τα βασικά των ΒΑΣΙΚΩΝ στρώσεων

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ωραίο θέμα Γιάννη! Σε έξοδα θα μας βάλεις.... εγώ ισοθερμικά φορούσα.
Διαβάζοντας -μετά το βίντεο σου- διαπίστωσα πως όντως η δουλειά των ισοθερμικών είναι να κρατάνε πάντα ζεστό το σώμα ενώ εγώ νόμιζα λόγω ονομασίας πως είναι να κρατάνε σταθερή θερμοκρασία στο σώμα. Αν και η δουλειά τους είναι να μην ιδρώνει το σώμα όταν αυτό συμβεί δύσκολα αποβάλλουν την υγρασία (εξαρτάται βέβαια και από την σύνθεση τους, υπάρχουν διάφορα).
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Ωραίο θέμα Γιάννη! Σε έξοδα θα μας βάλεις.... εγώ ισοθερμικά φορούσα.
Διαβάζοντας -μετά το βίντεο σου- διαπίστωσα πως όντως η δουλειά των ισοθερμικών είναι να κρατάνε πάντα ζεστό το σώμα ενώ εγώ νόμιζα λόγω ονομασίας πως είναι να κρατάνε σταθερή θερμοκρασία στο σώμα. Αν και η δουλειά τους είναι να μην ιδρώνει το σώμα όταν αυτό συμβεί δύσκολα αποβάλλουν την υγρασία (εξαρτάται βέβαια και από την σύνθεση τους, υπάρχουν διάφορα).
:D Δεν θέλω να σε παρασύρω στο βούρκο της υπερκατανάλωσης, στον οποίο κατά καιρούς βυθίζομαι, αλλά για το σωστό ίδρωμα ξε-ίδρωμα αξίζει Στέφανε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ξέρω το επάγγελμα σου φίλε Γιάννη, αλλά άνετα θα σε πέρναγα για καθηγητη.
Και μάλιστα από τους καλούς, που δεν βαριέσαι να τους ακούς.

Πολύ χρήσιμα όσα μας λες και σε αυτό το βιδεο.. :friendship:
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Δεν ξέρω το επάγγελμα σου φίλε Γιάννη, αλλά άνετα θα σε πέρναγα για καθηγητη.
Και μάλιστα από τους καλούς, που δεν βαριέσαι να τους ακούς.

Πολύ χρήσιμα όσα μας λες και σε αυτό το βιδεο.. :friendship:
:pointu:Ευχαριστώ Κώστα, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω με την εφράδεια λόγου. Χρειάζεται κάνα δυο μέρες για να γράψω το κείμενο και να το διαβάσω πολλές φορές για διορθώσεις και από κει και πέρα κάνει δουλειά το teleprompter (το autocue αλλιώς) που δείχνει τα λόγια μου μπροστά από την κάμερα. Στο τέλος έρχονται και τα αμέτρητα cut στο editing σαν κερασάκι στην τούρτα και αυτό ήταν όλο. (καμία σχέση με καθηγητής, Πολιτικός Μηχανικός είμαι)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
:pointu:Ευχαριστώ Κώστα, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω με την εφράδεια λόγου. Χρειάζεται κάνα δυο μέρες για να γράψω το κείμενο και να το διαβάσω πολλές φορές για διορθώσεις και από κει και πέρα κάνει δουλειά το teleprompter (το autocue αλλιώς) που δείχνει τα λόγια μου μπροστά από την κάμερα. Στο τέλος έρχονται και τα αμέτρητα cut στο editing σαν κερασάκι στην τούρτα και αυτό ήταν όλο. (καμία σχέση με καθηγητής, Πολιτικός Μηχανικός είμαι)
Γιάννη, το ωραίο με σένα είναι η ζεστασιά που βγάζει η χροιά της φωνής σου και η ωραία και ποικίλη θεματολογία σου. Τα υπόλοιπα είναι εργαλεία που απλώς βοηθάνε.
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Γιάννη, το ωραίο με σένα είναι η ζεστασιά που βγάζει η χροιά της φωνής σου και η ωραία και ποικίλη θεματολογία σου. Τα υπόλοιπα είναι εργαλεία που απλώς βοηθάνε.
:thanx:
 
Reactions: STF

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Όπως τα λέει ο Στέφανος είναι. Αμα είχες και GS 1250 ακόμα καλύτερα...αλλά κανείς δεν είναι τέλειος...
:pointu:είμαι γιαπωνεζόφιλος μέχρι το κόκκαλο, MAZDA στα αυτοκίνητα, ΗONDA στις μηχανές, κατασταλαγμένα πράγματα!
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Αμα αρχίσεις να έχεις πάρε δώσε με τον gsmaniac σου δίνω 1-2 χρόνια περιθώριο...μετά Μερκελ uber alles...Στο Μόναχο του έχουν δώσει το κλειδί της πόλης...δε γίνονται τυχαία αυτά!
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Αμα αρχίσεις να έχεις πάρε δώσε με τον gsmaniac σου δίνω 1-2 χρόνια περιθώριο...μετά Μερκελ uber alles...Στο Μόναχο του έχουν δώσει το κλειδί της πόλης...δε γίνονται τυχαία αυτά!
:DΚαι η Μέρκελ η ίδια να μου χτυπούσε το κουδούνι εγώ τον Soichiro Honda δεν τον αλλάζω με τίποτα! Αλλά εντάξει..., ότι αρέσει στον καθένα...για μένα η γιαπωνεζολατρεία ξεκίνησε πριν κάμποσα χρόνια όταν είχα αγοράσει ένα καινούριο Audi A3, το οποίο με είχε ξεσκίσει στα προβλήματα, το επόμενο ήταν Mazda και ξέχασα τι πάει να πει συνεργείο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αμα αρχίσεις να έχεις πάρε δώσε με τον gsmaniac σου δίνω 1-2 χρόνια περιθώριο...μετά Μερκελ uber alles...Στο Μόναχο του έχουν δώσει το κλειδί της πόλης...δε γίνονται τυχαία αυτά!
Καλά εντάξει.... με τη merkel μόνο με Zündapp μπορεί να καταλήξεις, είναι ανατολικογερμανίδα. Ούτε να τους βλέπουν δε θέλουν στη Βαυαρία.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Mazda και ξέχασα τι πάει να πει συνεργείο.
Πολύ λογικό αφού ήταν και χωρίς αντιπροσώπευση κάποια χρόνια.

Συνάδελφε κρατιέμαι να μην σε αρχίσω στα ευχολόγια γιατί ήδη διάβαζα για ισοθερμικά για το βουνό και έρχεσαι κερασάκι στην τούρτα του καταναλωτισμού με κλειστά μαγαζιά και από αύριο λένε οι φήμες και χωρίς κλικ αγουέι.

*για κάποιο λόγο, ενώ ο ορισμός του base layer που δίνεις είναι λογικός, έχει επικρατήσει να λέγονται ισοθερμικά είτε είναι "καλοκαιρινά" δηλαδή φλύδα υφάσματος με στόχο την απαγωγή του ιδρώτα είτε είναι "χειμερινά" που είναι σαφώς πιο χοντρά. Μου άρεσε η διαφοροποίηση (με επεξήγηση) από την κλασική θεώρηση ότι πρέπει να φοριούνται όσο πιο κολλητά. Στα ρούχα τρεξίματος που φοράω με βαμβακερό (ελλείψει άλλου προς το παρόν) φουτεράκι από πάνω, έτσι τα φοράνε τα μοντέλα στις σελίδες, με "αέρα" ανάμεσα στο ρούχο και στο σώμα. Παραβλέπω σκοπίμως ότι 185-190 άνθρωποι φοράνε νούμερο Μ, έχοντας 30 πόντους λιγότερη κοιλιά, οπότε εξηγείται εντελώς επιστημονικά και το φουτεράκι που ακυρώνει το base :p

Το υπόδημα, la sportiva;
 
Τελευταία επεξεργασία:

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Πολύ λογικό αφού ήταν και χωρίς αντιπροσώπευση κάποια χρόνια.

Συνάδελφε κρατιέμαι να μην σε αρχίσω στα ευχολόγια γιατί ήδη διάβαζα για ισοθερμικά για το βουνό και έρχεσαι κερασάκι στην τούρτα του καταναλωτισμού με κλειστά μαγαζιά και από αύριο λένε οι φήμες και χωρίς κλικ αγουέι.

*για κάποιο λόγο, ενώ ο ορισμός του base layer που δίνεις είναι λογικός, έχει επικρατήσει να λέγονται ισοθερμικά είτε είναι "καλοκαιρινά" δηλαδή φλύδα υφάσματος με στόχο την απαγωγή του ιδρώτα είτε είναι "χειμερινά" που είναι σαφώς πιο χοντρά. Μου άρεσε η διαφοροποίηση (με επεξήγηση) από την κλασική θεώρηση ότι πρέπει να φοριούνται όσο πιο κολλητά. Στα ρούχα τρεξίματος που φοράω με βαμβακερό (ελλείψει άλλου προς το παρόν) φουτεράκι από πάνω, έτσι τα φοράνε τα μοντέλα στις σελίδες, με "αέρα" ανάμεσα στο ρούχο και στο σώμα. Παραβλέπω σκοπίμως ότι 185-190 άνθρωποι φοράνε νούμερο Μ, έχοντας 30 πόντους λιγότερη κοιλιά, οπότε εξηγείται εντελώς επιστημονικά και το φουτεράκι που ακυρώνει το base :p

Το υπόδημα, la sportiva;
O άνθρωπος είπε ότι ειναι πολιτικός μηχανικός όχι επιδημιολόγος... :p
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Πολύ λογικό αφού ήταν και χωρίς αντιπροσώπευση κάποια χρόνια.

Συνάδελφε κρατιέμαι να μην σε αρχίσω στα ευχολόγια γιατί ήδη διάβαζα για ισοθερμικά για το βουνό και έρχεσαι κερασάκι στην τούρτα του καταναλωτισμού με κλειστά μαγαζιά και από αύριο λένε οι φήμες και χωρίς κλικ αγουέι.

*για κάποιο λόγο, ενώ ο ορισμός του base layer που δίνεις είναι λογικός, έχει επικρατήσει να λέγονται ισοθερμικά είτε είναι "καλοκαιρινά" δηλαδή φλύδα υφάσματος με στόχο την απαγωγή του ιδρώτα είτε είναι "χειμερινά" που είναι σαφώς πιο χοντρά. Μου άρεσε η διαφοροποίηση (με επεξήγηση) από την κλασική θεώρηση ότι πρέπει να φοριούνται όσο πιο κολλητά. Στα ρούχα τρεξίματος που φοράω με βαμβακερό (ελλείψει άλλου προς το παρόν) φουτεράκι από πάνω, έτσι τα φοράνε τα μοντέλα στις σελίδες, με "αέρα" ανάμεσα στο ρούχο και στο σώμα. Παραβλέπω σκοπίμως ότι 185-190 άνθρωποι φοράνε νούμερο Μ, έχοντας 30 πόντους λιγότερη κοιλιά, οπότε εξηγείται εντελώς επιστημονικά και το φουτεράκι που ακυρώνει το base :p

Το υπόδημα, la sportiva;
Χαχα ... όταν έχεις Mazda δεν χρειάζεσαι ούτε αντιπροσώπευση ούτε ανταλλακτικά, λάδια και φίλτρα μόνο!!!
Έλα μην αγχώνεσαι γι' αυτό υπάρχει το internet ... ποιος τα χρειάζεται τα ανοικτά μαγαζιά ... βγάζεις μεζούρα, μετριέσαι και έφυγε η παραγγελία .. άλλωστε είπαμε, το base layer δεν πρέπει να είναι κολλητό, άρα και λιγο μεγάλο να σου ΄ρθει ακόμα καλύτερα!!
Αυτό το ΙΣΟθερμικά με τρελαίνει. Λες και το ισοθερμικό διαθέτει κάποιο θερμοστάτη πάνω του και ρυθμίζει την θερμοκρασία του σώματός σου ένα πράγμα!! Το τεχνικό base layer των δρομέων ή των ποδηλατών νομίζω ότι έχει νόημα να φοριέται κολλητά, δεδομένου ότι κατά τη διάρκεια της άθλησης και του αγώνα δεν φορούν άλλα layers από πάνω, οπότε το base layer όντας κολλητό προστατεύει από τις καιρικές συνθήκες. Στην περίπτωσή μας το base layer δεν έχει σκοπό να μας προστατέψει από τις καιρικές συνθήκες αφού φοράμε από πάνω μπουφάν με επένδυση και ίσως και Mid Layer.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Πολύ λογικό αφού ήταν και χωρίς αντιπροσώπευση κάποια χρόνια.

Συνάδελφε κρατιέμαι να μην σε αρχίσω στα ευχολόγια γιατί ήδη διάβαζα για ισοθερμικά για το βουνό και έρχεσαι κερασάκι στην τούρτα του καταναλωτισμού με κλειστά μαγαζιά και από αύριο λένε οι φήμες και χωρίς κλικ αγουέι.

*για κάποιο λόγο, ενώ ο ορισμός του base layer που δίνεις είναι λογικός, έχει επικρατήσει να λέγονται ισοθερμικά είτε είναι "καλοκαιρινά" δηλαδή φλύδα υφάσματος με στόχο την απαγωγή του ιδρώτα είτε είναι "χειμερινά" που είναι σαφώς πιο χοντρά. Μου άρεσε η διαφοροποίηση (με επεξήγηση) από την κλασική θεώρηση ότι πρέπει να φοριούνται όσο πιο κολλητά. Στα ρούχα τρεξίματος που φοράω με βαμβακερό (ελλείψει άλλου προς το παρόν) φουτεράκι από πάνω, έτσι τα φοράνε τα μοντέλα στις σελίδες, με "αέρα" ανάμεσα στο ρούχο και στο σώμα. Παραβλέπω σκοπίμως ότι 185-190 άνθρωποι φοράνε νούμερο Μ, έχοντας 30 πόντους λιγότερη κοιλιά, οπότε εξηγείται εντελώς επιστημονικά και το φουτεράκι που ακυρώνει το base :p

Το υπόδημα, la sportiva;
Το υπόδημα Salewa.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θα ξεφύγουμε "λίγο" αλλά όχι, στο τρέξιμο χειμώνα έχει layering με base και κάποιο αντιανεμικό ή και αδιάβροχο αναλόγως συνθηκών.

Για το μηχανάκι καλοκαίρι δεν με απασχόλησε ποτέ το θέμα γιατί είναι ευχάριστο το στέγνωμα, κάθε άλλη περίπτωση έχει νόημα, πχ και σήμερα ελαφρώς μούσκεμα ήταν το μπλουζάκι αλλά "φταίω" που δεν έβγαλα την θερμική επένδυση από το μπουφάν.

Έχω mazda, όντως μόνο λάδια κλπ αναλώσιμα, βέβαια και τα άλλα που είχα ποτέ δεν χρειάστηκαν κάτι παραπάνω.


Το "ίσο" θεωρώ ότι επικράτησε λόγω του ότι σε δροσίζει εξατμίζοντας τον αέρα το καλοκαίρι και σε κρατάει ζεστό απομακρύνοντας τον ιδρώτα και διατηρώντας το στρώμα αέρα που μονώνει γιατί το βαμβάκι κολλάει στο δέρμα και κλέβει θερμότητα.
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Θα ξεφύγουμε "λίγο" αλλά όχι, στο τρέξιμο χειμώνα έχει layering με base και κάποιο αντιανεμικό ή και αδιάβροχο αναλόγως συνθηκών.

Για το μηχανάκι καλοκαίρι δεν με απασχόλησε ποτέ το θέμα γιατί είναι ευχάριστο το στέγνωμα, κάθε άλλη περίπτωση έχει νόημα, πχ και σήμερα ελαφρώς μούσκεμα ήταν το μπλουζάκι αλλά "φταίω" που δεν έβγαλα την θερμική επένδυση από το μπουφάν.

Έχω mazda, όντως μόνο λάδια κλπ αναλώσιμα, βέβαια και τα άλλα που είχα ποτέ δεν χρειάστηκαν κάτι παραπάνω.
Εντάξει στο χειμωνιάτικο τρέξιμο έχει όπως λες ως layering το base και το αντιανεμικό ή και αδιάβροχο, τίποτα άλλο όμως. Θεωρώ παρόλα αυτά ότι έχει νόημα να φοράς κολλητά το base layer όσο τρέχεις ή ποδηλατείς στο καταχείμωνο, σε κρατάει κάπως καλύτερα ζεστό στις χαμηλές θερμοκρασίες και αποτρέπει περαιτέρω την είσοδο κρύου αέρα στο σώμα.
Αααα...ΟΚ...το "συνάδελφε" που έγραψες πριν αναφέρονταν στο Mazda όχι στο Πολιτικός Μηχανικός, είπα κι εγώ παντού βρίσκεται αυτό το συνάφι μας!
 

Moto n' Joy

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Honda VFR 1200X Crosstourer 2017
Στο πολιτικός αναφερόταν, το Mazda ήταν μπόνους κανονάκι.
Τελικά ... βρίσκόμαστε παντού ως συνάφι ... συνάδελφε και συνονόματε Γιάννη ... αλλά πρέπει να το σταματήσουμε εδώ γιατί θα βγούμε off topic και θα μετατρέψουμε το φόρουμ σε michanikos.gr
 
Top Bottom