Χώμ(α) sweet home..mAthosalas speaking.3-4-5 Ιουνίου 2016

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μολις μπηκα σπιτι...ξεκινησαμε 08.00 απο Πατρα κ μολις επεστρεψα...10 ωρες οδηγηση στα βουνα!!!
1.παω να ξεβρωμισω...πολλη σκονη πασπαλισμενη με τις τελευταιες λασπουριές των βουνων...
2.Ολα πανετοιμα...διαδρομες τσεκ οκ καθαρες περνανε ολες...θα επανελθω σχετικα
3.Ποσο ομορφα μερη θα περασουμε...!!!
...εφυγα...τα λεμε
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μολις μπηκα σπιτι...ξεκινησαμε 08.00 απο Πατρα κ μολις επεστρεψα...
1.παω να ξεβρωμισω...πολλη σκονη πασπαλισμενη με τις τελευταιες λασπουριές των βουνων...
2.Ολα πανετοιμα...διαδρομες τσεκ οκ καθαρες περνανε ολες...θα επανελθω σχετικα
3.Ποσο ομορφα μερη θα περασουμε...!!!
...εφυγα...τα λεμε
Βάλε και μια .....να μην περναει:p
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Βάλε και μια .....να μην περναει:p
Φυσικα κ παιζει...Ενα θα πω!!!Ενα περασμα θα χρειασθει δυνατα αγορια...πολυ δυνατα...:D Ποταμι...δυσβατο...θα φαει η μυγα σιδερο!!!:secret:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φυσικα κ παιζει...Ενα θα πω!!!Ενα περασμα θα χρειασθει δυνατα αγορια...πολυ δυνατα...:D Ποταμι...δυσβατο...θα φαει η μυγα σιδερο!!!:secret:
Να φέρεις και δυνατά αγορια...μπρατσωμενα
Εγώ θα φέρω λελες

advφον!!
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
......μου τρέχουν τα σάλια.....επειδή για το επόμενο trOffy 2017 ψηφίζω Πελοπόννησο.......κανονίστε από τώρα που θα με πάτε:friendship:
συμφωνω μαζι σου!!!:ok:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
O πλοηγος τελειωσε το διαβασμα των διαδρομων...το pre-game τελειωσε και πλεον Ladiew and Gentlemen....staaaaart your engineeees

Kανω μια επισκοπηση ολοκληρης της διαδρομης του 2ημερου για οσους αναποφασιστους ή για οσους θελουν να παρουν μια γευση που και τι θα δουμε...

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3 ΙΟΥΝΗ...
για οσους θελησουν να μας κανουν παρεα απο βραδυς,για να ξυπνησουμε παρεα το Σαββατο για τα βουνα,παιζει διανυκτερευση στη Βαλιμή...Λιγο πανω απο την Ακρατα ζυγωνοντας στη Λιμνη Τσιβλου βρισκεται το χωριουδακι.Υπνος σε σπιτι μας,στρωματσαδα με υπνοσακους...απλα πραγματα...Κι αν αποφασισουμε περισσοτεροι οτι θελουμε να κοπιασουμε απο Παρασκευη και δεν χωραμε ολοι οι νοματαίοι μεσ'το σπιτι,πιο κατω στην πλατεια υπαρχει αρκετος χωρος για αντισκηνα...

Ταβερνα ψητούρα και τα σχετικα μεσα στο χωριο...στο χαλαρο παρεα με κρασακι κ κουβεντουλα για το 2ημερο που θα ακολουθησει...

ΣΑΒΒΑΤΟ 4 ΙΟΥΝΗ...
Καφεδακι πρωινο και περιμενουμε οσους κοπιασουν σημερα να ξεκινησουμε κατα τις 10.00 απο Βαλιμη γαι την πρωτη χωματινη μερα...
Περναμε απο δασικο χωμα και οξυγονα...

με τα γουστα μας στο χωμα...

για ν'ανταμωσουμε την πρωτη Λιμνη για σημερα...Λιμνη Τσιβλου

οπου και θα φθασουμε δροσισμενοι...

Τσεκ-ιν εκει και ανηφοριζουμε στην απεναντι πλευρα του δασους για Σούβαρδο-Βραχνι...απο τετοιες καταστασεις

αλλά και αναλογως καιρου και πιο...χωματινες

Το ματι θα παιζει παντου,η προσοχη μας δεδομενη στα γουστα...

Κατεβαινοντας για Καλαβρυτα δεν θα συνεχισουμε ασφαλτο,ειπαμε "αναγκαιο κακο"...αλλά θα ανηφορισουμε για Κορυφογραμμες...
Καραφλά...

Οπου επιβαλλεται η σταση για ανασες...και χάζι

Φυγαμε για κατω και κατευθυνομαστε για Χιονοδρομικο και ανεβαινουμε στον Αρισταρχο...


πιανουμε ελατα και χωμα και αφηνουμε στην ακρη την ασφαλτο

για να παμε απο δασικο πανω απο Λουσούς,

στη φωτο φαινεται στο βαθος η κορυφογραμμη που περασαμε πριν(καραφλά)
και συνεχιζουμε

παμε για Αναληψη,αξιζει και κατηφοριζουμε για το σημερινο καταλυμα...αφου περασουμε μια βολτα απο Πλανητερο-πηγες...δροσερο νερο και φωτο και τελος ημερας παμε για αραγμα...
Μαζεϊκα...

Ταβερνα-ψησταρια για τα χαλαρωτικα της ημερας και για υπνο εξεταζω 2 ενδεχομενα...Κρεββατι και δωματιο για τους πιο χαλαρά συνοδοιπορους αλλά κι αν καποιοι γουσταρουν σκηνες να στησουνε παραδιπλα...Τιμη 2κλινου ενημερωτικα στα 12€/ατομο...ενω για τις σκηνες θα μαθω τελευταιες λεπτομερειες κι αν επιμενει καποιος θα ενημερωσω το συντομοτερο...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΙΟΥΝΗ...
Καφεδακι να ανοιξει το ματι και ξεκιναμε ως τις 09.30 για την 2η μερα του οδοιπορικου.
Μεσα απο διαδρομη που λιγοι ξερουν-δεν θα την ανακοινωσω εδω...surprise No1...-θα πιασουμε τα μερη του Χελμου αγναντιο...γι'αυτα μιλαω...

ανηφοριζουμε την αλλη μερια του Χελμου

να τον εχουμε αντικρυ μας

Πνιγμενη διαδρομη στο ελατο...

Κι απο Πλανητερο φθανοντας θα ανηφορισουμε για Βαλτο και απο κει μεσω διαδρομης με γουστα αγναντευουμε το Οροπεδιο Φενεου

Κατεβασμα Λιμνη

Και φυγαμε για Ζαρουχλα κυκλωνοντας την και επιστροφη

Διαδρομες ομορφες...

ουπς...εδω ειναι το σημειο για τους..λελους που λεγαμε...θα χρειασθει να περασουμε ενας-ενας και πολλοι γυρω απο τη μοτο...

μετα τις ανασες απο το σκαρφαλωμα...συνεχιζουμε για αλλες ανασες

Η Ζαρουχλα απο ψηλα

και περνωντας την,αφηνουμε δεξια και συνεχιζουμε κυκλικα...

με επομενο στοχο το Φενεο και Γκουρα απο εδω

Μπαινουμε στην κοιλαδα

και την αφηνουμε πισω μας...

για να αντικρυσουμε το πρασουδι της Ζηρειας...!

και με γοργα φλατ πατημενα κομματια

το σοκολατακι των μικρων παιδιων στην κουραση του 2ημερου...
φτανουμε μεση συνοικια Τρικαλων


οπου και τελειωνει η χωματινη διαδρομη και κατηφοριζουμε για τα σπιτια μας...
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
ΙΝΦΟ
-Διαδρομες καθαρες τσεκαρισμενες,πολυ σαθρα κομματια και γλυστρηματα πολλα,πιεσεις ελαστικων στο 1.6-1.7 περιπου ,παιζουν φυτευτες και κροκαλες...
-Μικρης εως μετριας δυσκολιας περασματα για ολους,με ενα-δυο σημεια για λελους VS αντΓες...
-ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΑΝΑΒΑΤΗ ΦΟΥΛ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ...το αυτονοητο αλλά να το υπενθυμισω
-Ελαστικα 50-50 τουλαχιστο,ΟΧΙ ασφαλτινα γιατι θα ταλαιπωρηθεις και θα ταλαιπωρησεις...δεν θα το διασκεδασεις...
-Ειπαμε...Δυσκολια τετοια εποχη δεν παιζει ιδιαιτερη αλλά χωματινο λαστιχο και εξοπλισμος παντα επιβαλλονται εκει πανω.



Εγω αυτο που μπορω να πω ειναι οτι δεν κανω τιποτα παραπανω απο αυτο που κανω στις δικες μου βολτες...στηνω μια διαδρομη να την παω να γουσταρω.Χωρις τι κ πως και αγχη παρα μονο για να βγουν χαμόγελα και ομορφιες...μεσα απο τα βουνα που γουσταρω...κι ειναι κι αλλοι εδω μεσα που το βλεπουνε στο ιδιο τεμπο...για παμε :)

Οποιος γουσταρει να συνταξιδεψουμε...το παμε παρεα.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ πλεον,μιας και ειμαστε στην τελικη ευθεια,να φτιαξουμε μια λιστα,κατα τα γνωστα,να δουμε ποσοι θα ειμαστε,ποιοι θελουνε δωματια,φαγητα και τα σχετικα,ποιοι θα ερθουν απο Παρασκευη...να οργανωθουμε.Το συντομοτερο και καλυτερο...

ΛΙΣΤΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ
1.mAthosalas απο Παρασκευη Βαλιμη διανυκτερευση και Μαζεϊκα φαγητο στην ταβερνα και hotel σε 2κλινο
2.john-egio απο Παρασκευη Βαλιμη διανυκτερευση και Μαζεϊκα φαγητο στην ταβερνα και hotel σε 2κλινο
3....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΙΟΥΝΗ...
Καφεδακι να ανοιξει το ματι και ξεκιναμε ως τις 09.30 για την 2η μερα του οδοιπορικου.
Μεσα απο διαδρομη που λιγοι ξερουν-δεν θα την ανακοινωσω εδω...surprise No1...-θα πιασουμε τα μερη του Χελμου αγναντιο...γι'αυτα μιλαω...

ανηφοριζουμε την αλλη μερια του Χελμου

να τον εχουμε αντικρυ μας

Πνιγμενη διαδρομη στο ελατο...

Κι απο Πλανητερο φθανοντας θα ανηφορισουμε για Βαλτο και απο κει μεσω διαδρομης με γουστα αγναντευουμε το Οροπεδιο Φενεου

Κατεβασμα Λιμνη

Και φυγαμε για Ζαρουχλα κυκλωνοντας την και επιστροφη

Διαδρομες ομορφες...

ουπς...εδω ειναι το σημειο για τους..λελους που λεγαμε...θα χρειασθει να περασουμε ενας-ενας και πολλοι γυρω απο τη μοτο...

μετα τις ανασες απο το σκαρφαλωμα...συνεχιζουμε για αλλες ανασες

Η Ζαρουχλα απο ψηλα

και περνωντας την,αφηνουμε δεξια και συνεχιζουμε κυκλικα...

με επομενο στοχο το Φενεο και Γκουρα απο εδω

Μπαινουμε στην κοιλαδα

και την αφηνουμε πισω μας...

για να αντικρυσουμε το πρασουδι της Ζηρειας...!

και με γοργα φλατ πατημενα κομματια

το σοκολατακι των μικρων παιδιων στην κουραση του 2ημερου...
φτανουμε μεση συνοικια Τρικαλων


οπου και τελειωνει η χωματινη διαδρομη και κατηφοριζουμε για τα σπιτια μας...
Αυτη ειναι χαρτογραφηση-φωτογραφηση....:p
Εσύ μας έδειξες όλη την βόλτα ρε μάθο. ...:cool:
Να δω τι φώτο θα βάλουμε μετά :waiting:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ΙΝΦΟ
-Διαδρομες καθαρες τσεκαρισμενες,πολυ σαθρα κομματια και γλυστρηματα πολλα,πιεσεις ελαστικων στο 1.6-1.7 περιπου ,παιζουν φυτευτες και κροκαλες...
-Μικρης εως μετριας δυσκολιας περασματα για ολους,με ενα-δυο σημεια για λελους VS αντΓες...
-ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΑΝΑΒΑΤΗ ΦΟΥΛ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ...το αυτονοητο αλλά να το υπενθυμισω
-Ελαστικα 50-50 τουλαχιστο,ΟΧΙ ασφαλτινα γιατι θα ταλαιπωρηθεις και θα ταλαιπωρησεις...δεν θα το διασκεδασεις...
-Ειπαμε...Δυσκολια τετοια εποχη δεν παιζει ιδιαιτερη αλλά χωματινο λαστιχο και εξοπλισμος παντα επιβαλλονται εκει πανω.



Εγω αυτο που μπορω να πω ειναι οτι δεν κανω τιποτα παραπανω απο αυτο που κανω στις δικες μου βολτες...στηνω μια διαδρομη να την παω να γουσταρω.Χωρις τι κ πως και αγχη παρα μονο για να βγουν χαμόγελα και ομορφιες...μεσα απο τα βουνα που γουσταρω...κι ειναι κι αλλοι εδω μεσα που το βλεπουνε στο ιδιο τεμπο...για παμε :)

Οποιος γουσταρει να συνταξιδεψουμε...το παμε παρεα.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ πλεον,μιας και ειμαστε στην τελικη ευθεια,να φτιαξουμε μια λιστα,κατα τα γνωστα,να δουμε ποσοι θα ειμαστε,ποιοι θελουνε δωματια,φαγητα και τα σχετικα,ποιοι θα ερθουν απο Παρασκευη...να οργανωθουμε.Το συντομοτερο και καλυτερο...

ΛΙΣΤΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΩΝ
1.mAthosalas απο Παρασκευη Βαλιμη διανυκτερευση και Μαζεϊκα φαγητο στην ταβερνα και hotel σε 2κλινο
2.john-egio απο Παρασκευη Βαλιμη διανυκτερευση και Μαζεϊκα φαγητο στην ταβερνα και hotel σε 2κλινο
3.Gsmaniac από Παρασκευή μάλλον, παίζει και το Σαββατο, ίσως και την Κυριακή. ....σιγουρα με το σκηνακι μου:D
4..
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
ΥΓ και παραλειπομενα...
Αν και ημουν με zumo 660 στο τεσκ των διαδρομων απο τον καλο φιλο Κωστα δανεικο,αποδεικνυεται τελικα και μού υπενθυμιζεται μερα με τη μερα οτι...ΘΕΛΩ Montana!!!:oops:Γιατι στο 70% της διαδρομης ναι μεν τα πηγαμε μια χαρα μεταξυ μας,αλλά εμεινε ενα 30% που θυμηθηκα το παιχνιδακι "κορωνα-γραμματα" και πολλες φορες δεν σταθηκα τυχερος...:Dπισω ολοταχως.:hungry::woot:Αλλά απο την αλλη συμφωνα με τον φιλο μου τον ΗΛΙΑΣ..."τι το θες το gps αν δεν ξερεις που βρισκεσαι"...καποια στιγμη ενα Montana θα...θα...:geek:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Τι πανέμορφα μέρη!
Με το καλό να επιστρέψετε με πολλές φωτογραφίες να ζηλέψουμε και όσοι δεν...
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Εγω οπως καταλαβατε δεν εχω να δηλωσω τιποτα,τα ειπε και τα εδειξε ολα ο Κωστας(οχι και ολα;)ευτυχως)ξερω σιγουρα οτι οσοι ερθουν μια μερα, δυο μερες η οπως μπορει ο καθενας,δεν θα το μετανιωσουν!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ρε φίλε...γουστάρω πολύ να έρθω...και το'χα σχεδόν κανονίσει (νόμιζα)...
...ως που ...ανακάλυψα ότι...είχα ξεχάσει πως...:cool:
...αυτήν την Κυριακή ,στις 5 του μηνού ,όπως κάθε χρόνο...έχει γενέθλια η κυρα-Μάρω μου ... :banghead: :banghead: :banghead:
Για πέτε μου τώρα ωρέ...τι κάνω...? :thumbsdown:...και ΠΩΣ "την κάνω"...? :thinking:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Να φέρεις και δυνατά αγορια...μπρατσωμενα
Εγώ θα φέρω λελες

advφον!!
Αν περιμενεις απο μενα δυνατα αγορια...Βλεπω να πεσει πολυ σΜπρωξιμο...λελοοο οχι στα βαθια παιδι μου...
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Eλεγα για καταδρομικη την Κυριακη παρα την ταλαιπορια...αλλα λογω καποιων προβληματων....δεν θα μπορεσω,κριμα για τα τρομερα μερη και να σε γνωριjα απο κοντα Mαθο...:friendship:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ρε φίλε...γουστάρω πολύ να έρθω...και το'χα σχεδόν κανονίσει (νόμιζα)...
...ως που ...ανακάλυψα ότι...είχα ξεχάσει πως...:cool:
...αυτήν την Κυριακή ,στις 5 του μηνού ,όπως κάθε χρόνο...έχει γενέθλια η κυρα-Μάρω μου ... :banghead: :banghead: :banghead:
Για πέτε μου τώρα ωρέ...τι κάνω...? :thumbsdown:...και ΠΩΣ "την κάνω"...? :thinking:
Οι αντρες αππ 2 πραγματα ξεχωριζουμε...το ενα οτι ΔΕΝ ρωταμε ποτέ τη γυναικα "να παω κι εγω ο καημενος αγαπη μου με τα παιδια;":stop:














αφου της εχεις ταξει ΦΥΣΙΚΑ απο πριν που θα την πας στις 12 Ιουνη για δωρακι για τα γενεθλια της...:D:)
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom