ADVtrOFFy 2017..The ADV story

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Θα παθετε πλακα απο το βιδεο στα καραφλα!!!! Δεν το χορτενω, αλλα θελω να το ραψω πρωτα, υπομονη!!
Περιμένουμε! ακόμα;
 

jotor

Μέλος
Περιοχή
κρανίδι
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
990 adventure 2008
:agr::agr::agr::agr::agr::agr::agr::agr::agr::agr::agr:

οκ λοιπόν, μπαλόνια μας τα κάνατε.. περάσατε γ@μ@τ@, θα χαμογελάτε τουλάχιστον όλο το καλοκαίρι και θα το θυμάστε για πάντα... έλεος... άντε να βάλουν και οι υπόλοιποι τις φωτογραφίες να τελειώνουμε...













επίσης, τα καταφέρατε, εμείς που δε μπορέσαμε να έρθουμε ΖΗΛΕΨΑΜΕ τόσο πολύ, που προσωπικά, έχω βγει στην αυλή, μου πετάω νερό με το λάστιχο και κυλιέμαι στα χώματα!!!!

πάντα τέτοια (και με εμάς του χρόνου - καμάρωσα και ένα στροματάκι εκεί πάνω!!! ) ΜΠΡΑΒΟ σε όλους σας
να ανοίξουμε νέο θέμα άμεσα
"εμείς που ΔΕΝ πήγαμε στο advtrOFFy"
 

nick_VFR

Κουλάδι όνομα και πράμα
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda VFR 800 V-tec
Husqvarna TE 610
Σειρά μου να ξεκινήσω να διηγούμαι; Σειρά μου! :)


Σας έχει τύχει ποτέ; Να φύγετε από δουλειά Παρασκευή μεσημέρι και να έχετε περάσει ένα τόσο γεμάτο (και γ@μάτο) Σ/Κ που Δευτέρα πρωί γυρνάτε και είναι λες και έχετε λείψει 2 βδομάδες τουλάχιστον; Ε, αυτό ακριβώς μου συνέβη χάρη στο ADVtrOFFy! Ένα μεγάλο μπράβο και ευχαριστώ στον Κώστα @mAthosalas και σε όλους όσους συνέβαλαν στην οργάνωση και επιτυχία του trOFFy! Special thanks στον Γιώργο @Goukos, την σκούπα της κόκκινης ομάδας που κυριολεκτικά "σκούπισε" και "καθάρισε" για πάρτη μου όποτε το χρειάστηκα!

Ένα μικρό άγχος υπήρχε να πω την αλήθεια: με ελάχιστη εμπειρία τόσο στο χώμα, όσο και στο μηχανάκι που οδηγούσα και με τις προβλέψεις για τον καιρό να μην είναι και τόσο καλές...



... μια φωνούλα μέσα μου έλεγε "πού πας βρε Καραμήτρο;" :pointu:



Η φωνούλα φυσικά πνίγηκε με συνοπτικές διαδικασίες και Παρασκευή 7 το απόγευμα έφτασα με τον @Spyrious στο σημείο συνάντησης... μετά από μικρές μάχες με την βροχή, τα αδιάβροχα και τις ολοκαίνουργιες τεθωρακισμένες εντουρομπότες μου με τις οποίες δεν είχα ΚΑΜΜΙΑ αίσθηση και δυσκολευόμουν ακόμη και να ανέβω στο Husqvarna! :rage:

Ξεκινίσαμε με το υπόλοιπο γκρουπάκι να ανεβαίνουμε το βουνό. Σύντομα η άσφαλτος έδωσε την θέση της στο χώμα και το υψόμετρο όλο και ανέβαινε. Κλεφτές ματιές στα δεξιά: φαινόταν η Πάτρα, η εθνική οδός, η γέφυρα Ρίο-Αντίρριο, η Ναύπακτος, τα βουνά απέναντι... όλα λες και ήμασταν σε αεροπλάνο! Σε αεροπλάνο με μεγάλα παράθυρα, όχι αυτές τις τρύπες που έχουν τα συνηθισμένα...
Περάσαμε και τις ανεμογεννήτριες και φτάσαμε στο καταφύγιο.




Η είσοδος του καταφυγίου. Κάποιοι από εμάς επιλέξαμε να στήσουμε ακριβώς απ'έξω (βολικό).




Για το βράδυ είχε λίγο φαγητό, κουβεντούλα to know us better και σύντομη ενημέρωση από τον @mAthosalas
Ναι παιδιά, σύντομη ήταν... άλλο που εμείς με τις ερωτήσεις και τον χαβαλέ που κάναμε την τραβήξαμε σε μάκρος! :laugh:


Ξυπνάμε νωρίς την επόμενη μέρα. Ούτε ξυπνητήρια χρειάστηκαν ούτε τίποτα! Η ανυπομονησία βλέπεις! :woot:

Με το "καλημέρα σας", αρχίζουν τα δύσκολα.



Ένα βραχώδες δύσκολο πέρασμα που το περνάμε ένας-ένας. Η ικανοποίηση που το περάσαμε (και χωρίς απώλειες) μεγάλη φυσικά.


Σας είπα ότι έχει τρομερή θέα από εδώ πάνω;




Και η διαδρομή συνεχίζεται. Πραγματικά... εκτός του ότι "εκεί όπου τελειώνει η άσφαλτος αρχίζει η περιπέτεια", ισχύει και το "εκεί όπου τελειώνει η άσφαλτος αρχίζουν τα ωραία": το τοπίο τριγύρω και οι εναλλαγές του... φανταστικά!




Οι βροχές δημιούργησαν πολλούς τέτοιους καφέ νερόλακκους. Προσοχή: μοιάζει με μερέντα, αλλά ΔΕΝ τρώγεται! :hungover:

Στο βάθος βρίσκεται ένα ακόμη δύσκολο πέρασμα: το ποτάμι! Ωχ! Και αν πέσω; Έχω ακούσει διάφορες ιστορίες τρόμου, όπου λέει "αν πνιγεί το μηχανάκι με νερό, ΔΕΝ πρέπει να το βάλεις μπροστά, αλλά πρέπει να απομακρύνεις το νερό με κάθε τρόπο, να αλλάξεις λάδια" κτλ. κτλ. :eek: Για τέτοια είμαστε τώρα; Μήπως να γυρίσουμε πίσω;
Φυσικά και όχι! Γιατί; Γιατί ADVride! :cool:

(δεν έβγαλα άλλες φωτογραφίες εδώ... το άφησα στους ειδικούς)

Τελικά περάσαμε όλοι το ποτάμι χωρίς απρόοπτα.
Συνεχίζουμε... αυτά είπαμε πως είναι τα Καραφλά;




Αυτό το μέρος εδώ πραγματικά μοιάζει με λούνα-παρκ για εντουράδες!






Σε πρώτο πλάνο το 610: το "όπλο" που πρακτικά κατέστησε δυνατή την συμμετοχή μου.
Αν είχα κάτι άλλο, μεγαλύτερο και βαρύτερο, κατά 98% δεν θα ερχόμουν καν. :muted:




Στο βάθος φαίνονται τα Καλάβρυτα. Τόσο κοντά, αλλά ακόμα θέλαμε 2 ώρες για να φτάσουμε! ADVride λέμε! :cool::wacky:



Ο καιρός σε όλη σχεδόν την διαδρομή ήταν σύμμαχος μας.
Μόνο στο τέλος μας τα χάλασε λίγο (λίγο... τρόπος του λέγειν δηλαδή)! :eek:mg:

Πυκνή ομίχλη στο ανέβασμα για το καταφύγιο και μπόλικη βροχή και χαλάζι στα τελευταία μέτρα! Ο χωματόδρομος είχε μετατραπεί σε μια τεράστα γραμμή από λάσπη! Δεν έπεσα σε όλη την διαδρομή (αν και μπορώ να θυμηθώ πρόχειρα 4-5 φορές που έφτασα κοντά, κυρίως επειδή τσαρούχωνα κατά λάθος το πίσω φρένο! :sk: ), δεν έπεσα ούτε και τώρα... "κλέβοντας" όμως και πηγαίνοντας από το χορτάρι δίπλα στον χωματόδρομο!


Έχοντας φτάσει πλέον στο καταφύγιο, έβλεπα όσους κατέφταναν μετά από εμάς εν μέσω χοντρής βροχόπτωσης και χαλαζόπτωσης.
Οι εικόνες πραγματικά είναι πολύ φτωχές!




Την ώρα που τράβαγα αυτές τις φωτογραφίες, είχα και τους ανθρώπους του καταφυγίου δίπλα μου. Πολύ θα ήθελα να 'ξερα τι σκέφτονταν εκείνη την στιγμή... :rolleyes:




Διακρίνεται καθαρά το χαλάζι που είχε μαζευτεί πάνω και γύρω από τις σκηνές αλλά και που σχεδόν είχε στρώσει την κοιλάδα!




Το είχε πει ο @mAthosalas : θα είναι ζόρικο trOFFy! Δεν έχω πάει σε προηγούμενα για να έχω μέτρο σύγκρισης, αλλά σίγουρα ήταν εμπειρία που θα την θυμάμαι! Ψιλομετάνιωσα κιόλας που δεν ακολούθησα και την δεύτερη ημέρα, αλλά δεν πειράζει. Νομίζω για αρχή καλά πήγαμε!


Στα επόμενα! :friendship:
 

lef99

Μέλος
Όνομα
Λευτερης
Μοτό
ΚΤΜ 640 adventure
Λευτέρη ένα μεγάλο ευχαριστώ για την κοινή μας βόλτα!
Εσύ κι ο Γιάννης @John-Aigio υπήρξατε απίστευτοι οικοδεσπότες! Η συνεργασία μας άψογη κι η υπομονή σας αξιομνημόνευτη!
Θα βρεθούμε ξανά και σύντομα ;)
Ελα ρε θοδωρη εμεις ευχαριστουμε για την παρεα και για την καλλιτεχνικη νοτα που εδωσες στο γκρουπ μας :p(αναμενουμε φωτοοο) Μεγαλη μας χαρα φιλε ! το καταυχαριστηθηκαμε :)
Ειπαμε ηταν να μην γινει η αρχη !
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Προς :καλλιτέχνες

Αφήστε τα λόγια όλοι και ανεβάστε τις φωτό και τα βιντεα να μας δουμε ξανα και να μας καμαρώσουν όσοι δεν ηρθαν και να "ζηλέψουν" ώστε να μην το χάσουν του χρόνου :D
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
@Miouos Καρολε θα κοιταξω ξανα, δε νομιζω να μου ξεφυγες....
Εχω και τα βιδεα εξαλλου ;)
Δεν τελειωσαμε , ουτε απο φωτο τελειωσαμε. Το βραδυ εχει συνεχεια ;)
Ουτε εμενα ρε Θόδωρε κ ειμαι κ BMWακιας:(;):)
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Δεν τα πάω καλά με το μπλα μπλα, το γραπτό ιδιώς..
Από τις ωραιότερες εκδρομές που έχω κάνει, και αυτό είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων,
με την παρέα πάνω απ' όλα, την οργάνωση και τις διαδρομές, ακόμα και τον καιρό ο οποίος έδωσε τη δικιά του νότα περιπέτειας!
Από τις βόλτες που σε κάνουν να προσμονείς την επόμενη..

Να είμαστε όλοι καλά να ξανασμίξουμε!
Χάρηκα που σας γνώρισα και σας ξαναείδα από κοντά!
Ααααα, εδώ είσθε άρχοντα καταστροφέα των ενεργειακών πόρων του πλανήτη.

Καθυστερήσατε να κάμετε εμφανή την παρουσία της υμετέρας εξοχότητας σας επί του πιεστηρίου, και δια μιαν στιγμήν εσκέφθημεν ως αυξημένη την πιθανότητα να εκόλλησε η χείρα σας εκ παραδρομής και λόγο κεκτημένης ταχύτητας επί του συστήματος διαχείρισης καύσιμου του 1190 εις την θέσην της μεγίστου αποδόσεως. Να εκτοξευτήκατε από την ράμπα απογείωσης του Παναχαϊκού απέναντι εις στερεάν Ελλάδαν, να εκάματε γκελ εις τας Πρέσπας, και είστε πλέον καθοδόν δια το Βλαδιβοστόκ.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Και επειδη δεν ειμαστε μόνο οσοι βρεθηκαμε εκει πανω αλλά και οσοι δεν μπορεσαμε...θα ηταν τουλαχιστο αστοχια και αχαριστια να μην πω και αυτο...

O μεγαλος ατυχος του ADVtrOFFy,o Αντρεας... @ScoobyDrz

που αν και συμμετειχε σε ολα τα τσεκ σχεδον των διαδρομων,αν και η πολυτιμη βοηθεια και γνωση σε διαδρομες χαρτογραφησεις και gps ηταν μεγαλη,αν και εστησε τα gps των 2 παιδιων στην Ομαδα μας για να βγει η πλοηγηση και το ADVtrOFFy,αν και εκανε πολλα χιλιομετρα στο βουνο μαζι μου/μας...δυστυχως δεν τον αφησε το DRZ του να ερθει μαζι μας τη βολτα το 3ημερο...Ακομα κι ετσι,ηρθε και βοηθησε με το αυτοκινητο ως εκει,για οτι χρειασθηκαμε ως support και χωρις δευτερη σκεψη!:happy:




Το εχεις νοιωσει το συναισθημα να εισαι ετοιμος και σε αναμονη για τη μοτοβολτα και να μην...:(...σαν το μικρο παιδι που του δινεις μια σοκολατα και του λες φερτη πισω... φιλαρακο,σε ευχαριστουμε και θα εισαι σε καθε επομενη...!Βοηθησες τα μεγιστα :friendship:
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Καραφλα, πειτεμου οτι δεν ειχαμε ντροουν!!
Ομως ανεβηκε σε 720HD, και θα το ξανααννεβασω σε φουλ.
Πρωί πρωί μας έφτιαξες!!!!
 
Top Bottom