αγορα 1290 super adventure s (?)

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
καλησπερα σε ολα τα μελη ! εξεταζω σοβαρα την αποκτηση ενος 1290 s ...
θα ηθελα τη γνωμη σας κ τη γνωση σας στα προβληματα που αντιμετωπισατε (αν ) κ αν αξιζει τελικα η αγορα μιας ....
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
..................... κ αν αξιζει τελικα η αγορα μιας ....
Αυτό εξαρτάτε από το τι ζητάς από την μηχανή, τι θέλεις να κάνεις με αυτή, τι είσαι διαθέσιμος να πληρώσεις κατά την αγορά, την συντήρηση (που είναι τσιμπημένη), τι φορτία θες να βάζεις πίσω και πολλά άλλα....
Μπορεί να διαθέτει πράγματα και δυνατότητες που εσύ ίσως δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ (αυτό μόνο εσύ το ξέρεις).
Μάλλον όπως το θέτεις πρέπει να ξεκινήσεις από αυτά και μετά να δείς και το θέμα αξιοπιστία κλπ.... εφόσον έχεις καταλήξει. Γιατί ίσως πολλά άλλα εργαλεία αυτού του κοστολογίου ή και φθηνότερα σου κάνουν την δουλειά σου μια χαρά.... Εκτός και αν έπεσες στον έρωτα της..... οπότε εκεί δεν μπορεί κανείς να σου πεί κάτι...
 

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
δυστηχως τα λεφτα δεν τα εχω,οποτε θα παω στο δανειο..κ αυτο γτ οι μηχανες γενικοτερα ειναι ερωτας!
καποια μεταχειρισμενη αν μπορεσω να βρω του 18 πιστευω θα εφτανα οικονομικα.
οσον αφορα τη χρηση,θα ειναι μικτη γτ πλεον δεν γινεται να εχω μια μεγαλη κ ενα σκουτερ για την αθηνα!!καθημερινες μετακινησεις κ ταξιδι με την πρωτη ευκαιρια!!
εχω καταληξει οτι θα παω σε αυτην την κατηγορια κ θεωρω οτι αυτη ειναι ιδανικη για εμενα.απο κει κ περα θα ηθελα να μαθω απο καποιους κατοχους για τα προβληματα π θα αντιμετωπισω!!
 
Reactions: Gus

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Υπάρχει στο faceια σελιδα 1290 onwers glub κάπως έτσι.Τα παιδιά εκεί εχουν γνώσεις και δεν κρύβουν τπτ ...θα μάθεις τα πάντα από εκει!

Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Reactions: Gus

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
Υπάρχει στο faceια σελιδα 1290 onwers glub κάπως έτσι.Τα παιδιά εκεί εχουν γνώσεις και δεν κρύβουν τπτ ...θα μάθεις τα πάντα από εκει!

Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
εστειλα κ εκει και δεν πηρα ουτε μια απαντηση !!!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
εγώ νομίζω πως ιδιαίτερα προβλήματα δεν θα αντιμετωπίσεις . όλα τα καινούργια μηχανάκια πλέον είναι πολύ καλά. αν σου αρέσει προχώρα
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
καλησπερα σε ολα τα μελη ! εξεταζω σοβαρα την αποκτηση ενος 1290 s ...
θα ηθελα τη γνωμη σας κ τη γνωση σας στα προβληματα που αντιμετωπισατε (αν ) κ αν αξιζει τελικα η αγορα μιας ....
Σε λιγους μηνες θα βγει το νεο μοντελο
 

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
εγώ νομίζω πως ιδιαίτερα προβλήματα δεν θα αντιμετωπίσεις . όλα τα καινούργια μηχανάκια πλέον είναι πολύ καλά. αν σου αρέσει προχώρα
διαβαζα αρκετα reviews και ειδα καποια προβληματα με κοσκινισμα τιμονιου,με βαλιτσες η χωρις σε καποιες ταχυτητες.εχεις κατι υποψιν ??
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
διαβαζα αρκετα reviews και ειδα καποια προβληματα με κοσκινισμα τιμονιου,με βαλιτσες η χωρις σε καποιες ταχυτητες.εχεις κατι υποψιν ??
στο 1190 που εχω εγω το R κουνάει όταν έχω τις πλαινές μετα τα 200 . Χωρίς βαλίτσες το παραμικρό. νομίζω σε νορμάλ συνθήκες ταξιδιού στην εθνική με 150 δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως θέμα
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
φιλε αν το εργαλειο εχει βιβλιο σερβις και σοβαρο ιδιοκτητη προχωρα σε ανιχνευση απο συνεργειο δικο σου
 
Reactions: tnz

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
καλησπερα σε ολα τα μελη ! εξεταζω σοβαρα την αποκτηση ενος 1290 s ...
θα ηθελα τη γνωμη σας κ τη γνωση σας στα προβληματα που αντιμετωπισατε (αν ) κ αν αξιζει τελικα η αγορα μιας ....
Μιλάμε για καινούριο;
Είχαν ένα θέμα με τη στεγανότητα στο φιλτροκούτι. Κάποιοι λένε πως το πρόβλημα παρουσιαζόταν σε χωμάτινη χρήση από έντονα κοπανήματα. Δε ξέρω αν το πρόβλημα λύνεται πολύ εύκολα π.χ. με ένα aftermarket DNA.
Άλλο ένα πρόβλημα στην αγορά καινούριου είναι μια πούδρα που υπάρχει στο εσωτερικό του ντεπόζιτου και δημιουργεί πρόβλημα στην αντλία βενζίνης.

Τα παραπάνω προβλήματα είναι από τα πρώτα που είχαν εντοπιστεί και δε γνωρίζω αν στα μοντέλα 2018-2019 έχουν αντιμετωπιστεί. Αν δεν έχουν αντιμετωπιστεί νομίζω πως είναι επιλύσιμα. Κατά τα λοιπά η μηχανή αυτή είναι φανταστική!

Δε νομίζω πως είναι καλή επιλογή μια ΚΤΜ και μάλιστα το 1290 για καθημερινή χρήση, εκτός αν μιλάμε για δουλειά σπίτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
στο 1190 που εχω εγω το R κουνάει όταν έχω τις πλαινές μετα τα 200 . Χωρίς βαλίτσες το παραμικρό. νομίζω σε νορμάλ συνθήκες ταξιδιού στην εθνική με 150 δεν θα υπάρχει κανένα απολύτως θέμα
ενταξει δεν ειναι κ safe να οδηγουμε με βαλιτσες κλπ με τοσα χιλιομετρα,αλλα για μια μηχανη που χρυσοπληρωνεις δεν θα επρεπε να ειχαν προβλεψει κατι τετοιο ?η ειμαι εγω υπερβολικος?
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ενταξει δεν ειναι κ safe να οδηγουμε με βαλιτσες κλπ με τοσα χιλιομετρα,αλλα για μια μηχανη που χρυσοπληρωνεις δεν θα επρεπε να ειχαν προβλεψει κατι τετοιο ?η ειμαι εγω υπερβολικος?
οταν κουβαλας βαλιτσες υπαρχει οριο!!!! ταχυτητας
 

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
Μιλάμε για καινούριο;
Είχαν ένα θέμα με τη στεγανότητα στο φιλτροκούτι. Κάποιοι λένε πως το πρόβλημα παρουσιαζόταν σε χωμάτινη χρήση από έντονα κοπανήματα. Δε ξέρω αν το πρόβλημα λύνεται πολύ εύκολα π.χ. με ένα aftermarket DNA.
Άλλο ένα πρόβλημα στην αγορά καινούριου είναι μια πούδρα που υπάρχει στο εσωτερικό του ντεπόζιτου και δημιουργεί πρόβλημα στην αντλία βενζίνης.

Τα παραπάνω προβλήματα είναι από τα πρώτα που είχαν εντοπιστεί και δε γνωρίζω αν στα μοντέλα 2018-2019 έχουν αντιμετωπιστεί. Αν δεν έχουν αντιμετωπιστεί νομίζω πως είναι επιλύσιμα. Κατά τα λοιπά η μηχανή αυτή είναι φανταστική!
για μεταχειρισμενο μιλαμε...ευχαριστω πολυ !!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
ενταξει δεν ειναι κ safe να οδηγουμε με βαλιτσες κλπ με τοσα χιλιομετρα,αλλα για μια μηχανη που χρυσοπληρωνεις δεν θα επρεπε να ειχαν προβλεψει κατι τετοιο ?η ειμαι εγω υπερβολικος?
αυτό που λέει ο μουστακιας . της τουρατεκ που εχω εγώ γράφουν 140 όριο ταχύτητας . και βεβαιώς και δεν είναι ΄΄λογικό΄΄ τα 200 και χλμ φορτωμένος με μηχανή. εγώ συνήθως ταξιδεύω στα 150 με 160 και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κανένα θέμα . οπότε αν ο ενδοιασμός σου είναι αυτός και μόνο νομίζω ότι πρέπει να τον αφήσεις στην άκρη
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
...............οσον αφορα τη χρηση,θα ειναι μικτη γτ πλεον δεν γινεται να εχω μια μεγαλη κ ενα σκουτερ για την αθηνα!!καθημερινες μετακινησεις κ ταξιδι με την πρωτη ευκαιρια!!............
Εδώ είσαι λίγο φάουλ 1290 για καθημερνή μετακίνηση στην πόλη αντι σκούτερ/παπιου ή άλλου μικρού.... είναι έγκλημα για μένα. Εκτός του ότι θα φορτώνεις χιλιόμετρα φθοράς πόλης όπου το καημένο θα βράζει.. θα σου μαζεύονται και τα σερβις γρήγορα.
Καταλαβαίνω ότι μάλλον έρωτα έχεις με το συγκεκριμένο....... και ελπίζω να σου βγεί όπως θές. Είναι εξαιρετικό για μένα αλλά υπερτιμημένο μεταχειρο και καινουργιο.
 
Reactions: tnz

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
Εδώ είσαι λίγο φάουλ 1290 για καθημερνή μετακίνηση στην πόλη αντι σκούτερ/παπιου ή άλλου μικρού.... είναι έγκλημα για μένα. Εκτός του ότι θα φορτώνεις χιλιόμετρα φθοράς πόλης όπου το καημένο θα βράζει.. θα σου μαζεύονται και τα σερβις γρήγορα.
Καταλαβαίνω ότι μάλλον έρωτα έχεις με το συγκεκριμένο....... και ελπίζω να σου βγεί όπως θές. Είναι εξαιρετικό για μένα αλλά υπερτιμημένο μεταχειρο και καινουργιο.
καταλαβαινω τι λες ,κ πιστεψε με δεν θα ηθελα με τπτ να φορτωνω χιλιομετρα στην πολη,αλλα οι εποχες αλλαξανε κ δεν εχουμε τη δυνατοτητα πλεον να εχουμε κ μηχανη κ μηχανακι !!κ εψαχνα κατι να τα συνδυασω...η αμεσως επομενη επιλογη για εμενα θα ηταν multistrada 950 ,η οποια ειναι αλλη κουβεντα!!!
 
Top Bottom