αγορα 1290 super adventure s (?)

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Έτσι όπως ήταν... Νόμιζα από τον γύρο του κόσμου.
Αλλά έτσι είναι οι γυναίκες.
Αφου σου ειπε......απο καμπινγκ...γυριζε !!!!
Εξαλου...η μηχανη εχει...."αθλητικη" γραμμη....οχι σαν αλλες που ειναι "γελαδια"......χαχα !!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αφου σου ειπε......απο καμπινγκ...γυριζε !!!!
Εξαλου...η μηχανη εχει...."αθλητικη" γραμμη....οχι σαν αλλες που ειναι "γελαδια"......χαχα !!!!
Όπως ήταν φορτωμένο, αθλητής του σουμο.... Συμφωνώ.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εσυ...πως τη φορτωνεις δηλαδη ;;;
Σαν....αθλητρια Ενοργανης ;;;
Σαν γελαδα.... Σαν μουλάρι σαν σαν.
Αλλά Όλοι θέλουν να μοιάσουν στις πενφε και αντιγράφουν μέχρι και τα φορτώματα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σαν γελαδα.... Σαν μουλάρι σαν σαν.
Αλλά Όλοι θέλουν να μοιάσουν στις πενφε και αντιγράφουν μέχρι και τα φορτώματα.
Εντάξει...
Το τερμάτισες τώρα...:hlb:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έπρεπε να τον βγάλω φώτο, αλλά η Ελένη οδηγούσε γρήγορα και δεν μας έφτανε. :fun
Έχει κι άλλο...:oh:
 

panageor

Μέλος
Όνομα
Panageor
Μοτό
XT660Z
Το 1290 για μένα είναι η πιο όμορφη μοτοσυκλέτα στην κατηγορία της. Αυτό σε θέμα ομορφιάς. Σε θέμα ροπής τι να λέμε, ένα τεστ drive θα σε πείσει.
Και εγώ είμαι στο ψάξιμο για καινούργια μηχανή αυτής της κατηγορίας. Αν οδηγήσεις το 1290 μετά δεν έχεις άλλη επιλογή.Ολα σου φαίνονται κατώτερα. Αυτό που με κάνει να είμαι επιφυλακτικός είναι το κόστος συντήρησης και πιθανά προβλήματα που ίσως βγουν σε μια 5ετια. Η μηχανή είναι φουλ από τεχνολογία. Αυτό δεν ξέρω αν ειναι στο τέλος της ημέρας τόσο καλό όσο ακούγεται. Ότι και να λέμε δεν έχει την αξιοπιστία που έχει ο Γιαπωνέζος. Δυστυχώς.
Μοτοσυκλέτα που δεν την είχα στα υπόψη, και προχθές την οδήγησα και μου άρεσε πολύ, είναι η super tenere. Είχα οδηγήσει το 2014 μοντέλο αν θυμάμαι καλά πριν λίγα χρόνια. Δεν ξέρω τι διαφορες έχει με το 2019, αλλά με εξέπληξε ευχάριστα.
 

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Ένα μόνο θα σου πω, επειδή έχεις αποφασίσει πήγαινε πάρτο χθές..Αν ήταν γκόμενα και κ@ύλωνες μαζί της δεν θα σκεφτόσουν τίποτε.
Η κ@ύλα δεν σηκώνει συμβιβασμούς γιατί μετά γίνεται απωθημένο(με αρνητικά αποτελέσματα 9 στις 10 φορές), να το θυμάσαι πάντα αυτό.....
Καλορίζικο λοιπόν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το 1290 για μένα είναι η πιο όμορφη μοτοσυκλέτα στην κατηγορία της. Αυτό σε θέμα ομορφιάς. Σε θέμα ροπής τι να λέμε, ένα τεστ drive θα σε πείσει.
Και εγώ είμαι στο ψάξιμο για καινούργια μηχανή αυτής της κατηγορίας. Αν οδηγήσεις το 1290 μετά δεν έχεις άλλη επιλογή.Ολα σου φαίνονται κατώτερα. Αυτό που με κάνει να είμαι επιφυλακτικός είναι το κόστος συντήρησης και πιθανά προβλήματα που ίσως βγουν σε μια 5ετια. Η μηχανή είναι φουλ από τεχνολογία. Αυτό δεν ξέρω αν ειναι στο τέλος της ημέρας τόσο καλό όσο ακούγεται. Ότι και να λέμε δεν έχει την αξιοπιστία που έχει ο Γιαπωνέζος. Δυστυχώς.
Μοτοσυκλέτα που δεν την είχα στα υπόψη, και προχθές την οδήγησα και μου άρεσε πολύ, είναι η super tenere. Είχα οδηγήσει το 2014 μοντέλο αν θυμάμαι καλά πριν λίγα χρόνια. Δεν ξέρω τι διαφορες έχει με το 2019, αλλά με εξέπληξε ευχάριστα.
Το Super Tenere είναι μόνο για γνώστες! :)
 

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
Το 1290 για μένα είναι η πιο όμορφη μοτοσυκλέτα στην κατηγορία της. Αυτό σε θέμα ομορφιάς. Σε θέμα ροπής τι να λέμε, ένα τεστ drive θα σε πείσει.
Και εγώ είμαι στο ψάξιμο για καινούργια μηχανή αυτής της κατηγορίας. Αν οδηγήσεις το 1290 μετά δεν έχεις άλλη επιλογή.Ολα σου φαίνονται κατώτερα. Αυτό που με κάνει να είμαι επιφυλακτικός είναι το κόστος συντήρησης και πιθανά προβλήματα που ίσως βγουν σε μια 5ετια. Η μηχανή είναι φουλ από τεχνολογία. Αυτό δεν ξέρω αν ειναι στο τέλος της ημέρας τόσο καλό όσο ακούγεται. Ότι και να λέμε δεν έχει την αξιοπιστία που έχει ο Γιαπωνέζος. Δυστυχώς.
Μοτοσυκλέτα που δεν την είχα στα υπόψη, και προχθές την οδήγησα και μου άρεσε πολύ, είναι η super tenere. Είχα οδηγήσει το 2014 μοντέλο αν θυμάμαι καλά πριν λίγα χρόνια. Δεν ξέρω τι διαφορες έχει με το 2019, αλλά με εξέπληξε ευχάριστα.
το οδηγησα και οντως μου φανηκε πολυ καλο !οσο μπορουμε να το καταλαβουμε σε αυτο το λιγο βεβαια!! αυτο σκεφτομαι που λες για την συντηρηση αλλα οπως ειπε κ ενας φιλος πριν δεν τα σκεφτεσαι αυτα οταν εχεις κ@λωσει!!
 

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
Ένα μόνο θα σου πω, επειδή έχεις αποφασίσει πήγαινε πάρτο χθές..Αν ήταν γκόμενα και κ@ύλωνες μαζί της δεν θα σκεφτόσουν τίποτε.
Η κ@ύλα δεν σηκώνει συμβιβασμούς γιατί μετά γίνεται απωθημένο(με αρνητικά αποτελέσματα 9 στις 10 φορές), να το θυμάσαι πάντα αυτό.....
Καλορίζικο λοιπόν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
το καλυτερο σχολιο ever !!χαχα
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Σχετικα με την συντηρηση.

Σερβις ανα 30.000 οπου θα σου κοστισει περιπου 500-600 ευρω. (βαλβιδες, λαδια,φιλτρα βενζινης, αερα και λαδιου, υγρα ψυγειου , υγρα φρενων κτλ)
Λαδια συμφωνα με το μανουαλ ανα 15.000 με κοστος περιπου 50 ευρω (αναλογο της μαρκας λιπαντικου) ας πουμε 4x15=45 ευρω , συν 6 ευρω το φιλτρο λαδιου.
Αλυδιδα και γραναζια περιπου 200 ευρω.

Γενικα μην το φοβασαι, εαν το γουσταρεις προχωρα. Να ξερεις τα κοστος χρησης ειναι ψηλα εαν το εχεις σε καθημερηνη μετακινηση και ειναι μοναδικο μεσον. Οχι μονο το ΚΤΜ... ολα.

Δεδομενου οτι η αγορα του 1290 ειναι περιπου 16 - 18.000 κοιτα και τα 1190/1090.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
το μηχανακι ειναι πολυ καλο αλλα....να παρεις 1300κε μηχανη για να την κανεις παπι στην πολη o_O
που μπορει να τρακαρεις και να την κανεις τροπετο....η να στη φανε για πλακα τιποτα καλα παιδακια....
και να παρεις και δανειο για αυτο???

καλα τα γουστα και οι καβλες αλλα αυτη η μποεμ αντιμετωπιση γενικα του γιολο εχει καλο τελος μονο σε ταινιες στο χολυγουντ....
 

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
το μηχανακι ειναι πολυ καλο αλλα....να παρεις 1300κε μηχανη για να την κανεις παπι στην πολη o_O
που μπορει να τρακαρεις και να την κανεις τροπετο....η να στη φανε για πλακα τιποτα καλα παιδακια....
και να παρεις και δανειο για αυτο???

καλα τα γουστα και οι καβλες αλλα αυτη η μποεμ αντιμετωπιση γενικα του γιολο εχει καλο τελος μονο σε ταινιες στο χολυγουντ....
μιλας σοφα γεροντα!!ωστοσο δεν εχω σκοπο να δουλεψω ντελιβερι με την μηχανη ,ουτε να πηγαινω κεντρο καθε μερα με αυτην!πιο πολυ για την βολτα το ειπα το μεσα στην πολη!
 

tnz

Μέλος
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
θανος
Μοτό
cbr 600 f , gsxr k5 ,cbf 1000 09'
Σχετικα με την συντηρηση.

Σερβις ανα 30.000 οπου θα σου κοστισει περιπου 500-600 ευρω. (βαλβιδες, λαδια,φιλτρα βενζινης, αερα και λαδιου, υγρα ψυγειου , υγρα φρενων κτλ)
Λαδια συμφωνα με το μανουαλ ανα 15.000 με κοστος περιπου 50 ευρω (αναλογο της μαρκας λιπαντικου) ας πουμε 4x15=45 ευρω , συν 6 ευρω το φιλτρο λαδιου.
Αλυδιδα και γραναζια περιπου 200 ευρω.

Γενικα μην το φοβασαι, εαν το γουσταρεις προχωρα. Να ξερεις τα κοστος χρησης ειναι ψηλα εαν το εχεις σε καθημερηνη μετακινηση και ειναι μοναδικο μεσον. Οχι μονο το ΚΤΜ... ολα.

Δεδομενου οτι η αγορα του 1290 ειναι περιπου 16 - 18.000 κοιτα και τα 1190/1090.
εννοειτε το κοστος συντηρησης ειναι υψηλο ,οπως σε ολες τις μεγαλου κυβισμου μηχανες...θα κρατησω κ το σκουτερ για αρχη να δουμε πως θα παει !!!χαχαχα
 
Top Bottom