Το σύνδρομο της Βερλίγκας….

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ένα από τα πολλά δημοσιεύματα για το θέμα.

"Με κοινή δράση τους η τοπική κοινότητα (Χαλίκι Ασπροποτάμου), το δασαρχείο Τρικάλων και ο Φορέας Διαχείρισης Εθνικού Πάρκου Τζουμέρκων, Κοιλάδας Αχελώου, Άγραφων και Μετεώρων, στα όρια των οποίων ανήκει η Βερλίγκα, έβαλαν ένα φρένο στην ασυδοσία: ο δρόμος έκλεισε ψηλά στην κορυφογραμμή στα όρια των δυο περιφερειών (και μάλιστα σε δυο σημεία), ενώ έκλεισε και πριν τη Βερλίγκα από τη μεριά του Ασπροποτάμου στο σημείο που ξεκίνησε πριν 14 χρόνια η παρανομία. Έτσι:
  • Οι εποχούμενοι επισκέπτες της Βερλίγκας θα πρέπει πλέον να περπατήσουν περίπου 20-30’ προκειμένου να την επισκεφτούν (όπως γινόταν πάντα δηλαδή),
  • Η κατασκήνωση μέσα σε αυτήν πλέον απαγορεύεται. Αξίζει να σημειωθεί ότι υπάρχουν πολλά σημεία άνετης κατασκήνωσης κοντά και κανείς λογικός άνθρωπος δε θα κατασκήνωνε μέσα στην υγρασία. Παρ’ όλα αυτά και για να γίνει ελκυστικό το «πακέτο Βερλίγκα» οι διάφοροι διοργανωτές πούλαγαν διανυκτέρευση εκεί αδιαφορώντας για τις επιπτώσεις.
  • Οι εποχούμενοι από Συρράκο θα σταματούν και αυτοί υποχρεωτικά στην κορυφογραμμή. Από εκεί εύκολα θα μπορούν να κατηφορίσουν και σε 15′ να βρίσκονται στη Βερλίγκα.
  • Αποτρέπεται πλέον η διαμπερής κίνηση τροχοφόρων στο βουνό, κάτι που έκαναν κατά κόρον 4Χ4, γουρούνες, enduro κλπ.
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι κάτοικοι και οι επαγγελματίες της κοινότητας Χαλικίου είναι καθολικά υπέρ αυτών των μέτρων αφού βλέπουν την περιοχή τους να υποβαθμίζεται από όλο αυτό, ενώ αντίθετοι είναι πολλοί μικροεπιχειρηματίες του «εναλλακτικού» τουρισμού!!!"


Όταν θα γίνουμε κ εδω Γερμανία και θα μας κυνηγάνε στις εξοχές μην απορισετε.
Να σημειώσω πως ο δρόμος από το Χαλίκι προς τα πάνω είναι ξέφραγο αμπέλι...
Σηκώνει πολύ συζήτηση αυτή η κουβέντα.
Από το πώς επιτράπηκε να γίνει ένας δρόμος άνω των 20 km σε αυτό το βουνό χωρίς να τον σταματήσει κάποιος τότε διότι προφανώς δεν έγινε μέσα σε 5 μέρες οπότε όλοι το γνώριζαν, από το πώς χαρακτηρίστηκε παράνομος, μέχρι εάν είναι νόμιμα αυτά τα αναχώματα διότι δεν υπάρχει καμία σήμανση - ένδειξη ότι μπαίνεις σε απαγορευμένη περιοχή ούτε από κάποιον φορέα ούτε από κάποιο σήμα του ΚΟΚ.
Εάν ξεκινήσω από τους Καλαρρύτες θέλοντας να βγω στο Μεγάλο Περιστέρι και στο ενδιάμεσο της διαδρομής αποφασίσω πως θέλω να κινηθώ προς Χαλίκι η πιο κοντινή διαδρομή που θα μου βγάλει το google είναι αυτή.
Και φυσικά θα πάω γιατί δεν υπάρχει κάτι το οποίο μου δείχνει πως πρέπει να σταματήσω.
Και φυσικά θα πέσω πάνω στα αναχώματα...
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Να σημειώσω πως ο δρόμος από το Χαλίκι προς τα πάνω είναι ξέφραγο αμπέλι...
Σηκώνει πολύ συζήτηση αυτή η κουβέντα.
Από το πώς επιτράπηκε να γίνει ένας δρόμος άνω των 20 km σε αυτό το βουνό χωρίς να τον σταματήσει κάποιος τότε διότι προφανώς δεν έγινε μέσα σε 5 μέρες οπότε όλοι το γνώριζαν, από το πώς χαρακτηρίστηκε παράνομος, μέχρι εάν είναι νόμιμα αυτά τα αναχώματα διότι δεν υπάρχει καμία σήμανση - ένδειξη ότι μπαίνεις σε απαγορευμένη περιοχή ούτε από κάποιον φορέα ούτε από κάποιο σήμα του ΚΟΚ.
Εάν ξεκινήσω από τους Καλαρρύτες θέλοντας να βγω στο Μεγάλο Περιστέρι και στο ενδιάμεσο της διαδρομής αποφασίσω πως θέλω να κινηθώ προς Χαλίκι η πιο κοντινή διαδρομή που θα μου βγάλει το google είναι αυτή.
Και φυσικά θα πάω γιατί δεν υπάρχει κάτι το οποίο μου δείχνει πως πρέπει να σταματήσω.
Και φυσικά θα πέσω πάνω στα αναχώματα...
Δηλαδή αυτά τα αναχώματα κάποιος τα έφτιαξε εκεί; Τι λες ρε φίλε… δεν μου πέρασε καν από το μυαλό. Ποιος φωστήρας το σκέφτηκε αυτό πάλι;
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
Εγώ την Κυριακή κατάλαβα διαφορετικά τα πραγματα.
Τα μηχανάκια περνούν για πλάκα, βαν φτάνουν μέχρι την βερλιγκα από την μεριά του χαλικιου πολύ εύκολα και οι κάτοικοι επαγγελματίες χάρηκαν πολύ που είδαν τόσους πολλούς εντουραδες να κατεβαίνουν από την βερλιγκα και να αφήνουν τα ωραία τους χρήματα.

Πραγματικά νομίζω ότι όλο αυτό με τα αναχώματα και το κλείσιμο και καλά του δρόμου, έχει γίνει για κάτι άλλο.
κάπως έτσι είναι , κάπου εκεί είναι τα όρια νομών Τρίκαλων - Ιωαννίνων και παίζονται παιχνίδια με την πρόσβαση κυνηγών , κτηνοτρόφων κλπ.
αυτά περί προστασίας της φύσης είναι για γέλια το ζητούμενο είναι να αφήνει χρήμα ...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
κάπως έτσι είναι , κάπου εκεί είναι τα όρια νομών Τρίκαλων - Ιωαννίνων και παίζονται παιχνίδια με την πρόσβαση κυνηγών , κτηνοτρόφων κλπ.
αυτά περί προστασίας της φύσης είναι για γέλια το ζητούμενο είναι να αφήνει χρήμα ...
Εν τω μεταξύ εάν θελήσουν να βάλουν ανεμογεννήτριες που είναι και της μόδας οι δρόμοι θα γίνουν αεροδρόμιο και δεν θα μιλάει κανείς διότι θα έχουν πάρει την αδιάφορη ως ποσό μίζα για τον επιχειρηματία αλλά αρκετή για να κλείσουν τα στόματα αυτών που διαμαρτύρονται στην περιοχή.
Έχουμε παραδείγματα στην ευρύτερη περιοχή περί αυτού (μίζα αρχικά και ποσοστά από την πώληση του ρεύματος στους κατοίκους της περιοχής που θα τοποθετηθούν)
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Χωρίς διάθεση ανουσιας αντιπαράθεσης τα δεδομένα είναι ότι είναι περιοχή natura και μέρος εθνικού πάρκου Τζουμέρκων με ότι αυτό συνεπάγεται.

Οι περιοχές αυτές προστατεύονται θεωρητικά με νόμους και κανόνες.
Τώρα από κει και πέρα ο καθένας κάνει όπως καταλαβαίνει.
Αυτά από εμένα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Εγώ θα πω πως η λύση είναι στον καθένα ξεχωριστά και όχι σε καθολικές απαγορεύσεις.
Ο σεβασμός στη φύση είναι ατομικό χαρακτηριστικό, όχι ομαδικό.

Το παραπάνω ισχύει για όλους.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Χωρίς διάθεση ανουσιας αντιπαράθεσης τα δεδομένα είναι ότι είναι περιοχή natura και μέρος εθνικού πάρκου Τζουμέρκων με ότι αυτό συνεπάγεται.

Οι περιοχές αυτές προστατεύονται θεωρητικά με νόμους και κανόνες.
Τώρα από κει και πέρα ο καθένας κάνει όπως καταλαβαίνει.
Αυτά από εμένα.
Δεν ξέρω εάν έχεις πάει στην Βάλια Κάλντα αλλά δεν υπάρχουν μπάρες και αναχώματα αλλά ευκρινείς πινακίδες σε κάθε είσοδο προς την κοιλάδα ώστε να γνωρίζεις που μπαίνεις.
Επίσης δεν απαγορεύεται η είσοδος αλλά η κατασκήνωση.
Στο κομμάτι που περάσαμε ξαναλέω δεν υπάρχει η παραμικρή σήμανση.
Ούτε που βρισκόμαστε ούτε εάν επιτρέπεται η είσοδος.
(σε λίγο θα νομιμοποιήσουμε και τα αναχώματα δηλαδή...:wacky:)
Αυτά και από μένα χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης επίσης.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
πρόσφατα έγιναν προσπάθειες να βελτιωθούν - καθαριστούν , με μικρές παρεμβάσεις αγροτικοί δρόμοι που οδηγούν σε στάνες και βοσκοτόπους
για την εξυπηρέτηση όσων βοσκών μείνανε στα ορεινά. Τα υπουργεία το απαγόρευσαν με αιτιολογία ότι δεν πρέπει οι δρόμοι σε προστατευμένες
περιοχές να υπερβαίνουν συγκεκριμένο (μικρό) πλάτος.
Όταν έκαναν αίτηση μεγάλες εταιρίες για να τοποθετήσουν ανεμογεννήτριες στις ίδιες περιοχές , που απαιτούν δρόμους τεράστιου πλάτους ,
τα ίδια υπουργεία δίνανε το πράσινο φώς ...

είς υγείαν της φύσης και ο χορός του χρήματος καλά κρατεί !!
 

zen rider

suzuki volusia
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
kostis
Μοτό
suzuki volusia 2002
Ετσι οπως το σκεφτονται μερικοι, βλεπω το νεο Nordkapp να ειναι ο θρονος του Δια.
Εαν σκεφτεσαι μεσα σου Ε , και ? θα σου προτεινα να κανεις την ξυπνια κινηση να στησεις μια καντινα με 2 γαιδουρογεννητριες. Θα @εστεις στα ταλαρα. Ε και φυσικα μια αιτηση για ανεμογεννητριες γιατι εχεις και ανησυχιες...
 
Reactions: dan

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Εγώ αναρωτιέμαι τι δεν καταλαβαίνετε.
Η ΕΕ έδωσε λεφτά να προφυλάξουμε κάποιες περιοχές με φυσική ομορφιά
Τα πήραμε

Μετά ήρθαν οι ανεμογεννήτριες
Τα πήραμε και στα @@ η ομορφιά

Μετά υπογράψαμε για γεωτρήσεις
Τα πήραμε και ## κλπ κλπ

και υπάρχουν και Εβραίοι για ξενοδοχεία
Τα πήραμε και στα κλπ κλπ

Από μένα περιμένετε να σας πω ότι ο Έλληνας για λεφτά μπορεί ν ανεχτεί ακόμα και να του γ.... την κόρη
(το παράδειγμα δεν είναι τυχαίο υπάρχει στη δημοσιογραφία και στο μι του )

Εδώ ο πρώτος πολίτης της χώρας ο εκπρόσωπος μας, η εικόνα μας σας το λέει ξεκάθαρα
αν δεν το χτίσουμε θα καεί το δάσος (το εν λόγω δάσος κάηκε)

 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Χωρίς διάθεση ανουσιας αντιπαράθεσης τα δεδομένα είναι ότι είναι περιοχή natura και μέρος εθνικού πάρκου Τζουμέρκων με ότι αυτό συνεπάγεται.

Οι περιοχές αυτές προστατεύονται θεωρητικά με νόμους και κανόνες.
Τώρα από κει και πέρα ο καθένας κάνει όπως καταλαβαίνει.
Αυτά από εμένα.
Οι νόμοι δεν είναι θεωρητικοί ούτε προαιρετικοί όμως
(τώρα φυσικά τα πιο πολλά απ αυτά έχουν αποχαρακτηριστεί όποτε.... Παν κι νόμοι)
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Δεν ξέρω εάν έχεις πάει στην Βάλια Κάλντα αλλά δεν υπάρχουν μπάρες και αναχώματα αλλά ευκρινείς πινακίδες σε κάθε είσοδο προς την κοιλάδα ώστε να γνωρίζεις που μπαίνεις.
Επίσης δεν απαγορεύεται η είσοδος αλλά η κατασκήνωση.
Στο κομμάτι που περάσαμε ξαναλέω δεν υπάρχει η παραμικρή σήμανση.
Ούτε που βρισκόμαστε ούτε εάν επιτρέπεται η είσοδος.
(σε λίγο θα νομιμοποιήσουμε και τα αναχώματα δηλαδή...:wacky:)
Αυτά και από μένα χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης επίσης.
Αυτά είναι απορίας άξιο,απλά το ανέφερα γιατί πέφτω συνέχεια σε ανακοινώσεις από επίσημους φορείς σε διάφορα μέσα,αλλά πέρα από κάτι πρόχειρες πλαστικοποιημένες πινακίδες πέρυσι ή προπερσυ που προφανως δεν έμεινε τπτ και τα αναχώματα δεν έχει γίνει κάτι άλλο για ενημέρωση του κόσμου επισήμως.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Εγώ την Κυριακή κατάλαβα διαφορετικά τα πραγματα.
Τα μηχανάκια περνούν για πλάκα, βαν φτάνουν μέχρι την βερλιγκα από την μεριά του χαλικιου πολύ εύκολα και οι κάτοικοι επαγγελματίες χάρηκαν πολύ που είδαν τόσους πολλούς εντουραδες να κατεβαίνουν από την βερλιγκα και να αφήνουν τα ωραία τους χρήματα.

Πραγματικά νομίζω ότι όλο αυτό με τα αναχώματα και το κλείσιμο και καλά του δρόμου, έχει γίνει για κάτι άλλο.
Αυτό είναι το νόημα
Η Ελλάδα μια τεράστια πόρνη που πληρώνεις και γ....
Κανένας έως τώρα δεν έβαλε κάποιο ιδανικό πάνω από το χρήμα
Εκτός ίσως απ τους οπαδούς του ΠΑΟ που είπαν στο Βαρδινογιάννη που να βάλει τα λεφτά του
Αλλά αυτοί.... ΕΙΜΑΣΤΕ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό είναι το νόημα
Η Ελλάδα μια τεράστια πόρνη που πληρώνεις και γ....
Κανένας έως τώρα δεν έβαλε κάποιο ιδανικό πάνω από το χρήμα
Εκτός ίσως απ τους οπαδούς του ΠΑΟ που είπαν στο Βαρδινογιάννη που να βάλει τα λεφτά του
Αλλά αυτοί.... ΕΙΜΑΣΤΕ
Εγώ πάντως θα ξαναπάω με την πρώτη ευκαιρία και θα προτείνω και στους φίλους μου να πανε
Γιατί είναι όμορφα, δεν γ.....με τίποτα και περάσαμε όμορφα
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
.
Εγώ πάντως θα ξαναπάω με την πρώτη ευκαιρία και
Εχω κλείσει πεζοπορία , τόσες γυναίκες μαζεμένες δεν εχω ξαναδει…

καπέλο Πάναμα, αρβύλα, cargo παντελόνι , πουκάμισο ανοιχτό και καδένα να τυφλώνει
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
.


Εχω κλείσει πεζοπορία , τόσες γυναίκες μαζεμένες δεν εχω ξαναδει…

καπέλο Πάναμα, αρβύλα, cargo παντελόνι , πουκάμισο ανοιχτό και καδένα να τυφλώνει
Το τερματισες....
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
.


Εχω κλείσει πεζοπορία , τόσες γυναίκες μαζεμένες δεν εχω ξαναδει…

καπέλο Πάναμα, αρβύλα, cargo παντελόνι , πουκάμισο ανοιχτό και καδένα να τυφλώνει
Γιναυτο έφυγες απελπισμένος από τη καφετέρια τη Κυριακή το απόγευμα. Είδαμε τόσες κοπελίτσες πάνω στο βουνό κι εσύ λες ρε μπ@στη κατέληξα πάλι με τους καφρους να λέμε για μηχανάκια. Έχεις τα δίκια σου! Έπρεπε τη διανυκτέρευση να τη κλείσεις Χαλίκι,χαχαχ
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
.


Εχω κλείσει πεζοπορία , τόσες γυναίκες μαζεμένες δεν εχω ξαναδει…

καπέλο Πάναμα, αρβύλα, cargo παντελόνι , πουκάμισο ανοιχτό και καδένα να τυφλώνει
Γιάννη με το αφρικα σε βλέπω μόνο Τρονυ,
Δεν είσαι για βερλιγκα, ο έρωτας σκοτώνει!
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
Γιάννη με το αφρικα σε βλέπω μόνο Τρονυ,
Δεν είσαι για βερλιγκα, ο έρωτας σκοτώνει!
Σίγουρα από την ποιητική συλλογή:

" Της Βερλιγκας τα κορίτσια που
είναι νάζια και καπρίτσια."
 
Top Bottom