ADVtrOFFy 2020

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό. Την τομάρα τους φοβήθηκα κι εγώ Κωστή.
Επειδή δεν είχαν σημείο διαφυγής-απεμπλοκής από εσάς ,είναι πιθανό στον πανικό τους να βουτήξουν σε κάποιο γκρέμι.
Το ίδιο κ τα μικρά GS (βλ.μοσχαράκια)
Ας το'χετε υπ'όψιν αυτό.
Προσωπικά ,κόβω ,ή κ σταματάω εντελώς ,να τους δώσω λιγο χρόνο να σκεφτούν τι να κάνουν χωρίς πίεση.
Δεν μαλώνω κάποιον ...εγώ το σκέφτομαι έτσι...μπορεί να είμαι κ υπερβολικά ευαίσθητος κ να είναι μπαρούφες αυτά που σκέφτομαι.
Τα άγρια άλογα δεν σταματούν Κωστή.. Σαν τα γελάδια.
Δεν λες μπαρουφες... Θέλει προσοχή το πράγμα για την ασφάλεια μας πάνω από όλα και των ζωντανών φυσικα
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τα άγρια άλογα δεν σταματούν Κωστή.. Σαν τα γελάδια.
Δεν λες μπαρουφες... Θέλει προσοχή το πράγμα για την ασφάλεια μας πάνω από όλα και των ζωντανών φυσικα
ΝΑΙ ,σωστό κι αυτό ,αν πέσεις στον Αρχηγό της αγέλης εύκολα σε στέλνει αδιάβαστο για να προστατέψει τα μέλη της.
Και οποιοδήποτε άλογο βέβαια ,από ένστικτο επιβίωσης ,έχει τρόπους να αμυνθεί.
Επίσης μπορεί κ να πέσει πάνω σου από πανικό την ώρα που το προσπερνάς.
Θέλει προσοχή!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα βίδεα πάντως επιβεβαιώνουν ότι δεν είναι για πρωτάρηδες.

Επίσης, για τις αγελάδες, το περσινό ΜΟΤΟMAG mega test με τίτλο "Αγελάδα Τρελή" νομίζω τα λέει καλά.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τα βίδεα πάντως επιβεβαιώνουν ότι δεν είναι για πρωτάρηδες.

Επίσης, για τις αγελάδες, το περσινό ΜΟΤΟMAG mega test με τίτλο "Αγελάδα Τρελή" νομίζω τα λέει καλά.
Εσύ δεν είσαι πρωτάρης ,είσαι Παλληκάρης ,κ με το XC ,θα τα'χεις σχετικά εύκολα.

Ρίξε λινκ για τη γελάδα ,δε το'χω δει.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν ξέρω αν το έχουν βγάλει στο ίντερνετΣ λόγω κορώνας, το τεύχος κάπου γυρίζει στο σπίτι.

Βασικά πέτυχαν δύο εξ' αυτών με GS και 1290R μιά αγελάδα και ένα αγελαδάκι και έγινε της Παμπλόνας στο βουνό, η αγελάδα κυνηγούσε τα μηχανάκια και το τζιπ του φωτογράφου και γλίτωασν στο παρά τρίχα
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Δεν ξέρω αν το έχουν βγάλει στο ίντερνετΣ λόγω κορώνας, το τεύχος κάπου γυρίζει στο σπίτι.

Βασικά πέτυχαν δύο εξ' αυτών με GS και 1290R μιά αγελάδα και ένα αγελαδάκι και έγινε της Παμπλόνας στο βουνό, η αγελάδα κυνηγούσε τα μηχανάκια και το τζιπ του φωτογράφου και γλίτωασν στο παρά τρίχα
Αρα δεν πρόκειται για τρελή γελάδα ,αλλά για μια 4ποδη μάνα που δέχτηκε εισβολή στην αυλή της κ προσπάθησε ενστικτωδώς να προστατέψει το παιδί της.

Τώρα θα μου πείς ,μοσχαράκι κοκκινιστό με μακαρόνια δεν τρώς εσύ;
Μωρέ ,καλώς ή κακώς ,του τσακίζω τη μάνα.
Αλλά ,Ζωντανά!! ΔΕΝ τα πειράζω.

ΥΓ: Οταν έγραψες "Αγελάδα Τρελή" περίμενα να δω κανα άρθρο με το LcADVe που ξεφτίλησε τα καθαρόαιμα εντούρα στα βουνά.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Όλα παίζουν εκεί πάνω, δεν είναι παιδική χαρά. Αν σε πάρουν κυνήγι τσοπανόσκυλα, και δε λέω για σκυλάκια που έχουν ορισμένοι τσοπάνηδες, λέω για Ελληνικούς Ποιμενικούς οι οποίοι τα βάζουν με λύκους, και κάνεις το λάθος και πανικοβληθείς και πέσεις, τότε δεν ξέρω τι θα επακολουθήσει. Ο σκύλος εκείνη την ώρα προστατεύει το κοπάδι, δε θα διστάσει να σου επιτεθεί με ορμή.
Επίσης τα αγριογούρουνα, αν πετύχεις αρσενικό ανάμεσα σε θηλυκά υπάρχει περίπτωση να μην φοβηθεί και δε θέλεις να σε πάρει στο κυνήγι αγριογούρουνο.

Καλή και όμορφη η φύση, αλλά θέλει σεβασμό και προσοχή.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ΥΓ: Οταν έγραψες "Αγελάδα Τρελή" περίμενα να δω κανα άρθρο με το LcADVe που ξεφτίλησε τα καθαρόαιμα εντούρα στα βουνά.
Το τρελή φαντάζομαι ήταν δημοσιογραφική αδεία για να δώσει ενδιαφέρον, προφανώς και το ζώο έκανε αυτό που "πρέπει" με βάση το ένστικτο του.


Αυτά με τα LCADV καλό είναι να μην γίνονται γιατί να παραμονεύουν κάτοχοι SWM με οπλισμένο το δίκαννο.



Είσαι σατανάς ρε φίλε, έλεγα να κάνω φασολάκια πλατιά σήμερα αλλά μου φαίνεται θα περάσω από τον χασάπη για μουσκάρ, προλαβαίνω να είναι έτοιμο πριν τις μεγάλες πείνες.


Σατανά #2 ασπρομουσάτε, νομίζω ότι δεν θα δυσκολευτώ μαζί με τον antsoar να οργανώσουμε φυσιολατρική εξόρμηση στο Χάνι Ρέρεση για γουρούνι/ζαρκάδι/ελαφάκι, ακόμα και τις μπάμιες από το μποστάνι της κυρά Τζένης τις τσακίζω.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Να κάνω μια (λίγο) off topic ερώτηση στον Γιάννη και στον Κώστα που έκαναν την φοβερή δουλειά το ΣΚ που πέρασε; Η επιλογή σας να μη φορέσετε εντουράδικες μπότες και οι δύο ήταν τυχαία ή απλά επειδή ίσως τα περάσματα δεν σας είναι τόσο δύσκολα;

Παρακαλώ μην παραξηγηθει η ερώτηση μου, δεν κρίνω, ρωτάω ως μη σχετικός και διβάζοντας προηγούμενα ποστ σχετικά με την ασφάλεια. (προσωπικά εξοπλίστηκα αυτή την εβδομάδα με ένα καινούργιο σετ Forma Terrain TX)
Για τις βόλτες που κάνουμε χρησιμοποιώ τις Forma Terra, οι οποίες έχουν ένα καλό συνδυασμό σε ασφάλεια - άνεση - αδιαβροχοποίηση.
Αν αργότερα κάνω enduro, τότε θα αγοράσω καθαρή εντουράδικη μπότα.
Δηλαδή για εμένα, το τερέν θα καθορίσει τον εξοπλισμό μου.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Επειδή ούτως ή άλλως η από βλάβη θα πας ή θα σε ψάχνουμε στα δάση να αφιερώσω στην ζηλιάρα καρδιά ένα απόσπασμα από ποίημα του ποιητή της πόλης σου Σκαριμπα, για να πάνε τα φαρμακια κάτω, μιας και μας είπες και κορδελιαστρες

Φαντασία
Nάναι σα να μας σπρώχνει ένας αέρας μαζί προς έναν δρόμο φιδωτό που σβει στα χάη, και σένα του καπέλου σου πλατειά και φανταιζί κάποια κορδέλα του, τρελά να χαιρετάει.

Στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό.
Να τα μας η σιτεμενη !!!
Άι μαρί κουλτούρα να φύγουμε !!!
Μου θες και Σκαρίμπα!!!
Εσύ και ο άλλος με το ένα πόδι στο χαντάκι ....
Να πάτε να πλεξετε κανένα σάλι!!!
Λουγκρες λιγμενες !!!!!!


Τον γαμπρό να τονε πάρετε εσείς την νυφη και την κουμπάρα εγώ

























ΥΓ
Επί της ουσίας σε ζηλεύω και χαίρομαι πολύ που σε γνώρισα και είσαι στην παρέα !!!!!!!
Αλλά μην κάνεις πολύ παρέα με τον κοντό !!!!!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για τις βόλτες που κάνουμε χρησιμοποιώ τις Forma Terra, οι οποίες έχουν ένα καλό συνδυασμό σε ασφάλεια - άνεση - αδιαβροχοποίηση.
Αν αργότερα κάνω enduro, τότε θα αγοράσω καθαρή εντουράδικη μπότα.
Δηλαδή για εμένα, το τερέν θα καθορίσει τον εξοπλισμό μου.
Από ιντερνετοειδικούς διαβάζω ότι προτιμούν MX μπότες για προστασία και άνεση στο όρθιο αντί για εντουρομπότες, ακόμα και για ADV χρήση.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Το τρελή φαντάζομαι ήταν δημοσιογραφική αδεία για να δώσει ενδιαφέρον, προφανώς και το ζώο έκανε αυτό που "πρέπει" με βάση το ένστικτο του.


Αυτά με τα LCADV καλό είναι να μην γίνονται γιατί να παραμονεύουν κάτοχοι SWM με οπλισμένο το δίκαννο.



Είσαι σατανάς ρε φίλε, έλεγα να κάνω φασολάκια πλατιά σήμερα αλλά μου φαίνεται θα περάσω από τον χασάπη για μουσκάρ, προλαβαίνω να είναι έτοιμο πριν τις μεγάλες πείνες.


Σατανά #2 ασπρομουσάτε, νομίζω ότι δεν θα δυσκολευτώ μαζί με τον antsoar να οργανώσουμε φυσιολατρική εξόρμηση στο Χάνι Ρέρεση για γουρούνι/ζαρκάδι/ελαφάκι, ακόμα και τις μπάμιες από το μποστάνι της κυρά Τζένης τις τσακίζω.
Δεν φαντάζεσαι πόσες φορές το έχω μελετήσει το χάνι Ρέρεση αυτές τις μέρες, και σίγουρα θα το επισκεφτούμε λίαν συντόμως ;)

Αλλά, αν θες να πάμε trohpy και δεν νιώθεις σίγουρος για το χώμα, ετοιμάζω εναλλακτική.



Αρκεί βέβαια να καταφέρεις να συναρμολογήσεις ως άλλο Φρανκενστάιν, ένα μηχανάκι που να λειτουργεύει απ' όλο αυτό το σκραπ που έχεις μαζέψει στην αυλή σου :p:laugh::laugh:
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Από ιντερνετοειδικούς διαβάζω ότι προτιμούν MX μπότες για προστασία και άνεση στο όρθιο αντί για εντουρομπότες, ακόμα και για ADV χρήση.
SPAM ON
Φαντάζομαι η επιλογή αυτή εκτός από τις προστασίες είναι και ότι έχουν άκαμπτο πάτο, οπότε δεν κουράζεσαι το ίδιο. Το θέμα της αδιαβροχοποίησης το λύνεις με ένα σετ αδιάβροχες κάλτσες, οπότε έχεις έτσι όλα τα θετικά.

Υ.Γ. Για εμένα πρωταρχικό ρόλο έχει η ασφάλεια
SPAM OFF
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πω κάτι για τους "πρωτάρηδες"... Γιατί δέχομαι αρκετά π.μ. για την δυσκολία της διαδρομής.
Οι διαδρομές είναι σχετικά "βατες " με βάρος τα πολλα ευχάριστα φυσιολατρικα χλμ με κάποια "αλατοπίπερα", που δεν είναι ικανά να προβληματισουνν αναβάτες που έχουν μπει στο χώμα αρκετές φορές.
Καποιος που δεν έχει κάνει αρκετό χώμα και δεν έχει αντιμετωπίσει δυσκολίες καλό είναι να μην έρθει.
Από την άλλη, έχουμε δει πολλές φορές σε βόλτες μας παιδιά που είναι αρχάρια, αλλά με περίσσια ψυχή τα έχουν πάει περίφημα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι και να συμβεί, δεν αφήνουμε κανέναν στο βουνό αβοήθητο και θα υπάρχουν δρομοι διαφυγής για όποιον θέλει να επιστρέψει πιο νωρίς

Το γκρουπ των "αρχάριων" (ροζ ομάδα) θα το αναλάβει το πουλι με εμένα και αν θέλει και αυτός ο Carooly... Οπότε θα ξεκινήσουμε τελευταίοι και θα τελειωσουμε πρωτοι... Όπως κάθε χρονο.

Πρέπει με λίγα λόγια να ζυγίσει ο καθένας τις οδηγικες και ψυχικές του ικανότητες και να πράξει ανάλογα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Από ιντερνετοειδικούς διαβάζω ότι προτιμούν MX μπότες για προστασία και άνεση στο όρθιο αντί για εντουρομπότες, ακόμα και για ADV χρήση.
Καμία αντίρρηση, απλά έγραψα εγώ τι προτιμώ.
Το θέμα άνεσης στο όρθιο, έχει να κάνει πρωτίστως με το πλάτος των μαρσπιε και ύστερα με τη σόλα και μη νομίζεις ότι η σόλα της adve μπότας, έχει μεγάλη διαφορά στην ακαμψία από μια εντουραδικη.
Ένα άλλο θέμα με την όρθια οδήγηση είναι και η αίσθηση που έχεις με το λεβιέ των ταχυτήτων. Σίγουρα είναι όλα θεμα συνήθειας και ρύθμισης του ύψους του λεβιέ, αλλά είναι δεδομένο ότι μια πιο εύκαμπτη μπότα θα είναι πιο ευέλικτη στην αλλαγή ταχυτήτων όσο οδηγείς όρθιος.

Εδώ, παίζει ρόλο και τι μηχανάκι καβαλας. Σε ένα ελαφρύ ψευδοεντουρο παράδειγμα, σηκώνεσαι στα μαρσπιε πολύ λιγότερο απ'ότι σε ένα mega on off, που πρέπει να οδηγείς συνήθως όρθιος για να έχεις καλύτερο κοντρόλ του βάρους.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Τα βίδεα πάντως επιβεβαιώνουν ότι δεν είναι για πρωτάρηδες.

Επίσης, για τις αγελάδες, το περσινό ΜΟΤΟMAG mega test με τίτλο "Αγελάδα Τρελή" νομίζω τα λέει καλά.
Ψάξε και το πως ξεκίνησε το περίφημο αυτοκόλλητο του ΜΌΤΟMAG "σκύλος μαύρος".
Ακόμα τρέχουν αυτοί που ήταν εκεί τότε.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Από ιντερνετοειδικούς διαβάζω ότι προτιμούν MX μπότες για προστασία και άνεση στο όρθιο αντί για εντουρομπότες, ακόμα και για ADV χρήση.
Κάποιες ADV μπότες προσφέρουν πολύ καλή προστασία (SidiADV - AlpineToucan) ,κάποιες άλλες αποδεκτή προστασία (Forma Terra) ,κάποιες άλλες ανεπαρκή προστασία (FormaADV - GaerneADV) ...κλπ

Οι ΜΧ + οι Enduro μπότες ,προσφέρουν σαφέστατα ασύγκριτα μεγαλύτερη ασφάλεια σε σχέση με τις ADV μπότες.
Το MEGA αρνητικό τους είναι η εισροή υδάτων ,k δεν θέλεις να είσαι με τα πόδια μουσκίδι ολημερίς Χ 2ήμερο ,για πολλούς λόγους.


SPAM ON
Φαντάζομαι η επιλογή αυτή εκτός από τις προστασίες είναι και ότι έχουν άκαμπτο πάτο, οπότε δεν κουράζεσαι το ίδιο. Το θέμα της αδιαβροχοποίησης το λύνεις με ένα σετ αδιάβροχες κάλτσες, οπότε έχεις έτσι όλα τα θετικά.

Υ.Γ. Για εμένα πρωταρχικό ρόλο έχει η ασφάλεια
SPAM OFF
Αν έχεις προβλέψει να πάρεις τις ΜΧ μπότες σου 2 νούμερα μεγαλύτερες ,ναι ,για το 2ήμερο ,με + 2 ζευγάρια καλές αδιάβροχες κάλτσες (2Χ55=110 € καινούργιες) κάνεις δουλίτσα.
Αλλά ,μια καλή MX-END μπότα ,ξεκινάει στα 200-230 € + 110 για κάλτσες

Επειδή τα'χω δοκιμάσει ΟΛΑ τα σετάκια ,έχω καταλήξει γενικά ,όχι (μόνο στις μπότες) ότι
αν δεν θες το περίπου κ δεν είσαι του περίπου
το Φτηνό (συνήθως) αποδεικνύεται Ακριβό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να τα μας η σιτεμενη !!!
Άι μαρί κουλτούρα να φύγουμε !!!
Μου θες και Σκαρίμπα!!!
Εσύ και ο άλλος με το ένα πόδι στο χαντάκι ....
Να πάτε να πλεξετε κανένα σάλι!!!
Λουγκρες λιγμενες !!!!!!


Τον γαμπρό να τονε πάρετε εσείς την νυφη και την κουμπάρα εγώ

























ΥΓ
Επί της ουσίας σε ζηλεύω και χαίρομαι πολύ που σε γνώρισα και είσαι στην παρέα !!!!!!!
Αλλά μην κάνεις πολύ παρέα με τον κοντό !!!!!
Ότι πεις φανταστικέ μας χορηγουλη.. :inlove:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Κρυφό διαμαντάκι.

 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Αν έχεις προβλέψει να πάρεις τις ΜΧ μπότες σου 2 νούμερα μεγαλύτερες ,ναι ,για το 2ήμερο ,με + 2 ζευγάρια καλές αδιάβροχες κάλτσες (2Χ55=110 € καινούργιες) κάνεις δουλίτσα.
Αλλά ,μια καλή MX-END μπότα ,ξεκινάει στα 200-230 € + 110 για κάλτσες
Συμφωνώ απολύτως. Μετά απο πολύ καιρό έλυσα το πρόβλημα ακριβώς όπως περιγράφεις. ΜΧ μπότες και αδιάβροχες κάλτσες, δεν πάει να κάνει ότι θέλει...
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom