και μετά το v-strom τι???

joks

Μέλος
Όνομα
Σπυρος
Μοτό
Africa 750
Να πω και εγώ την εμπειρία μου μπας και βοηθάει κάπως.
Είχα tuono, έκανα παιδιά και είπα να ηρεμήσω να πάω και λίγο χώμα.
Και πήρα την γριά (Άφρικα 750).
Δύο χρόνια την έχω πλέον και την έχω λατρέψει. Πας απο 3000 έως 5000 στροφές και γυρνας τον κόσμο ευχάριστα.
Φορτώνεις, χώμα πας αξιοπρεπώς, στρίβει ευχάριστα και δεν σε αφήνει ποτέ.
Σε άσφαλτο δεν πολύ φρενάρει μέχρι να την μάθεις αλλά και στο χώμα δεν μπλοκάρει.
Με 2 χιλιάρικα βρίσκεις, άλλο ένα μαζέματα και εξοπλισμό χωματος και τα ρέστα καραμέλες για τον βενζινα.
Και κάτι τελευταίο.
Πάντα στις αλλαγές που έκανα στα μηχανάκια μου τα μάζευα μέχρι και το τελευταίο € και μετά δεν είχα ούτε για βενζίνη. Στην θέση σου θα σχεδίαζα τι ταξίδι να κάνω με το χιλιάρικο που περισσεύει.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
έχει περάσει από το μυαλό μου (του χρόνου) να κάνω κίνηση για το Royal Enfield Himalayan. Ένα 400άρι, που όλοι το χαρακτηρίζουν ψόφιο (αλλά με ροπή), που μπορεί να πάει παντού με χαλαρές ταχύτητες και όχι τρελές επιδόσεις και μέσα στον προυπολογισμό μου (με δόσιμο του στρόματος φυσικά). Θεωρώ ότι για την χρήση μου, είναι ικανοποιητικό (αφού δεν ζητάω περισσότερα για πολλούς και διάφορους λόγους, δεν μπορώ να αντέξω μπόλικες συγκινήσεις....).

Το πόσταρα (μεταξύ αστείου και σοβαρού) στο fb και ο Γιάννης @yns , ο Πέτρος @Simitis και ο μηναρχινίσωτσΑγιανδρέηδες-Κώστας-αφού @mAthosalas (κάτι γαλλογερμανικά μου τα έριξε πάντως... μέχρι και απειλές με τον @ktasos μου είπε!!!!) παραλίγο να έρθουν Βόλο και να με δείρουν!!!!!!!

Γιατί, λοιπόν, αν ψάχνω για κάτι ήρεμο και καινούριο και βολικό (και όμορφο.. πολύ ΜΕ αρέσει) να μη το πάρω???
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
έχει περάσει από το μυαλό μου (του χρόνου) να κάνω κίνηση για το Royal Enfield Himalayan. Ένα 400άρι, που όλοι το χαρακτηρίζουν ψόφιο (αλλά με ροπή), που μπορεί να πάει παντού με χαλαρές ταχύτητες και όχι τρελές επιδόσεις και μέσα στον προυπολογισμό μου (με δόσιμο του στρόματος φυσικά). Θεωρώ ότι για την χρήση μου, είναι ικανοποιητικό (αφού δεν ζητάω περισσότερα για πολλούς και διάφορους λόγους, δεν μπορώ να αντέξω μπόλικες συγκινήσεις....).

Το πόσταρα (μεταξύ αστείου και σοβαρού) στο fb και ο Γιάννης @yns , ο Πέτρος @Simitis και ο μηναρχινίσωτσΑγιανδρέηδες-Κώστας-αφού @mAthosalas (κάτι γαλλογερμανικά μου τα έριξε πάντως... μέχρι και απειλές με τον @ktasos μου είπε!!!!) παραλίγο να έρθουν Βόλο και να με δείρουν!!!!!!!

Γιατί, λοιπόν, αν ψάχνω για κάτι ήρεμο και καινούριο και βολικό (και όμορφο.. πολύ ΜΕ αρέσει) να μη το πάρω???
εμενα μου αρεσει
αλλα θα σου δωσω μια αλλην ιδεα το 310 της bmw με 19 τροχο μπροστα
μου ελεγε ο ζυμαρουλις οτι πετυχε μια γυναικα στο παμιρ με ενα τετοιο και δεν ειχε πουθενα κανενα προβλημα
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Όλα είναι θέμα τσέπης . Και το Himalayan έχει αποκτήσει ηδη ευρύ κοινό,ακόμα και στην αντίπερα δυτική όχθη.
Τίμια επιλογή σε αυτά τα λεφτά για μια καινούργια μηχανή.
Και εγώ τώρα π.χ. αν έμενα χωρίς μηχανή θα αγόραζα μόνο καινούργια. Αλλά το περιθώριο θα ήταν στενό και το Himalayan θα ήταν μια επιλογή για τη χρήση που θέλω.
Επιπλέον θα ήταν και το TRK502X με λίγο παραπάνω σφιξιμο στα 6800.
Μάξιμουμ εκεί όμως.Και δε θα ξαναεπαιρνα μεταχειρισμένη γιατί το ότι βρήκα μεραχειρο χωρίς κουσουρι και όχι κομμένο ραμμένο πιστεύω ήταν καθαρά θέμα τύχης.Αλλα δεν είναι κάθε μέρα του Α' Γιαννιού
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αφου δεν εχεις περισσευουμενα ,ουτε για ακριβες αγορες ουτε για συνεργεια...παρε ενα γιαπωνεζικο μεταχειρισμενο.Παρε μαζι σου εναν φιλο μηχανικο (στο επαγγελμα,οχι στο μπλα μπλα),θα υπαρχουν παντα καλα κ φθηνα μετ/να εκει εξω.Και δεν χρειαζεται να ειναι του Αι Γιαννη,συμβουλεψου απλα εναν γνωστη.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Αφου δεν εχεις περισσευουμενα ,ουτε για ακριβες αγορες ουτε για συνεργεια...παρε ενα γιαπωνεζικο μεταχειρισμενο.Παρε μαζι σου εναν φιλο μηχανικο (στο επαγγελμα,οχι στο μπλα μπλα),θα υπαρχουν παντα καλα κ φθηνα μετ/να εκει εξω.Και δεν χρειαζεται να ειναι του Αι Γιαννη,συμβουλεψου απλα εναν γνωστη.
Καλά αυτά που λες αλλά είναι θέμα προσωπικής επιλογής το μεταχειρισμένο ή καινούργιο.Και τώρα θα έπαιρνα μόνο καινούργιο..και ανάλογα με το budget θα έβαζα τις υποψηφιότητες και θα κατέληγα καπου
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
εμενα μου αρεσει
αλλα θα σου δωσω μια αλλην ιδεα το 310 της bmw με 19 τροχο μπροστα
μου ελεγε ο ζυμαρουλις οτι πετυχε μια γυναικα στο παμιρ με ενα τετοιο και δεν ειχε πουθενα κανενα προβλημα
Πανέμορφο , βέβαια του χε βάλει ακτινωτες

 
Τελευταία επεξεργασία:

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
εμενα μου αρεσει
αλλα θα σου δωσω μια αλλην ιδεα το 310 της bmw με 19 τροχο μπροστα
μου ελεγε ο ζυμαρουλις οτι πετυχε μια γυναικα στο παμιρ με ενα τετοιο και δεν ειχε πουθενα κανενα προβλημα
στα 6000€... αμέσως αμέσως 800+ και μετά θα έρθει και η επόμενη απορία... αν δώσω 6κ για το 310, γιατί να μη δώσω 7000 για το TRK502X??
 
Reactions: kaf

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Πανέμορφο , βέβαια του χε βάλει ακτινωτες

αυτό είναι το 310gs???? είναι τόσο "μεγάλο" όσο δείχνει??
βέβαια, με τις ακτινες δείχνει πανέμορφο.....τέσπα
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Αφου δεν εχεις περισσευουμενα ,ουτε για ακριβες αγορες ουτε για συνεργεια...παρε ενα γιαπωνεζικο μεταχειρισμενο.Παρε μαζι σου εναν φιλο μηχανικο (στο επαγγελμα,οχι στο μπλα μπλα),θα υπαρχουν παντα καλα κ φθηνα μετ/να εκει εξω.Και δεν χρειαζεται να ειναι του Αι Γιαννη,συμβουλεψου απλα εναν γνωστη.
μεταχειρισμενο ΔΕΝ θα πάρω (αλλά μη λέω μεγάλη κουβέντα...) ή καινούριο ή μένω ως έχει
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Xιλιες φορες στα ιδια λεφτα το Versys 300, παντα για καινουριο. Δεν εχει τιποτε να ζηλεψει απο το Ενφιλντ οσον αφορα το εκτος δρομου.

Αλλιως, υπομονη μεχρι το 2020 για το 390 Adventure. Τo περτικαλι ντε!
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Παίζει και το CRF250 RALLY αλλά κοντά στα 6500,είναι ομως ενας στο Βόλο βλέπω αγγελία που τα δίνει και με 36 ατοκες

Στάλθηκε από το MotoG3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
αυτό είναι το 310gs???? είναι τόσο "μεγάλο" όσο δείχνει??
βέβαια, με τις ακτινες δείχνει πανέμορφο.....τέσπα
Είναι πιο μαζεμένο , το καλό του είναι το βάρος 170 κιλά γεμάτο, το benelli είναι σαν μεγαλο και βαρύ σαν GS .
Το θέμα είναι τι θέλει κάποιος, το benelli σίγουρα είναι πολύ μηχανή για τα λεφτά του
Το Himalayan πάντως έχω ακούσει ότι από ποιότητα δεν λέει και πολλά, και είναι και αρκετά ψωφιο .
Πρέπει όλα να τα κάνεις ένα test ride πάντως!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Πρέπει όλα να τα κάνεις ένα test ride πάντως!
αυτό είναι το δυσκολότερο μάλλον.... θα πρέπει να κανονίσω ή σε άδεια ή να πάρω άδεια και να κατέβω Αθήνα να τα δοκιμάσω όλα...
 
Top Bottom