Χώμ(α) sweet home..mAthosalas speaking.3-4-5 Ιουνίου 2016

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
@MoNiker ... αν δεις οτι αλλαζεις γνωμη,θα φοραω κοστουμακι πένα κ εντουρομποτα με λευκη καλτσα...να με γνωρισεις ανετα :secret::wacky::p
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Οι αντρες αππ 2 πραγματα ξεχωριζουμε...το ενα οτι ΔΕΝ ρωταμε ποτέ τη γυναικα "να παω κι εγω ο καημενος αγαπη μου με τα παιδια;":stop:














αφου της εχεις ταξει ΦΥΣΙΚΑ απο πριν που θα την πας στις 12 Ιουνη για δωρακι για τα γενεθλια της...:D:)
Μωρε...δεν την ρώτησα...το ανακοίνωσα...και έλαβα την ερωτηματική απάντηση:
"Θα λείπεις δηλ την Κυριακή που'ναι τα γενέθλιά μου...;"




:secret:...στις 12 δεν γίνεται να την πάω κάπου ,διότι ,ψήνεται άλλη μιά 2ημερη (ΣΚ 11-12) χωμάτινη στον Πάρνωνα ,στην οποία ,επίσης θέλω να πάω...:happy:
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
ΥΓ και παραλειπομενα...
Αν και ημουν με zumo 660 στο τεσκ των διαδρομων απο τον καλο φιλο Κωστα δανεικο,αποδεικνυεται τελικα και μού υπενθυμιζεται μερα με τη μερα οτι...ΘΕΛΩ Montana!!!:oops:Γιατι στο 70% της διαδρομης ναι μεν τα πηγαμε μια χαρα μεταξυ μας,αλλά εμεινε ενα 30% που θυμηθηκα το παιχνιδακι "κορωνα-γραμματα" και πολλες φορες δεν σταθηκα τυχερος...:Dπισω ολοταχως.:hungry::woot:Αλλά απο την αλλη συμφωνα με τον φιλο μου τον ΗΛΙΑΣ..."τι το θες το gps αν δεν ξερεις που βρισκεσαι"...καποια στιγμη ενα Montana θα...θα...:geek:
......να σου στείλω το δικό μου (garmin 276 C) έτσι κι αλλιώς για μόστρα το έχω :sneaky::sneaky:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
......να σου στείλω το δικό μου (garmin 276 C) έτσι κι αλλιώς για μόστρα το έχω :sneaky::sneaky:
Παρτο Μαθο! Κορυφαιο εργαλειο κι ασπαστο λεμε!!!!:cool:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
......να σου στείλω το δικό μου (garmin 276 C) έτσι κι αλλιώς για μόστρα το έχω :sneaky::sneaky:
Βρε λες;:rolleyes:...και να σου πω...ΣΙΓΟΥΡΑ...θα ειναι καλυτερο απο αυτο που εχω τωρα...:D:geek:
 
Τελευταία επεξεργασία:

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
2 φορες εχω παει βολτα με πλοηγο που ειχε garmin και οι 2 το εβριζαν σε καποια φαση, σε κατι κορυφες. :D:D:D
Eιχε αναφερθει και εδω μεσα, orux maps με χαρτη απο google maps και φορτωμα σε κινητο android.
Εγω προσωπικα εχω ενα sony CS1 GPS logger και το wikiloc στο κινητο (πιο καλο, γιατι εχει και δυνατοτηα για waypoints/POI να γραφεις σημειωσεις) για να καταγραφω διαδρομες και να τις εχω στο αρχειο μου...
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
2 φορες εχω παει βολτα με πλοηγο που ειχε garmin και οι 2 το εβριζαν σε καποια φαση, σε κατι κορυφες. :D:D:D
Eιχε αναφερθει και εδω μεσα, orux maps με χαρτη απο google maps και φορτωμα σε κινητο android.
Εγω προσωπικα εχω ενα sony CS1 GPS logger και το wikiloc στο κινητο (πιο καλο, γιατι εχει και δυνατοτηα για waypoints/POI να γραφεις σημειωσεις) για να καταγραφω διαδρομες και να τις εχω στο αρχειο μου...
Κοιτα να ερθεις...γιατι θελω πλοηγο...:D
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Το παλεύω γιατί οι εικόνες από τη διαδρομή είναι μαγικές!
Αλλά να ρωτήσω κάτι..τι αυτονομία πρέπει να έχουμε και κάθε πόσα χλμ περίπου μπορούμε να ανεφοδιαστούμε;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
2 φορες εχω παει βολτα με πλοηγο που ειχε garmin και οι 2 το εβριζαν σε καποια φαση, σε κατι κορυφες. :D:D:D
Eιχε αναφερθει και εδω μεσα, orux maps με χαρτη απο google maps και φορτωμα σε κινητο android.
Εγω προσωπικα εχω ενα sony CS1 GPS logger και το wikiloc στο κινητο (πιο καλο, γιατι εχει και δυνατοτηα για waypoints/POI να γραφεις σημειωσεις) για να καταγραφω διαδρομες και να τις εχω στο αρχειο μου...
Αυτοί που δεν έκαναν δουλειά με GPS της Garmin, σε δύο κατηγορίες κατατάσσονται:
- Δεν "μυρίζουν" το θέμα πλοήγηση-προσανατολισμός-τήρηση κατεύθυνσης, ή/και δεν ξέρουν άριστα το εργαλείο τους και πώς δουλεύει.
- Δεν έχουν το σωστό Garmin για τη δουλειά που το θέλουν [άλλο πλοηγοί (Zumo κλπ) κι άλλο GPS (Montana, Oregon, 276 κλπ)]

Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει κάποιος τη δουλειά που γίνεται στα καθαρά GPS με χρήση και του Η/Υ, με οποιοδήποτε σύστημα android κλπ.
Τώρα αν κάποιος έχει χάρτες του 20.... στη συσκευή του, αυτό είναι άλλο θέμα. Πάντως όχι της Garmin.


spam off, αν θετε συνεχίζουμε την κουβέντα αλλού... ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το παλεύω γιατί οι εικόνες από τη διαδρομή είναι μαγικές!
Αλλά να ρωτήσω κάτι..τι αυτονομία πρέπει να έχουμε και κάθε πόσα χλμ περίπου μπορούμε να ανεφοδιαστούμε;
έτσι όπως βλέπω τα κυκλάκια Στέφανε, το πολύ ανά 100 χλμ θα βρίσκεις μπερζίνες...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το παλεύω γιατί οι εικόνες από τη διαδρομή είναι μαγικές!
Αλλά να ρωτήσω κάτι..τι αυτονομία πρέπει να έχουμε και κάθε πόσα χλμ περίπου μπορούμε να ανεφοδιαστούμε;
θα εισαι διπλα μου.....ανεφοδιασμος καργα!!!!:D
 
Reactions: est

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Το παλεύω γιατί οι εικόνες από τη διαδρομή είναι μαγικές!
Αλλά να ρωτήσω κάτι..τι αυτονομία πρέπει να έχουμε και κάθε πόσα χλμ περίπου μπορούμε να ανεφοδιαστούμε;
1.Γεμισμα Ακρατα-Γεμισμα Καλαβρυτα-Γεμισμα Μαζεϊκα-Γεμισμα Τρικαλα
2.Πανω απο 150χλμ χωμα δεν παιζει αυτονομια να χρειασθει...Για οσους απευθειας αυθημερον ερχομαστε να μπουμε χωμα γεματοι μπενζινα δεν παιζει προβλημα κανενα...θα εχω και κλεφτη μαζι για το αχρειαστο αλλά αχρειαστο θα'ναι...ρουφα-φυσα κλπ λελικα :hungry:
3.Οσοι ερθουν απο Αθηνα Πατρα Σουηδια Σαραγεβο Σαουδικη Αραβια(καλα οι τελευταιοι το τζετ θα το γεμισουν στο χωριο τους :p ) θα φουλαρουμε σε ενα απο τα σημεια που γραφω παραπανω στο 1
4.Αυτονομια αναβατων 7-8 ωρες οδηγηση ανα ημερα...αν μαζευτουμε γκρουπακι καλο...ειδαλλως και ειμεθα λιγοτεροι,αυτονομιες εξαρτωνται απο:
Α)τις ορεξεις φωτογραφων
Β)τι περιλαμβανε το πρωινο εκαστου(ξερεις χαρτι υγειας ανα χειρας και χε ψηλα κι αγναντευε εκει πανω)
Γ)πόσο πουρο-γερο-νεο-λελο-κλπ καταστασεις νοιωθει εκαστος
Δ)ποση αντοχη στο γελιο που θα πεφτει εχουμε...
5.Μια και το ανεφερες,καλο ειναι να εχουμε μαζι camelback/παγουρια κλπ ωστε να ενυδατωνομαστε "εν πλω" και να μην κοβουμε ρυθμο ή σταματαμε για νερο...Πηγες αφθονες σε πολλα σημεια...ανεφοδιασμος καμελμπακ εξασφαλισμενος

Γενικοτερα,το εχετε δει κι απ'αλλες βολτες μου,δεν θελω αγχος...παμε για γελιο παμε για γουστα παμε για βουνο οπότε κανονες και καλουπια τα αφηνουμε για τα τσιμεντα στο κλεινον αστυ...:)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αυτοί που δεν έκαναν δουλειά με GPS της Garmin, σε δύο κατηγορίες κατατάσσονται:
- Δεν "μυρίζουν" το θέμα πλοήγηση-προσανατολισμός-τήρηση κατεύθυνσης, ή/και δεν ξέρουν άριστα το εργαλείο τους και πώς δουλεύει.
- Δεν έχουν το σωστό Garmin για τη δουλειά που το θέλουν [άλλο πλοηγοί (Zumo κλπ) κι άλλο GPS (Montana, Oregon, 276 κλπ)]
Εσυ λελο πέτα μπηχτες...χτυπα σαν αντρας...:p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εσυ λελο πέτα μπηχτες...χτυπα σαν αντρας...:p
Ασε τη λουγκρα.....βολτα στο βουνο θα παμε, τι να τα κανεις τα μασινια ??
Αν δεν χαθουμε και 3-4 φορες, δεν εχει νοημα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ασε τη λουγκρα.....βολτα στο βουνο θα παμε, τι να τα κανεις τα μασινια ??
Αν δεν χαθουμε και 3-4 φορες, δεν εχει νοημα
Όταν η βόλτα είναι 100+ χλμ, έχει πολύ πλάκα το χάσιμο:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

Λέλο, ε λέλο!:wacky:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ασε τη λουγκρα.....βολτα στο βουνο θα παμε, τι να τα κανεις τα μασινια ??
Αν δεν χαθουμε και 3-4 φορες, δεν εχει νοημα
Εισαι ο ανθρωπος μου...:Dθα τραγουδαμε το γνωστο ασμα "ημασταν δυο ημασταν 3 και μειναμε μοναχοι"...στα βουνα κ στα λαγκαδια...αυτα ειναι...γιατι οι αντρες ξεχωριζουμε απο 2 πραγματα ..το 1 ειναι το χαρτι υγειας:p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όταν η βόλτα είναι 100+ χλμ, έχει πολύ πλάκα το χάσιμο:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

Λέλο, ε λέλο!:wacky:
Εχει........μα πιο πολυ πλακα εχει να οδηγας χωρις να κοιτας αυτο το ρημαδι!!
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom