Το βιβλίο των ηρώων του δρόμου

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Δύο λόγια για τους συνταξιδιώτες μου


Έχω γνωρίσει παιδιά που για τους δικούς τους λόγους τους αρέσει να ταξιδεύουν μόνοι. Εγώ προσωπικά θα αισθανόμουν τρομερά ανασφαλής και δε θα το ευχαριστιόμουν. Ήμουν ο εμπνευστής αυτού του ταξιδιού και τις περισσότερες μέρες ήταν hardcore, μας έβγαινε η πίστη ή από πολλά χιλιόμετρα ημερησίως ή από ζέστη η και τα δύο μαζί. Οι φωτογραφικές μας και κυρίως τα μυαλά μας έβγαλαν υπέροχες φωτογραφίες.

Η φιλία μας με τα παιδιά δοκιμάστηκε, πέρασε βρώμικες στιγμές αλλά βγήκε καθαρή. Τόσο με τον Μανώλη όσο και με τον Παύλο πριν το ταξίδι ποτέ δεν είχαμε την παραμικρή διαφωνία και προστριβή. Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού λόγω της κούρασης και της καταραμένης ζέστης υπήρξαν πολλές στιγμές που υψώσαμε τόνους ό ένας στον άλλον και αν θυμάμαι και σε ακραίες περιπτώσεις ανταλλάξαμε και μερικά γαλλικά. Όμως επιστρέψαμε πολύ πιο αγαπημένοι φίλοι. Τώρα βρισκόμαστε με φίλους για καφέδες και την ώρα που αυτοί παραπονιούνται για προβλήματα με τις δουλειές τους εμείς διηγούμαστε τις περιπέτειες μας από αυτό το ταξίδι με ένα μεγάλο χαμόγελο. Μανώλη και Παύλο είστε φοβερά παιδιά, ήταν μεγάλη χαρά και τιμή να ταξιδέψω μαζί σας. Συγγνώμη αν κάποια στιγμή έκανα κάτι που μπορεί να σας ενόχλησε και σας ευχαριστώ που υπάρχετε.


Κατά βάθος είναι σοβαρά παιδιά..

 

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Αντί επιλόγου

Για το τέλος θα με συγχωρέσεις αλλά θα ρίξω αρκετά το κλίμα. Αυτό τα ταξιδιωτικό δε θέλω να το αφιερώσω σε όλους εσάς. Δε θέλω να το αφιερώσω στους συνταξιδιώτες μου ούτε στους φίλους μου. Δε θέλω να το αφιερώσω στην οικογένεια μου. Το αφιερώνω σε έναν άνθρωπο που δεν είχα την τύχη να συναντήσω αλλά νοιώθω ότι τον γνώρισα. Ο λόγος για τον Παναγιώτη Βασιλάκη από την Πάτρα, γνωστό ως PanVas. Ο Παναγιώτης ενώ είχε ταξιδέψει σε περισσότερα από 30 κράτη σε Ευρώπη, Ασία και Αφρική χάθηκε στην Ουκρανία σε τροχαίο με αυτοκίνητο.. Τα ταξιδιωτικά του στο moto.gr ήταν τα πρώτα που διάβασα και ήταν πάντα μεστά, με σωστή πληροφόρηση και το δικό του χιούμορ. Με αυτά πέρασα πάρα πολλές ευχάριστες ώρες και μέσα μου μεταλαμπαδεύτηκε το μεγαλείο του μοτοσυκλετιστικού ταξιδιού. Δε θα ξεχάσω τι στιγμή που ένας από την παρέα του είχε ένα τροχαίο με ένα αυτοκίνητο σε κάποια πόλη της Σικελίας και αυτός μέσα στη σύγχυση και την παραζάλη φωτογράφισε το συμβάν για να μας το αφηγηθεί. Δε θα ξεχάσω που όταν ταξίδευε μόνος, κάπου πριν από την Οδησσό και ώρα περασμένες δέκα το βράδυ έφτασε σε ένα χωριό που σχεδόν κανένας δε μιλούσε αγγλικά διαπίστωσε ότι κάπου στο δρόμο είχε χάσει το πορτοφόλι του με 1500 ευρώ. Καλά να σαι ρε PanVas εκεί που βρίσκεσαι και σε ευχαριστώ για όλα




Το ξέρω ότι σε κούρασα. Το ξέρω ότι ίσως αγανάκτησες σε κάποια σημεία. Πολύ πιθανόν να είσαι ο μοναδικός που το διάβασε ολόκληρο μαζί με έμενα και σε ευχαριστώ χίλιες φορές. Εγώ έκανα μια μικρή κατάθεση ψυχής και γράφοντας το έζησα ξανά.


“Being brave means to get your dreams done even though a huge part of you feels scared out of your mind” Robin Sharma
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ταξιδάρα!
Η καλή παρέα είναι βασική για ένα πολυήμερο ταξίδι και χαίρομαι που εν τέλει "δέσατε" μεταξύ σας και όλα κύλισαν χωρίς σοβαρά απρόοπτα αν και αυτό το ήξερα πριν διαβάσω την ιστορία.
Για τα μέρη, τι να πω. Όμορφα, άσκημα, εκεί θα είναι και περιμένουν καθένα από εμάς να τα ζήσει με το δικό του τρόπο. Και ο δικός σας ήτανε μοναδικός και θα μείνει για πάντα χαραγμένος στη μνήμη σας μαζί με αυτήν εδώ την ιστορία να έχετε να θυμόσαστε όταν γεράσετε :)
 

Giorgos-Patra

Μέλος
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Vstrom 650 K8
Μπραβο στην παρεα για το ταξιδι, παιδια να εισαστε καλα και να ταξιδευετε !!
Γιωργο σ' ευχαριστω που το μοιραστηκες μαζι μας !!
:ok: :ok:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
To βιβλιο σου Γιωργο δικαιολογει τον ''βαρυγδουπο'' τιτλο του με την πιο ευγενικη αποφωνηση που θα μπορουσε κανεις να φανταστει.
Τον ειχε ηδη κερδισει βεβαια στη διαρκεια των περιγραφων με τους τονους πληροφοριας
και τις περιγραφες των διτροχων σπανιων στιγμων και συναισθηματων που αυτες προκαλουν.
Τυχεροι οσοι ταξιδευουν ....και μαζι τους οσοι κανουν παρεα με αυτους:)
 

Paulos.gs

Μέλος
Περιοχή
ιεραπετρα
Όνομα
παυλος
Μοτό
r1200gs
ευχομαι και εγω με την σειρα μου στον καθενα ξεχωριστα να ζησει αυτο που ζησαμε εμεις αυτες τις 2 εβδομαδες,οταν υπαρχει η χημεια και το αδερφικο δεσιμο μιας παρεας μην φοβαστε τιποτα.καλα και ορθια ταξιδια σε ολους μας!
 

MARK

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
GS 1200 Adventure
Αντί επιλόγου

Για το τέλος θα με συγχωρέσεις αλλά θα ρίξω αρκετά το κλίμα. Αυτό τα ταξιδιωτικό δε θέλω να το αφιερώσω σε όλους εσάς. Δε θέλω να το αφιερώσω στους συνταξιδιώτες μου ούτε στους φίλους μου. Δε θέλω να το αφιερώσω στην οικογένεια μου. Το αφιερώνω σε έναν άνθρωπο που δεν είχα την τύχη να συναντήσω αλλά νοιώθω ότι τον γνώρισα. Ο λόγος για τον Παναγιώτη Βασιλάκη από την Πάτρα, γνωστό ως PanVas. Ο Παναγιώτης ενώ είχε ταξιδέψει σε περισσότερα από 30 κράτη σε Ευρώπη, Ασία και Αφρική χάθηκε στην Ουκρανία σε τροχαίο με αυτοκίνητο.. Τα ταξιδιωτικά του στο moto.gr ήταν τα πρώτα που διάβασα και ήταν πάντα μεστά, με σωστή πληροφόρηση και το δικό του χιούμορ. Με αυτά πέρασα πάρα πολλές ευχάριστες ώρες και μέσα μου μεταλαμπαδεύτηκε το μεγαλείο του μοτοσυκλετιστικού ταξιδιού. Δε θα ξεχάσω τι στιγμή που ένας από την παρέα του είχε ένα τροχαίο με ένα αυτοκίνητο σε κάποια πόλη της Σικελίας και αυτός μέσα στη σύγχυση και την παραζάλη φωτογράφισε το συμβάν για να μας το αφηγηθεί. Δε θα ξεχάσω που όταν ταξίδευε μόνος, κάπου πριν από την Οδησσό και ώρα περασμένες δέκα το βράδυ έφτασε σε ένα χωριό που σχεδόν κανένας δε μιλούσε αγγλικά διαπίστωσε ότι κάπου στο δρόμο είχε χάσει το πορτοφόλι του με 1500 ευρώ. Καλά να σαι ρε PanVas εκεί που βρίσκεσαι και σε ευχαριστώ για όλα




Το ξέρω ότι σε κούρασα. Το ξέρω ότι ίσως αγανάκτησες σε κάποια σημεία. Πολύ πιθανόν να είσαι ο μοναδικός που το διάβασε ολόκληρο μαζί με έμενα και σε ευχαριστώ χίλιες φορές. Εγώ έκανα μια μικρή κατάθεση ψυχής και γράφοντας το έζησα ξανά.


“Being brave means to get your dreams done even though a huge part of you feels scared out of your mind” Robin Sharma

Μπράβο ρε Γιώργαρε και λοιπή παρέα ,να είσαι καλά να ταξιδεύεις και να μας ταξιδεύεις...
 

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Ταξιδάρα!
Η καλή παρέα είναι βασική για ένα πολυήμερο ταξίδι και χαίρομαι που εν τέλει "δέσατε" μεταξύ σας και όλα κύλισαν χωρίς σοβαρά απρόοπτα αν και αυτό το ήξερα πριν διαβάσω την ιστορία.
Για τα μέρη, τι να πω. Όμορφα, άσκημα, εκεί θα είναι και περιμένουν καθένα από εμάς να τα ζήσει με το δικό του τρόπο. Και ο δικός σας ήτανε μοναδικός και θα μείνει για πάντα χαραγμένος στη μνήμη σας μαζί με αυτήν εδώ την ιστορία να έχετε να θυμόσαστε όταν γεράσετε :)

Καλέ μου φίλε Νίκο εκτός από κατ’ ιδίαν να σε ευχαριστήσω και δημόσια για τη βοήθεια και τα πολύτιμα tipsστο ποστάρισμα φωτογραφιών. Αν και τα λέγαμε τόση ώρα όπως είδες το αποτέλεσμα και πάλι δεν ήταν τέλειο.


Να σαι καλά να σε διαβάζουμε!
 

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Τυχεροι οσοι ταξιδευουν ....και μαζι τους οσοι κανουν παρεα με αυτους:)

Ααχ ρε Πασχάλη..Το μαράζι που δεν μένω στη Θεσσαλονίκη μόνιμα θα φάει..
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ααχ ρε Πασχάλη..Το μαράζι που δεν μένω στη Θεσσαλονίκη μόνιμα θα φάει..
Ειναι παραξενο το μυαλο του ανθρωπου κι ακομα πιο πολυ τα θελω του!
Απο περυσι που σας εζησα απο κοντα (και κοντομανικα μαζι) Μαρτιο μηνα
θελω να κατεβω να βρω ενα λευκο μικρο σπιτακι στην ακρη ενος χωριου
και να ριξω μερικες... χιλιαδες οχταωρους υπνους με προλογο τη ρακη και την ελια.
Βλεπω κι εσενα να θελεις να ανεβεις εδω πανω και σκεφτομαι
....αντε μωρε καλα ειμαστε εκει που κι αλλοι θελουν να ερθουν!!!
 

Italos

Μέλος
Περιοχή
Gerakas
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GSadv
Πολύ ωραία ταξιδάρα Παιδιά!!!

Το ξεκοκάλισα!!!

Να'σται καλά να ταξιδεύετε με τις μηχανάρες σας!!!

Ευχαριστούμε για την πολύ ωραία αφήγηση και τις φότο που αποτύπωναν τα πάντα!!!
 

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
μπράβο ωρε γκαρντασια! !!! βολταρικι με τα ολα του,,,,,;)
να στε καλά να ταξιδεύετε τα όνειρα σας.....
Γεια σου ρε γκαρντάσι Βασίλη! Οι πληροφορίες μου λένε ότι η κοράκλα σου προορίζεται για Miss Universe !!!
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
Γεια σου ρε γκαρντάσι Βασίλη! Οι πληροφορίες μου λένε ότι η κοράκλα σου προορίζεται για Miss Universe !!!
χαχαχαααααα. .......μου μοιάζει ρε συ!!!!!!
Γιώργη για φέτος τι σκέφτηκες; ;;;; κάτι καλό θα ετοιμάζεις, ,,,,
 

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Πολύ ωραία ταξιδάρα Παιδιά!!!

Το ξεκοκάλισα!!!

Να'σται καλά να ταξιδεύετε με τις μηχανάρες σας!!!

Ευχαριστούμε για την πολύ ωραία αφήγηση και τις φότο που αποτύπωναν τα πάντα!!!

Ρε συ Νίκο τώρα σε σένα τι πρέπει να πούμε; Σε σχέση με εσένα εμείς απλά κάναμε μια βόλτα τσακ μπαμ στη γειτονιά..
Μπράβο καλέ μου φίλε για το δικό σου ταξίδι και κυρίως γιατί είχε το τέλος που ο κάθε αναβάτης θα ονειρευόταν.
Το πήρες το κορίτσι;
Πάντως εγώ στη θέση σου τόσες χιλιάδες km θα φοβόμουν μη μου πέσει πουθενά το δαχτυλίδι!
 

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
χαχαχαααααα. .......μου μοιάζει ρε συ!!!!!!
Γιώργη για φέτος τι σκέφτηκες; ;;;; κάτι καλό θα ετοιμάζεις, ,,,,

Για φέτος..καλή ερώτηση..Τίποτα ακόμα δεν έχει πέσει στο τραπέζι. Δυστυχώς δεν βλέπω καθόλου ζεστούς τους έτερους δύο Καππαδόκες
 

Slane

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F 650 GS TWIN
Ο καλός φίλος Dejan Arcic από το Βελιγράδι μας έφτιαξε κι ένα σύντομο resume του ταξιδιού



 

nikosfp

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 08
Μπραβο ρε παληκαρια.Αν και δεν θα συμφωνησω για την αποψη σας για το Transfagarasan και Transalpina.Αψογα ολα.Ναστε παντα καλα και να ταξιδευουμε μαζι σας με τις φωτο και τις εικονες σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom