5ο οδοιπορικό 1821 Μοτοπαρέας Λεωνιδίου

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επιμένω σε αυτο που ειπα !!
Για να παρεις την κούπα πρεπει να ειςαι Αρίστος στην πλοήγηση και να εχεις μια σταθερή πορεία κατα την διάρκεια της διαδρομής . Περυσι για παράδειγμα που έβρεχε όλη την μερα σταματήσαμε 15-20 λεπτά μόνο και τερματίσαμε με καπέλο στην ωρα κανα 5 λεπτό. Και πηγαίναμε κομματια για τα δεδομένα της βροχής σε αυτούς τους δρόμους !
Στο δεύτερο καο στο τρίτο οδοιπορικό τσιμπήσαμε παλι στα γρήγορα κάπου στη μέση της διαδρομής κανα 40 λεπτό μαξ και αέρας παλι. Η αλήθεια ειναι οτι φτάναμε στο σημείο του τερματισμού μισή μπορεί και μια ωρα νωρίτερα στο 2ο και 3ο αλλα αν θες βάθρο αυτο κανεις για να ειςαι σίγουρος ..

Το χαλαρά ( καφές -φαγητό- σταςεις) και κούπα ειδικά πρώτη δεν παίζει σε αυτούς τους δρόμους ειδικά αν δεν τους ξερεις !

Αυτά απο εμενα .

Καλώς να ερθετε πάντως και μην το βλέπετε ανταγωνιστικά γιατι δεν ειναι αυτός ο σκοπός . Έκανα αυτο το λαθος γι αυτο και το τονίζω .
Ειναι ενα πολυ ωραίο παιχνίδι που οργανώνει η Μοτοπαρεα και σκοπός ειναι να μαζευτούν μοτοσυκλετιστες απο όλη την Ελλαδα στην ευρύτερη περιοχή της Πελοποννήσου !!



Sent from my iPhone using Tapatalk
Έτσι. ....αλλά την κούπα από το πουλί θα την πάρει η ομάδα μου :p

advφον!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τι είναι αυτά που γράφεις μαρή τρελή? ??
Στο acropolis θα πάμε? ????

Εγώ θα έχω στην ομάδα μου τον Σταμάτη, που βγάζει φώτο τα πάντα και παίρνει κούπες. ......αν δεν μείνει το 950:p
Κώστα υπάρχουν κανόνες στο παιχνίδι και θέλω να τους γνωρίζω. Είναι άσχημο να ξέρεις στο περίπου ....
Δεν έχει να κάνει με τις βλέψεις. Βόλτα θα πάω σε κάθε περίπτωση. Απλώς θέλω να ξέρω 'το πώς" όσο γίνεται σαφέστερα!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα υπάρχουν κανόνες στο παιχνίδι και θέλω να τους γνωρίζω. Είναι άσχημο να ξέρεις στο περίπου ....
Δεν έχει να κάνει με τις βλέψεις. Βόλτα θα πάω σε κάθε περίπτωση. Απλώς θέλω να ξέρω 'το πώς" όσο γίνεται σαφέστερα!
Κατάλοιπα ενόπλων δυνάμεων. .. :p
Άσε το πουλί να πλοηγησει, θα έχει πιο ενδιαφέρον
Φαντάσου ότι θα έχουμε φώτο τερματισμού, από τον πραγματικό πύργο του Άιφελ

advφον!!
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Άμα τελικά τα καταφέρουμε, πάμε βολτίτσα, θα χαθούμε ως συνήθως κανά εκατομμύριο φορές και άμα τα δούμε σκούρα κατευθείαν για Φιλιατρά δια της συντομοτέρας οδού και χαβαλέ μέχρι θανάτου στον τερματισμό. Από φωτό θα βγάλουμε σέλφι με ντακφέις.

Βάζουμε και στη μπαγκαζιέρα και καμιά 50αριά κούπες από αυτές που δίνανε στα γαριδάκια και αυτοβραβευόμαστε απαξάπαντες.:pointu:
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
κατσε γιατι ειμαστε και βραδυνοι καργα...
1.δινεται road book
2.πας με αυτο.
3.πολυ περνανε τη διαδρομη στο gps,αλλα αυτο δεν ειναι ακριβες διοτι σε παει απο κεντρο κτλπ
4.στον τερματισμο τσεκαρουμε το κοντερ του αρχηγου ομαδας.αν αυτος εχει εγκαταλειψει-χαλασει, του υπαρχηγου.αυτοι εχουν δηλωθει στην εκκινηση.οποτε το gps εχει συμβουλευτικο ρολο
5.ολα τα οδοιπορικα τα εχουμε μετρησει με συγκεκριμενο κοντερ που εχει αποδειξει την αξιοπιστια ever.
6.οι ομαδες βαζουν αρχηγο συνηθως καποιον με τη μικροτερη αποκλιση.bytheway αρχηγος-υπαρχηγος με versus ειχαν 10χλμ αποκλιση σε ιδια μηχανακια,αβυσσος τα kawasaki
7.στη διαδρομη σας τσεκαρουμε,αν πατε τη διαδρομη κτλπ,αλλα δεν το λεμε,το μαθαινει η γραμματεια.
8.γενικως απλα πραγματα.
9.η μεση ωριαια ειναι πολυ γενικο πραγμα.μπουσουλας σιγουρα,αλλα on the road η κατασταση διαφερει.
10.συνηθως αυτοι που πανε για το 8ωρο το πιανουν,αλλα οι πιο πολλοι το πανε πολυ χαλρα και οπου το πει βαρανε ευθεια και ερχονται τερματισμο.
11.πληροφοριακα το 85% των συμμετοχων δεν παει για κυπελλο,αλλα βολτα
12.το παιχνιδι ειναι στο δρομο φετος.το που θα το βρειτε ειναι μπροστα σας στο δρομο.εγω θα ειμαι εκει.προφανως αυτοι που θα πανε για βαθρο,θα το αναζητησουν.το εξτρα που θα δωσει,ισως να ειναι καθοριστικο για το βαθρο.δεν θα σας το πουμε ουτε στην εκκινηση το πως θα ειναι.θα το μαθετε μολις με βρειτε.νταξει δεν θα ειμαι κρυμμενος,χοχοχχοχο
13.δεν μετραμε προπορεια.εδω καποιοι ξεκινανε αερα,μετα πεφτει απνοια και στην πρωτη καφεδια,ρελαντι
14.ειναι στο χερι καθε ομαδας πως θα κινηθει.
15.προφανως 5 χρονια τωρα εχουμε μαθει απο λαθη παραλειψεις και τις βελτιωσεις τις περνανε καθε χρονο.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Άμα τελικά τα καταφέρουμε, πάμε βολτίτσα, θα χαθούμε ως συνήθως κανά εκατομμύριο φορές και άμα τα δούμε σκούρα κατευθείαν για Φιλιατρά δια της συντομοτέρας οδού και χαβαλέ μέχρι θανάτου στον τερματισμό. Από φωτό θα βγάλουμε σέλφι με ντακφέις.

Βάζουμε και στη μπαγκαζιέρα και καμιά 50αριά κούπες από αυτές που δίνανε στα γαριδάκια και αυτοβραβευόμαστε απαξάπαντες.:pointu:
Είναι κι αυτή μια ορθολογική αντιμετώπιση, στο πλαίσιο συμπεριφοράw πλιου ;) @Phoenix :D:roflmao::wacky::wacky:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Είναι κι αυτή μια ορθολογική αντιμετώπιση, στο πλαίσιο συμπεριφοράw πλιου ;) @Phoenix :D:roflmao::wacky::wacky:
Θέλω να ενταχθώ άμα τελικά τα καταφέρω στην ομάδα του πλιού και τερματισμό στον πύργο του Άιφελ μόνο θα πείτε να φέρω μαζί μπετονάκι γιατί με 9 λίτρα τεπόζιτο θάχω θέμα.:yew::friendship::pointu:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
κατσε γιατι ειμαστε και βραδυνοι καργα...
1.δινεται road book
2.πας με αυτο.
3.πολυ περνανε τη διαδρομη στο gps,αλλα αυτο δεν ειναι ακριβες διοτι σε παει απο κεντρο κτλπ
4.στον τερματισμο τσεκαρουμε το κοντερ του αρχηγου ομαδας.αν αυτος εχει εγκαταλειψει-χαλασει, του υπαρχηγου.αυτοι εχουν δηλωθει στην εκκινηση.οποτε το gps εχει συμβουλευτικο ρολο
5.ολα τα οδοιπορικα τα εχουμε μετρησει με συγκεκριμενο κοντερ που εχει αποδειξει την αξιοπιστια ever.
6.οι ομαδες βαζουν αρχηγο συνηθως καποιον με τη μικροτερη αποκλιση.bytheway αρχηγος-υπαρχηγος με versus ειχαν 10χλμ αποκλιση σε ιδια μηχανακια,αβυσσος τα kawasaki
7.στη διαδρομη σας τσεκαρουμε,αν πατε τη διαδρομη κτλπ,αλλα δεν το λεμε,το μαθαινει η γραμματεια.
8.γενικως απλα πραγματα.
9.η μεση ωριαια ειναι πολυ γενικο πραγμα.μπουσουλας σιγουρα,αλλα on the road η κατασταση διαφερει.
10.συνηθως αυτοι που πανε για το 8ωρο το πιανουν,αλλα οι πιο πολλοι το πανε πολυ χαλρα και οπου το πει βαρανε ευθεια και ερχονται τερματισμο.
11.πληροφοριακα το 85% των συμμετοχων δεν παει για κυπελλο,αλλα βολτα
12.το παιχνιδι ειναι στο δρομο φετος.το που θα το βρειτε ειναι μπροστα σας στο δρομο.εγω θα ειμαι εκει.προφανως αυτοι που θα πανε για βαθρο,θα το αναζητησουν.το εξτρα που θα δωσει,ισως να ειναι καθοριστικο για το βαθρο.δεν θα σας το πουμε ουτε στην εκκινηση το πως θα ειναι.θα το μαθετε μολις με βρειτε.νταξει δεν θα ειμαι κρυμμενος,χοχοχχοχο
13.δεν μετραμε προπορεια.εδω καποιοι ξεκινανε αερα,μετα πεφτει απνοια και στην πρωτη καφεδια,ρελαντι
14.ειναι στο χερι καθε ομαδας πως θα κινηθει.
15.προφανως 5 χρονια τωρα εχουμε μαθει απο λαθη παραλειψεις και τις βελτιωσεις τις περνανε καθε χρονο.

Όλα καλώς!
Έχουμε λοιπόν ενδιάμεσα ΣΕΔ φανερά, στα οποία δεν υπάρχει κονρόλ χρόνου (ούτε ανεπίσημα) , όχι ΣΕΧ δηλαδή!
Υπάρχει road book! πάρα πολύ καλό!!! Θα είναι "βιβλιαράκι", ή σε ρολό?
Αυτό με το κοντέρ , όπως το είπες.... Και δε φταίνε τα Kawasaki! Αν υπάρχει διαφορά στα λάστιχα, ή έστω 1 με 2 psi διαφορά στην πίεσή τους, τότε τα 10 χλμ διαφρορά μετά από 350 + χλμ είναι piece of cake!!! Γι αυτό λέω ότι το θέμα με το κοντέρ πρέπει να βγει εκτός, μάλλον. Άποψή μου, εσείς ξέρετε πιο καλά, αλλά τα έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές αυτά και δε λύνονται με μηχανάκια που έχουν τα εργοστασιακά όργανα. Μόνο αν έχουν κοντερ ακριβείας κι έχει γίνει σωστό καλιμπράρισμα..... Αν θέτε, το κρατάτε, αν όχι και πάλι όλα καλώς! Απλή αναφορά και δε στέκομαι σ' αυτό άλλο. :)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!!
 

giannisgs

Μέλος
Περιοχή
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΑΣΚΑΡΗΣ
Μοτό
R1200 GS
Επιμένω σε αυτο που ειπα !!
Για να παρεις την κούπα πρεπει να ειςαι Αρίστος στην πλοήγηση και να εχεις μια σταθερή πορεία κατα την διάρκεια της διαδρομής . Περυσι για παράδειγμα που έβρεχε όλη την μερα σταματήσαμε 15-20 λεπτά μόνο και τερματίσαμε με καπέλο στην ωρα κανα 5 λεπτό. Και πηγαίναμε κομματια για τα δεδομένα της βροχής σε αυτούς τους δρόμους !
Στο δεύτερο καο στο τρίτο οδοιπορικό τσιμπήσαμε παλι στα γρήγορα κάπου στη μέση της διαδρομής κανα 40 λεπτό μαξ και αέρας παλι. Η αλήθεια ειναι οτι φτάναμε στο σημείο του τερματισμού μισή μπορεί και μια ωρα νωρίτερα στο 2ο και 3ο αλλα αν θες βάθρο αυτο κανεις για να ειςαι σίγουρος ..

Το χαλαρά ( καφές -φαγητό- σταςεις) και κούπα ειδικά πρώτη δεν παίζει σε αυτούς τους δρόμους ειδικά αν δεν τους ξερεις !

Αυτά απο εμενα .

Καλώς να ερθετε πάντως και μην το βλέπετε ανταγωνιστικά γιατι δεν ειναι αυτός ο σκοπός . Έκανα αυτο το λαθος γι αυτο και το τονίζω .
Ειναι ενα πολυ ωραίο παιχνίδι που οργανώνει η Μοτοπαρεα και σκοπός ειναι να μαζευτούν μοτοσυκλετιστες απο όλη την Ελλαδα στην ευρύτερη περιοχή της Πελοποννήσου !!



Sent from my iPhone using Tapatalk
+1200 κ απο μενα...συμφωνω με τον ilai... Μπορει να μην ειναι ....αεροπορια, αλλα πρεπει να το κυνηγας ολη μερα για να εισαι κοντα στις κουπες - στο ρυθμο του παιχνιδιου!! Κ επειδη ειμαστε και.....παιδια...κ μας αρεσει κ το κυνηγι....θα το κυνηγαμε!! Οσο μπορουμε!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
+1200 κ απο μενα...συμφωνω με τον ilai... Μπορει να μην ειναι ....αεροπορια, αλλα πρεπει να το κυνηγας ολη μερα για να εισαι κοντα στις κουπες - στο ρυθμο του παιχνιδιου!! Κ επειδη ειμαστε και.....παιδια...κ μας αρεσει κ το κυνηγι....θα το κυνηγαμε!! Οσο μπορουμε!!!
Εγώ θα είμαι δικαβαλος......κανονιστε και οι υπόλοιποι
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
+1200 κ απο μενα...συμφωνω με τον ilai... Μπορει να μην ειναι ....αεροπορια, αλλα πρεπει να το κυνηγας ολη μερα για να εισαι κοντα στις κουπες - στο ρυθμο του παιχνιδιου!! Κ επειδη ειμαστε και.....παιδια...κ μας αρεσει κ το κυνηγι....θα το κυνηγαμε!! Οσο μπορουμε!!!
Caxaxaxaxaxaxaxaaa έτσι έτσι !! Άντε ευχομαι φέτος να ανέβουν καινούργιες ομάδες στο βάθρο ;)))


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
βιβλιαρακι θα δωθει με ολες τις πληροφοριες.
με κοντερ θα γινει παιδια οπως τα προηγουμενα.

υ.γ τα kawasaki ιδια λαστιχα φοραγαν.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
υ.γ τα kawasaki ιδια λαστιχα φοραγαν.

Ειναι πολλοι οι παραγοντες....
-Πιεση ελαστικων
-Βαρος αναβατη

Αυτα επηρεαζουν τη συνολικη διαμετρο του τροχου. Αποκλειεται να ειναι ιδια με ακριβεια χιλιοστου! Στα 350 χλμ δικαιολογειται σχετικα ευκολα η οποια διαφορα.
Περαν αυτου, παιζει ρολο το πως οδηγει ο καθενας. Αλλος γραφει παραπανω μετρα σε καθε στροφη, αλλος κλεβει μετρα.....
Υπαρχουν κι αλλα που μπορει να δικαιολογησουν τη διαφορα.
Τα παραπανω , μονο σε σχεση με τη διαφορα στα 2 κοντερ.
Το παιχνιδι οπως εχει καθοριστει, δεν το συζηταω καν! Αυτο ειναι και τελος!;)
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Επιμένω σε αυτο που ειπα !!
Για να παρεις την κούπα πρεπει να ειςαι Αρίστος στην πλοήγηση και να εχεις μια σταθερή πορεία κατα την διάρκεια της διαδρομής . Περυσι για παράδειγμα που έβρεχε όλη την μερα σταματήσαμε 15-20 λεπτά μόνο και τερματίσαμε με καπέλο στην ωρα κανα 5 λεπτό. Και πηγαίναμε κομματια για τα δεδομένα της βροχής σε αυτούς τους δρόμους !
Στο δεύτερο καο στο τρίτο οδοιπορικό τσιμπήσαμε παλι στα γρήγορα κάπου στη μέση της διαδρομής κανα 40 λεπτό μαξ και αέρας παλι. Η αλήθεια ειναι οτι φτάναμε στο σημείο του τερματισμού μισή μπορεί και μια ωρα νωρίτερα στο 2ο και 3ο αλλα αν θες βάθρο αυτο κανεις για να ειςαι σίγουρος ..

Το χαλαρά ( καφές -φαγητό- σταςεις) και κούπα ειδικά πρώτη δεν παίζει σε αυτούς τους δρόμους ειδικά αν δεν τους ξερεις !

Αυτά απο εμενα .

Καλώς να ερθετε πάντως και μην το βλέπετε ανταγωνιστικά γιατι δεν ειναι αυτός ο σκοπός . Έκανα αυτο το λαθος γι αυτο και το τονίζω .
Ειναι ενα πολυ ωραίο παιχνίδι που οργανώνει η Μοτοπαρεα και σκοπός ειναι να μαζευτούν μοτοσυκλετιστες απο όλη την Ελλαδα στην ευρύτερη περιοχή της Πελοποννήσου !!



Sent from my iPhone using Tapatalk




Δεν μπορω να σε παρακολουθησω, πραγματικα. Λες την εμπειρια σου και συμβουλευεις τους αλλους για κατι το οποιο καποιος μπορει να εχει εντελως αντιθετη αποψη. Εχω κανει 4 και δεν πηγαμε ποτε αεροπορια ετσι οπως το περιγραφεις.

Στο 1ο οδοιπορικο, κατσαμε και φαγαμε, αγναντεψαμε και συνομιλησαμε με τον αειμνηστο κ. Κυριο, ηπιαμε καφεδες και τερματισαμε 3οι με καπελο 30? λεπτων
Στο 2ο οδοιπορικο ειχαμε κατσει στην πλατεια της Τριπολης τουλαχιστον 1 ωρα και περιμεναμε να παρουμε τερματισμο. Φαγητο και καφε εννοειται στον δρομο, αλλα νορμαλ πραγματα για τα 300χλμ της βολτας.
Στο 3ο οδοιπορικο χαλασε 3 φορες το elephant και τερματισαμε με 40 λεπτα καπελο. Φαγαμε τουλαχιστον 1μιση ωρα με το ducatoμοτερ. Ειχαμε κανει και διαλειμα για φαγητο 20 λεπτα.
Στο 4ο που λες, οκ εβρεχε, δεν τερματισαν και πολλοι στην ωρα τους, αλλα ειναι μια ιδιαιτερη κατασταση η οποια θελει τρελη εμπειρια και να εχεις γραψει πολλαααααα χλμ σε βροχη. Οκ το δεχομαι οτι ισως αυτο δεν εβγαινε στην ωρα του. Μιση ωρα φαγητο στην Καλαματα και 10-15λεπτες στασεις στις 4-5 τελευταιες φωτογραφιες. Τερματισαμε νομιζω 20+ λεπτα ΠΡΙΝ την ωρα μας και την ειχαμε αραξει στο δρομο διπλα απο το νεκροταφειο. 3 δικαβαλα νομιζω ειμασταν στην ομαδα, αν λεει κατι αυτο.


Για να μην μακρυγορω, ξρουν τα παιδια στο Λεωνιδιο οτι καθε χρονο γκρινιαζω γιατι ειναι λιγα τα χλμ ή σχετικα απλο το "παιχνιδι". Αυτο που βλεπω ειναι, οτι οταν ο καιρος ειναι καλος, πολλοι τερματιζουν μια χαρα ;)


Οπως καταλαβαινεις, εχουμε 2 εντελως αντιθετες αποψεις και η αληθεια ειναι καπου στην μεση ;)





ps. Οσον αφορα τα κοντερ, εμενα δεν εχει καθολου σχεδον αποκλιση (1% αν θυμαμαι καλα, απο αυτο που δινει η διοργανωση). GPS και τα σχετικα τα θεωρω δυσκολα μιας και δεν εχουμε ολοι συσκευες για να τις βαλουμε να καταγραφουν την πορεια.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Δεν μπορω να σε παρακολουθησω, πραγματικα. Λες την εμπειρια σου και συμβουλευεις τους αλλους για κατι το οποιο καποιος μπορει να εχει εντελως αντιθετη αποψη. Εχω κανει 4 και δεν πηγαμε ποτε αεροπορια ετσι οπως το περιγραφεις.

Στο 1ο οδοιπορικο, κατσαμε και φαγαμε, αγναντεψαμε και συνομιλησαμε με τον αειμνηστο κ. Κυριο, ηπιαμε καφεδες και τερματισαμε 3οι με καπελο 30? λεπτων
Στο 2ο οδοιπορικο ειχαμε κατσει στην πλατεια της Τριπολης τουλαχιστον 1 ωρα και περιμεναμε να παρουμε τερματισμο. Φαγητο και καφε εννοειται στον δρομο, αλλα νορμαλ πραγματα για τα 300χλμ της βολτας.
Στο 3ο οδοιπορικο χαλασε 3 φορες το elephant και τερματισαμε με 40 λεπτα καπελο. Φαγαμε τουλαχιστον 1μιση ωρα με το ducatoμοτερ. Ειχαμε κανει και διαλειμα για φαγητο 20 λεπτα.
Στο 4ο που λες, οκ εβρεχε, δεν τερματισαν και πολλοι στην ωρα τους, αλλα ειναι μια ιδιαιτερη κατασταση η οποια θελει τρελη εμπειρια και να εχεις γραψει πολλαααααα χλμ σε βροχη. Οκ το δεχομαι οτι ισως αυτο δεν εβγαινε στην ωρα του. Μιση ωρα φαγητο στην Καλαματα και 10-15λεπτες στασεις στις 4-5 τελευταιες φωτογραφιες. Τερματισαμε νομιζω 20+ λεπτα ΠΡΙΝ την ωρα μας και την ειχαμε αραξει στο δρομο διπλα απο το νεκροταφειο. 3 δικαβαλα νομιζω ειμασταν στην ομαδα, αν λεει κατι αυτο.


Για να μην μακρυγορω, ξρουν τα παιδια στο Λεωνιδιο οτι καθε χρονο γκρινιαζω γιατι ειναι λιγα τα χλμ ή σχετικα απλο το "παιχνιδι". Αυτο που βλεπω ειναι, οτι οταν ο καιρος ειναι καλος, πολλοι τερματιζουν μια χαρα ;)


Οπως καταλαβαινεις, εχουμε 2 εντελως αντιθετες αποψεις και η αληθεια ειναι καπου στην μεση ;)





ps. Οσον αφορα τα κοντερ, εμενα δεν εχει καθολου σχεδον αποκλιση (1% αν θυμαμαι καλα, απο αυτο που δινει η διοργανωση). GPS και τα σχετικα τα θεωρω δυσκολα μιας και δεν εχουμε ολοι συσκευες για να τις βαλουμε να καταγραφουν την πορεια.
Μαλλον ειστε πολυ γρήγοροι ρε φιλαράκι τοτε !! Επίσης αλλο 3 μηχανακια αλλο 5 καμία σχέση ! Επίσης 3 μπορεις να βγεις πιο εύκολα αν οι περισσότερες ομάδες δεν τερματίσουν !! Προπερσι και περυσι βγήκαν ομάδες 3ες που δεν είχαν ούτε καν όλες τις φωτό γιατι δεν υπήρχαν άλλοι για το βάθρο !
Ολα έχουν να κάνουν αναλόγως την περίσταση !και εμεις στο τερματισμό της Τρίπολης είχαμε φτάσει 45 λεπτά νωρίτερα και είχαμε φαει στο δρομο στα γρήγορα . Και 5 -10 λεπτά στάση στην καθε φωτό . Αυτο ειπα για να ειςαι σίγουρος για βάθρο 1ης θεςης όμως πρεπει να πας με γρήγορο και σταθερό ρυθμό ! Και ας φτάσεις και νωρίτερα .
Τεσπα μάγκα μου ο καθένας εχει την άποψη του κάποιοι ειναι πιο γρήγοροι και κάποιοι πιο αργοί !
Αυτά


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δεν μπορω να σε παρακολουθησω, πραγματικα. Λες την εμπειρια σου και συμβουλευεις τους αλλους για κατι το οποιο καποιος μπορει να εχει εντελως αντιθετη αποψη. Εχω κανει 4 και δεν πηγαμε ποτε αεροπορια ετσι οπως το περιγραφεις.

Στο 1ο οδοιπορικο, κατσαμε και φαγαμε, αγναντεψαμε και συνομιλησαμε με τον αειμνηστο κ. Κυριο, ηπιαμε καφεδες και τερματισαμε 3οι με καπελο 30? λεπτων
Στο 2ο οδοιπορικο ειχαμε κατσει στην πλατεια της Τριπολης τουλαχιστον 1 ωρα και περιμεναμε να παρουμε τερματισμο. Φαγητο και καφε εννοειται στον δρομο, αλλα νορμαλ πραγματα για τα 300χλμ της βολτας.
Στο 3ο οδοιπορικο χαλασε 3 φορες το elephant και τερματισαμε με 40 λεπτα καπελο. Φαγαμε τουλαχιστον 1μιση ωρα με το ducatoμοτερ. Ειχαμε κανει και διαλειμα για φαγητο 20 λεπτα.
Στο 4ο που λες, οκ εβρεχε, δεν τερματισαν και πολλοι στην ωρα τους, αλλα ειναι μια ιδιαιτερη κατασταση η οποια θελει τρελη εμπειρια και να εχεις γραψει πολλαααααα χλμ σε βροχη. Οκ το δεχομαι οτι ισως αυτο δεν εβγαινε στην ωρα του. Μιση ωρα φαγητο στην Καλαματα και 10-15λεπτες στασεις στις 4-5 τελευταιες φωτογραφιες. Τερματισαμε νομιζω 20+ λεπτα ΠΡΙΝ την ωρα μας και την ειχαμε αραξει στο δρομο διπλα απο το νεκροταφειο. 3 δικαβαλα νομιζω ειμασταν στην ομαδα, αν λεει κατι αυτο.


Για να μην μακρυγορω, ξρουν τα παιδια στο Λεωνιδιο οτι καθε χρονο γκρινιαζω γιατι ειναι λιγα τα χλμ ή σχετικα απλο το "παιχνιδι". Αυτο που βλεπω ειναι, οτι οταν ο καιρος ειναι καλος, πολλοι τερματιζουν μια χαρα ;)


Οπως καταλαβαινεις, εχουμε 2 εντελως αντιθετες αποψεις και η αληθεια ειναι καπου στην μεση ;)





ps. Οσον αφορα τα κοντερ, εμενα δεν εχει καθολου σχεδον αποκλιση (1% αν θυμαμαι καλα, απο αυτο που δινει η διοργανωση). GPS και τα σχετικα τα θεωρω δυσκολα μιας και δεν εχουμε ολοι συσκευες για να τις βαλουμε να καταγραφουν την πορεια.
Μαλλον ειστε πολυ γρήγοροι ρε φιλαράκι τοτε !! Επίσης αλλο 3 μηχανακια αλλο 5 καμία σχέση ! Επίσης 3 μπορεις να βγεις πιο εύκολα αν οι περισσότερες ομάδες δεν τερματίσουν !! Προπερσι και περυσι βγήκαν ομάδες 3ες που δεν είχαν ούτε καν όλες τις φωτό γιατι δεν υπήρχαν άλλοι για το βάθρο !
Ολα έχουν να κάνουν αναλόγως την περίσταση !και εμεις στο τερματισμό της Τρίπολης είχαμε φτάσει 45 λεπτά νωρίτερα και είχαμε φαει στο δρομο στα γρήγορα . Και 5 -10 λεπτά στάση στην καθε φωτό . Αυτο ειπα για να ειςαι σίγουρος για βάθρο 1ης θεςης όμως πρεπει να πας με γρήγορο και σταθερό ρυθμό ! Και ας φτάσεις και νωρίτερα .
Τεσπα μάγκα μου ο καθένας εχει την άποψη του κάποιοι ειναι πιο γρήγοροι και κάποιοι πιο αργοί !
Αυτά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στην ουσία το ίδιο λέτε...., με άλλα λόγια κι εκφράσεις.
Εγώ που έχω κάνει τέτοια "παιχνίδια" το καταλαβαίνω. Και συμφωνώ και με τους 2.
Σαφώς η κατηγορία με 2 μηχανές, είναι πιο ανταγωνιστική. Στις 3 έως 5 τα πράγματα είναι πιο χαλαρά από άποψη ανταγωνισμού.
Επίσης, αφού η μέτρηση είναι 1 και είναι φανερή και στο τέλος, ένας είναι ο τρόπος να πας καλά. Προπορεία εξ αρχής και σταθερός ρυθμός, ώστε να υπάρχει χρόνος για αντιμετώπιση κάποιας βλάβης, ένα λάστιχο κλπ. Αν όλα πάνε κατ' ευχήν, τότε απλώς περιμένεις το λεπτό σου στο τέλος. Το πόσο θα φας, θα πιεις, θα κάνεις τσιγάρο στις φώτο κλπ, είναι θέμα ρυθμού και τι ζητάς...., γενικώς.:cool:
Ρώτησα κάποιες λεπτομέρειες, που μπορεί να φαίνονται υπερβολικές σε κάποιους, αλλά πάνω στην ενημέρωση του event, θα γεννηθούν αυτές οι απορίες σε όλους. Εγώ τις έχω από τώρα γιατί το έχω κάνει και πάλι... όχι γιατί είμαι πιο έξυπνος. Οπότε καλύτερα να ξέρω από τώρα τι παίζει και στην ενημέρωση να ρωτάω για κάτι πιο ουσιαστικό, αν προκύψει.
Πάντως ομολογώ ότι μου αρέσει το σκεπτικό της οργάνωσης και σίγουρα η περιοχή προσφέρει πάρα πολλά!!!!
Θα γίνει ωραίο πράμα!!!!:yew::biker:
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Μαλλον ειστε πολυ γρήγοροι ρε φιλαράκι τοτε

Παιζει ρε συ, δεν αντιλεγω, απλα αντικρουω αυτο που λες εσυ και σου τονισα οτι η αληθεια ειναι καπου στην μεση και την ειδε ο forester ;)

Περισυ 2 ομαδες (των 5) τερματισαν κανονικα και οι 3οι ειχαν μεινει 3 μηχανακια (απο τα 5) και ηρθαν με 5000 βαθμους ποινης (που λεει ο λογος) αλλα ηταν οι μονοι που καταφεραν να τερματισουν απολες τις υπολοιπες ομαδες. Αλλα σου ξαναλεω, περισυ ηταν ειδικη περιπτωση, λογω βροχης που ηθελε εμπειρια βροχης, οπου αρκετοι δεν την εχουν.

Ελα να με βρεις (εαν ερθω) να τα πουμε απο κοντα :friendship:
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Παιζει ρε συ, δεν αντιλεγω, απλα αντικρουω αυτο που λες εσυ και σου τονισα οτι η αληθεια ειναι καπου στην μεση και την ειδε ο forester ;)

Περισυ 2 ομαδες (των 5) τερματισαν κανονικα και οι 3οι ειχαν μεινει 3 μηχανακια (απο τα 5) και ηρθαν με 5000 βαθμους ποινης (που λεει ο λογος) αλλα ηταν οι μονοι που καταφεραν να τερματισουν απολες τις υπολοιπες ομαδες. Αλλα σου ξαναλεω, περισυ ηταν ειδικη περιπτωση, λογω βροχης που ηθελε εμπειρια βροχης, οπου αρκετοι δεν την εχουν.

Ελα να με βρεις (εαν ερθω) να τα πουμε απο κοντα :friendship:
;)) εννοείτε !!! Βασικά το ίδιο λέμε στο περιπου !!
Απλά εγω ειπα οτι με την εμπειρία μου στα οδοιπορικά αυτά ειδα οτι το καλύτερο για μένα τουλαχιςτον ειναι να πας την διαδρομή όλη με εναν καλο ρυθμό και οτι βγει!
Γτ εγω προσωπικά αγχωνόμουν και τους έλεγα παμε παμε παμε να πάρουμε "κούπα " . Αυτο πλεον το βρίσκω λιγο κάπως !!



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
To περσινο οντως ηταν πολυ ιδιαιτερο αλλά και ένα πολύ καλό σχολείο.Το βροχερο τερέν δυσκολεψε αφάνταστα,αλλά ταυτόχρονα δίδαξε πράγματα που μένουν στο πίσω μέρος του εγκεφάλου.Φέτος αναμένουμε τον ηλιόλουστο να λάμψει:happy:.
Επαναλαμβάνω ότι το 85% των συμμετοχών το πάνε πολύ χαλαρά.:cool:
Κατά τα άλλα :welcome:
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Όποιος θέλει το τρέχει όλο και by the book ,
όποιος θέλει το παρατάει όποτε θέλει και πάει σπίτι του ,
όποιος θέλει πάει με τη ταυτότητα στο στόμα ,
και όποιος θέλει πάει κυρία και με ποδηλατικό ρυθμό ... ;)

μεγάλα παιδιά είμαστε και ο καθένας όπως του αρέσει .


Η ουσία όλου το οδοιπορικού είναι η φιλοξενία των παιδιών στη πόλη τους
το τσιμπούσι του Σαββάτου και το παρείστικο κλίμα
και ο χαρακτήρας που βγάζει σαν θεσμός . :)
 
Top Bottom