Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αφενός στο σπίτι το μηχανάκι μπαίνει σε αυλή και κλειδώνεται κιόλας, αφετέρου,δεν χρησιμοποιείται σαν καθημερινό μέσο,αλλά είναι για βόλτα κυρίως.
Στο παρελθόν ο αδερφός μου κι ένας φίλος έχουν αντιμετωπίσει θέματα με συναγερμό (δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει από τότε βέβαια τον τρόπο που δουλεύουν).
Πχ ο αδερφός μου στην πορεία με ένα Βερσυς, του άναβαν στα καλά καθούμενα τα αλαρμ πολλές φορές.
Και λέω να τον αφαιρέσω μιας και δεν θα χρησιμοποιείται.
Δεν υπάρχει περίπτωση να σου κάνει αυτά που εκανε στο βερσυς ,δεν έχουν αναφερθεί τέτοια πράγματα από όσα ξέρω και από του αδερφού που έχει το ίδιο μονδέλο .
Γνώμη μου είναι να τον αφήσεις όπως είναι (στη χειρότερη) ή να τον βάλεις να οπλίζει-ξεοπλιζει αυτόματα (γίνεται από τα κοντρολακια ).
Έτσι δεν θα ασχοληθείς και αυτός θα κάνει τη δουλειά του.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Αν υπάρ

Αν υπάρχει τέτοια επιλογή, τότε παίζει να γίνει.
Θα μιλήσω με τον μηχανικό που τα δουλεύει αρκετά χρόνια, πιθανόν να ξέρει.
Θα ψαχτω και στο ίντερνετ, εκτός αν αναφέρει και το βιβλίο της μοτοσυκλέτας κάτι,δεν έχω αφιερώσει πολύ χρόνο ακόμα εκεί.
Θενξ .
Κάτι παρόμοιο έχω κάνει στο tiger με τον εργοστασιακό συναγερμό
Είναι επάνω ο συναγερμός αλλά τον έχω ξεφισάρει να μη λειτουργεί ,βάζοντας μια φίσα ,αυτή που είχε το μηχανάκι πριν βάλουν συναγερμό με τις ανάλογες γέφυρες για να παίρνει μπροστά η μηχανή!
Οπότε έχω την επιλογή αν θέλω να τον βάλω σε λειτουργία, σηκώνω σέλα ,βγάζω το φισακι με τις γέφυρες ,κουμπωνω τη φίσα του συναγερμού και παίζει
Ρώτησε αν γίνεται κάτι αντίστοιχο (κατά 99%γινεται)
Κρίμα να τον ξηλώσεις
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ρε σεις τι συζητάμε τώρα, αλήθεια. Μπορείς πάντα να μην πειράζεις και τίποτα (αν δεν αποδειχθεί ότι έχει πρόβλημα) και να το λιώσεις στην βόλτα για το επόμενο δίμηνο γιατί μετά θα μπει αγγελία :p
Α, τέτοιος είναι???
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Κάτι παρόμοιο έχω κάνει στο tiger με τον εργοστασιακό συναγερμό
Είναι επάνω ο συναγερμός αλλά τον έχω ξεφισάρει να μη λειτουργεί ,βάζοντας μια φίσα ,αυτή που είχε το μηχανάκι πριν βάλουν συναγερμό με τις ανάλογες γέφυρες για να παίρνει μπροστά η μηχανή!
Οπότε έχω την επιλογή αν θέλω να τον βάλω σε λειτουργία, σηκώνω σέλα ,βγάζω το φισακι με τις γέφυρες ,κουμπωνω τη φίσα του συναγερμού και παίζει
Ρώτησε αν γίνεται κάτι αντίστοιχο (κατά 99%γινεται)
Κρίμα να τον ξηλώσεις
Τα τράηουμφ παραδοσιακά δεν συνεργάζονται με τους συναγερμούς τους.
Στο ταίγκερ 800 μια από τα ίδια και μάλιστα σε ταξίδι στην Ιταλία χαχαχαχαχαχα.
Αμάν να να σταματήσει να κελαηδα το μπουρδέλο.
Ο πεμφε από την άλλη έχει μέχρι και σιωπηλή λειτουργία ,ή απενεργοποίηση σε καράβι - ρυμουλκα κλπ .
Άκη ρίξε μια ματιά στο εγχειρίδιο,κρίμα να τον αφαιρέσεις ,ειδικά χωρίς να σου έχει βγάλει θεμα
 

kgeorge

Μέλος
Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γεώργιος
Μοτό
KTM 1290 ADVENTURE S
Καινούρια πατούμενα, metzeler tourance next 2. Τα προηγούμενα Michelin road 5 δεν μπορώ να πω πως ήμουν 100% ικανοποιημένος, είχαν μια περίεργη συμπεριφορά



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Δεν θα το έλεγα ακριβώς "σήμερα", περισσότερο μια διαδικασία που κράτησε γύρω στις 20 ημέρες και τελείωσε την προηγούμενη εβδομάδα αλλά το ανεβάζω τώρα....

Εδώ και κάμποσο καιρό είχα αγοράσει τα κάγκελα για τις βαλίτσες τα οποία όμως όταν πήγα να βάλω δεν έμπαιναν και διαπιστώθηκε ότι γι’ αυτό έφταιγαν τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη που είχαν μαζέψει προς τα μέσα έπειτα από κάποια στατική πτώση. Αποφασίστηκε λοιπόν η, κατά το δυνατόν, επαναφορά τους στην αρχική θέση, καθώς η αντικατάσταση υποπλαισίου θα δημιουργούσε περισσότερους πονοκεφάλους, και ταυτόχρονα το φρεσκάρισμα των πλαστικών με Polytrol. Αυτό επιτεύχθηκε με τη χρήση φλόγιστρου και σταδιακή πίεση με τάκους και σωλήνα προς το επιθυμητό σημείο.


Ευκαιρίας δοθείσης καθαρίστηκαν οι λαιμοί και τα τελικά με Harpic plus (δεν μπόρεσα να βρω το max10 αλλά και αυτό έκανε δουλειά) και γυαλίστηκαν με Glanol και έδειξαν καινούργιοι…μέχρι να πιάσουν πάλι αυτή τη «σκουριά». Επίσης καθαρίστηκαν και γυαλίστηκαν τα ανοξείδωτα προστατευτικά των λαιμών και των τελικών ενώ απομένει σε δεύτερη φάση να τοποθετηθεί αυτοκόλλητη αλουμινένια προστασία από τη θερμοκρασία.

Το πριν....








...και το μετά



 
Τελευταία επεξεργασία:

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Κατά τη διάρκεια των εργασιών εντοπίσθηκαν και κάποιες μικροατέλειες και ως ψυχαναγκαστικός «ψείρας» έπρεπε να λυθούν. Έτσι τοποθετήθηκε σύνδεσμος αποστράγγισης, που είχε άγνωστο πως και πότε χαθεί, και νέα σωληνάκια αποστράγγισης γιατί τα παλιά είχαν ξεραθεί, σπείρωμα για τη στερέωση του δεξιού κεντρικού φέρινγκ, καθάρισμα με σπρέι επαφών και ξεσκούριασμα της πρίζας φόρτισης και τοποθέτηση γνήσιων βιδών σε κανα δυο σημεία που δεν ήξερα καν ότι έχει βίδες!






Επίσης βάφτηκαν τα σίδερα που είχαν ξεβάψει λόγω της χρήσης του φλόγιστρου, και μαζί με αυτά τα κάγκελα της μηχανής εμπρός και πίσω.
Και αφού είχαμε κάνει τόση φασαρία κόπηκαν σε τόρνο νέοι αποστάτες για τα κάγκελα και νέα, αλουμινένια, διακοσμητικά για τα κάγκελα κινητήρα αφού τα προηγούμενα είχαν φαγωθεί από κάνα δυο πεσίματα. Τα νέα είναι πιο χονδρά και δείχνουν πιο ανθεκτικά αλλά δεν καίγομαι να το διαπιστώσω….


 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Τέλος τοποθετήθηκε νέο spoiler ζελατίνας Touratech σε αντικατάσταση του παλιού και για να σπάσει η μονοτονία και να γίνει πιο «παιχνιδιάρικη» η εμφάνιση δυο αυτοκόλλητα στα τελικά ευγενική χορηγία του el-Gatto.





Να συμπληρώσω ακόμα ότι μετά τις εργασίες αυτές το κεντρικό στάντ δε βρίσκει πια στις εξατμίσεις όπως πριν (και αυτό παρενέργεια των στραβών μαρσπιέ) άρα το μόνο που απομένει είναι είτε να βρω το λαστιχάκι/στοπ που κουμπώνει στο αριστερό μαρσπιε του συνεπιβάτη - πράγμα απίθανο - ή να φτιάξω κάτι ώστε να μην χτυπάει εκεί. Σκέφτομαι κάτι σε χοντρό αυτοκόλλητο ελλαστικό κάτι σαν τις ταινίες που σφραγίζουν τα παράθυρα για να μην μπαίνει αέρας.

Το επόμενο βήμα θα είναι η αγορά και τοποθέτηση βαλιτσών, κατά προτίμηση μαλακών ώστε να μην "φουσκώνει" πολύ στο πλάι η μηχανή αλλά και να μειωθούν οι πιθανότητες τραυματισμού του συνεπιβάτη σε περίπτωση πτώσης. Έχω κάποια μοντέλα στο μυαλό μου αλλά φυσικά θα κοιτάξω και σε μεταχειρισμένες σκληρές αν είναι σε καλή κατάσταση (όχι κουτιά όμως).
Όποιες προτάσεις έχετε παιδιά, τόσο για τις βαλίτσες όσο και για το λάστιχο/στοπ, καλοδεχούμενες!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τέλος τοποθετήθηκε νέο spoiler ζελατίνας Touratech σε αντικατάσταση του παλιού και για να σπάσει η μονοτονία και να γίνει πιο «παιχνιδιάρικη» η εμφάνιση δυο αυτοκόλλητα στα τελικά ευγενική χορηγία του el-Gatto.





Να συμπληρώσω ακόμα ότι μετά τις εργασίες αυτές το κεντρικό στάντ δε βρίσκει πια στις εξατμίσεις όπως πριν (και αυτό παρενέργεια των στραβών μαρσπιέ) άρα το μόνο που απομένει είναι είτε να βρω το λαστιχάκι/στοπ που κουμπώνει στο αριστερό μαρσπιε του συνεπιβάτη - πράγμα απίθανο - ή να φτιάξω κάτι ώστε να μην χτυπάει εκεί. Σκέφτομαι κάτι σε χοντρό αυτοκόλλητο ελλαστικό κάτι σαν τις ταινίες που σφραγίζουν τα παράθυρα για να μην μπαίνει αέρας.

Το επόμενο βήμα θα είναι η αγορά και τοποθέτηση βαλιτσών, κατά προτίμηση μαλακών ώστε να μην "φουσκώνει" πολύ στο πλάι η μηχανή αλλά και να μειωθούν οι πιθανότητες τραυματισμού του συνεπιβάτη σε περίπτωση πτώσης. Έχω κάποια μοντέλα στο μυαλό μου αλλά φυσικά θα κοιτάξω και σε μεταχειρισμένες σκληρές αν είναι σε καλή κατάσταση (όχι κουτιά όμως).
Όποιες προτάσεις έχετε παιδιά, τόσο για τις βαλίτσες όσο και για το λάστιχο/στοπ, καλοδεχούμενες!
Μπράβο για την υπομονή και επιμονή για το καλύτερο αποτέλεσμα!
Βάλε μία φωτογραφία του σημείου που θες να τοποθετήσεις το ελαστικό στοπ όταν μπορέσεις...
 

John400

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Xrv750
Έκανα και εγώ στην αφρικάνα μου μία αισθητική παρέμβαση… έρχεται και το troffy…να είμαστε λίγο πιο όμορφοι…
δεδομένου ότι το ένα απ’ τα δύο μαμά φανάρια είχε ξεφτίσει εσωτερικά παρήγγειλα δύο Led φανάρια από Κίνα 5,75 ίντσες,όσο δλδ και τα μαμά …
Για να Μπουν στις μαμά βάσεις έπρεπε στην ουσία να χαλάσω τα μαμά φανάρια να κοπούν και να μπουν τα άλλα στη θέση τους σφηνωτά… μπήκε και μαύρη σιλικόνη γύρω γύρω και είναι ντουβάρι …
Η συνδεσμολογία είναι πολύ απλή μιας και έρχονται με φύσα Η4 οπότε απλά κουμπώνεις και τραβάς δύο γραμμές από τις ψείρες για τά led στεφάνια




 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
thenos θα δοκιμάσω αύριο γιατί τώρα μας πιάσαν τα σκοτάδια! :)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έκανα και εγώ στην αφρικάνα μου μία αισθητική παρέμβαση… έρχεται και το troffy…να είμαστε λίγο πιο όμορφοι…
δεδομένου ότι το ένα απ’ τα δύο μαμά φανάρια είχε ξεφτίσει εσωτερικά παρήγγειλα δύο Led φανάρια από Κίνα 5,75 ίντσες,όσο δλδ και τα μαμά …
Για να Μπουν στις μαμά βάσεις έπρεπε στην ουσία να χαλάσω τα μαμά φανάρια να κοπούν και να μπουν τα άλλα στη θέση τους σφηνωτά… μπήκε και μαύρη σιλικόνη γύρω γύρω και είναι ντουβάρι …
Η συνδεσμολογία είναι πολύ απλή μιας και έρχονται με φύσα Η4 οπότε απλά κουμπώνεις και τραβάς δύο γραμμές από τις ψείρες για τά led στεφάνια




Πολύ όμορφο οπτικό αποτέλεσμα...!
Από απόδοση πως είναι...?
Και ένα tips...
Αντί για μαύρη σιλικόνη θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κόλλα για παρπριζ και θα γινόταν αθάνατο... :secret:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
thenos θα δοκιμάσω αύριο γιατί τώρα μας πιάσαν τα σκοτάδια! :)
Για να μην σε τρώει η αγωνία :p σκέψου αν μπορεί να μπει κάποιο από αυτά τα ελαστικά που βάζουμε στα πόδια των τραπεζιών ή των καρεκλών...
Όχι τα τσοχάκια...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Υπάρχει και το sikaflex.
 

John400

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Xrv750
Πολύ όμορφο οπτικό αποτέλεσμα...!
Από απόδοση πως είναι...?
Και ένα tips...
Αντί για μαύρη σιλικόνη θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κόλλα για παρπριζ και θα γινόταν αθάνατο... :secret:
εβαλα sikaflex πολυουρεθάνησ που εχω για την βάρκα… δεν παθαίνει τιποτα ;)
 

jojo72

Gira, il mondo gira.....
Περιοχή
Τρίπολη
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Aprilia Caponord ETV 1000
Για να μην σε τρώει η αγωνία :p σκέψου αν μπορεί να μπει κάποιο από αυτά τα ελαστικά που βάζουμε στα πόδια των τραπεζιών ή των καρεκλών...
Όχι τα τσοχάκια...
Όχι, δεν μπαίνει...Το original έπρεπε να το προσαρμόσεις σε μια μεταλλική πλάκα και αφού βγάλεις το κάλυμμα του μαρσπιέ να την πιάσεις με τίς βίδες του πάνω στο σκελετό του μαρσπιέ....
.
 
Top Bottom