Χειμερινά γάντια!!

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Έχετε δίκιο για τις προστασίες κατα το ατύχημα, μην με παρεξηγείτε αλλά απο την άλλη τι προστασία έχω όταν οδηγάω στο +5 με 0 και δεν μπορώ να καταλάβω αν πατάω την μανέτα του φρένου ή όχι; Τα θερμαινόμενα Gerbing που έχει τοποθετήσει ο cubman πιο πάνω στην σελίδα επίσης δεν τα βλέπω να έχουν προστασίες αλλά τα χρησιμοποιούν για οδήγηση μηχανής. Σε μεγάλο ταξίδι δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά για μικρές 2ωρες εξορμήσεις είναι σουπερ.
Μιλώντας γενικά έχω καταλάβει οτι αν κάνεις πατέντες και χρησιμοποιέις συνδιαστικά υλικά από διάφορα σπορ το αποτέλεσμα είναι πιο οικονομικό και πολλές φορές καλύτερο από τα ρούχα αποκλειστικά για μηχανή. Για το μπουφάν (για παράδειγμα)που αναφέρατε πιο πάνω σκεφτείτε οτι αν βάλεις το ξεχωριστά προστάσίες για αγγώνες, πλάτη, ακόμα και αυτό το 'φανελάκι' (αυτό που έχει προστασία στήθους, πλάτης, χεριών αγκώνων, όμων) που χρησιμοποιούν στα μοτοκρος, μαζί με ένα μπουφάν για σκι ή ακόμα καλύτερα με ένα σχετικά καλό δερμάτινο των 100-150ευρώ, τότε η προστασία που έχεις απο κρύο και ενδεχόμενη πτώση είναι απείρως καλύτερη από οποιοδήποτε klim ή dianese κτλ. Το πρόβλημα που προκύπτει βέβαια είναι οτι το μπουφάν του σκι δεν έχει ευελιξία όσο αφορά τις αυξομοιώσεις της θερμοκρασίας.
sorry για το σεντόνι και μην παρεξηγείτε όσα γράφω. Το οτι προέχει η ασφάλεια είναι αδιαμφισβήτητο, αλλά έχω βαρεθεί να δίνω χρήμα σε έτοιμες λύσεις που στην τελική δεν λειτουργούν όπως πρέπει.
συγχωρεσε με,ενδεχομενως να σε στεναχωρεσω,αλλα τα πραματα ειναι πολυ απλα μιας και ολοι μας πεταξαμε ασκοπα λεφτα(αρκετα πιστεψε με) σε ρουχισμο,κρανη ,γαντια,μποτες, καποτε!!
Αν δε δωσεις λεφτα,τη δουλεια που θελεις να κανεις δε θα τη κανεις που να χτυπιεσαι οσο θες
μεσοβεζικες λυσεις με ασφαλεια και προστασια απο το κρυο δεν υπαρχουν δυστυχως,παιρνεις κατι απο τα καλυτερα που υπαρχουν και το χεις χρονια
και εισαι οπως πρεπει με σεβασμο στο τομαρι σου παντα!
Δυσκολες οι εποχες το ξερω και για μενα επισης,ακομα και τωρα ομως δε θα αγοραζα οτιδηποτε φτηνο απλα για να κανω τη δουλεια μου,θα εκανα και θα κανω υπομονη να παρω αυτο που πρεπει για να ειμαι οπως πρεπει..
Σορρυ αν η απαντηση μου ακουγεται ¨καπως¨ αλλα την εμπειρια μου καταθετω
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Έχετε δίκιο για τις προστασίες κατα το ατύχημα, μην με παρεξηγείτε αλλά απο την άλλη τι προστασία έχω όταν οδηγάω στο +5 με 0 και δεν μπορώ να καταλάβω αν πατάω την μανέτα του φρένου ή όχι; Τα θερμαινόμενα Gerbing που έχει τοποθετήσει ο cubman πιο πάνω στην σελίδα επίσης δεν τα βλέπω να έχουν προστασίες αλλά τα χρησιμοποιούν για οδήγηση μηχανής. Σε μεγάλο ταξίδι δεν τα έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά για μικρές 2ωρες εξορμήσεις είναι σουπερ.
Μιλώντας γενικά έχω καταλάβει οτι αν κάνεις πατέντες και χρησιμοποιέις συνδιαστικά υλικά από διάφορα σπορ το αποτέλεσμα είναι πιο οικονομικό και πολλές φορές καλύτερο από τα ρούχα αποκλειστικά για μηχανή. Για το μπουφάν (για παράδειγμα)που αναφέρατε πιο πάνω σκεφτείτε οτι αν βάλεις το ξεχωριστά προστάσίες για αγγώνες, πλάτη, ακόμα και αυτό το 'φανελάκι' (αυτό που έχει προστασία στήθους, πλάτης, χεριών αγκώνων, όμων) που χρησιμοποιούν στα μοτοκρος, μαζί με ένα μπουφάν για σκι ή ακόμα καλύτερα με ένα σχετικά καλό δερμάτινο των 100-150ευρώ, τότε η προστασία που έχεις απο κρύο και ενδεχόμενη πτώση είναι απείρως καλύτερη από οποιοδήποτε klim ή dianese κτλ. Το πρόβλημα που προκύπτει βέβαια είναι οτι το μπουφάν του σκι δεν έχει ευελιξία όσο αφορά τις αυξομοιώσεις της θερμοκρασίας.
sorry για το σεντόνι και μην παρεξηγείτε όσα γράφω. Το οτι προέχει η ασφάλεια είναι αδιαμφισβήτητο, αλλά έχω βαρεθεί να δίνω χρήμα σε έτοιμες λύσεις που στην τελική δεν λειτουργούν όπως πρέπει.

αν βαλεις θωρακα για προστασια και μπουφαν σκι για ζεστη στα 130χλμ/ωρα θα γινεις σαν μπαλονι... δεν γινεται.. καποια πραγματα ειναι φτιαγμενα για καποιο σκοπο.. δεν γινεται να σε πεισω εγω οτι θα αισθανοσουν καλυτερα στο σκι με μπουφαν μηχανης οπως δεν γινεται και το αντιθετο...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
'Εχω θερμαινόμενα γκριπ και έχω να πω οτι οταν οδηγάς για πολλή ώρα σε χαμηλή θερμοκρασία συμβαίνει το εξής: το εσωτερικό της παλάμης είναι οκ και το εξω δεν το ορίζεις, ειδικά τα ακροδάχτυλα.
Γι αυτό προσανατολίζομαι σε χούφτες. Κάτι ξέρουν οι ντελιβεράδες.
Εχω δει αυτές αλλά είναι ακριβές. Τις έχει δοκιμάσει κανείς; Αξίζουν τα λεφτά τους;
too much...
πολλά και τα λ7.... Σίγουρα όμως θα είναι πολύ καλές!
Με 25 έως 50 γιούρα βρίσκεις διάφορες προτάσεις από tucano, nordkapp κλπ....
Έχω εδώ και 4 χρόνια και είμαι σούπερ ευχαριστημένος. Μπαίνουν - βγαίνουν σε 3' και προστατεύουν τέλεια από κρύο και βροχή! Χειμώνα-καλοκαίρι με καλοκαιρινό γάντι είμαι ;)
Χρησιμοποιώ αυτέ ςπου είναι από neopren όπως οι καταδυτικές στολές. Υπάρχουν και τελείως λεπτές, νάϋλον που δεν πιστεύω ότι κάνουν και πολλά στο κρύο, αλλά είναι ακόμα πιο φτηνές.

Αρχικά είχα αυτές , κράτησαν 4 χειμώνες.

http://www.tucanourbano.com/eu/neoprene-hand-grip-covers-9512.html


κι έπειτα αυτές (φέτος τις έβαλα).

http://www.motomarket-shop.gr/eksoplismos-anabath/aksesoyar-anabath/kalymmata-podion-xerion-koybertes/2016-kalymma-xerion-nordcap-hand-covers-neoprene-mayro
 

alamanos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
F800GS
too much...
πολλά και τα λ7.... Σίγουρα όμως θα είναι πολύ καλές!
Με 25 έως 50 γιούρα βρίσκεις διάφορες προτάσεις από tucano, nordkapp κλπ....
Έχω εδώ και 4 χρόνια και είμαι σούπερ ευχαριστημένος. Μπαίνουν - βγαίνουν σε 3' και προστατεύουν τέλεια από κρύο και βροχή! Χειμώνα-καλοκαίρι με καλοκαιρινό γάντι είμαι ;)
Χρησιμοποιώ αυτέ ςπου είναι από neopren όπως οι καταδυτικές στολές. Υπάρχουν και τελείως λεπτές, νάϋλον που δεν πιστεύω ότι κάνουν και πολλά στο κρύο, αλλά είναι ακόμα πιο φτηνές.

Αρχικά είχα αυτές , κράτησαν 4 χειμώνες.

http://www.tucanourbano.com/eu/neoprene-hand-grip-covers-9512.html


κι έπειτα αυτές (φέτος τις έβαλα).

http://www.motomarket-shop.gr/eksoplismos-anabath/aksesoyar-anabath/kalymmata-podion-xerion-koybertes/2016-kalymma-xerion-nordcap-hand-covers-neoprene-mayro
Δυστυχώς αυτές είναι μόνο για scooter δεν μπαίνουν σε τιμόνι μηχανής με προστατευτικά. Το ρώτησα και στο motomarket.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δυστυχώς αυτές είναι μόνο για scooter δεν μπαίνουν σε τιμόνι μηχανής με προστατευτικά. Το ρώτησα και στο motomarket.
Και σ εμενα πως μπαινουν;
Ολοι μου ελεγαν οτι δε μπαινουν. Αλλα μπαινουν ;)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
η καλύτερη λύση είναι Lidl στο 20ρικο, βγάζουν δύο φορές τον χρόνο.

μετά πας σε γάντι πάνω από τον προϋπολογισμό σου, πιθανώς στα διπλά χρήματα, για να έχεις σωστή θερμομόνωση και υγρομόνωση (ούτε ταράτσα στο εξοικονόμηση να ήταν)
 

Pikinos

Ο Φαρμακοποιος
Περιοχή
Αγια παρασκευη -Αθηνα
Όνομα
Πανος
Μοτό
BMW f800gsa
Καμιά καλή πρόταση για χειμερινό γάντι γύρω στα 50€;;;;;;
Στο πενηντάρικο και πιθανόνς λίγο παραπάνω 60-65 θα βρεις μόνο γάντια χειμερινά πόλης. Σε ταξίδι θα κρυώσεις

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τα καλύτερα γαντια είναι όταν έχεις ένα ζευγάρι ακόμα μαζί σου.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα καλύτερα γαντια είναι όταν έχεις ένα ζευγάρι ακόμα μαζί σου.
Σωστό για πολλούς λόγους, εκτός αν είσαι ο μάνιακ που έχει ένα ζευγάρι ΜΟΝΟ για πενφέ οπότε πρέπει να βάλει δεύτερο στην συλλογή.
Πέρα από την πλάκα, επειδή τα χέρια ιδρώνουν και τον χειμώνα (τα δικά μου τουλάχιστον, προφανώς δεν ισχύει για όλους) και το νερό είναι εξαιρετικός αγωγός θερμότητας, το δεύτερο στεγνό ζευγάρι είναι καλό να υπάρχει. Αν εννοείς δεύτερο για να τα φοράς ταυτόχρονα... φωτογραφίες :p

Από πλευράς ζέστης σε κάθε μετακίνηση, το πιο σούπερ είναι οι χούφτες/γάντια φούρνου στο τιμόνι που είχε γράψει ο Θοδωρής πιο πάνω. Άσχημο και καθόλου τρου για το στάρμπαΞ όμως.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ο οβραιος λέει.... Είμαι φτωχός για να ψωνίζω φθηνά.
Πάρε καλά γάντια χειμώνα, εάν ταξιδεύεις με κρύα και βροχές.
Αν δεν κινείσαι τον χειμώνα δεν χρειάζεται να ψώνισεις ακριβά.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σωστό για πολλούς λόγους, εκτός αν είσαι ο μάνιακ που έχει ένα ζευγάρι ΜΟΝΟ για πενφέ οπότε πρέπει να βάλει δεύτερο στην συλλογή.
Πέρα από την πλάκα, επειδή τα χέρια ιδρώνουν και τον χειμώνα (τα δικά μου τουλάχιστον, προφανώς δεν ισχύει για όλους) και το νερό είναι εξαιρετικός αγωγός θερμότητας, το δεύτερο στεγνό ζευγάρι είναι καλό να υπάρχει. Αν εννοείς δεύτερο για να τα φοράς ταυτόχρονα... φωτογραφίες :p

Από πλευράς ζέστης σε κάθε μετακίνηση, το πιο σούπερ είναι οι χούφτες/γάντια φούρνου στο τιμόνι που είχε γράψει ο Θοδωρής πιο πάνω. Άσχημο και καθόλου τρου για το στάρμπαΞ όμως.
Ενίσταμαι σφόδρα για τις χούφτες/γαντια φούρνου, όταν δεν συνοδεύονται απο αντίστοιχη σκουτεροκουβέρτα για να μην κρυώνουν τα ποδαράκια και τα @ρχιδάκια.
Να έχεις όλο το πακέτο, όχι μισαδάκια.
Αλλιως πάρε τογιότα χάιμπριντ.

Μοτοσακο οδηγαμε παίδες, θα σηκωθούν οι παππούδες μας από τον τάφο και θα μας βαράνε με τα κόκκαλά τους.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οι ίδιοι παππούδες που φορούσαν εφημερίδα μέσα από το σακάκι με το πουκάμισο γιακάς ανεμόπτερο, καμπάνα παντελόνι και σκαρπινι με άσπρη κάλτσα ξέρω γω, οκ, φουρκόνι φλορέτα και σφύριγμα Ζαμπέτα.

Να συνειδητοποιήσουμε ότι συντόμως 2021, τα φιφτις πέρασαν. Οικονομικά θα ξανάρθουν, στυλιστικά και μοτοσικλετιστικά ελπίζω όχι. Που να βρεις Καρέλια να ρυθμίσεις πλατίνες στην βροχή....
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ποια καρελια και καρβέλια...

Τα μηχανακια του μέλλοντος θα έχουν περίοδο έτσι οπως το πάνε.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έτσι τα σκληρά αγόρια της ΚΤΜ, δείξτε τον δρόμο. Μία που τα δικά σας δεν έχουν περίοδο αλλά μια εβδομάδα τον μήνα την περνάνε λυμένα γιατί ρεντι του Ρέις θέλουν συντήρηση αγωνιστικού.

Με συγχωρείτε τώρα, πάω για καραμέλ μακιατο σόι λάτε ντικαφ γκλουτεν φρι με τον κολλητό από Αγγλία, να του δείξω τι πήραμε από την γειτονιά του.

Με μηχανάκι με ψεκασμό. Και γκριπ. Και με καλοκαιρινό γάντι. Γιατί μπορώ.
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Εχω ακομα ενα ζευγαρι Salomon που αγορασα καθ'οδον σε ενα ταξιδι που θα θυμαμαι για μια ζωη...τα χερια μου ειχαν κοκκαλιασει απο ενα ταξιδι με ψοφοκρυο σε σημειο να τρεμω και να οδηγω με δυσκολια...και υποτιθεται φορουσα κατι μοτοσυκλετιστικα καλα και αδιαβροχα...κλαϊν...τα πεταξα και πηρα αυτα στα Καλαβρυτα...εξαιρετικα!!!απο κει και μετα σταματησα να με απασχολει το κρυο και το νερο...
Αρνητικο μεγαλο για μενα οτι δεν εχουν προστασιες και αποφευγω πολυ να τα φοραω ειδικα σε ταξιδι...επισης δεν ειναι και τα πιο ευχρηστα για οδηγηση λογω ογκωδους σχηματος...
Για μενα επενδυσε σε κατι καλο αλλά με προστασια και για μοτο...;)
Έχω ένα ζευγάρι Salomon goretex μπορεί και 15 χρόνια... Δεν τα χρησιμοποιώ παρά μόνο σε καλό κρύο... Αθάνατα, αδιάβροχα, και από ζέστη φούρνος. Όντως μεγάλο θέμα ότι δεν έχουν καμία προστασία. Όσο για την αίσθηση, μετά από λίγο προσαρμόζομαι σε ικανοποιητικό βαθμό.
Άσχετο, αλλά επίσης μπουφαν για snowboard της Quicksilver και δεν είσαι βασιλιάς, αυτοκράτορας είσαι, απο βάρος, αδιάβροχο, και άνεση. Αν έχεις και ζακέτα-θώρακα, είσαι και με τις προστασίες σου.
Γενικά, ψάξτε στα ορειβατικά προϊόντα, μπορεί να βρεθεί κάτι ενδιαφέρον και για μοτοσυκλετισμό.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Οι ίδιοι παππούδες που φορούσαν εφημερίδα μέσα από το σακάκι με το πουκάμισο γιακάς ανεμόπτερο, καμπάνα παντελόνι και σκαρπινι με άσπρη κάλτσα ξέρω γω, οκ, φουρκόνι φλορέτα και σφύριγμα Ζαμπέτα.

Να συνειδητοποιήσουμε ότι συντόμως 2021, τα φιφτις πέρασαν. Οικονομικά θα ξανάρθουν, στυλιστικά και μοτοσικλετιστικά ελπίζω όχι. Που να βρεις Καρέλια να ρυθμίσεις πλατίνες στην βροχή....
Ρε τι θυμήθηκες τώρα !
Ωραίος ,τσακω μια διαδικτυακή παγωμενη:friendship:
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Top Bottom