Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
και κατέληξα στο Ναύπλιο και στο Μπούρτζι !
Θανουλη θα σε ΄΄ευλογησω΄΄ ....:muted:

ενα τηλεφωνακι δεν πηρες ...
να ερθω ταχιστα και να κερασω ενα καφεδακι ακριβως εκει απο κατω που εβγαλες την φωτο στο Μπουρτζι...

:laugh::laugh::laugh::friendship:
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Θανουλη θα σε ΄΄ευλογησω΄΄ ....:muted:

ενα τηλεφωνακι δεν πηρες ...
να ερθω ταχιστα και να κερασω ενα καφεδακι ακριβως εκει απο κατω που εβγαλες την φωτο στο Μπουρτζι...

:laugh::laugh::laugh::friendship:
Ο ρε σι δεν το σκέφτηκα καθόλου !!!! Αχαχχαα

κοντά ήμαστε , θα ξανά έρθω το υπόσχομαι για καφέ
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Έκανα μια 400 αρα σήμερα να συμπληρώσω τα χιλιόμετρα για να πάω για το πρώτο σέρβις την Παρασκευή !




επισκέφτηκα το μοναστήρι του Αγίου Εφραίμ στην Νέα Μάκρη !!!


και κατέληξα στο Ναύπλιο και στο Μπούρτζι !

ότι νάνε ; :wacky:

Έφαγα και μια χαλαρη βροχή καμία ωριτσα .

πήγα την έπλυνα κιόλας γιατί είχε λασπωθεί νάνε έτοιμη για το πρώτο σέρβις !
Θέλω βόλτα με την κούκλα μόλις την στρώσεις!
Πάρε τηλέφωνο!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Tην Παρασκευή μπορεί να θέλει το σέρβις των 6000 χαχαχα πολύ σε γουστάρω γιατί οι περισσότεροι έχουμε σκουριάσει ρε γαμωτο .....

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θέλω βόλτα με την κούκλα μόλις την στρώσεις!
Πάρε τηλέφωνο!
Να πάρεις βόλτα την 1250 του μμμμμμμ και να αφήσεις τα άλλα μηχανάκια ήσυχα, κρυφέ
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Να πάρεις βόλτα την 1250 του μμμμμμμ και να αφήσεις τα άλλα μηχανάκια ήσυχα, κρυφέ
Δεν μου άρεσε!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
snpl ναι επίτηδες το έβγαλα, γιατι εκει πιανει μια βασούλα της ντίζας του συμπλέκτη που εμπόδιζε
Έχω παρατηρήσει ότι όσες φορές πείραξα τις βάσεις του μοτέρ κατέληγα να έχω πρόβλημα με το καπάκι της κεφαλής να χάνει λάδι. Νομίζω συμβαίνει γιατί η πάνω βάση του μοτέρ στην ουσία στηρίζεται εξολοκλήρου στο καπάκι της κεφαλης. Οπότε όταν αλλάζει λίγο η θέση του μοτέρ το καπάκι στρεσαρετε και αλλάζει θέση σε σχέση με την κεφαλή.
 

KolaMare

Μέλος
Όνομα
Νικολας
Μοτό
R1150GS
DR250S
snpl ναι καταλαβαίνω τι λες και βγάζει και νόημα.
Όταν έκανα τις τροποποιήσεις για να βρω έναν ευκολότερο τρόπο να μπαινοβγαίνει το acerbis ρεζερβουάρ, πάλι απέφυγα να λύσω βάση.
Επί προκειμένω, δεν έβγαλα ούτε τις βίδες ούτε τις βάσεις
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μονταρισμα το ένα ροταξ για να περάσει ΚΤΕΟ αύριο. Τρέχει ο ένας ταχυσυνδεσμος βενζίνης, βρήκα τις απαντήσεις στο φόρουμ, θα δούμε αύριο. Αποσυνδεδεμένο δεν τρέχει, οπότε όλα οκ. Βγήκε μια βόλτα όσο έσταζε, 50+ χιλιόμετρα, νο προμπλεμ. Ούτε θυμόμουν πόσο περίεργα είναι τα μονοκύλινδρα στον δρόμο.

Μοντάρισμα το δεύτερο ροταξ, σε καλό σημείο είμαστε, θέλει λίγο ακόμα. Τα θύματα του κοβιντ...
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Χθες το βράδυ που γύριζα σπίτι με την μηχανή, ένα χιλιόμετρο πριν φτάσω, καταλαβαίνω ότι κάτι συμβαίνει με την ντίζα του συμπλέκτη.
Πηγαίνω σήμερα το πρωί να δω τι είχε γίνει.
Είχε κοπεί το συρματόσχοινο και κράταγε μόνο ένα συρματάκι, όπως φαίνεται στην φωτό.

Άλλαξα την ντίζα με καινούργια που είχα, και πριν την τοποθετήσω την λάδωσα ρίχνοντας με μια σύριγγα λάδι.
Ρίχνοντας σιγά σιγά το λάδι και κουνώντας το συρματόσχοινο σε 10 λεπτά είχα ρίξει το μισό λάδι από αυτό που φαίνεται στην φώτο. Δεν χρειάζεται το ειδικό εργαλείο που έχετε κάποιοι αγοράσει.

Ευτυχώς που δεν μου έτυχε να κοπεί η ντίζα σε καμιά βόλτα στο βουνό.
Γι αυτό πρέπει να έχουμε εφεδρική ντίζα μαζί μας και να ξέρουμε να την αλλάζουμε.

 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Και σφιγκτήρα συρματόσχοινου θα πρέπει να έχουμε μαζί , σε γλυτώνει καμία φορα
Συνήθως κόβεται ακριβώς στο βαρελάκι Δεν πιάνει τόσο όγκο όσο μια ντιζα και μπορεί να βοηθήσει σε μια δυσκολη στιγμή


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Χθες το βράδυ που γύριζα σπίτι με την μηχανή, ένα χιλιόμετρο πριν φτάσω, καταλαβαίνω ότι κάτι συμβαίνει με την ντίζα του συμπλέκτη.
Πηγαίνω σήμερα το πρωί να δω τι είχε γίνει.
Είχε κοπεί το συρματόσχοινο και κράταγε μόνο ένα συρματάκι, όπως φαίνεται στην φωτό.

Άλλαξα την ντίζα με καινούργια που είχα, και πριν την τοποθετήσω την λάδωσα ρίχνοντας με μια σύριγγα λάδι.
Ρίχνοντας σιγά σιγά το λάδι και κουνώντας το συρματόσχοινο σε 10 λεπτά είχα ρίξει το μισό λάδι από αυτό που φαίνεται στην φώτο. Δεν χρειάζεται το ειδικό εργαλείο που έχετε κάποιοι αγοράσει.

Ευτυχώς που δεν μου έτυχε να κοπεί η ντίζα σε καμιά βόλτα στο βουνό.
Γι αυτό πρέπει να έχουμε εφεδρική ντίζα μαζί μας και να ξέρουμε να την αλλάζουμε.

Και σφιγκτήρα συρματόσχοινου θα πρέπει να έχουμε μαζί , σε γλυτώνει καμία φορα
Συνήθως κόβεται ακριβώς στο βαρελάκι Δεν πιάνει τόσο όγκο όσο μια ντιζα και μπορεί να βοηθήσει σε μια δυσκολη στιγμή


Στάλθηκε από το SM-A725F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στα μηχανάκια με ντιζα, πάντα μια δεύτερη "περασμένη" παράλληλα με την υπάρχουσα και δεν έχεις να σκέφτεσαι τίποτα!!!! :happy:
 
Top Bottom