Το σύνδρομο της Βερλίγκας….

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Σίγουρα από την ποιητική συλλογή:

" Της Βερλιγκας τα κορίτσια που
είναι νάζια και καπρίτσια."
Στην περίπτωση του Γιανναρα είναι από την γνωστή συλλογή : Ποιος έσυρε το καράβι στο βουνό.
χαχα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Να πούμε βέβαια ότι κανένα βουνίσιο κορίτσι δεν έχει ελπίδα διαφυγής διότι ο Γιάννος εκτός από γύπας είναι και ομορφόπαιδο, να τα λέμε κι αυτά..
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Να πούμε βέβαια ότι κανένα βουνίσιο κορίτσι δεν έχει ελπίδα διαφυγής διότι ο Γιάννος εκτός από γύπας είναι και ομορφόπαιδο, να τα λέμε κι αυτά..
Παιδαρας ο Γιάννης !!!!

Ε αφρικα έχει , τι θα ταν ! Αχαχχα
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Να πούμε βέβαια ότι κανένα βουνίσιο κορίτσι δεν έχει ελπίδα διαφυγής διότι ο Γιάννος εκτός από γύπας είναι και ομορφόπαιδο, να τα λέμε κι αυτά..
Παιδαρας ο Γιάννης !!!!

Ε αφρικα έχει , τι θα ταν ! Αχαχχα

GAY POST ALERT





Y.Γ.

για να μην παρεξηγηθω με τα παιδια-ειμαι γνωστος πλακατζης και δεν υπονοοω κατι "αλλο"
 
Τελευταία επεξεργασία:

sugariasgeorge

#γλυκος_kariolis
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Να πούμε βέβαια ότι κανένα βουνίσιο κορίτσι δεν έχει ελπίδα διαφυγής διότι ο Γιάννος εκτός από γύπας είναι και ομορφόπαιδο, να τα λέμε κι αυτά..
Παιδαρας ο Γιάννης !!!!

Ε αφρικα έχει , τι θα ταν ! Αχαχχα
Βλέπω μαζευόσαστε σιγά - σιγά...

Σταθμάρχη IoannisB βάλτους στη σειρά...

:p:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

 

sugariasgeorge

#γλυκος_kariolis
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
GAY POST ALERT





Y.Γ.

για να μην παρεξηγηθω με τα παιδια-ειμαι γνωστος πλακατζης και δεν υπονοοω κατι "αλλο"
Από την προηγούμενη βόλτα ...
Και στο στοιχείο τους...
Λάσπες και χώματα..
Δώσε βάση στα μαγιό..
Τραβηγμένα μέχρι την πλάτη για να φαίνονται οι τετρακέφαλοι...

:prft::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:


 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
.


Εχω κλείσει πεζοπορία , τόσες γυναίκες μαζεμένες δεν εχω ξαναδει…

καπέλο Πάναμα, αρβύλα, cargo παντελόνι , πουκάμισο ανοιχτό και καδένα να τυφλώνει
Καλά το πας

Συνεχα το ;):friendship:
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Αχ αυτοί οι tree huggers...

Ο πλανήτης ολόκληρος μαζί με τα δέντρα τις λιμνούλες την χλόη, και τα ζωάκια ήταν εδώ πριν από εμάς και είναι 99.9999% βέβαιο ότι θα είναι εδώ και μετά από εμας.

Η αλαζονεία του ανθρώπου να νομίζει ότι ο πλανήτης χρειάζεται την προστασία του ,ενώ δεν μπορεί να δει ότι δεκάδες είδη χλωρίδας και πανίδας έρχονται και παρέχονται, και αργά η γρηγορα θα έρθει και η σειρά του, με ξεπερνάει.

Αυτή η λογική του "μην πατάτε το χορτάρι" που σας έχουν φυτέψει στα μυαλά τα αφεντικά σας, και μετά ξυρίζουν βουνά ολόκληρα για να βάλουν ανεμογεννήτριες , αλλά εσάς σας πειράζει μια εντούρο μοτοσυκλέτα σε δασικό δρόμο, γιατί ενοχλεί τα αυτιά της αρκούδας(της αρκούδας απ' την Εκάλη που ανακάλυψε ότι το βουνό είναι trendy ενοχλεί, αλλά λέμε τώρα.),
με ξεπερνάει και πάλι.

Κάπου είδα και σχόλιο ακόμα και για το καυσαέριο που αφήνει μια μοτό στο βουνό, -ημαρτον δηλαδη- πόσο πιο στενόμυαλος-στοκος μπορεί να είναι κάποιος ?

Βγείτε έξω στα βουνά στις θάλασσες με σεβασμό στους άλλους (πχ να πας στο βουνό ,αλλά βάλε την τάπα στην εξάτμιση, και βέβαια μάζεψε τα σκουπίδια σου ) αλλά άμα πατήσετε και την χλόη στην άκρη της λίμνης δεν θα εξαφανιστεί ο πλανήτης.

Άντε γιατί πολλοί αυτόκλητοι (ποντίκια που βρυχώνται) σωτήρες του πλανήτη μαζεύτηκαν να μας τα πρήζουν με την χαζομάρα που τους δέρνει.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Εγώ πάντως θα ξαναπάω με την πρώτη ευκαιρία και θα προτείνω και στους φίλους μου να πανε
Γιατί είναι όμορφα, δεν γ.....με τίποτα και περάσαμε όμορφα
Για μένα πήγενε όπου θες αφού όλα είναι καταδικασμένα

Αν θέλεις όμως εγκυκλοπαιδικά να ξέρεις κάτι
γιατί ξαναλάω θα τα γ,,,, όλα μπιγκ τάιμ άρα μόνο εγκυκλοπαιδικά έχει ενδιαφέρον η κουβέντα
Μ ένα κόκκινο μπουφάν τρομάζεις τα φλαμένγκο και πετάνε μακριά από 200 μέτρα
Αν σηκώσεις φωτογραφική μηχανή από 300 μέτρα το γεράκι σε βλέπει και φεύγει
ΑΝ ανάψεις φώτα αυτοκινήτου νύχτα σε μια πυγή -όχι μοτέρ- ότι ζώο πίνει νερό
από εκεί δεν θα έρθει για 2 μέρες το λιγότερο
Αυτά που σου γράφω δεν τα διάβασα κάπου το είδα με τα μάτια μου κάνοντας φωτογραφία άγριας φύσης
(την οποία έκοψα γιατί είχαν τελειώσει τα ζώα και πλια κι είχε γίνει καταθλιπτικό το να περπατάς για ώρες σε άδεια δάση με μισότερλους ιθαγενείς)
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Αχ αυτοί οι tree huggers...



Αυτή η λογική του "μην πατάτε το χορτάρι" που σας έχουν φυτέψει στα μυαλά τα αφεντικά σας, και μετά ξυρίζουν βουνά ολόκληρα για να βάλουν ανεμογεννήτριες , αλλά εσάς σας πειράζει μια εντούρο μοτοσυκλέτα σε δασικό δρόμο, γιατί ενοχλεί τα αυτιά της αρκούδας(της αρκούδας απ' την Εκάλη που ανακάλυψε ότι το βουνό είναι trendy ενοχλεί, αλλά λέμε τώρα.),
με ξεπερνάει και πάλι.
ωραία είναι όλα αυτά αλλά υπάρχουν 2 προβλήματα σ αυτά που λες
1 Τ αφεντικά πριν τα γ... όλα έχουν φροντίσει να τα απαξιώσουν ώστε να πέσει και η τιμή και να το δεχτείς πιο εύκολα
Ποιο δάσος ρε φίλε αυτό έχει καεί (το κάψαμε) 20 χρόνια πριν και τώρα βόσκουν
Η γεώτρηση σε πειράζει... ? Το εντούρο σε πειράζει? το Εξοχικό ΜΟΥ σε πειράζει?
Και πάει λέγοντας

2 Και πιο στο ηθικό, γίνεσαι ίδιος Συνηγορείς κι εσύ δηλαδή στην καταστροφή της φύσης (λιγότερο σίγουρα)
και διευκολύνεις το έργο τους

Σε λίγο φυσικά δεν θα υπάρχει τίποτε και τότε θ απαγορευτεί και το εντούρο στα σοβαρά γιατί ενοχλεί τους κατουρήστες
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
ωραία είναι όλα αυτά αλλά υπάρχουν 2 προβλήματα σ αυτά που λες
1 Τ αφεντικά πριν τα γ... όλα έχουν φροντίσει να τα απαξιώσουν ώστε να πέσει και η τιμή και να το δεχτείς πιο εύκολα
Ποιο δάσος ρε φίλε αυτό έχει καεί (το κάψαμε) 20 χρόνια πριν και τώρα βόσκουν
Η γεώτρηση σε πειράζει... ? Το εντούρο σε πειράζει? το Εξοχικό ΜΟΥ σε πειράζει?
Και πάει λέγοντας

2 Και πιο στο ηθικό, γίνεσαι ίδιος Συνηγορείς κι εσύ δηλαδή στην καταστροφή της φύσης (λιγότερο σίγουρα)
και διευκολύνεις το έργο τους

Σε λίγο φυσικά δεν θα υπάρχει τίποτε και τότε θ απαγορευτεί και το εντούρο στα σοβαρά γιατί ενοχλεί τους κατουρήστες
Όλα θέλουν μέτρο .
Όπου έχει απαγορευτεί το εντούρο ,έχει γίνει εξ αιτίας αυτών που δεν έχουν μέτρο.
Ανοιχτές εξατμίσεις , σκουπιδαριο κλπ.

Το τσουβαλιασμα του τύπου να βάζουμε στην ίδια πρόταση μια βόλτα (πάντα με σεβασμό , στο μέτρο του δυνατού στον θόρυβο και την καθαριότητα,) με γεωτρήσεις και χτίσιμο εξοχικων στο δάσος μπορεί δημιουργεί εντυπώσεις σ αυτούς που περιέγραψα παραπάνω, αλλά σε εμένα που μπορώ να ξεχωρίσω πρόβατα από ερίφια είναι άτοπο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εμείς εδώ μέσα χρησιμοποιούμε 99.9% δρόμους ανοιγμενους από το κράτος. Δρόμους δασικούς σε περιοχές που έχει βάλει το χέρι του ο άνθρωπος και περνάει ήδη με οχήματα. Είτε αγροτικά,είτε πυρόσβεσης,είτε δασονομιας, είτε τζιπακια βόλτας,είτε οτιδήποτε. Σε κάθε περιοχή που επισκεπτόμαστε τη σεβόμαστε, δεν προκαλούμε σίγουρα καμιά παραπάνω επιβάρυνση στη περιοχή από ένα μέσο πεζοπόρο. Τώρα αν κάποιος θέλει να υποστηρίξει πως το καυσαέριο που θα βγάλει μια μοτοσυκλέτα θα είναι υπεύθυνο για οικολογική καταστροφή δεν μπορώ να ακολουθήσω αυτή τη συλλογιστική.

Αν ένα μέρος είναι χαρακτηρισμένο natura η οτιδήποτε και δεν επιτρέπεται η πρόσβαση δεν πάμε έτσι κι αλλιώς. Πολλές φορές δεν υπάρχει καν δρομος.

Τώρα αν κάποιος παίρνει ένα enduro και πάει και σκάβει σε περιοχές προστατευόμενες να ανοίγει μονοπάτια νέα ας ασχοληθούν οι οικολόγοι με αυτόν.

Εμείς εδώ και προσέχουμε το βουνό και το αγαπάμε και το προστατεύουμε. Δεν θα αφανιστεί κανένα είδος από την παρουσία μιας μοτοσυκλέτας από ένα δασικό δρόμο. Αν κάποιος ξέρει βέβαια κάτι αντίθετο ας το πει.
 

Japanofilos

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Kawasaki klx 250s 2010
Kawasaki ninja 650 2019
Κάποιοι συνάνθρωποι μας σε εισαγωγικά φροντίζουν να εξαφανίσουν εντελώς χιλιάδες στρέμματα δάσους μαζί με τα ζώα που ζούνε μέσα σε αυτά. Κι εμείς αγχωνόμαστε ότι θα πάμε μια βόλτα και θα διαβρωσουμε το χώμα η το χορτάρι και ότι θα τρομάξουμε τα ζώα και θα μετακινηθούν 400 μέτρα μακρύτερα....Δεν μου ακούγεται λογικό....Αν και δεν φταίμε εμείς γιατί κάποιοι άλλοι έχουν φροντίσει να μας περάσουν αυτόν τον τρόπο σκέψης για να πετύχουν τον σκοπό τους.....
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Κάποιοι συνάνθρωποι μας σε εισαγωγικά φροντίζουν να εξαφανίσουν εντελώς χιλιάδες στρέμματα δάσους μαζί με τα ζώα που ζούνε μέσα σε αυτά. Κι εμείς αγχωνόμαστε ότι θα πάμε μια βόλτα και θα διαβρωσουμε το χώμα η το χορτάρι και ότι θα τρομάξουμε τα ζώα και θα μετακινηθούν 400 μέτρα μακρύτερα....Δεν μου ακούγεται λογικό....Αν και δεν φταίμε εμείς γιατί κάποιοι άλλοι έχουν φροντίσει να μας περάσουν αυτόν τον τρόπο σκέψης για να πετύχουν τον σκοπό τους.....
Άμα δεν έχεις λίγο ενοχικό σύνδρομο δεν είσαι καλό προβατάκι. Εξάλλου πως θα μαλώσεις με τον διπλανό σου να ξεχάσεις τον πραγματικό εχθρό άμα δεν σε πείσουν πως εσύ φταις που ψόφησε ο κορμοράνος που κουμπωσες δευτέρα?
 

Asxetos

Μέλος
Όνομα
Σταθης
Μοτό
XL750
Σκέφτεται κανένας άλλος πόσο ΤΙΠΟΤΑ μπροστά στο μεγαλείο της μιάς τρίχας από το δεξί παπάρι του multiverse είμαστε? Και τα μεγάλα αφεντικά μαζί?
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Εν τω μεταξύ εάν θελήσουν να βάλουν ανεμογεννήτριες που είναι και της μόδας οι δρόμοι θα γίνουν αεροδρόμιο και δεν θα μιλάει κανείς διότι θα έχουν πάρει την αδιάφορη ως ποσό μίζα για τον επιχειρηματία αλλά αρκετή για να κλείσουν τα στόματα αυτών που διαμαρτύρονται στην περιοχή.
Έχουμε παραδείγματα στην ευρύτερη περιοχή περί αυτού (μίζα αρχικά και ποσοστά από την πώληση του ρεύματος στους κατοίκους της περιοχής που θα τοποθετηθούν)
Σας προλαβε η νομιμοτητα φιλος. Δεν ειναι μίζα. Νόμιμα γίνεται. Οι δρομοι για απε εξαιρούνται απο τις διατάξεις προστασίας για τις περιοχές natura.

Οπως είναι πλεον νομιμα παρα πολλά πράγματα. Πχ η δυνατότητα να ανοιγω δρομους οπου θελω μεσω ειδικού πολεοδομικου σχεδιου, η διόρθωση οριων οικισμων, η δυνατότητα κατασκευής τουριστικων χωριών εκτος απο δημοσιες δασικές εκτασεις σε ιδιωτικές, να μπορω να χτιζω μεσα σε natoura αν εχω βγαλει οικοδομικη άδεια, η σημειακή διαχείριση υποζωνων μεσα σε ζωνες natoura κλπ κλπ.

Ολα τα παραπάνω σημαίνουν οτι μπορώ πχ αν εχω 500 στρέμματα εκταση που ειναι δάσος μπορω να χτισω οτι θελω και να ανοιξω οσους δρομους θελω. Ή αν δεν εχω εγω χρήματα να βρω εναν να επενδυτή να αγοράσει τις εκτασεις, να βγαλει άδεια, να χτίσει μια τουριστική μονάδα και τότε θα πληρώσεις εισιτήριο να δεις την βερλιγκα, ή απλά δεν θα πηγαίνεις γιατί θα ειναι τίγκα στον κόσμο και το απερο θα κοστίζει οσο μια πλακα μαρμαρο Πεντέλης.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Όλα θέλουν μέτρο .
Όπου έχει απαγορευτεί το εντούρο ,έχει γίνει εξ αιτίας αυτών που δεν έχουν μέτρο.
Ανοιχτές εξατμίσεις , σκουπιδαριο κλπ.

Το τσουβαλιασμα του τύπου να βάζουμε στην ίδια πρόταση μια βόλτα (πάντα με σεβασμό , στο μέτρο του δυνατού στον θόρυβο και την καθαριότητα,) με γεωτρήσεις και χτίσιμο εξοχικων στο δάσος μπορεί δημιουργεί εντυπώσεις σ αυτούς που περιέγραψα παραπάνω, αλλά σε εμένα που μπορώ να ξεχωρίσω πρόβατα από ερίφια είναι άτοπο.
Υπάρχει μέρος που απαγορεύεται το εντούρο στην Ελλάδα?
Που αν πας δηλαδή θα έρθει το δασαρχείο ξέρω γω και θα σου κόψει κλίση?
(δεν ξέρω ρωτάω?)

Στην Ιταλία είχα πάει στο Πολίνο (φαντάσου ένα δρόμο 1,5 λουρίδα ξέρω γω)
Απαγορεύεται να πατήσεις στο πλάι του δρόμου!!!!!
400 ευρώ ήταν το πρόστιμο τόοοοοοτε
Σε μια άλλη φάση θέλαμε να περάσουμε άδεια να περάσουμε από μια ζώνη "ελαφράς" κυκλοφορίας
Περιορισμένης νομίζω τη λέγανε λόγο προστασίας του δάσους και του παράξενου δρυοκολάπτη ξέρω γω τι σκατά ήτανε.
-Πόσα μηχανάκια είπαμε ?
- 70 ΤΔΜ με προδιαγραφές Ε2 κλπ κλπ
-:ha
Καλή σας μέρα και σας παρακούμε μην σπαταλάτε το χρόνο μας
-:rolleyes:

υγ
Ειλικρινά πάντως θεωρώ αυτή τη κουβέντα εντελώς άχρηστη γιατί ΞΕΡΩ τι θα γίνει στο τέλος
Δηλαδή κάποτε λέγαμε για την Πάρνηθα.
Τώρα?
Πως είναι η Πάρνηθα τώρα? (και πως θα γίνει ακόμα)
Τι νόημα είχε όλη αυτή κουβέντα για το εντούρο ΤΟΤΕ?

Με τον κόβιντ μέχρι και η Μαρέβα έκανε μηχανάκι στο δρυμό τη Μπανανία μου μέσα....

Αλλά δεν κρύβω πως λυπάμαι
Λυπάμαι για την αγαπάω την πατρίδα μου και όχι με τον άρρωστο τρόπο να πάω να πάρω την Πόλη και μλκιες
 
Top Bottom