Το σύνδρομο της Βερλίγκας….

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Τώρα αν κάποιος παίρνει ένα enduro και πάει και σκάβει σε περιοχές προστατευόμενες να ανοίγει μονοπάτια νέα ας ασχοληθούν οι οικολόγοι με αυτόν.
'Αλλοι μακάκες κι αυτοί
Η οικολογία είναι επιστήμη δεν είναι πολιτική άποψη ούτε προσωπική αντίληψη ούτε ιδεολογία
Γίνονται μελέτες και αποφασίζεται τι μέλλει γενέσθαι για το καλό της κοινωνίας και της φύσης !
Ούτε με βάση την κονόμα του κάθε κωλοεργολάβου
Ούτε με βάση την κάθε υστερική που θέλει οφθαλμίατρο γιατί δεν βλέπει ένα μπ...τσο! (που λένε και οι Ιταλοί)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Περα απ ολα τα αλλα θελουμε σε μερη σαν την Βερλιγκα να μην υπαρχουν περιορισμοι;Θελουμε να γινουν τσιρκο για να βγαζει σελφι ο καθε πικραμενος;Θελουμε στην Δρακολιμνη πχ να ανεβοκατεβαινουν μηχανακια;
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Περα απ ολα τα αλλα θελουμε σε μερη σαν την Βερλιγκα να μην υπαρχουν περιορισμοι;Θελουμε να γινουν τσιρκο για να βγαζει σελφι ο καθε πικραμενος;Θελουμε στην Δρακολιμνη πχ να ανεβοκατεβαινουν μηχανακια;
Ρητορική η ερώτηση φυσικά γιατί δεν θα μας ρωτήσει κανένας.
:wacky:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ας τα χαρούμε όσο μπορούμε, με μέτρο και προσοχη, και έχουν γνώση οι... φύλακες!!!
Μας έχουν παρα πολλές "ευχάριστες" εκπλήξεις ακόμα......
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Περα απ ολα τα αλλα θελουμε σε μερη σαν την Βερλιγκα να μην υπαρχουν περιορισμοι;Θελουμε να γινουν τσιρκο για να βγαζει σελφι ο καθε πικραμενος;Θελουμε στην Δρακολιμνη πχ να ανεβοκατεβαινουν μηχανακια;
Δεν πάτησε κάνεις στη Βερλιγκα Παναγιώτη. Από τον αγροτικό δρόμο περάσαμε.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εμείς εδώ μέσα χρησιμοποιούμε 99.9% δρόμους ανοιγμενους από το κράτος. Δρόμους δασικούς σε περιοχές που έχει βάλει το χέρι του ο άνθρωπος και περνάει ήδη με οχήματα. Είτε αγροτικά,είτε πυρόσβεσης,είτε δασονομιας, είτε τζιπακια βόλτας,είτε οτιδήποτε. Σε κάθε περιοχή που επισκεπτόμαστε τη σεβόμαστε, δεν προκαλούμε σίγουρα καμιά παραπάνω επιβάρυνση στη περιοχή από ένα μέσο πεζοπόρο. Τώρα αν κάποιος θέλει να υποστηρίξει πως το καυσαέριο που θα βγάλει μια μοτοσυκλέτα θα είναι υπεύθυνο για οικολογική καταστροφή δεν μπορώ να ακολουθήσω αυτή τη συλλογιστική.

Αν ένα μέρος είναι χαρακτηρισμένο natura η οτιδήποτε και δεν επιτρέπεται η πρόσβαση δεν πάμε έτσι κι αλλιώς. Πολλές φορές δεν υπάρχει καν δρομος.

Τώρα αν κάποιος παίρνει ένα enduro και πάει και σκάβει σε περιοχές προστατευόμενες να ανοίγει μονοπάτια νέα ας ασχοληθούν οι οικολόγοι με αυτόν.

Εμείς εδώ και προσέχουμε το βουνό και το αγαπάμε και το προστατεύουμε. Δεν θα αφανιστεί κανένα είδος από την παρουσία μιας μοτοσυκλέτας από ένα δασικό δρόμο. Αν κάποιος ξέρει βέβαια κάτι αντίθετο ας το πει.
Το κάνω κοπυ διότι τα είπες όλα και εύγε σου
νομίζω δεν χρειάζεται να αναφερθούμε άλλο
Ο χώρος είναι σύνομος με όλους τους θεσμούς και τους νόμους που διέπουν τα εθνικά πάρκα , παγκόσμια μνημεία unesco περιοχές natura και όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό όταν κάνουμε οργανωμένες εκδρομές
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μπορεί να μου πει κάποιος αν βρω τον υπεύθυνο για τον τάφρο που έπεσα μέσα, τι πρέπει να του κάνω?
Τέσσερα χερούλια του έβαζα άνετα, του παλιοπ@υστα.....

 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Μπορεί να μου πει κάποιος αν βρω τον υπεύθυνο για τον τάφρο που έπεσα μέσα, τι πρέπει να του κάνω?
Τέσσερα χερούλια του έβαζα άνετα, του παλιοπ@υστα.....

Ωραία σέ κοιτούσαν...
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Υπάρχει μέρος που απαγορεύεται το εντούρο στην Ελλάδα?
Που αν πας δηλαδή θα έρθει το δασαρχείο ξέρω γω και θα σου κόψει κλίση?
(δεν ξέρω ρωτάω?)

Στην Ιταλία είχα πάει στο Πολίνο (φαντάσου ένα δρόμο 1,5 λουρίδα ξέρω γω)
Απαγορεύεται να πατήσεις στο πλάι του δρόμου!!!!!
Με το συμπάθιο, αυτό δεν είναι λύση, αλλά φόρεμα του τουρβά οικεία βουλήσει στο κεφάλι μας.
Οι έχοντες έχουν και θα έχουν ιδιωτικούς παραδείσους, δάσος,βουνό, θάλασσα, λιβάδι με ή χωρίς δρακόντειες απαγορεύσεις.
Άμα οι μη έχοντες ζητάμε απαγόρευση για εαυτούς όσων μας ανήκουν από κοινού, ζητάμε τη δουλοπαροικοποιηση μας και μόνο τα σχέδιά τους για δίχως όρια πλουτισμό και εκμετάλλευση κάθε πορου διευκολύνουμε.
Η ελευθερία και η αειφορος συνιδιοκτησία απαιτούν λογική και αυτοέλεγχο, όπως είπες, αρετές που στερείται σχεδόν ολοσχερώς ο νεοέλληνας.
Η κάθε μορφής κάθετη απαγόρευση για τους πολλούς πάντως θα αμολυσει ανέμους που δεν μαζεύονται, όπως έχει αποδειχθεί ποικίλως τα τελευταία χρόνια.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
για τη γενικη κουβεντα..ο δρομος φωκιανο-κυπαρισσι οταν ξεκινησε εφαγε 2 χρονια καθυστερηση περιπου γιατι 2 τυπισες απ τ ναυπλιο που ερχοταν στο φωκιανο 5 μερες τον αυγουστο και καναν γυμνες μπανιο καναν καταγγελια για τα χωματα που πεσαν εκατερωθεν του δρομου,στην πραγματικοτητα χαλασε το ζουζουνικο τους μερος...Μια ολοκληρη περιοχη που το ζηταγε δεκαετιες ,βιωσε αυτη τη φαση...Το βασικο σε καθε συζητηση ειναι ο τοπικος πλυθυσμος τι θελει και τι πιεζει να γινει,γιατι αυτος μενει εκει και γνωριζει απ πρωτο χερι τι ειδους αναπτυξη χρειαζεται,αν χρειαζεται κτλπ
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Με το συμπάθιο, αυτό δεν είναι λύση, αλλά φόρεμα του τουρβά οικεία βουλήσει στο κεφάλι μας.
Οι έχοντες έχουν και θα έχουν ιδιωτικούς παραδείσους, δάσος,βουνό, θάλασσα, λιβάδι με ή χωρίς δρακόντειες απαγορεύσεις.
Άμα οι μη έχοντες ζητάμε απαγόρευση για εαυτούς όσων μας ανήκουν από κοινού, ζητάμε τη δουλοπαροικοποιηση μας και μόνο τα σχέδιά τους για δίχως όρια πλουτισμό και εκμετάλλευση κάθε πορου διευκολύνουμε.
Η ελευθερία και η αειφορος συνιδιοκτησία απαιτούν λογική και αυτοέλεγχο, όπως είπες, αρετές που στερείται σχεδόν ολοσχερώς ο νεοέλληνας.
Η κάθε μορφής κάθετη απαγόρευση για τους πολλούς πάντως θα αμολυσει ανέμους που δεν μαζεύονται, όπως έχει αποδειχθεί ποικίλως τα τελευταία χρόνια.
Εγώ έκανα μια ερώτηση
-Υπάρχει μέρος που απαγορεύεται το εντούρο (υπάρχει) κι αν πας θα σε γράψουν (δεν υπάρχει)
Τώρα αν η τήρηση των νόμων είναι λύση ή όχι αυτό στην δημοκρατία δεν παίζει
Ότι το ίδιο το κράτος φτιάχνει νόμος για να τους καταπατά μετά και να ορίζει την αγωρά αποδεικνύει το προφανές
Ότι δεν είναι ούτε δημοκρατικό ούτε καν κράτος
Όταν θα γίνουν ξενοδοχεία και ΙΧ όλα αυτά ΤΟΤΕ δεν θα μπορείς να κάνεις εντούρο και ΤΟΤΕ θα δεις πως τηρείται ο νόμος
Μια βόλτα στο Λαιμό Βουλιαγμένης βράδυ θα σε πείσει
 

ektor

Μέλος
Όνομα
Έκτωρ
Μοτό
ΧΤ600Ε
Τώρα αν η τήρηση των νόμων είναι λύση ή όχι αυτό στην δημοκρατία δεν παίζει
Δεν κατανοώ ακριβώς τί εννοείς εδώ, δεν νομίζω όμως ότι διαφωνούν πολλοί εδώ και έξω από δω, πως το κράτος κατάντησε ολοκληρωτικά όχημα κερδοσκοπίας των γνωστών 5-6 μεγιστάνων.
Τούτου δοθέντος, μάλλον είναι αποτελεσματικότερο, απέναντι στο οικονομικό συμφέρον των λίγων και παντοδύναμων εποχουμενων επί του κράτους, να έχεις ανθρώπους στον τόπο τους και συχνούς επισκεπτες να αντιπαραθέτουν τα δικά τους συμφέροντα, ατομικά, οικονομικά, κοινωνικά, κι ας πατάνε τα χορτάρια με πρόβατα, τρακτέρ, εντουρο ή παπούτσια.
Σαφώς προτιμητέο, και μάλλον η μοναδική λύση, να ανοίξουν πέντε ξενωνες και να ανέβουν κάποιες χιλιαδες παραπάνω στα Τζουμέρκα για ορειβασια, εντουρο, ονοφφ, τουρισμό παρά να γεμίσουν με εγκαταστάσεις ΑΠΕ.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Δεν πάτησε κάνεις στη Βερλιγκα Παναγιώτη. Από τον αγροτικό δρόμο περάσαμε.
Δεν λεω για εσας.Φιλοσοφικη και γενικη η ερωτηση μου και αυτο γιατι εχω δει τι κανουν εντουραδες μεσα στον δρυμο της Βαλια Καλντα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μπορεί να μου πει κάποιος αν βρω τον υπεύθυνο για τον τάφρο που έπεσα μέσα, τι πρέπει να του κάνω?
Τέσσερα χερούλια του έβαζα άνετα, του παλιοπ@υστα.....

Ο άνεμος για πού θα μας πάρει;
Πέφτω και κυλιέμαι σα ζάρι
Κάνω πως ξεχνάω τ' όνομα σου
Κι όλα αλλάζουν γύρω μου απότομα

Πάμε put your hands up
Κάνω ότι δεν ήτανε ψέμα
Ρίξε άλλη μια τελευταία φορά
Τέσσερα χερούλια του έβαζα άνετα
τα τα τα τα τα τα

:fly:
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Υπάρχει μέρος που απαγορεύεται το εντούρο στην Ελλάδα?
Που αν πας δηλαδή θα έρθει το δασαρχείο ξέρω γω και θα σου κόψει κλίση?
(δεν ξέρω ρωτάω?)
Στην Ελλάδα όχι,αλλά επειδή έχω ζήσει πολλά χρόνια σε χώρα της G7 που θεωρητικά είναι προηγμενη, έχω μάθει κάνοντας τις συγκρίσεις από μέσα και από της δύο πλευρές, ότι οποία political correct αηδία έχει εφαρμοστεί εκεί, μα σε δέκα, μα σε εικοσι χρόνια θα βρει τον δρόμο της και για εδώ.

Χαρακτηριστικά προχθές διάβαζα ότι οσονούπω για να πας με το καλάμι για ψάρεμα, θα χρειάζεται πλέον άδεια ψαρέματος, ενώ θα πρέπει να δηλώνεις σε ηλεκτρονική πλατφόρμα και τι έπιασες !!!

Ήδη ακούγονται λοιπόν φωνές "ενοχλημένων" φυσιολατρών που κώλου, που το κύριο τους μέλημα είναι βέβαια η ησυχία και η βολή τους, αλλά βάζουν σαν προκάλυμμα την προστασία του περιβάλλοντος .

Χαρακτηριστικά θα πω ότι αυτή την στιγμή στον Καναδά με τα ατελείωτα δάση, απαγορεύεται το οff road, επί ποινή προστίμων, και αφαίρεσης άδειας οδήγησης, ενώ σηκώνουν drones και σε ακολουθούν μέχρι να βγεις απ' το δάσος, η στήνουν μπλόκα και περιμένουν να γυρίσεις στα βαν, και στα τρέιλερ.

Χέστηκαν βέβαια για μερικές ροδιές στο δάσος, αυτές τις βλακωδεις ανησυχίες τις αφήνουν για τους παραπάνω αναφερόμενους στενόμυαλους οικολόγους του κώλου.

Άλλωστε αυτες οι αηδίες δεν γίνονται για τις γεννιές που είναι τώρα έξω.
Αυτό το μαντρωμα σχεδιάζεται για τους επόμενους.

Οι επόμενοι λοιπόν ξέροντας τις συνέπειες του νόμου, σε συνδιασμό με την πλύση εγκεφάλου (σε οικολογικό πρόγραμμα ), θα κάτσουν στο Starbucs για έναν tall freddo espresso machiato, αντί να τρέχουν στα βουνά και να "καταστρέφουν" το περιβάλλον.

Απλά θέλουν τον κόσμο μαντρωμένο σε αστικά περιβάλλοντα που μπορούν άνετα να ελέγχουν τους πάντες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Κι εγώ λέω ότι στο Λαύριο πριν μερικά χρόνια μόλις έπεσε ο εντουράς στο πηγάδι και πέθανε το πρώτο πράγμα που είπε το κράτος ήταν
-Είναι δρυμός κι απαγορεύεται το εντούρο
Άρα μια χαρά το κράτος ήξερε το νόμο!
Το ότι δεν έβαλε μια πινακίδα να το γράψει όμως είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιο

Τώρα τι κάνει ο Καναδάς δεν ξέρω, ούτε φυσικά πιστεύω ότι απαγορεύει το οφ ρόουντ για να ελέγχει τα.... πρόβατα

Στην Ελλάδα ξέρω τι συμβαίνει και για αυτό μιλάω μόνο
Δω χάμου λοιπόν όταν έχεις λεφτά κάνεις ότι γουστάρεις
Ο μισός κόσμος προς πώληση κι άλλος μισός προς αγορά
Τίποτε λιγότερο ή περισσότερο
Τώρα αν δεν προσαρμοστείς δω χάμου δεν αράζεις στραμπακςςς
Ψοφάς στην πείνα
Τόσο απλό
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Κι εγώ λέω ότι στο Λαύριο πριν μερικά χρόνια μόλις έπεσε ο εντουράς στο πηγάδι και πέθανε το πρώτο πράγμα που είπε το κράτος ήταν
-Είναι δρυμός κι απαγορεύεται το εντούρο
Άρα μια χαρά το κράτος ήξερε το νόμο!
Το ότι δεν έβαλε μια πινακίδα να το γράψει όμως είναι αλλουνού παπά Ευαγγέλιο

Τώρα τι κάνει ο Καναδάς δεν ξέρω, ούτε φυσικά πιστεύω ότι απαγορεύει το οφ ρόουντ για να ελέγχει τα.... πρόβατα

Στην Ελλάδα ξέρω τι συμβαίνει και για αυτό μιλάω μόνο
Δω χάμου λοιπόν όταν έχεις λεφτά κάνεις ότι γουστάρεις
Ο μισός κόσμος προς πώληση κι άλλος μισός προς αγορά
Τίποτε λιγότερο ή περισσότερο
Τώρα αν δεν προσαρμοστείς δω χάμου δεν αράζεις στραμπακςςς
Ψοφάς στην πείνα
Τόσο απλό
Ότι θέλεις κάνεις παντού αν το λέει η τσέπη σου, και ΟΛΟΣ ο κόσμος είναι προς αγορά και πώληση, όχι ο μίσος , έτσι ήταν παντα, εκτος αν ζούσες σε κομμουνιστική χώρα, κι αυτό από τριάντα ,σαράντα χρόνια και πριν.

Τα πρόβατα τα ελέγχεις έτσι κι αλλιώς,τέτοια μέτρα γίνονται για να ελεγχθούν αυτοί που δεν γεννήθηκαν πρόβατα, οπότε θα ελεγχθούν δια νόμου και βίας.

Βρες μου εσύ έναν λόγο που η δεύτερη μεγαλύτερη χώρα της γης που έχει πέντε ώρες διάφορα από άκρη σε άκρη, όταν όλη η Ευρώπη έχει τρεις, με τα μεγαλύτερα αποθέματα φυσικού νερού στον πλανήτη, με ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ δάση και πληθυσμό λίγο πάνω από την Ολλανδία, κάθεται κι ασχολείται με μερικές ροδιές στο δάσος.
Είναι ξεκάθαρα θέμα ελέγχου και όχι οικολογίας.

Το να λέμε ότι εγώ την Ψωροκωσταινα κοιτάω και δεν ξέρω η δεν ενδιαφέρομαι το γίνεται αλλού, είναι σαν να λέμε το σπίτι του γείτονα καίγεται άρα εγώ δεν έχω προβλημα.

Ο πιο εύκολος τρόπος όμως να δεις τι σε περιμένει, είναι να ξέρεις τι γίνεται, στον Καναδά την Αμερική, την Γερμανία,την Ελβετία, κλπ, μια που είναι ιστορικά πλέον αποδεδειγμένο ότι ακολουθούμε νομοθετικά αυτές τις χώρες με διάφορα κάποιων δεκαετιών.
Τώρα αν είναι να βάζουμε τα κεφάλια μας στην άμμο ενώ ο πισινός μας είναι τούρλα έξω ,κακό του κεφαλιού μας .(και του πισινού μας)
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Μιλάω για πράγματα που δεν ξέρω
Έτσι δεν θα πω τίποτα για τον Καναδά και ούτε φυσικά θα γκουγκλάρω για ν απαντήσω
Τώρα αν είναι να καεί το σπίτι μου και να γίνει Ελβετία ή Γερμανία...
Να καεί ρε φίλε.
1000 φορές στάχτη και μπούρμπερη

Πολύ φοβάμαι όμως ότι το μέλλον μας δεν έχει καμία σχέση μ αυτές τις χώρες και μάλλον προς Λ Αμερική πρέπει να κοιτάμε
Με χώρες όπως η Κολομβία και η Χιλή έχουμε κοινά
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
μη γενικεύουμε έτσι απλά , σε άλλες χώρες σε ορισμένες περιοχές απαγορεύονται τα μηχανοκίνητα αλλά δεν σου απαγορεύει κανείς
να πάς με τα πόδια ή με ποδήλατο. Και δεν υπάρχει κανένα "μάντρωμα" , σε αυτές τις χώρες μεγάλη μερίδα κάνει σπόρ στη φύση
είναι απο χρόνια στην κουλτούρα τους. Οι Άλπεις και τα βουνά στην Αμερική κατακλύζονται απο κόσμο.
Απλά εκεί τηρούν τους κανόνες και δεν κάνει ο καθένας ότι του καπνίσει.
τέλος δεν καταλαβαίνω πως ορίζουν μερικοί την "ελευθερία" τους , αν δεν μπορεί κάποιος να πάρει ένα ΥΖ 490 και να λυσσάξει σε ένα εθνικό δρυμό
νοιώθει καταπίεση ; αλλά όταν πληρώνει το λάδι 100 € και τα ξυραφάκια 25 € είναι άρχοντας ...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
.....αλλά όταν πληρώνει το λάδι 100 € και τα ξυραφάκια 25 € είναι άρχοντας ...
Μα επειδή πληρώνουμε τα κέρατα μας πλέον, γι'αυτό θέλουμε το YZ 490, για να ξεδίνουμε.... :ha
Δεν θα μας κάνει δολοφόνους το κράτος!!!! :friend:
 
Top Bottom