Φιλικό Trail Ride 10 Μαρτίου 2024

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλημερα αναφερομαι κι εγω.. Ειχα μια πολυ καλη πτωση στο 122χλμ με αποτελεσμα να μην περνει το μηχανακι μπρος .. Οποτε δικαβαλο με τον spymavro γυρισαμε στο Limitup και πηραμε το τρειλερ για να το μαζεψουμε.. Απο την πτωση λιγο πονο στα πλευρα εχω ολα μια χαρα.
Ευχαριστω οσους σταματησαν για να προσφερουν την γνωση τους μηπως και παρει μπρος το ρημαδι . . :)
Πάτε και τρέχετε και να τα αποτελέσματα!Αντί να κάτσετε σπίτι να δείτε καμιά επανάλαηψη το Καφέ της Χαράς, τρέχετε στα βουνά.

Αφού είσαι καλά Σταμάτη όλα καλά. Είσαι γερό σκαρί, το κομμάτι εκεί είχε πολύ κοτρώνα και φυτευτη. Όταν έφτασα είσασταν ήδη 5-6 άτομα πάνω απο το μηχανάκι και δεν θεώρησα πως θα προσφέρω κάτι και αφού ήσουν καλά έφυγα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλημερα αναφερομαι κι εγω.. Ειχα μια πολυ καλη πτωση στο 122χλμ με αποτελεσμα να μην περνει το μηχανακι μπρος .. Οποτε δικαβαλο με τον spymavro γυρισαμε στο Limitup και πηραμε το τρειλερ για να το μαζεψουμε.. Απο την πτωση λιγο πονο στα πλευρα εχω ολα μια χαρα.
Ευχαριστω οσους σταματησαν για να προσφερουν την γνωση τους μηπως και παρει μπρος το ρημαδι . . :)
Δες τον διακόπτη του σταντ...
Έχει συμβεί και σε άλλες.
Περαστικά και γρήγορα Σταμάτη...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δες τον διακόπτη του σταντ...
Έχει συμβεί και σε άλλες.
Περαστικά και γρήγορα Σταμάτη...
το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν ξέρω αν είχε ποτέ διακόπτη σταντ. Βασικά δεν είχε. Δεν είδα ακριβώς τί ήταν, κάποιο παλαιότερο enduro νομίζω δεν ήταν με το tenere ο Σταμάτης.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν ξέρω αν είχε ποτέ διακόπτη σταντ. Βασικά δεν είχε. Δεν είδα ακριβώς τί ήταν, κάποιο παλαιότερο enduro νομίζω δεν ήταν με το tenere ο Σταμάτης.
crm250
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Κρίμα για τις αβαρίες...
Ελπίζω να μην είναι κάτι σημαντικό sfera και ο πόνος να είναι μόνο από το τράνταγμα....
(σε ποιο σημείο έπεσες?)

Είχαμε κι εμείς την ''βλάβη'' μας. Στο μικρό gs αποφάσισε να λασκάρει ο πόλος της μπαταρίας με αποτέλεσμα να σβήνει. Σφίχτηκε κι όλα καλά...


Μία και μοναδική φωτογραφία από μένα.

 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Καλημερα αναφερομαι κι εγω.. Ειχα μια πολυ καλη πτωση στο 122χλμ με αποτελεσμα να μην περνει το μηχανακι μπρος .. Οποτε δικαβαλο με τον spymavro γυρισαμε στο Limitup και πηραμε το τρειλερ για να το μαζεψουμε.. Απο την πτωση λιγο πονο στα πλευρα εχω ολα μια χαρα.
Ευχαριστω οσους σταματησαν για να προσφερουν την γνωση τους μηπως και παρει μπρος το ρημαδι . . :)
Ώστε εσείς ήσασταν οι δικάβαλοι που περάσατε μπροστά απ' το καφενείο που είχαμε αράξει στο Γραμματικό. Και το είπα στους άλλους, για να είναι δικάβαλο σε εντουράκι σημαίνει ότι κάποιος έμεινε.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Να προσθέσω εδώ τις ευχαριστίες μου σε ένα παλικάρι (νομίζω με ένα 1150) στην ανηφόρα μετα το εκκλησάκι, που με βοήθησε 2 φορές να σηκώσω τη χοντροκώλα και άλλο ένα παιδι (νομίζω με ένα 790; ) για τον ίδιο λόγο. Φωτογραφίες ελάχιστες, έως καμία, και κάποια διάσπαρτα βίντεο, δυστυχώς χωρίς τις τούμπες στο ανηφορικό αφού όταν βρίσκομαι σε τέτοιες φάσεις δε σκέφτομαι να πατήσω την κάμερα, αλλά να κρατάω το τιμόνι. Θα προσπαθήσω να τα φτίαξω ένα βιντεάκι. Είπα ότι πονάω παντού σήμερα;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Εύκολα δεν ήταν σίγουρα, εμένα με δυσκόλεψε που ήταν δεξιά αριστερά μηχανές και δεν μπορούσα να πάω όπου ήθελα στο πέρασμα. Σε κάθε περίπτωση όμως έχει και αυτό την πλάκα του. Μαθαίνουμε και πάμε παρακάτω.

Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Εύκολα δεν ήταν σίγουρα, εμένα με δυσκόλεψε που ήταν δεξιά αριστερά μηχανές και δεν μπορούσα να πάω όπου ήθελα στο πέρασμα. Σε κάθε περίπτωση όμως έχει και αυτό την πλάκα του. Μαθαίνουμε και πάμε παρακάτω.

Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
Αυτό είναι το καλό του να φεύγεις νωρίς...
Επειδή φύγαμε από το Κρυονέρι 9+κάτι στο δρόμο μας βρήκαμε ελάχιστα μηχανάκια.
Εκεί στο εκκλησάκι που λες, βρήκαμε ένα παλικάρι με ένα XR που προσπαθούσε να ανέβει και κατάλαβα την δυσκολία νωρίς.
Στην πρώτη αριστερή το ίσιωσα και παρατηρούσα για κάνα 2λεπτο την συνέχεια. Ώσπου άρχισε ο γιος να φωνάζει ""άντε τέλειωνε''! και πήρα φόρα.
Αν δεν έστριβε από ένα αγκωνάρι το τιμόνι, πάλι κάτω στο εκκλησάκι θα με βρίσκατε! :rolleyes:
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Συμφωνώ! Νομίζω πάντως μάλλον έτυχε τη στιγμή εκέινη στο συγκεκριμένο σημείο, αλλίως ούτε εγώ βρήκα "κίνηση" στο δρόμο, παρά το μεγάλο αριθμό συμμετοχών. Αυτά τα 2-3 σημεία ήθελαν φόρα και θράσος και όσο πιο άδειος είναι ο δρόμος τόσο το καλύτερο!
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Να προσθέσω εδώ τις ευχαριστίες μου σε ένα παλικάρι (νομίζω με ένα 1150) στην ανηφόρα μετα το εκκλησάκι, που με βοήθησε 2 φορές να σηκώσω τη χοντροκώλα και άλλο ένα παιδι (νομίζω με ένα 790; ) για τον ίδιο λόγο. Φωτογραφίες ελάχιστες, έως καμία, και κάποια διάσπαρτα βίντεο, δυστυχώς χωρίς τις τούμπες στο ανηφορικό αφού όταν βρίσκομαι σε τέτοιες φάσεις δε σκέφτομαι να πατήσω την κάμερα, αλλά να κρατάω το τιμόνι. Θα προσπαθήσω να τα φτίαξω ένα βιντεάκι. Είπα ότι πονάω παντού σήμερα;
1200 ADVE..... πολύς κόσμος ζοριστηκε σε αυτό το σημείο τελικά.Και για εμένα το μοναδικό που χρειάστηκα μια μικρή ώθηση (δεν έπεσα αλλά ζορισα πολύ το συμπλέκτη με αποτέλεσμα να βγάλει καπνό και να μυρίσει ο δίσκος).
Δυνατή εμπειρία για εμάς με τα μεγάλα οι ανηφόρες προς το τέλος και καταπληκτική βόλτα συνολικά

Στάλθηκε από το 23090RA98G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
1200 ADVE..... πολύς κόσμος ζοριστηκε σε αυτό το σημείο τελικά.Και για εμένα το μοναδικό που χρειάστηκα μια μικρή ώθηση (δεν έπεσα αλλά ζορισα πολύ το συμπλέκτη με αποτέλεσμα να βγάλει καπνό και να μυρίσει ο δίσκος).
Δυνατή εμπειρία για εμάς με τα μεγάλα οι ανηφόρες προς το τέλος και καταπληκτική βόλτα συνολικά

Στάλθηκε από το 23090RA98G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σε ευχαριστώ και απο εδώ Χρήστο, μου ήταν αδύνατον να σταματήσω εκεί!
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
1200 ADVE..... πολύς κόσμος ζοριστηκε σε αυτό το σημείο τελικά.Και για εμένα το μοναδικό που χρειάστηκα μια μικρή ώθηση (δεν έπεσα αλλά ζορισα πολύ το συμπλέκτη με αποτέλεσμα να βγάλει καπνό και να μυρίσει ο δίσκος).
Δυνατή εμπειρία για εμάς με τα μεγάλα οι ανηφόρες προς το τέλος και καταπληκτική βόλτα συνολικά

Στάλθηκε από το 23090RA98G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγώ ευχαριστήθηκα το τρενάκι που είμασταν τα 3 bmw και τα 2 ktm... Για αρκετή ώρα, μέσα στην στεναδούρα, πέρασα υπέροχα ! ;)
 

nibo

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
knobs
Συμφωνώ με nibo

Αναπολώ κι εγώ τις εποχές με τα πρωταθληματα trail ride ειδικά. πήξαμε στο enduro meeting και στο φιλικό trail ride. Ειδικά το πρωτάθλημα trail ride ηταν και προσιτό αρκετά και ανταγωνιστικό για κόσμο να τρέξει.

Βόλτες απλά κάνουμε και μόνοι μας.
Θα ήθελα πολύ να επανέλθει η φάση των Trail ride σε αγωνιστική μορφή.
Να βγαίνει δηλαδή ημερήσιο ή 3ήμερο δελτίο αθλητή και να παίζει κανονικά με χρονομετρημένες διαδρομές κλπ κλπ.
Είναι κρίμα να έχουμε στη χώρα 3 ράλυ (Hellas Rally, Rally Greece, Olympia Rally) που μαζεύουν διεθνείς συμμετοχές και να μην έχουμε μικρότερα μονοήμερα ή 2ήμερα.
Φαντάζομαι οτι το θέμα της μη ύπαρξης τέτοιων events θα έχει να κάνει με οικονομικά θέματα (λίγες συμμετοχές) ή κάποια τεχνικά.
Προσωπική μου άποψη πάντως είναι οτι σε σχέση με παλαιότερα, υπάρχουν πλέον πολλοί περισσότεροι που θα ενδιαφέρονταν για κάτι τέτοιο.
Συμφωνώ και με τους δύο και θα ήθελα και εγώ την επαναφορά των trail ride σε αγωνιστική μορφή

Στάθη συμφωνώ στο ότι ο πιθανότερος λόγος που δεν κάνουν πλέον αγώνες trail ride είναι ο οικονομικός με τις λίγες συμμετοχές
Και νομίζω και εγώ ότι οι συμμετοχές σήμερα θα είναι περισσότερες από το παρελθόν όπως γραφείς και εσύ
Και θα γράψω γιατί το λέω

Πριν όμως να γράψω δύο λόγια για το τι είναι οι αγώνες trail ride για οποίον πιθανός δεν γνωρίζει
Οι αγώνες trail ride είναι μια μικρογραφία των πολυμερών αγώνων rally με την διαφορά ότι τα trail ride διαρκούν λιγότερο είναι μονοήμερα ή διήμερα και γινόντουσαν στο παρελθόν σε μορφή ετήσιων Πρωταθλημάτων όπου κάθε Πρωτάθλημα αποτελούνταν απο κάποιους αγώνες μέσα στον χρόνο
Πάντως σήμερα και ολόκληρο Πρωτάθλημα να μην στήσουν εγώ θα ήμουν ευχαριστημένος στην χειρότερη έστω και με έναν αγώνα τον χρόνο.. από ολότελα καλή και η Παναγιώταινα :laugh:

Όταν έτρεχα αγώνες trail ride στην πλοήγηση εκτός από roadbook υπήρχε και κατηγορία GPS στους αγώνες στην οποία ο αγωνιζόμενος έτρεχε τον αγώνα με ίχνος
Οι αγώνες trail ride έχουν σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια και όταν έγιναν οι τελευταίοι αγώνες τότε δεν υπήρχε πλοήγηση με smartphone όπως υπάρχει σήμερα
Τότε για να τρέξει κάποιος σε έναν αγώνα trail ride έπρεπε να ρίξει λεφτά για εξοπλισμό πλοήγησης ή στην καλύτερη για μια συσκευή GPS αν έτρεχε στην αντίστοιχη κατηγορία
Σήμερα όμως που η τεχνολογία έχει εξελιχθεί και υπάρχουν πλέον τα smartphone που κάνουν πλοήγηση και ο καθένας έχει από ένα smartphone σήμερα δυνητικά ο καθένας που κάνει χώμα θα μπορούσε αν ήθελε να συμμετάσχει σε έναν αγώνα trail ride στην κατηγορία GPS με το smartphone του χωρίς να ξοδέψει ούτε ένα ευρώ για εξοπλισμό πλοήγησης και αυτό είναι κάτι που νομίζω ότι θα έφερνε περισσότερες συμμετοχές σήμερα στους αγώνες trail ride από ότι στο παρελθόν με την προϋπόθεση να βάλουν και κατηγορία GPS στους αγώνες trail ride όπως στο παρελθόν

Άλλος λόγος που νομίζω οτι θα έχει πολύ περισσότερες συμμετοχές Ελλήνων στους αγώνες trail ride από ότι στα rally που γίνονται στην Ελλάδα είναι το χαμηλό κόστος εξόδων των αγώνων trail ride σε σχέση με την συμμετοχή σε έναν πολυήμερο αγώνα rally και οι μικρότερες απαιτήσεις που έχουν τα trail ride στις μέρες που πρέπει να λείψει κάποιος από την δουλειά του για να συμμετέχει σε σχέση με ένα πολυήμερο rally
Για το κόστος πχ σε έναν μονοήμερο αγώνα trail ride στην Αττική το μόνο έξοδο σου αν έμενες Αθήνα σε σχέση με μια βόλτα ήταν το κόστος της συμμετοχής σου ενώ για να συμμετάσχει κάποιος σε ένα πολυήμερο rally εκεί τα έξοδα είναι σε άλλο level αλλά ακόμη και αν δεν μένει κάποιος στην πόλη που θα γίνει ο αγώνας trail ride και πάλι δεν υπάρχει σύγκριση στα έξοδα του trail ride σε σχέση με έναν πολυήμερο αγώνα rally
Αυτά κάνουν τους αγώνες trail ride πιο προσιτούς στον πολύ κόσμο που θα ήθελε να ζήσει την εμπειρία ενός αγώνα αλλά δεν έχει την οικονομική ή την χρονική δυνατότητα για να συμμετάσχει σε έναν πολυήμερο αγώνα rally
Για αυτό κυρίως βλέπουμε σήμερα οτι οι συμμέτοχες στα rally που γίνονται στην Ελλάδα είναι στην πλειονότητα τους από ξένους που έρχονται στην Ελλάδα μόνο για τον αγώνα ενώ οι συμμέτοχες στους αγώνες trail ride ήταν όλες από Έλληνες και ανθρώπους που μένουν Ελλάδα

Νομίζω οτι αν ξεκινήσουν ξανά τους αγώνες tail ride θα είναι καλό για την φάση γενικότερα και θα φέρουν καινούριο κόσμο στο βουνό
Και θα γουστάρουμε και οι παλιότεροι που τρέχαμε και μας έχουν λείψει
 

Blue line

Μέλος
Όνομα
Sakis
Μοτό
GS 1200 ADV
KTM EXC300 TPI
Καλησπέρα και καλή βραδιά και από εμένα,
Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω match πρόσωπα με nick name (δεν βοηθάει και το alzheimer ;)) παρά μόνο αν έχουμε βολτάρει παρέα.
Οικογένεια padis sorry που έφυγα μπουχός από εκεί που σταματήσατε.
Όμορφή διαδρομή για μονοήμερη βόλτα και για προπόνηση στο δρομοβιβλίο (roadbook).
Τερμάτισα σχετικά νωρίς και έφυγα σαν κλέφτης γιατί έσκασε μνμ από σύζυγο για αρνάκι στο φούρνο επομένως δεν είχα άλλη επιλογή.
Καλές βόλτες παλικάρια
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλησπέρα και καλή βραδιά και από εμένα,
Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω match πρόσωπα με nick name (δεν βοηθάει και το alzheimer ;)) παρά μόνο αν έχουμε βολτάρει παρέα.
Οικογένεια padis sorry που έφυγα μπουχός από εκεί που σταματήσατε.
Όμορφή διαδρομή για μονοήμερη βόλτα και για προπόνηση στο δρομοβιβλίο (roadbook).
Τερμάτισα σχετικά νωρίς και έφυγα σαν κλέφτης γιατί έσκασε μνμ από σύζυγο για αρνάκι στο φούρνο επομένως δεν είχα άλλη επιλογή.
Καλές βόλτες παλικάρια
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Κρίμα για τις αβαρίες...
Ελπίζω να μην είναι κάτι σημαντικό sfera και ο πόνος να είναι μόνο από το τράνταγμα....
(σε ποιο σημείο έπεσες?)

Είχαμε κι εμείς την ''βλάβη'' μας. Στο μικρό gs αποφάσισε να λασκάρει ο πόλος της μπαταρίας με αποτέλεσμα να σβήνει. Σφίχτηκε κι όλα καλά...


Μία και μοναδική φωτογραφία από μένα.

Εαν βαλεις 2 ροδέλες γκροβερ δε θα ξανά λασκάρει ΠΟΤΕ
το χω πάθει κ γω


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom