CRF1100L - AFRICA TWIN & AFRICA TWIN ADVENTURE SPORTS

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Η στοκ δεν ήταν κακή, βέβαια δεν έμεινα επάνω πάνω από ώρα. Αλλά σε βίντεο που λένε ότι με λίγο παραπάνω θες στάση φαντάζομαι ότι και στην μια ώρα θα νιώθουν άσχημα. Το να γίνει δοκιμή με λεφτά "μάγου μάστορα" χωρίς την ασχήμια δεν το λες κακό
Δεν είναι κακή όχι , θα την δοκιμάσω τώρα σε ταξιδάκι και θα δούμε .. να σου πω έχω και ένα μαξιλαράκι κάπου τις OJ που είναι gel μπορεί να το χρησιμοποιήσω , αλλά είναι μαύρο θα μου χαλάσει την αισθητική :p
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
To ES (electronic suspension) διαθέτει αυτά τα 2 στο βασικό εξοπλισμό.
Στο βασικό μοντέλο, αυτό με την συμβατική ανάρτηση πρέπει να τα τα προσθέσεις.

Και πηγή στα ελληνικά
Πως γκενεν αυτό !

θυμάμαι στην αρχή που έλεγε για τα έξτρα που ια έχει το μοντέλο του 24 το ανάφεραν μέσα σε όλα
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τελευταία επεξεργασία:

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Λοιπόν να πούμε δυο πράγματα σοβαρά.

Footpegs rally.
Πραγματικά μεγαλύτερο πάτημα.
Έρχονται χαμηλότερα που σημαίνει πρέπει να σετάρεις ποδόφρενο και λεβιέ ταχυτήτων.
Κλείνουν μπρος τα μπρος και θέλουν δούλεμα να βρεις εκ νεου τα πατήματα, ειναι εντελώς διαφορετικό στυλ .
Μια προεκταση ποδόφρενου βολεύει γτ έρχονται πιο εξω τα πόδια










Motoz tractionator rallz.

+Ανώτερο στην ασφαλτο σε σχέση με το E-09. Ταξιδεύει μια χαρά μέχρι 70-80 χιλιόμετρα.
Με το E-09 δεν μπορούσα να στρίψω ετρεμε το μηχανάκι. Αυτο μαλλον οφείλεται στο οτι το motoz εχει πιο πυκνό μπροστινό αλλα και ίσως στο οτι είναι 140/18-18 . Πολύ καλο λάστιχο στα 200€ για χωμάτινες σεζον.

-Πολύ θορυβώδες , το δίνει 10-90



Spot X.

Πραγματικά ελευθερία μυαλού που ξέρεις οτι αν γίνει κάτι κάποιος θα σε βρει.

Μέσα στα έλατα θέλει χρόνο για να στείλει κάτι αλλα στο ξέφωτο είναι τσακμάκι.

Καμμία απόκλιση ,το σημείο το στέλνει καρφί.








Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Μια μικρή επισήμανση περί GPS.
Καλό θα είναι η συσκευή να είναι ρυθμισμένη Map Datum: WGS 84 Αυτό για την Ελληνική επικράτεια.
και οι συντεταγμένες να είναι σε μορφή ΜΜ ΛΛ ΔΔ όπως φαίνεται και στην παραπάνω φωτογραφία. Για να μην μπερδεύονται τα πράγματα σε αυτόν που τις λαμβάνει, ειδικά αν τις βλέπει αναλογικά και πρέπει να τις μετατρέψει.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στα ράλι το μόνο που με ξένισε είναι ότι βρίσκει το πόδι στα φανάρια λόγω μεγέθους.
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Μια μικρή επισήμανση περί GPS.
Καλό θα είναι η συσκευή να είναι ρυθμισμένη Map Datum: WGS 84 Αυτό για την Ελληνική επικράτεια.
και οι συντεταγμένες να είναι σε μορφή ΜΜ ΛΛ ΔΔ όπως φαίνεται και στην παραπάνω φωτογραφία. Για να μην μπερδεύονται τα πράγματα σε αυτόν που τις λαμβάνει, ειδικά αν τις βλέπει αναλογικά και πρέπει να τις μετατρέψει.
Σωστό ! Αν και στέλνει link google maps το στίγμα και το μετατρέπει αυτόματα σε μοίρες λεπτά δεύτερα
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
CRF 1100 HRC
16.200 €

Προστατευτικά αέρα
Part Number 08R70-MLN-E00
107 €

Αναπαυτική σέλλα RED
Part Number 08R71-MLN-E00ZA
165 €

Σετ θερμαινόμενα γκριπ
Part Number 08T70-MLN-E00
209 €

Πρίζα 12 V
Part Number 08U70-MKS-E00
26 €

Προστατευτικό ψυγείου (γρίλιες)
Part Number 08F71-MKS-E00
223 €

Προστατευτικό κινητήρα
Part Number 08P71-MKS-E00
219 €

Κιτ τοποθέτησης για τα προστατευτικά κάγκελα κινητήρα
Part Number 08P75-MKS-E00
48 €

Προέκταση προστατευτικού χεριών σε κόκκινο χρώμα
Part Number 08P72-MKS-E00ZD
30 €

Κεντρικό σταντ
Part Number 08M70-MKS-E01
258 €

RALLY Μαρσπιέ
Part Number 08R79-MKS-E00
110 €

QUICK SHIFTER
Part Number 08U70-MLG-E00
331 €

Φτάνουμε τα €17926

Το F900GSA σε αυτά τα λεφτά (€18070) έχει τα έξτρα προβολάκια, τις βάσεις τριών βαλιτσών, ασύρματη επικοινωνία με το τηλέφωνο και προεγκατάσταση GPS. Θέλει επιβεβαίωση αν είναι στοκ ο λεβιές φρένου που με μιά κίνηση έρχεται πιο ψηλά. Για να φτάσει στα ίδια το Honda θέλουμε ενα 450άρι σε Givi και άλλο τόσο σε επώνυμο υλικό πρόσθετου φωτισμού, με τα οποία το BMW αποκτά αισθητήρες πίεσης ελαστικών, προστατευτικό φαναριού, την ψηλή ζελατίνα, συναγερμό και περισσεύει και κάτι για ταβέρνα καλορίζικα. Ξέχασα και το μεγάλο ντεπόζιτο, ένα 500ρικο ακόμα στην Acerbis.

Ήμουν σίγουρος ότι κάπου έχει δράκο το παραμύθι. Κρατώ επιφύλαξη για το πόσο "κόβουν" οι ντίλερ από την λίστα αλλά έχω ακούσει φήμες ότι κόβουν και σε άλλα στρατόπεδα.

Το είδα στο νησί πρώτη φορά όπου πήρα προσφορές για τα μοντέλα και ήταν... ίδια τιμή (και ίδια τιμή με εδώ) με υπόσχεση ότι "έλα με τα λεφτά και κάτι θα κάνουμε".

Και για να μην αρχίσει το λακριντί με h8rs, τα μηχανάκια τα θεωρώ ισάξια σε δυνατότητες για την δική μου χρήση και το σχόλιο αφορά την λαϊκή δοξασία "πενφές επιδειξίας λεφτάς, χονταίος σεμνός και ταπεινός" το οποίο δεν επιβεβαιώνεται στο ταμείο.
Γιάννη το f900gs δεν είναι ίδια κατηγορία με το 1100 άσχετα αν είναι κοντά στη τιμή, άσχετα αν σου κάνουν και τα δύο.το Χόντα είναι στο κάτω τιμολογιακο άκρο της κατηγορίας του και το ,φ900 στο πάνω.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιάννη το f900gs δεν είναι ίδια κατηγορία με το 1100 άσχετα αν είναι κοντά στη τιμή, άσχετα αν σου κάνουν και τα δύο.το Χόντα είναι στο κάτω τιμολογιακο άκρο της κατηγορίας του και το ,φ900 στο πάνω.
Αυτό το λέει στα μέμο που έχει στείλει το τμήμα μάρκετινγκ της Χόντα να ξέρεις. Έχει πάρει ένα "μεσαίο" μηχανάκι γενικότερα και το φούσκωσε στο ταμείο για να παίξει με τα 1200+ των άλλων, με κωμικά αποτελέσματα για όλους εκτός των χονταδιστών που νομίζουν ότι παίζει στα ίσια.

Αν βάλεις το adventure "big tank" στο ζύγι με το BMW F900GSA, γιατί εκεί παίζει στα ίσια, η BMW είναι φτηνή.

Να μην πω ότι κάπου βλέπει και το vstrom 1050 με το 19/17tb και γελάει.


Και εννοείται ότι η σύγκριση γίνεται με τα δικά μου κριτήρια, τα δικά σου είναι άλλα και γενικότερα ο κάθε ένας βλέπει ότι θέλει όπως θέλει και μπορεί, δεν σε ακυρώνω.
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Σωστό ! Αν και στέλνει link google maps το στίγμα και το μετατρέπει αυτόματα σε μοίρες λεπτά δεύτερα
το κινητο δίνει στιγμα Χ Ψ, μέσω διαφόρων apps και του ίδιου του Google maps .. βέβαια σε δύσβατα σημεία , αποκλείω να σου δίνει τη θέση σου .. ειχα χαθεί μια φορά κ δε μπορούσα να βρω τη θέση μου με τις εφαρμογες του κινητου , δεν ειχα σήμα

επιςης αν εχεις σήμα και παρεις το 112 αυτοι κατευθείαν νομίζω βλέπουν στιγμα Google maps , χωρις να τους το γράψεις σε sms

Επιςης αλλα apps πχ wikiloc εχουν live tracking κ δίνεις το λινκ σε φίλους κ σε παρακολουθούν


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Η αναπαυτική σέλα στα 165€ θα κάνει δουλειά ;; Η θα είναι λες και μου πέσαν απτην τσέπη ;
Εγώ έχω την "ψηλή" της Χόντα στο δικό μου AS.
Σίγουρα πολύ πιο άνετη από την στοκ με το επιπλέον αφρώδες που έχει, αν και λεπταίνει λίγο πιο πολύ μπροστά.

Αν λέμε για την ίδια - όταν την πήρα εγώ η Χόντα δεν είχε κάποια με τον χαρακτηρισμό "άνετη" -, απλά αλλάζει λίγο και η θέση οδήγησης στο πάνω αντί για μέσα. Είσαι και λίγο πιο έξω από την κάλυψη ζελατίνας και φέρινγκ.
Αν όμως βάλεις την ψηλή στην χαμηλή θέση είσαι το ίδιο με την στοκ στην ανεβασμένη θέση. Απλά σε αυτή την περίπτωση οπτικά κάνει ένα σκαλοπάτι με του συνοδηγού.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Τιμουλα;


To βρήκα, 670.


Α και .. 2.8 κιλά λιγότερο λέει.

το ποστ στο ινσταγκραμ δεν αναφέρεται σε αυτήν που έδωσες λινκ και κοστίζει 670€ (και δεν έρχεται με πιστοποίηση), αλλά σε αυτήν που πωλείται μόνο μέσω Honda και κοστίζει 1100€



 
Top Bottom