AdvtrOFFy 2020...The ADVstory

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καλημέρα στην παρέα, λοιπόν να γράψω και γω κάτι για αυτό το 2ήμερο.
Που με τον Alex1250, τον Sevax και τον Χρήστο με το Τ7, το κάναμε 3ήμερο χωμάτινο.

Την Παρασκευή με τους από πάνω πήγαμε ασφάλτινα ως την Παύλιανη. Από εκεί μπήκαμε χωμα, είδαμε Πύρρα Ηρακλέους, καταβόθρα και βγήκαμε από το οροπέδιο Οίτης προς την Καστριώτισσα. Μετά κάναμε την χωμάτινη διάσχιση Αθ. Διάκος-Αρτοτινα και στο τέλος της βόλτας ένα φανταστικό κομμάτι τα Πουγκάκια.

Κόκκινη ομάδα rules...

Το Σάββατο ο καιρός ήταν άστατος, μια έβρεχε μια έκοβε αλλά μου άρεσε πολύ που είδα τα Άγραφα κάτω από αυτές τις συνθήκες. Με την κόκκινη ομάδα κάναμε την διαδρομή ανάποδα (άποψη), ανεβήκαμε και στο μνημείο της Νιάλας όπου φάγαμε μια καλή μπόρα και λίγη λασπιτσα παραπάνω. Στο πέρασμα του Ταυρωπού πάλι έβρεχε πολύ και λασπωσε για τα καλά, γλυστρούσε αλλά η παρέα αποδείχτηκε σούπερ, πέρασαν αέρα από παντού όλοι. Eκατσα από επιλογή σκούπα γιατί φέτος έχω χορτάσει χώμα και δεν μου λείπει η αδρεναλίνη. Ήθελα να χαρώ τα μέρη που περάσαμε.

Την Κυριακή πάλι η διαδρομή ήταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΉ. Το χάρηκα όσο δεν πάει. Την έκανα φορτωμένος αλλά η CCMάρα δεν χαμπαριάζει τίποτα, ακόμα και έτσι χάρηκα οδήγηση. Αυτή τη μέρα σε μερικά κομμάτια οδήγησα ένα κλικ πιο γρήγορα έτσι για το γαμωτο.
Από το Γαρδίκι έφυγα κατευθείαν για την Αθήνα. Τελικά έφτασα μια χαρά και ξεκούραστος. Ξεκίνησα 7 παρά και ήμουν Γλυφάδα 10.30. Είχα ένα τέμπο σταθερό 90-100 km/h που το μηχανάκι ταξιδεύει ξεκούραστα με αυτό το γραναζωμα και δεν κουράστηκα από τον αέρα. Εννοείται πως ως την Θήβα πήγα από παλιά εθνική. Και τα μικρά ταξιδεύουν αλλα ένα κλικ πιο αργά. Με αυτη την ταχύτητα θα μπορούσα να ταξιδεύω όλη μέρα και ετσι αναθεωρώ κάτι χωμάτινα σχέδια που είχα με το 1150. Θα πάω με το CCM.

Συγχαρητήρια σε όλους, στα παιδιά της οργάνωσης και πολλά μπράβο στον nomad για ΤΗΝ διαδρομή που ήταν ΦΟΒΕΡΉ, με εναλλαγές, με το ανάλογο αλατοπίπερο, με κομμάτια άγνωστα και πολύ - πολύ χορταστική. Μπράβο και πάλι μπράβο σε όλους σας.

Χάρηκα πολύ που γνώρισα νεο κόσμο και τα είπα από κοντά με γνωστές φάτσες.

Περαστικά και γρήγορη ανάρρωση σε όσους είχαν ατυχίες.




Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Καλημέρα σε όλους,

Αρχικά θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους ανθρώπους που φρόντισαν να γίνει πραγματικότητα το διήμερο που πέρασε. Όπως έχουν γράψει και οι προηγούμενοι συνοδοιπόροι οι διαδρομές ήταν πολύ καλές και είχαν από όλα (λάσπη, πέτρα, λούκια, μονοπάτια, κορυφογρμμές, κλπ.). Τα μέρη ήταν πραγματικά φοβερά και ανυπομονώ για το επόμενο. Η ομάδα των ΤΙΟΥΤΩΝ της πήρε λίγο χρόνο την πρώτη μέρα (και λίγο τη δεύτερη) να συντονιστεί, αλλά σιγά-σιγά βρήκε το ρυθμό της και ολοκληρώσαμε και τη δευτερη μέρα, παρά διάφορα προβλήματα και καθυστερήσεις που είχαμε. Τους ευχαριστώ όλους και χάρηκα που γνώρισα ανθρώπους που τους ήξερα μόνο μέσα από το πληκτρολόγιο. Κερασάκι για εμένα ήταν η χθεσινή μέρα και η ανάβαση στην Καλιακούδα και το μπάνιο στο Πανταβρέχει, μαζί με Konkost και STF.

Σας ευχαριστώ θερμά όλους, καλή αντάμωση στα βουνά!
 
Τελευταία επεξεργασία:

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Λοιπον ας μοιραστω και εγω την εμπειρια μου απο το φετινο τροφφυ, το πρωτο μου εβερ!

Η πρωτη μερα με βρηκε σε αχαρτογραφητα νερα καθως εμπειρια απο λασπη και βρεγμενο 0 ! Και λιγη χωματινη εμπειρια γενικα!
Ομως η ομαδα ητανε εκει να με συμβουλεψει και να βοηθησει και τους ευχαριστω πολυ.
Τρομερη διαδρομη, τρομερα τοπια, μπραβο στους ανθρωπους που ασχοληθηκαν με κοπο να φτιαξουν τετοιες διαδρομες!
Δευτερη μερα ητανε αλλη φαση...τελειος καιρος, επικες τοποθεσιες και περασματα και δεν ξερω και εγω τι αλλο!

Κλαιγομουνα βεβαια για το "ακαταλληλο" μηχανακι και οσο να ναι μου βγηκε λιγο ο κ**ος :ha
Αλλα αυτο το συναισθημα που βγαινει μετα το τελος της διαδρομης, ειναι απο τα πιο ομορφα και γλυκα συναισθηματα!

Thanks στον Αποστολη apos.zeitou για το κουβαλημα με το τρειλερ αλλα και στη διαδρομη που ητανε κοντα μου, Sevax , Γιωργο thanks επισης που καναμε μαζι αρκετα χλμ και ειχες το νου σου,
Aldebaran , gsmaniac , Phoenix , ηταν ολα τελεια!!!! Αντε και του χρονου!

Σας ευχαριστω ολους!
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
Ενα πολυ μεγάλο μπράβο κ απο εμενα σε ολους που ασχολήθηκαν για να στηθεί κ φετος το trOFFy σε ολη αυτη την περίεργη κατάσταση που ζουσαμε.
Χάρηκα που ειδα κάποιους φιλους μετα απο καιρο κ παρόλο που ταλαιπωρήθηκα με διάφορα εγω ανυπομονώ για το επομενο.
 

nickpyrgos

On The Road
Περιοχή
ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Όνομα
NIKOS
Μοτό
BMW GS 1200 triple black 2016
ΥΑΜΑΗΑ tenere 700 World Rally
Καλημέρα στην παρέα, λοιπόν να γράψω και γω κάτι για αυτό το 2ήμερο.
Που με τον Alex1250, τον Sevax και τον Χρήστο με το Τ7, το κάναμε 3ήμερο χωμάτινο.

Την Παρασκευή με τους από πάνω πήγαμε ασφάλτινα ως την Παύλιανη. Από εκεί μπήκαμε χωμα, είδαμε Πύρρα Ηρακλέους, καταβόθρα και βγήκαμε από το οροπέδιο Οίτης προς την Καστριώτισσα. Μετά κάναμε την χωμάτινη διάσχιση Αθ. Διάκος-Αρτοτινα και στο τέλος της βόλτας ένα φανταστικό κομμάτι τα Πουγκάκια.

Κόκκινη ομάδα rules...

Το Σάββατο ο καιρός ήταν άστατος, μια έβρεχε μια έκοβε αλλά μου άρεσε πολύ που είδα τα Άγραφα κάτω από αυτές τις συνθήκες. Με την κόκκινη ομάδα κάναμε την διαδρομή ανάποδα (άποψη), ανεβήκαμε και στο μνημείο της Νιάλας όπου φάγαμε μια καλή μπόρα και λίγη λασπιτσα παραπάνω. Στο πέρασμα του Ταυρωπού πάλι έβρεχε πολύ και λασπωσε για τα καλά, γλυστρούσε αλλά η παρέα αποδείχτηκε σούπερ, πέρασαν αέρα από παντού όλοι. Eκατσα από επιλογή σκούπα γιατί φέτος έχω χορτάσει χώμα και δεν μου λείπει η αδρεναλίνη. Ήθελα να χαρώ τα μέρη που περάσαμε.

Την Κυριακή πάλι η διαδρομή ήταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΉ. Το χάρηκα όσο δεν πάει. Την έκανα φορτωμένος αλλά η CCMάρα δεν χαμπαριάζει τίποτα, ακόμα και έτσι χάρηκα οδήγηση. Αυτή τη μέρα σε μερικά κομμάτια οδήγησα ένα κλικ πιο γρήγορα έτσι για το γαμωτο.
Από το Γαρδίκι έφυγα κατευθείαν για την Αθήνα. Τελικά έφτασα μια χαρά και ξεκούραστος. Ξεκίνησα 7 παρά και ήμουν Γλυφάδα 10.30. Είχα ένα τέμπο σταθερό 90-100 km/h που το μηχανάκι ταξιδεύει ξεκούραστα με αυτό το γραναζωμα και δεν κουράστηκα από τον αέρα. Εννοείται πως ως την Θήβα πήγα από παλιά εθνική. Και τα μικρά ταξιδεύουν αλλα ένα κλικ πιο αργά. Με αυτη την ταχύτητα θα μπορούσα να ταξιδεύω όλη μέρα και ετσι αναθεωρώ κάτι χωμάτινα σχέδια που είχα με το 1150. Θα πάω με το CCM.

Συγχαρητήρια σε όλους, στα παιδιά της οργάνωσης και πολλά μπράβο στον nomad για ΤΗΝ διαδρομή που ήταν ΦΟΒΕΡΉ, με εναλλαγές, με το ανάλογο αλατοπίπερο, με κομμάτια άγνωστα και πολύ - πολύ χορταστική. Μπράβο και πάλι μπράβο σε όλους σας.

Χάρηκα πολύ που γνώρισα νεο κόσμο και τα είπα από κοντά με γνωστές φάτσες.

Περαστικά και γρήγορη ανάρρωση σε όσους είχαν ατυχίες.




Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
πραγματικα περασαμε τελεια,το παρεακι μας ηταν καλο και σωστο, χαρηκα που σε γνωρισα απο κοντα φιλε μου, και συντομα θα ξαναβρεθουμε!!!( καποια στιγμη θα ανεβασω και εγω φωτο και βιντεο απο το υπεροχο διημερο μας!!
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Green Team με αρχηγό τον πάλαι ποτέ γνώστη και ξεναγό μας, Δημήτρη/Nomad

Ξεκινώ με πολλές ευχαριστίες και πολλά μπράβο για τη παλικάρια που τρέξανε τη φετινή διοργάνωση του TrOFFy, που εξελίχθηκε σε γεγονός Πανελλαδικής εμβέλειας .... με δεκάδες μοτοσυκλέτες και άλλους τόσους ευχαριστημένους αναβάτες που επέστρεψαν στη βάση τους με πάμπολλες εικόνες γεμάτες ελληνική φύση και τη γεύση που αφήνει η καλή παρέα και η αγάπη του να κάνεις αυτό που αγαπάς…

Νομίζω ότι, η δεύτερη μέρα είχε το περισσότερο ζουμί μιας και με τον καιρό αρωγό, έγινε όλη η διαδρομή από την αρχή μέχρι το τέλος.....
Τι να πούμε για τις διαδρομές, που με το καλημέρα ανεβήκαμε σε καταπράσινες κορυφογραμμές , μπήκαμε σε σκιερά μονοπάτια καταμεσής του δάσους, γλιστρήσαμε στη λάσπη τόσο όσο, γκαζώσαμε δυνατά σε γρήγορες χωμάτινες , περάσαμε πάμπολλα τεχνικά κομμάτια και φορτώσαμε με χιλιάδες απίστευτα τοπία…..

Η Ομάδα μας δυστυχώς είχε μια απώλεια την πρώτη μέρα που αντιμετωπίστηκε όσο το δυνατό καλύτερα και τα πράγματα για το παλικάρι μας έχουν πάρει το δρόμο τους, ώστε στο επόμενο TrOFFy να είναι δυναμικά παρών….

Τέλος ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ στο Δημήτρη/Nomad που πάντα δίπλα σε όλους εξηγούσε τα πάντα και με το τέλος της βόλτας μας ξαναπήγε στα Κοκάλια, ανάποδα αυτή τη φορά, για να δούμε τη θέα που μας στέρησε η πρωινή αχλή.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Και φυσικα μονταρα καποια πλανα που τραβηξα με την καμερα!
Ενα πρωτο δειγμα!
Γεια σου ρε Μήτσο με τις βιντεάρες σου!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ρε Λεωνίδα δεν είπατε στον Ηλία ότι όσοι έχουν GS, πρέπει να βάζουν μπρος την προπέλα πριν να περάσουν το ποτάμι. Δεν την έβαλε το παλικάρι και τον άφησε στη μέση του ποταμού :p
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Ρε Λεωνίδα δεν είπατε στον Ηλία ότι όσοι έχουν GS, πρέπει να βάζουν μπρος την προπέλα πριν να περάσουν το ποτάμι. Δεν την έβαλε το παλικάρι και τον άφησε στη μέση του ποταμού :p
βρήκε σε ξέρα καπετάνιε κ έγειρε :D
 

nomad

Μέλος
Περιοχή
Καρπηνιςςς
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
BMW F650GS
KTM exc 300
Να γράψω 3 κουβέντες και εγώ;
Περάσαμε όλοι καλά νομίζω, εκτός από τον sifisdrz, ο οποίος αποφάσισε να δει πως είναι να φρενάρει ακαριαία το Suzuki μέσα σε νεροφάγωμα, με πολλά χλμ. Όταν συνέλθει ίσως να θελήσει να μας πει περισσότερα, γιατι από τα λάθη μαθαίνουμε ολοι. Περαστικά από καρδιάς.
Η διαδρομή νομίζω κάλυψε όλα τα επίπεδα οδηγών και μηχανών. Ίσως για τα μικρά ήταν εύκολη, αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Για τα τοπία δεν χρειάζεται να πω κάτι.
Η επιλογή της διαμονής σε σταθερό σημείο νομίζω βοηθάει σιγά σιγά να μπουν πιο τεχνικές διαδρομές (2021 :fun).
Η green ή μήπως dream team; τα σπάει. Μεγάλος μέσος όρος ηλικίας αλλά και μεγάλη καρδιά.
Ο nosPa21, ο μικρός της παρέας μπορεί να σας διαβεβαιώσει.
Παναγιώτη νομίζω είδες ότι η ηλικία δεν έχει σημασία.
Ο Πέτρος με το gs, μεγάλο τιμόνι. Δεν μασάει. Έλα με μικρό του χρόνου. Και εσύ Παναγιώτη που το 640 το πηγαίνεις τάπα ξέχασα να συμπληρωσω.
Και όποιος γλυτώσει. :fun
Άντε γεια. Τα λέμε το '21.
Όλοι τους ήταν υπεροχοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να γράψω 3 κουβέντες και εγώ;
Περάσαμε όλοι καλά νομίζω, εκτός από τον sifisdrz, ο οποίος αποφάσισε να δει πως είναι να φρενάρει ακαριαία το Suzuki μέσα σε νεροφάγωμα, με πολλά χλμ. Όταν συνέλθει ίσως να θελήσει να μας πει περισσότερα, γιατι από τα λάθη μαθαίνουμε ολοι. Περαστικά από καρδιάς.
Η διαδρομή νομίζω κάλυψε όλα τα επίπεδα οδηγών και μηχανών. Ίσως για τα μικρά ήταν εύκολη, αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Για τα τοπία δεν χρειάζεται να πω κάτι.
Η επιλογή της διαμονής σε σταθερό σημείο νομίζω βοηθάει σιγά σιγά να μπουν πιο τεχνικές διαδρομές (2021 :fun).
Η green ή μήπως dream team; τα σπάει. Μεγάλος μέσος όρος ηλικίας αλλά και μεγάλη καρδιά.
Ο nosPa21, ο μικρός της παρέας μπορεί να σας διαβεβαιώσει.
Παναγιώτη νομίζω είδες ότι η ηλικία δεν έχει σημασία.
Ο Πέτρος με το gs, μεγάλο τιμόνι. Δεν μασάει. Έλα με μικρό του χρόνου. Και εσύ Παναγιώτη.
Και όποιος γλυτώσει. :fun
Άντε γεια. Τα λέμε το '21.
Όλοι τους ήταν υπεροχοι.
Υπάρχουν πληροφορίες που λένε ότι κουράσατε τα νιατα της πράσινης ομάδας.
Παλιοπσεκαζμενοι 50 πλας τιμ
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιαννο πιο δασος ειναι στο 02:20 ?
Ρώτα τον Κόρακα που παραλίγο να το αγοράσει :p

Είναι το χωμάτινο κομμάτι πριν το μνημείο των Κοκκαλίων.....δεν ξέρω πως λέγεται. Απίστευτο σημείο.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Να γράψω 3 κουβέντες και εγώ;
Περάσαμε όλοι καλά νομίζω, εκτός από τον sifisdrz, ο οποίος αποφάσισε να δει πως είναι να φρενάρει ακαριαία το Suzuki μέσα σε νεροφάγωμα, με πολλά χλμ. Όταν συνέλθει ίσως να θελήσει να μας πει περισσότερα, γιατι από τα λάθη μαθαίνουμε ολοι. Περαστικά από καρδιάς.
Η διαδρομή νομίζω κάλυψε όλα τα επίπεδα οδηγών και μηχανών. Ίσως για τα μικρά ήταν εύκολη, αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Για τα τοπία δεν χρειάζεται να πω κάτι.
Η επιλογή της διαμονής σε σταθερό σημείο νομίζω βοηθάει σιγά σιγά να μπουν πιο τεχνικές διαδρομές (2021 :fun).
Η green ή μήπως dream team; τα σπάει. Μεγάλος μέσος όρος ηλικίας αλλά και μεγάλη καρδιά.
Ο nosPa21, ο μικρός της παρέας μπορεί να σας διαβεβαιώσει.
Παναγιώτη νομίζω είδες ότι η ηλικία δεν έχει σημασία.
Ο Πέτρος με το gs, μεγάλο τιμόνι. Δεν μασάει. Έλα με μικρό του χρόνου. Και εσύ Παναγιώτη.
Και όποιος γλυτώσει. :fun
Άντε γεια. Τα λέμε το '21.
Όλοι τους ήταν υπεροχοι.
Ακουστηκε λιγο σαν Επανασταση αυτο με το '21 :roflmao:
Μπραβο Δημητρη για ολα.
 

Orestis

Μέλος
Όνομα
Orestis
Μοτό
Yamaha XT660z
Καλησπέρα σε όλους απο εμένα.


Καταρχήν ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους συνέβαλλαν στην οργάνωση του troffy.
Το πρώτο που λαμβάνω μέρος και έχω να πω ότι ήταν πραγματικά περισσότερα απ όσο είχα στο μυαλό μου.

Δεν ξέρω αν έτυχε σε εμένα αλλά πραγματικά από την πρώτη στιγμή τα πράγματα πηγαν από το καλό στο καλύτερο.
Έπιασα ένα κρεββάτι στο σπιτάκι μαζί με την πολύ δυνατή παρέα απο την Λευκάδα Χάρη και Θώμά.
Από την πρώτη στιγμή το απόγευμα της παρασκευής ο Στάθης μας προσκάλεσε στην ομάδα του και πραγματικά τον ευχαριστώ για την οργάνωση και καθοδήγηση καθώς και τους υπόλοιπους γερόλυκους (επι των πλείστων) πλην όμως πιστόλια του γκρουπ.

Η βόλτα είχε πραγματικά όλα τα τερέν. Η διαδρομές ήταν ποικιλόμορφες και αρκετά φιλικές για ότι μηχανάκι τύχαινε να καβαλά ο καθένας.
Ο ρυθμός για μένα ξεκίνησε πολύ μετρημένος την πρώτη μέρα λόγο καιρού και φυσικά αποχής από χώμα λόγο Μυκόνου.
Την δεύτερη μέρα το Tenere ξύπνησε και ζωντάνεψε στα μονοπάτια, μέχρι του σημείου που παρα-ζωντάνεψε και με έβαλε λίγο στην θέση μου με μία παραλίγο καλή πτώση.

Έτυχε μάλιστα να καταγραφεί και απο την κάμερα προς μάθημα δικό μου, και όποιον άλλο μπορεί να ενδιαφέρει.

Έχω επιπλέον άλλα 2 long cut της δεύτερης μέρας για όποιον έχει αρκετό ελεύθερο χρόνο


Day 2 | Part 1 (25min)

Day 2 | Part 2 (50min)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
'Ένα τεράστιο ευχαριστώ και από εμένα, στον Δημήτρη nomad, βαθύ γνώστη των βουνώνε, για τις υπέροχες διαδρομές που περάσαμε και επίσης πολλές ευχαριστίες στον Κωστή gsmaniac για την συντροφιά στην αναγνωριστική και στην ευκαιρία που μου έδωσε για να κάνω δυο φορές τα υπέροχα αυτά χωμάτινα περάσματα.
Μπράβο στους συμμετέχοντες ιδιαίτερα σε αυτούς με τα βαριά μηχανάκια, μπράβο και στην Ελλαδάρα μας που μας χαρίζει αυτές τις εικόνες των βουνών, που ας τα δούμε παρθένα όσο προλαβαίνουμε γιατί έχουν σκοπό να τα γεμίσουν με σίδερα...

Περάσαμε πολύ ωραία περάσματα, απόκοσμες βουνοκορφές οι οποίες σου προκαλούν δέος, ειδυλλιακά δάση πνιγμένα με θεόρατα δέντρα να δίνουν τρελά χρώματα αλλά από όλα αυτά, αυτό που μου κέντρισε το οδηγικό ενδιαφέρον ήταν το πέρασμα στην καρδιά των Βαρδουσίων, ξεκινώντας από χαμηλά λίγο μετά την Αρτοτίνα με το σπαστήρι που περνάει από γκρεμούς, περνώντας κάτω από το καταφύγιο των Βαρδουσίων έως ότου τον Αθανάσιο Διάκο. Αυτό το οδηγικό κομμάτι μου προξένησε έναν τεράστιο θαυμασμό και ευγνωμοσύνη που μου δίνεται η ευκαιρία και το βλέπω. Αναγνωρίζω βεβαία, ότι για να συλλάβεις το μεγαλείο της άγριας ομορφιάς που σου δίνουν αυτά τα μέρη, δεν αρκεί ένα πέρασμα. Πρέπει να τα ζήσεις, να κατασκηνώσεις, να τα δεις όλες τις εποχές και να βιώσεις και τον κίνδυνο πολλές φορές για να αγγίξεις τις παρυφές μόνο, αυτής της μαγείας που απορρέει από αυτόν τον ορεινό όγκο. Μακάρι να μου δοθεί η ευκαιρία να μπορέσω να ζήσω, έστω και λίγο, αυτήν την εμπειρία. Γιατί καλή και η θάλασσα, αλλά σαν το βουνό δεν έχει. Νομίζω, και αυτή είναι μια εντελώς προσωπική άποψη, ότι η οδήγηση σε αυτά τα σημεία πρέπει να είναι αργή, φυσιολατρική. Το να οδηγείς γρήγορα, ή δίχως αύριο σε τέτοια περάσματα νομίζω ότι χάνεις την ουσία της χωμάτινης διάσχισης και του εκδρομικού εντούρο.

Αφού φτάσαμε με τον Βαγγέλη στις 12 το βράδυ, χαιρετίσαμε γνωστούς και αγνώστους και κάναμε βουτιά στο κρεβάτι straight through. Το πρωί, ο γύρωθεν ουρανός έδινε αισιόδοξες εικόνες, αλλά τα προγνωστικά δεν ήταν μάλλον και τα καλύτερα, οπότε αποφασίστηκε να ακολουθηθεί η διαδρομή της Κυριακής για να αποφύγουμε τον κίνδυνο των καταιγίδων σε μεγάλα υψόμετρα αλλά και του ότι η διαδρομή του Σαββάτου είχε πολλά σημεία με πανοραμική θέα και θα ήταν αμαρτία να μην έχει καθαρό ουρανό όταν τα διασχίζαμε.
Λίγες εικόνες από το πρωί του Σαββάτου, όσο ακόμα ορισμένοι κοιμούνται.

Ο καιρός πριν κλείσει



Τα LC4 περιμένουν να ξεχυθούν στα βουνά.....εντάξει για το μπροστά μιλάω.....το πίσω είναι ψοφίμι :p



Πανέμορφος χώρος...ότι πρέπει για εξορμήσεις στα γύρω βουνά και όχι μόνο.



Άλλοι σε σκηνές και άλλοι σε σπιτάκια, χώρος για όλα τα βαλάντια





Εδώ πρωί πρωί τα παιδιά λύνουν το Κυπριακό.....χωρίς καφέ....ήρωες!



ΚΤΜ power





Εδώ σε πρώτο πλάνο βλέπουμε το 640 του Γιώργου που περιμένει τη βροχή για να πλυθεί.





Ο μπίγκουλας του Λάμπρου



Πόσο ίδια και πόσο διαφορετικά.



Ποικιλία μηχανημάτων






Minimal



Είπαμε, ο αναβάτης μετράει.



Εδώ ο Χρηστάρας γεμίζει με σνακ και κοκα-κολα τη μπαγκαζιέρα του.



Το 950 FCR41 του Ντίνου το οποίο δυστυχώς εγκατέλειψε στα πρώτα χιλιόμετρα της διαδρομής.



Συνεχίζεται.....
 

nickpyrgos

On The Road
Περιοχή
ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Όνομα
NIKOS
Μοτό
BMW GS 1200 triple black 2016
ΥΑΜΑΗΑ tenere 700 World Rally
...και απο αύριο πιστεύω να προλάβω να φτιάξω και κανενα βίντεο με όλα αυτά τα όμορφα περάσματα που κάναμε keep walking


Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom