Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πέρασε ένας χρόνος και το "ευρωπαϊκό" μου αποφάσισε πως ναι μεν αποτελεί ιδιοκτησία ανθρώπου φιλοτζαπάν αλλά αυτό δε σημαίνει πως και το ίδιο θα το "παίζει" τζαπανομοτοσυκλέτα μακροπρόθεσμα...

Μετά από έναν χρόνο και κάτι μέρες στα χέρια μου λοιπόν έκανε το απρόβλεπτο, αυτό που οφείλει να κάνει κάθε ευρωπαϊκή μοτοσυκλέτα αν θέλει να λέγεται ότι έχει "χαρακτήρα". Η συνθήκη απαιτεί να είναι απροειδοποίητο, ανεξήγητο, μαλακιούλα, έξω από τα συνήθη θέματα που μέχρι τότε νόμιζες ότι ξέρεις ότι μπορεί να υπάρξουν, ε λίγο πολύ τα κλασικά ευρωπαϊκά.
Κατεβαίνω λοιπόν στο γκαράζ, ζουπάω μίζα.... σκάει κανονικά, στροφάρει κανονικά, κανένας περίεργος ήχος δεν ακούγεται, αλλά.... ο κινητήρας δεν έρχεται στη ζωή... Αν και ήμουν σίγουρος πως δεν είναι θέμα μπαταρίας το έβαλα να φορτίσει τη νύχτα για να διαπιστώσω την επομένη το πρωί.... τα ίδια. Όμως αυτή τη φορά παρατήρησα πως η λυχνία του κινητήρα μετά το "τεστ" παραμένει μόνιμα αναμμένη, με άλλα λόγια "κάτι δε πάει καλά".

Ευτυχώς όταν απέκτησα το Nuda μπήκα στη διαδικασία μεταξύ άλλων να προνοήσω και για τα σχετικά διαγνωστικά γκατζετάκια και την αγορά της εφαρμογής MotoScan. Αυτό που έκανα λοιπόν για τη μοτοσυκλέτα μου σήμερα ήταν ότι το φύσωσα στον εγκέφαλο και ιδού τα αποτελέσματα:





Ρελέ αντλίας καυσίμου λοιπόν... Τα τέσσερα "θεματάκια" υποθέτω ότι ακολουθούν το αρχικό.
Τα υπόλοιπα στο σχετικό θέμα όταν αποκατασταθεί το πρόβλημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πέρασε ένας χρόνος και το "ευρωπαϊκό" μου αποφάσισε πως ναι μεν αποτελεί ιδιοκτησία ανθρώπου φιλοτζαπάν αλλά αυτό δε σημαίνει πως και το ίδιο θα το "παίζει" τζαπανομοτοσυκλέτα μακροπρόθεσμα...

Μετά από έναν χρόνο και κάτι μέρες στα χέρια μου λοιπόν έκανε το απρόβλεπτο, αυτό που οφείλει να κάνει κάθε ευρωπαϊκή μοτοσυκλέτα αν θέλει να λέγεται ότι έχει "χαρακτήρα". Η συνθήκη απαιτεί να είναι απροειδοποίητο, ανεξήγητο, μαλακιούλα, έξω από τα συνήθη θέματα που μέχρι τότε νόμιζες ότι ξέρεις ότι μπορεί να υπάρξουν, ε λίγο πολύ τα κλασικά ευρωπαϊκά.
Κατεβαίνω λοιπόν στο γκαράζ, ζουπάω μίζα.... σκάει κανονικά, στροφάρει κανονικά, κανένας περίεργος ήχος δεν ακούγεται, αλλά.... ο κινητήρας δεν έρχεται στη ζωή... Αν και ήμουν σίγουρος πως δεν είναι θέμα μπαταρίας το έβαλα να φορτίσει τη νύχτα για να διαπιστώσω την επομένη το πρωί.... τα ίδια. Όμως αυτή τη φορά παρατήρησα πως η λυχνία του κινητήρα μετά το "τεστ" παραμένει μόνιμα αναμμένη, με άλλα λόγια "κάτι δε πάει καλά".

Ευτυχώς όταν απέκτησα το Nuda μπήκα στη διαδικασία μεταξύ άλλων να προνοήσω και για τα σχετικά διαγνωστικά γκατζετάκια και την αγορά της εφαρμογής MotoScan. Αυτό που έκανα λοιπόν για τη μοτοσυκλέτα μου σήμερα ήταν ότι το φύσωσα στον εγκέφαλο και ιδού τα αποτελέσματα:





Ρελέ αντλίας καυσίμου λοιπόν... Τα τέσσερα "θεματάκια" υποθέτω ότι ακολουθούν το αρχικό.
Τα υπόλοιπα στο σχετικό θέμα όταν αποκατασταθεί το πρόβλημα.
Eμ, πάρε ΚΤΜ να σωθείς ντε :p

Πέρα από την πλάκα, πταίσματα είναι αυτά!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Eμ, πάρε ΚΤΜ να σωθείς ντε :p

Πέρα από την πλάκα, πταίσματα είναι αυτά!
Νομίζω πως έχω βγάλει άκρη, ασχολούμαι αυτή τη στιγμή.
Μέτρησα ωμική αντίσταση σε ένα καλό ρελέ (φοράει 3 ίδια ρελέ, ένα για main, ένα για το βιντιλατέρ και ένα για την αντλίας καυσίμου το οποίο είναι και αυτό που έδειξε πρόβλημα) και στο υποτίθεται καμένο ρελέ και μια νέα έκπληξη με περίμενε. Κατεβαίνω πάλι στο γκαράζ και θα επανέλθω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
ΜΕΣΟΛΌΓΓΙ
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Χάιδω
Honda transalp 650

Σήμερα έβαλα χέρι στην Χάιδω για πρώτη φορά! Ήθελα να σφίξω το αριστερό φλας γιατί έπαιζε. Για 2 βίδες πήγαινα αλλά τελικά ήταν μια δυο παραπάνω...
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ένα καλό μπανάκι να αστράψει η κυρία...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ένα καλό μπανάκι να αστράψει η κυρία...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το θέμα είναι να βροντηξει λίγο ο καιρός να κάνουμε κανένα ιαματικό με λασπη
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το θέμα είναι να βροντηξει λίγο ο καιρός να κάνουμε κανένα ιαματικό με λασπη
Ποιος ακούει τον Doc.DD μετά...
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Σήμερα δεν έκανα κάτι στο μεκανακι μου,απλά αυτό με άφησε λίγο από αντλία βενζινης
Βέβαια η νέα αντλία λόγω ανάκλησης, περιμένει εμένα στο συνεργείο εδω και κανα μήνα, αλλα ο Λάκης δεν αξιώθηκα
Νταξει, κρυωσε, ξαναπήρε, έφυγα....
Και το σκεφτόμουν....παλι οδική ρε φουστη μου...
Η καταρα του βεστρομ....αμα λεω γω....
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Σήμερα δεν έκανα κάτι στο μεκανακι μου,απλά αυτό με άφησε λίγο από αντλία βενζινης
Βέβαια η νέα αντλία λόγω ανάκλησης, περιμένει εμένα στο συνεργείο εδω και κανα μήνα, αλλα ο Λάκης δεν αξιώθηκα
Νταξει, κρυωσε, ξαναπήρε, έφυγα....
Και το σκεφτόμουν....παλι οδική ρε φουστη μου...
Η καταρα του βεστρομ....αμα λεω γω....
καλά ρε, ότι ακουμπάς χαλάει??? τι μαγικό χέρι έχεις ρε φίλε!!!

(και όσο σκέφτομαι ότι έκανες βόλτα το μηχανάκι μου κι αυτό ακόμα δουλεύει..... αποσύρω την αγγελία ΤΩΡΑ, έγινε πεμφέ!!!!)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
καλά ρε, ότι ακουμπάς χαλάει??? τι μαγικό χέρι έχεις ρε φίλε!!!

(και όσο σκέφτομαι ότι έκανες βόλτα το μηχανάκι μου κι αυτό ακόμα δουλεύει..... αποσύρω την αγγελία ΤΩΡΑ, έγινε πεμφέ!!!!)
:ha:ha:ha
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
καλά ρε, ότι ακουμπάς χαλάει??? τι μαγικό χέρι έχεις ρε φίλε!!!

(και όσο σκέφτομαι ότι έκανες βόλτα το μηχανάκι μου κι αυτό ακόμα δουλεύει..... αποσύρω την αγγελία ΤΩΡΑ, έγινε πεμφέ!!!!)
[url=https://imgbb.com/][/URL]
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αυτο ειπα και εγω μολις ειδα την φωτογραφία, αλλα ειπα να μην χαλάσω το θέμα.
Ζηλευω Θενο!!!
 
Top Bottom