με τη νυχτα η διαφορα σε σχεση με το μαμα.

Καποια tips για οσους σκοπευουν να αλλαξουν η να ξηλωσουν το μαμα αμορτισερ για αλλαγη ελατηριου:

  1. Βγαινει με τα καγκελα της Heed ευκολα η πανω βιδα του αμορτισερ, το μαυρο καλυμμα δεν εμποδιζει
  2. Δε χρειαζεται να βγαλεις ανορθωτη οπως λεει το μανιουαλ ουτε τροχο αν ειστε 2 ατομα και με 1 ιμαντα.
  3. Το μαμα αμορτισερ ειναι λιγο παζλ να βγει οποτε υπομονη και παρατηρητικοτητα που περναει και που οχι.
  4. Το Ohlins μπαινει ευθεια πανω χωρις κοπο.
  5. Επειδη τσιγκουνευτηκανε να βαλουνε ενα πλαστικο ρυθμιστη για την προφορτιση σε αμορτισερ 1000+ ευρω, βγαζεις το ρυθμιστη απο το μαμα και τον βιδωνεις μια χαρα στο Ohlins.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Βαλαμε με ενα φιλο μια Ohlins πισω στο Africa Twin Adv Sports με DCT που εχει. Πραγματικα απορω με την Honda... μερα με τη νυχτα η διαφορα σε σχεση με το μαμα.

Καποια tips για οσους σκοπευουν να αλλαξουν η να ξηλωσουν το μαμα αμορτισερ για αλλαγη ελατηριου:
  1. Βγαινει με τα καγκελα της Heed ευκολα η πανω βιδα του αμορτισερ, το μαυρο καλυμμα δεν εμποδιζει
  2. Δε χρειαζεται να βγαλεις ανορθωτη οπως λεει το μανιουαλ ουτε τροχο αν ειστε 2 ατομα και με 1 ιμαντα.
  3. Το μαμα αμορτισερ ειναι λιγο παζλ να βγει οποτε υπομονη και παρατηρητικοτητα που περναει και που οχι.
  4. Το Ohlins μπαινει ευθεια πανω χωρις κοπο.
  5. Επειδη τσιγκουνευτηκανε να βαλουνε ενα πλαστικο ρυθμιστη για την προφορτιση σε αμορτισερ 1000+ ευρω, βγαζεις το ρυθμιστη απο το μαμα και τον βιδωνεις μια χαρα στο Ohlins.
Ωραιοι :ok: Ειχα βγαλει κι'εγω το δικο μου αμορτισερ για ν'αλλαξω ελατηριο σε manual CRF του 2017 και ειχα απορησει μ'αυτα που λεει το workshop manual. Θελει λιγο ψαξιμο για το τι ακριβως κινησεις πρεπει να γινουν για να βγει - κι'αυτο κυριως λογω του ρυθμιστη προφορτισης - αλλα βγαινει χωρις να βγει τιποτε αλλο. Πολυ καλο tip το οτι ο μηχανισμος προφορτισης της Χονδα κουμπωνει πανω στο Ohlins που δεν εχει (η "φτηνη" εκδοση).

Σχετικα με την ποιοτητα του μαμισιου αμορτισερ, επετρεψε μου να διαφωνησω: αν εξαιρεσει κανεις το σχετικα αναιμικο ελατηριο για τροφαντους αναβατες με συμπραγκαλα το οποιο αλλαζει με κοστος 100€, το αμορτισερ ειναι εξαιρετικο και ακουει πολυ καλα στις ρυθμισεις αποσβεσης, επαναφορας αλλα ΚΑΙ συμπιεσης. Πληροφοριακα, εχω αμορτισερ Ohlins στα αλλα δυο μηχανακια μου.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Αυτονομία 500 κμ


Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτονομία ή μέγιστο ύψος λειτουργίας??
 

arisxj

Μέλος
Όνομα
aris
Μοτό
yamaha tdm900
Αυτονομία ή μέγιστο ύψος λειτουργίας??
Μέγιστη ύψος είναι μέχρι να σταματήσεις να γεμίσεις το κανονικό ντεπόζιτο,αν κατάλαβα καλά

Τα ντεποζιτακια αυτά τα πουλάμε στην δουλειά κ ταιριάζουν ακριβώς στα κάγκελα givi

Δεν έχω σκοπό να γίνω βυτιοφόρο
Έχω σπρώξει ότι όχημα είχα κατακαιρους επειδή έμεινα από βενζίνη...και ψάχνω λύσεις (προφανώς η λύση είναι να βάζω βενζίνη οκ..)

Το όλο ψάξιμο το ξεκίνησα ύστερα από βόλτα στα βουνά που το ένα σημείο ανεφοδιασμου από το άλλο απείχε δύο τρία βουνά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Μέγιστη ύψος είναι μέχρι να σταματήσεις να γεμίσεις το κανονικό ντεπόζιτο,αν κατάλαβα καλά

Τα ντεποζιτακια αυτά τα πουλάμε στην δουλειά κ ταιριάζουν ακριβώς στα κάγκελα givi

Δεν έχω σκοπό να γίνω βυτιοφόρο
Έχω σπρώξει ότι όχημα είχα κατακαιρους επειδή έμεινα από βενζίνη...και ψάχνω λύσεις (προφανώς η λύση είναι να βάζω βενζίνη οκ..)

Το όλο ψάξιμο το ξεκίνησα ύστερα από βόλτα στα βουνά που το ένα σημείο ανεφοδιασμου από το άλλο απείχε δύο τρία βουνά.

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μέγιστο ύψος είναι μέχρι που θα φτάσει όταν γίνει το μπαμ....
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Ερώτηση σχετικά με quickshifter... σε όλα τα φόρα, groups που έχω διαβάσει όλοι λένε πως αξίζει σαν αναβάθμιση, δουλεύει σωστά, κτλ. Υπενθυμίζω ότι αναφέρομαι στο Trident της Triumph.

Όμως το έχω ανάγκη? δεν έχω πείσει τον εαυτό μου... από την άλλη με τρώει το χεράκι μου για την γκατζετιά

Καμιά συμβουλή;;;


ΥΓ. μπορώ φυσικά να το βάλω αργότερα, αλλά τα αξεσουάρ με την παραγγελία της μηχανής έχουν καλή εκπτωσούλα και επιπλέον όλα ακριβαίνουν συνεχώς, να μην πληρώνω κερατιάτικα μετά... all going well, τη μηχανη την περιμένω σε κανένα μήνα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ερώτηση σχετικά με quickshifter... σε όλα τα φόρα, groups που έχω διαβάσει όλοι λένε πως αξίζει σαν αναβάθμιση, δουλεύει σωστά, κτλ. Υπενθυμίζω ότι αναφέρομαι στο Trident της Triumph.

Όμως το έχω ανάγκη? δεν έχω πείσει τον εαυτό μου... από την άλλη με τρώει το χεράκι μου για την γκατζετιά

Καμιά συμβουλή;;;


ΥΓ. μπορώ φυσικά να το βάλω αργότερα, αλλά τα αξεσουάρ με την παραγγελία της μηχανής έχουν καλή εκπτωσούλα και επιπλέον όλα ακριβαίνουν συνεχώς, να μην πληρώνω κερατιάτικα μετά... all going well, τη μηχανη την περιμένω σε κανένα μήνα.
Τρομερή γκατζετια...όντως.
Εγώ την έχω καταβρει πάντως.
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα σε τι μηχανή το έχεις....παντού ωραίο θα είναι.
Εγώ ψηφίζω ....ουι
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Να το βάλεις για να παίζεις,
Αν το χρειάζεσαι; Όχι .
Αν είναι απόλαυση; Ναι

Αλλά είναι μόνο στη φάση που ανοίγεις το μηχανάκι καλά , αν το πηγαίνεις ρολαροντας , δεν κάνει .

Άι ρεστ μαι κεις
(Κάνω προπόνηση γιατί θα φύγω για το κωριο )


Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ερώτηση σχετικά με quickshifter... σε όλα τα φόρα, groups που έχω διαβάσει όλοι λένε πως αξίζει σαν αναβάθμιση, δουλεύει σωστά, κτλ. Υπενθυμίζω ότι αναφέρομαι στο Trident της Triumph.

Όμως το έχω ανάγκη? δεν έχω πείσει τον εαυτό μου... από την άλλη με τρώει το χεράκι μου για την γκατζετιά

Καμιά συμβουλή;;;


ΥΓ. μπορώ φυσικά να το βάλω αργότερα, αλλά τα αξεσουάρ με την παραγγελία της μηχανής έχουν καλή εκπτωσούλα και επιπλέον όλα ακριβαίνουν συνεχώς, να μην πληρώνω κερατιάτικα μετά... all going well, τη μηχανη την περιμένω σε κανένα μήνα.
Επειδή σε θυμάμαι από το sv που το πήγαινες τάπα,νομίζω ότι θα γουσταρεις τρελά.
Για εμένα , ναι ,να το βαλεις
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Επειδή σε θυμάμαι από το sv που το πήγαινες τάπα,νομίζω ότι θα γουσταρεις τρελά.
Για εμένα , ναι ,να το βαλεις
τάπα τότε κότα τώρα :roflmao:
 
Top Bottom