5ο οδοιπορικό 1821 Μοτοπαρέας Λεωνιδίου

ErevoS

Μέλος
Περιοχή
PIRAEUS
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200 gs Adventure
Μμμμμμμμμμμ... Αμα με θελει το πλι θα ερθω να δωσω μια φρεσκαδα στο λελος

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Μπαίνω στα πιτς για φρεσκάρισμα....:yew:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μμμμμμμμμμμ... Αμα με θελει το πλι θα ερθω να δωσω μια φρεσκαδα στο λελος

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
φοβαμαι μην πεσει ο μεσος ορος ηλικιας!!!!!!!!
 
Reactions: yns

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
φοβαμαι μην πεσει ο μεσος ορος ηλικιας!!!!!!!!
Θα κάνω ομάδα με τον τσολιά και θα κλαίτε...:waiting:
Θα ψάχνετε ισοβαθμία για να μετρήσουν οι αιώνες σας και θα χρειάζεστε τηλεσκόπιο της NASA:yew:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα κάνω ομάδα με τον τσολιά και θα κλαίτε...:waiting:
Θα ψάχνετε ισοβαθμία για να μετρήσουν οι αιώνες σας και θα χρειάζεστε τηλεσκόπιο της NASA:yew:
Κόψε λίγο. ....θα με πνίξεις πρωί πρωι:p
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κόψε λίγο. ....θα με πνίξεις πρωί πρωι:p
Ακόμα δεν πνίγηκες???:eek::confused::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead:

Τι άλλο να πω ρε π@υστη μου να ησυχάσουμε από την ασπρομάλλα τη γριά?:D
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Μονος του δεν υπαρχει παιδια.ελάχιστο 2 ατομα
Θα βγάλουμε πινακίδα : ΜΟΝΟΣ ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΣ, ΤΡΙΤΟΣ ΚΛΠ ΚΛΠ...:yew::friendship:
 

gkpapa

2f4u
Περιοχή
Athens
Όνομα
george
Μοτό
bmw r1200gs
Ερώτηση άσχετου που τυχόν θέλει να συμμετάσχει :
επειδή το 8 ώρες το βλέπω κάπως μεγάλο ( 47km/h ) σημαίνει ότι πρέπει να πάμε τόσο αργά για να περάσουν ή είναι τόσο δύσκολη η διαδρομή και πρέπει να κινηθούμε γρήγορα?[/quote]
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
υπολογιζε οτι πρεπει να τραβηξεις 9 φωτο,οτι πρεπει να παιξεις και ενα παιχνιδι,οτι πρεπει να πλοηγησεις και παει λεγοντας......
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Εγω το κοβω για.....ψιλοαεροπορια!!!!:biker:
φιλε αυτο ειναι αναλογα τι θελει ο καθενας.πιο πριν παντως να τερματισεις ακυρωνεσαι.δεν ειναι αγωνας δρομου
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Αεροπορία ειναι μονο αν θες να κανεις ακριβώς τη διαδρομή πιστα και να βγάλεις όλες τις φωτό ! Δηλαδη να φας και να πιεις και καφε δεν προλαβαίνεις αν βάλεις στόχο το βάθρο.. Οι περισσότερες ομάδες το πανε πιο χαλαρά όμως για τη βόλτα και χωρις άγχος !!αυτο ειναι το καλύτερο για μένα τουλαχιςτον γιατι 3 χρονια τώρα μετάνιωσα να τρέχω σαν τον τρελό στο επαρχιακό δίκτυο για μια "κούπα " που στο κατω κατω ενα αναμνηστικό ειναι !! ;))


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

giannisgs

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΣΚΑΡΗΣ
Μοτό
R1200 GS
φιλε αυτο ειναι αναλογα τι θελει ο καθενας.πιο πριν παντως να τερματισεις ακυρωνεσαι.δεν ειναι αγωνας δρομου
Ειναι ενα event με καποιους στοχους-κουπες... οι οποιοι δινουν κ το ρυθμο της βολτας!! Θεωρω...οτι αρκετοι θα προσπαθησουν να κινηθουν σ αυτους τους ρυθμους....οπως εκανε κ ο φιλος ilai για τρια χρονια!!! Ισως κ εγω...αν ειμαστε καλα....την τριτη φορα να μην ακολουθω το ρυθμο συμφωνα με τον οποιο σχεδιαστηκε το event...κ κανω βολτα!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αυτά τα event, δεν έχουν στόχους τις κούπες. Είναι "θεματικά" (εδώ το 1821) και οι κούπες υπάρχουν για να γίνεται χαβαλές στον τερματισμό, να βγουν κάποιες έξτρα φώτο και να υπάρχει το σχετικό χειροκρότημα.
Όποιος πάει για 1η φορά, πάει βόλτα. Τουλάχιστον από άποψη ρυθμού. Μπορεί να μη φας-πιεις κλπ, διότι όλα είναι άγνωστα και υπάρχει η αβεβαιότητα (μην τερματίσω κι "αύριο"... σκέπτεσαι). Οπότε κερδίζεις το χρόνο από τον αργό ρυθμό, με το να ελαχιστοποιείς την καθυστέρηση.
Το να βρεις 9 στις 9 φώτο με την 1η συμμετοχή , είναι κάπως δύσκολο. Πρέπει να καταλάβεις τον τρόπο σκέψης του οργανωτή, την πονηριά του για να το κάνει πιο ενδιαφέρον. Κι αυτό συμβαίνει συνήθως στον τερματισμό. Εκεί που θα σου λείπουν 1-2 φώτο (στην καλύτερη) και θα μάθεις πού ήταν....
Σχετικά με το ρυθμό΄, που ρώτησε ο Γιώργης κι ο αδερφός μου, κι επειδή ξέρω τους δρόμους στην περιοχή, νομίζω ότι είναι "σβέλτος +" για να δημιουργούνται πιο εύκολα διαφορές και να υπάρχουν λιγότερες ισοβαθμίες. Διαπίστωσα επίσης από τη φώτο της διαδρομής, ότι αποφεύγονται δρόμοι που επιτρέπουν μεγάλες μέσες ταχύτητες. Κυρίως έχουμε "στεναδούρια" 2ης και 3ης σχέσης. Το θεωρώ σωστό, για να μην παρασύρεται ο κόσμος σε 3ψηφια νούμερα στο κοντερ.... ;)

Αν έγραψα κάτι λάθος, διορθώστε με οι ιθύνοντες!
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Το οδοιπορικό είναι παιχνίδι. Τα κύπελλα είναι επιβράβευση όσων παίζουν κ μπορούν να κάνουν σωστή πλοήγηση.
Εάν βαριέσαι, εάν δεν ξέρεις από πλοήγηση, εάν χαλάσει το super duper μοτέρ της ducati δεν σημαίνει ότι αυτοματως απαξιωνουμε το παιχνίδι.



Αεροπορία ειναι μονο αν θες να κανεις ακριβώς τη διαδρομή πιστα και να βγάλεις όλες τις φωτό ! Δηλαδη να φας και να πιεις και καφε δεν προλαβαίνεις αν βάλεις στόχο το βάθρο..

Και όμως... Εάν εξαίρεσω το 1ο, όλα τα υπόλοιπα μια χαρά βγαίνουν σε ρυθμούς βόλτας. Δηλαδή μια βόλτας η οποία κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσει κ να γυρίσουμε σπίτια μας.
Κ τρώμε κ πίνουμε καφέ κ κάνουμε στάσεις στις φωτό.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ερωτήσεις "τεχνικής" φύσεως:

1. Πλοήγηση πώς θα γίνεται?
- Δίνεται η διαδρομή σε αρχείο gps?
- Δίνονται οδηγίες επί χάρτου?
- Δίνονται αποστάσεις και σημεία αλλαγής πορείας?
- Δίνονται τοπονύμια και ταμπέλες που θα πρέπει να ακολουθούμε?

2. Η απόκλιση στα συνολικά χλμ, με βάση ποια μέτρηση θα τσεκαριστεί?
- Τα 375 χλμ που λέτε, βγήκαν ως Μ.Ο από 3-4 κοντερ της οργάνωσης?
- Βγήκαν από 1 κοντέρ?
- Είναι με βάση τις αποστάσεις που δίνει το Google maps ας πούμε..?
- Είναι με βάση τις αποστάσεις που προκύπτουν από τις ταμπέλες?

3. Εμένα το κοντέρ μου έχει απόκλιση 4%. Κάθε κοντέρ έχει κάποια απόκλιση συνήθως 4-6 %. Αυτό σε σχέση με τα πραγματικά χλμ, ενός καλιμπραρισμένου οργάνου και κάποιες φορές του GPS (σπάνιο, αλλά συμπίπτουν κάποτε με μικροδιαφορές...).
Πώς θα έχω εγώ στο τέλος απόκλιση <2% ???
Αν έχω μεγάλη απόκλιση, αλλά έχω καταγράψει την πορεία μου και την παραδώσω στην οργάνωση, τι μετράει? Η απόκλιση ή η σύγκριση της επιθυμητής διαδρομής με αυτή που έκανα?
Νομίζω ότι αυτό θα αποτελούσε μια καλή λύση, για όσους έχουν gps και καταγράψουν το 100% της διαδρομής τους (τυχόν λάθη σ αυτό, δε βαρύνουν την οργάνωση), να γίνεται έλεγχος της διαδρομής με την άφιξη στον τερματισμό. Παίρνει 1 έως 2' για κάθε ομάδα και απιτεί μόνο ένα laptop με base camp ή map source , toponavigator κλπ....

4. Από την ανακοινωθείσα απόσταση και το ζητούμενο χρόνο, εξάγεται μια ΜΩΤ 46,875 χαω.
-Υπάρχουν ενδιάμεσες μετρήσεις στη διαδρομή, στις οποίες μετράει η τυχούσα "προπορεία" και συνεπώς ακύρωση? Κρυφές, ή φανερές μετρήσεις?
-Αν δεν υπάρχουν ενδιάμεσες μετρήσεις, τότε η μία και μοναδική μέτρηση είναι στον τερματισμό? Κρυφό το σημείο μέτρησης, ή φανερό?
- Αν έρθω 10' πριν, αλλά περιμένω μέχρι το "λεπτό μου" για να μπω στο ΣΕΧ του τερματισμού, είναι ΟΚ? (όπως στα rallly, regularity, enduro κλπ...). Ή αν με δεις στα 50 μέτρα να περιμένω, θα με ακυρώσεις?????



Αυτά τα ολίγα , μη σας πρήξω κιόλας.....:D:D:D:D:D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ερωτήσεις "τεχνικής" φύσεως:

1. Πλοήγηση πώς θα γίνεται?
- Δίνεται η διαδρομή σε αρχείο gps?
- Δίνονται οδηγίες επί χάρτου?
- Δίνονται αποστάσεις και σημεία αλλαγής πορείας?
- Δίνονται τοπονύμια και ταμπέλες που θα πρέπει να ακολουθούμε?

2. Η απόκλιση στα συνολικά χλμ, με βάση ποια μέτρηση θα τσεκαριστεί?
- Τα 375 χλμ που λέτε, βγήκαν ως Μ.Ο από 3-4 κοντερ της οργάνωσης?
- Βγήκαν από 1 κοντέρ?
- Είναι με βάση τις αποστάσεις που δίνει το Google maps ας πούμε..?
- Είναι με βάση τις αποστάσεις που προκύπτουν από τις ταμπέλες?

3. Εμένα το κοντέρ μου έχει απόκλιση 4%. Κάθε κοντέρ έχει κάποια απόκλιση συνήθως 4-6 %. Αυτό σε σχέση με τα πραγματικά χλμ, ενός καλιμπραρισμένου οργάνου και κάποιες φορές του GPS (σπάνιο, αλλά συμπίπτουν κάποτε με μικροδιαφορές...).
Πώς θα έχω εγώ στο τέλος απόκλιση <2% ???
Αν έχω μεγάλη απόκλιση, αλλά έχω καταγράψει την πορεία μου και την παραδώσω στην οργάνωση, τι μετράει? Η απόκλιση ή η σύγκριση της επιθυμητής διαδρομής με αυτή που έκανα?
Νομίζω ότι αυτό θα αποτελούσε μια καλή λύση, για όσους έχουν gps και καταγράψουν το 100% της διαδρομής τους (τυχόν λάθη σ αυτό, δε βαρύνουν την οργάνωση), να γίνεται έλεγχος της διαδρομής με την άφιξη στον τερματισμό. Παίρνει 1 έως 2' για κάθε ομάδα και απιτεί μόνο ένα laptop με base camp ή map source , toponavigator κλπ....

4. Από την ανακοινωθείσα απόσταση και το ζητούμενο χρόνο, εξάγεται μια ΜΩΤ 46,875 χαω.
-Υπάρχουν ενδιάμεσες μετρήσεις στη διαδρομή, στις οποίες μετράει η τυχούσα "προπορεία" και συνεπώς ακύρωση? Κρυφές, ή φανερές μετρήσεις?
-Αν δεν υπάρχουν ενδιάμεσες μετρήσεις, τότε η μία και μοναδική μέτρηση είναι στον τερματισμό? Κρυφό το σημείο μέτρησης, ή φανερό?
- Αν έρθω 10' πριν, αλλά περιμένω μέχρι το "λεπτό μου" για να μπω στο ΣΕΧ του τερματισμού, είναι ΟΚ? (όπως στα rallly, regularity, enduro κλπ...). Ή αν με δεις στα 50 μέτρα να περιμένω, θα με ακυρώσεις?????



Αυτά τα ολίγα , μη σας πρήξω κιόλας.....:D:D:D:D:D
Τι είναι αυτά που γράφεις μαρή τρελή? ??
Στο acropolis θα πάμε? ????

Εγώ θα έχω στην ομάδα μου τον Σταμάτη, που βγάζει φώτο τα πάντα και παίρνει κούπες. ......αν δεν μείνει το 950:p
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Το οδοιπορικό είναι παιχνίδι. Τα κύπελλα είναι επιβράβευση όσων παίζουν κ μπορούν να κάνουν σωστή πλοήγηση.
Εάν βαριέσαι, εάν δεν ξέρεις από πλοήγηση, εάν χαλάσει το super duper μοτέρ της ducati δεν σημαίνει ότι αυτοματως απαξιωνουμε το παιχνίδι.






Και όμως... Εάν εξαίρεσω το 1ο, όλα τα υπόλοιπα μια χαρά βγαίνουν σε ρυθμούς βόλτας. Δηλαδή μια βόλτας η οποία κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσει κ να γυρίσουμε σπίτια μας.
Κ τρώμε κ πίνουμε καφέ κ κάνουμε στάσεις στις φωτό.
Επιμένω σε αυτο που ειπα !!
Για να παρεις την κούπα πρεπει να ειςαι Αρίστος στην πλοήγηση και να εχεις μια σταθερή πορεία κατα την διάρκεια της διαδρομής . Περυσι για παράδειγμα που έβρεχε όλη την μερα σταματήσαμε 15-20 λεπτά μόνο και τερματίσαμε με καπέλο στην ωρα κανα 5 λεπτό. Και πηγαίναμε κομματια για τα δεδομένα της βροχής σε αυτούς τους δρόμους !
Στο δεύτερο καο στο τρίτο οδοιπορικό τσιμπήσαμε παλι στα γρήγορα κάπου στη μέση της διαδρομής κανα 40 λεπτό μαξ και αέρας παλι. Η αλήθεια ειναι οτι φτάναμε στο σημείο του τερματισμού μισή μπορεί και μια ωρα νωρίτερα στο 2ο και 3ο αλλα αν θες βάθρο αυτο κανεις για να ειςαι σίγουρος ..

Το χαλαρά ( καφές -φαγητό- σταςεις) και κούπα ειδικά πρώτη δεν παίζει σε αυτούς τους δρόμους ειδικά αν δεν τους ξερεις !

Αυτά απο εμενα .

Καλώς να ερθετε πάντως και μην το βλέπετε ανταγωνιστικά γιατι δεν ειναι αυτός ο σκοπός . Έκανα αυτο το λαθος γι αυτο και το τονίζω .
Ειναι ενα πολυ ωραίο παιχνίδι που οργανώνει η Μοτοπαρεα και σκοπός ειναι να μαζευτούν μοτοσυκλετιστες απο όλη την Ελλαδα στην ευρύτερη περιοχή της Πελοποννήσου !!



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Επιμένω σε αυτο που ειπα !!
Για να παρεις την κούπα πρεπει να ειςαι Αρίστος στην πλοήγηση και να εχεις μια σταθερή πορεία κατα την διάρκεια της διαδρομής . Περυσι για παράδειγμα που έβρεχε όλη την μερα σταματήσαμε 15-20 λεπτά μόνο και τερματίσαμε με καπέλο στην ωρα κανα 5 λεπτό. Και πηγαίναμε κομματια για τα δεδομένα της βροχής σε αυτούς τους δρόμους !
Στο δεύτερο καο στο τρίτο οδοιπορικό τσιμπήσαμε παλι στα γρήγορα κάπου στη μέση της διαδρομής κανα 40 λεπτό μαξ και αέρας παλι. Η αλήθεια ειναι οτι φτάναμε στο σημείο του τερματισμού μισή μπορεί και μια ωρα νωρίτερα στο 2ο και 3ο αλλα αν θες βάθρο αυτο κανεις για να ειςαι σίγουρος ..

Το χαλαρά ( καφές -φαγητό- σταςεις) και κούπα ειδικά πρώτη δεν παίζει σε αυτούς τους δρόμους ειδικά αν δεν τους ξερεις !

Αυτά απο εμενα .

Καλώς να ερθετε πάντως και μην το βλέπετε ανταγωνιστικά γιατι δεν ειναι αυτός ο σκοπός . Έκανα αυτο το λαθος γι αυτο και το τονίζω .
Ειναι ενα πολυ ωραίο παιχνίδι που οργανώνει η Μοτοπαρεα και σκοπός ειναι να μαζευτούν μοτοσυκλετιστες απο όλη την Ελλαδα στην ευρύτερη περιοχή της Πελοποννήσου !!



Sent from my iPhone using Tapatalk
+1000

Αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ Ηλία κι έτσι το έχω περιγράψει στον αδερφό μου και στο Γιώργο.
 
Top Bottom