Dunlop Trailmax Raid 2023

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Μετα τα Mission οπου εβγαλαν 28.500χιλ εβαλα αυτο μονο πισω, μιας και δεν βγαζει σε 19 τροχο, και μπροστα καινουριο mision. Το πισω λοιπον εβγαλε το προσφατο ταξιδι στο Ιραν και εννοειτε το μπροστινο που ειναι mision ακομα πανω ειναι σαν καινουριο :D Και εβαλα ξανα ενα mission πισω:ok:
Σύμφωνα με το επίσημο site βγαίνει σε 19
 

Jay

Μέλος
Όνομα
Ιάσονας
Μοτό
BMW F650GS
Από τους συντροχους που το έχουν δοκιμάσει, πόσο εύκολα μονταρεται πάνω σε τροχό με σαμπρέλα;

Είμαι ανάμεσα στο raid και το TKC80. Το tkc βγαίνει και tt συγκεκριμένα για τις διαστάσεις μου, ενώ το raid βγαίνει μόνο tl. Εύλογα σκέφτομαι ότι σε ενδεχόμενο φουιτ με το raid θα μείνω στα δάση στα άγρια βουνά να πολεμάω με τους λεβιεδες.

Το μεκανακι είναι ένα 650Dakar
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Από τους συντροχους που το έχουν δοκιμάσει, πόσο εύκολα μονταρεται πάνω σε τροχό με σαμπρέλα;

Είμαι ανάμεσα στο raid και το TKC80. Το tkc βγαίνει και tt συγκεκριμένα για τις διαστάσεις μου, ενώ το raid βγαίνει μόνο tl. Εύλογα σκέφτομαι ότι σε ενδεχόμενο φουιτ με το raid θα μείνω στα δάση στα άγρια βουνά να πολεμάω με τους λεβιεδες.

Το μεκανακι είναι ένα 650Dakar
To tkc80 και ειδικα αν ειναι tt μπαινοβγαινει ευκολα στην ζαντα
Για το raid δεν ξερω
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Από τους συντροχους που το έχουν δοκιμάσει, πόσο εύκολα μονταρεται πάνω σε τροχό με σαμπρέλα;

Είμαι ανάμεσα στο raid και το TKC80. Το tkc βγαίνει και tt συγκεκριμένα για τις διαστάσεις μου, ενώ το raid βγαίνει μόνο tl. Εύλογα σκέφτομαι ότι σε ενδεχόμενο φουιτ με το raid θα μείνω στα δάση στα άγρια βουνά να πολεμάω με τους λεβιεδες.

Το μεκανακι είναι ένα 650Dakar
Δεν μου έχει τύχει λάστιχο (φτου φτου) αλλά το Raid δεν είναι σε καμία περίπτωση ούτε mission Ούτε E09. Τώρα ας μιλήσει κανένας που ξέρει καλύτερα. Εμένα όπως το είδα μου φάνηκε πως μάλλον δουλευευται.
 

Jay

Μέλος
Όνομα
Ιάσονας
Μοτό
BMW F650GS
tc-drift Ευχαριστώ για την πληροφορία

Από αυτά που διαβάζω το mission είναι ακραίο παράδειγμα πολύ σκληρού, οπότε φαντάζομαι το Ε09 είναι πολύ μαλακό;

Το θέμα της μακροζωίας δεν είναι προτεραιότητα για μένα, συν το ότι το 650 δεν το θεωρώ λάστιχοβορο.

Για αρκετά χρόνια το TKC80 θεωρείται σημείο αναφοράς. Αυτή τη στιγμή η διαφορά τιμής μεταξύ τους είναι μικρή, οπότε δεν είναι κριτήριο επιλογής. Οπότε ψάχνω και άλλα πράγματα όπως το ποσό εύκολα τοποθετούνται.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
tc-drift Ευχαριστώ για την πληροφορία

Από αυτά που διαβάζω το mission είναι ακραίο παράδειγμα πολύ σκληρού, οπότε φαντάζομαι το Ε09 είναι πολύ μαλακό;

Το θέμα της μακροζωίας δεν είναι προτεραιότητα για μένα, συν το ότι το 650 δεν το θεωρώ λάστιχοβορο.

Για αρκετά χρόνια το TKC80 θεωρείται σημείο αναφοράς. Αυτή τη στιγμή η διαφορά τιμής μεταξύ τους είναι μικρή, οπότε δεν είναι κριτήριο επιλογής. Οπότε ψάχνω και άλλα πράγματα όπως το ποσό εύκολα τοποθετούνται.
Όχι το E09 είναι σκληρό κι αυτό. Μαλακά είναι mt21,tkc80 αυτά ξέρω.

Τώρα το trail είναι σαν ένα εξελιγμένο tkc80. Απλά δε ξέρω πόσο εύκολα ξεζανταρεται
 
Reactions: Jay

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM 950 ADV
Ερωτηση κλασσικη απο ασχετο:
Πλεον κατοχος KTM 950 ADVENTURE και ηρθε η απορια για λαστιχα καθως χρειαζεται
Για προσωπικους λογους επειδη θελω να βοηθησω μια κατασταση εχω ως πρωτη επιλογη να βαλω DUNLOP και ερχομαι σε αδιεξοδο καθως δεν ειμαι γνωστης της κατηγοριας...
Η χρηση που ΘΕΛΩ να κανω στο μηχανακι ειναι μακρινες βολτες, μονοημερες - διημερες - τριημερες οι οποιες να εχουν σχετικα συχνα και χωμα μεσα. Επειδη ομως απο το χωμα με μοτοσυκλετα απεχω 12 χρονια πλεον θα ηθελα το λαστιχο να μην με προδωσει και με δυσκολεψει σε σχετικα δυσκολες στιγμες (οχι σε ακραια προφανως) καθως η εμπειρια μου ειναι ξεχασμενη και το μηχανακι τα εχει τα κιλα του...Επισης θελω ενα λαστιχο να ειναι αξιοπρεπες στην ασφαλτο, οχι ενα καθαρα τακουνατο δλδ, φυσικα χωρις να εχω υψηλες απαιτησεις οπως με ενα ασφαλτινο μηχανακι και αντιστοιχο λαστιχο.
Ετσι λοιπον αυτα που ειδα και θεωρω πιθανες επιλογες ειναι τα DUNLOP TRAILMAX / TRAILMAX MISSION και TRAILMAX RAID
Ακουω γνωμες και αποψεις
 
Τελευταία επεξεργασία:

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Ερωτηση κλασσικη απο ασχετο:
Πλεον κατοχος KTM 950 ADVENTURE και ηρθε η απορια για λαστιχα καθως χρειαζεται
Για προσωπικους λογους επειδη θελω να βοηθησω μια κατασταση εχω ως πρωτη επιλογη να βαλω DUNLOP και ερχομαι σε αδιεξοδο καθως δεν ειμαι γνωστης της κατηγοριας...
Η χρηση που ΘΕΛΩ να κανω στο μηχανακι ειναι μακρινες βολτες, μονοημερες - διημερες - τριημερες οι οποιες να εχουν σχετικα συχνα και χωμα μεσα. Επειδη ομως απο το χωμα με μοτοσυκλετα απεχω 12 χρονια πλεον θα ηθελα το λαστιχο να μην με προδωσει και με δυσκολεψει σε σχετικα δυσκολες στιγμες (οχι σε ακραια προφανως) καθως η εμπειρια μου ειναι ξεχασμενη και το μηχανακι τα εχει τα κιλα του...Επισης θελω ενα λαστιχο να ειναι αξιοπρεπες στην ασφαλτο, οχι ενα καθαρα τακουνατο δλδ, φυσικα χωρις να εχω υψηλες απαιτησεις οπως με ενα ασφαλτινο μηχανακι και αντιστοιχο λαστιχο.
Ετσι λοιπον αυτα που ειδα και θεωρω πιθανες επιλογες ειναι τα DUNLOP TRAILMAX / TRAILMAX MISSION και TRAILMAX RAID
Ακουω γνωμες και αποψεις
Καλημέρα αν είναι να μην πας σε δύσκολα χωμάτινα λάσπες κτλ,δες και ταPIRELLI SCORPION RALLY STR άσφαλτο είναι πολύ καλό και στεγνό χωμα επίσης, μείον το πίσω τρώγεται σχετικά γρήγορα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM 950 ADV
Καλημέρα αν είναι να μην πας σε δύσκολα χωμάτινα λάσπες κτλ,δες και ταPIRELLI SCORPION RALLY STR άσφαλτο είναι πολύ καλό και στεγνό χωμα επίσης, μείον το πίσω τρώγεται σχετικά γρήγορα...
Το εχω στα υποψιν γιατι το εχω ακουσει πολυ αυτο το λαστιχο, απλα οπως εγραψα παραπανω η 1η επιλογη ειναι DUNLOP, οποτε μονο αν ακουσω ασχημα λογια για αυτα τα λαστιχα που ειπα παραπανω θα κοιταξω κατι σε αλλη μαρκα
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Τraimax raid επειδή θες Dunlop… στο τροφυ είχαν την τιμιτική τους.. αλλιώς βρίσκεις και ισοδύναμα ή καλύτερα και πιο φθηνά!
 

Mermar

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW F800GS 2018
Το Ντάνλοπ, είναι απίστευτο ελαστικό. στο δρόμο στρίβει απίστευτα καλά σαν να είναι ασφάλτινο, και στο χώμα έχει πάρα πολύ καλές ανταποκρίσεις σε όλα τα τερέν! Και δεν γλιστράει σε βρεγμένο, πλαγιάζει πάρα πολύ καλά γιατί έχει μαλάκα πλαϊνά αλλά το πάω μέχρι 120 με 130 το πολύ!! Παρότι έχει δείκτη ταχύτητας τα 180 τα οποία ακόμα δεν πρόκειται να φτάσω ποτέ. Τα φοράω σε BWM F 800 GS και όταν είναι να βάλω ξανά λάστιχα, θα βάλω τα ίδια. Το μόνο τότε δεν το οποίο δεν έχω βρει λόγω εποχής, είναι λάσπη για αρκετή ώρα. Παρά μόνο κάποια μικρά σημεία λόγω βροχής. Το συστήνω πλέον σε όλους τους γνωστούς μου που πάνε για λάστιχα. Η χρήση που κάνω είναι 70% χώμα και 30% άσφαλτο. Τα Έχουν δύο γνωστοί μου ο ένας σε triumph tiger rally pro 1200 Και ο άλλος σε 1250 BWM GS το απλό, και είναι απόλυτα ευχαριστημένοι με ίδια χρήση με μένα!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ερωτηση κλασσικη απο ασχετο:
Πλεον κατοχος KTM 950 ADVENTURE και ηρθε η απορια για λαστιχα καθως χρειαζεται
Για προσωπικους λογους επειδη θελω να βοηθησω μια κατασταση εχω ως πρωτη επιλογη να βαλω DUNLOP και ερχομαι σε αδιεξοδο καθως δεν ειμαι γνωστης της κατηγοριας...
Η χρηση που ΘΕΛΩ να κανω στο μηχανακι ειναι μακρινες βολτες, μονοημερες - διημερες - τριημερες οι οποιες να εχουν σχετικα συχνα και χωμα μεσα. Επειδη ομως απο το χωμα με μοτοσυκλετα απεχω 12 χρονια πλεον θα ηθελα το λαστιχο να μην με προδωσει και με δυσκολεψει σε σχετικα δυσκολες στιγμες (οχι σε ακραια προφανως) καθως η εμπειρια μου ειναι ξεχασμενη και το μηχανακι τα εχει τα κιλα του...Επισης θελω ενα λαστιχο να ειναι αξιοπρεπες στην ασφαλτο, οχι ενα καθαρα τακουνατο δλδ, φυσικα χωρις να εχω υψηλες απαιτησεις οπως με ενα ασφαλτινο μηχανακι και αντιστοιχο λαστιχο.
Ετσι λοιπον αυτα που ειδα και θεωρω πιθανες επιλογες ειναι τα DUNLOP TRAILMAX / TRAILMAX MISSION και TRAILMAX RAID
Ακουω γνωμες και αποψεις
Περίεγραψες το Dunlop Trailax Raid Γιώργη! Καλοτάξιδο το 950! το φοράω στο 800, στρίβει και φρενάρει σχεδόν σαν ασφάλτινο, σίγουρα το καλύτερο στην κατηγορία του σε αυτό τον τομέα και θα σε πάει σε χώμα παντού (χωρίς να είναι όμως το απόλυτο χωμάτινο). Το Advtroffy το έβγαλα με αυτό και στο σχετικό τοπικ θα βρεις και το πρώτο βιντεάκι που ανέβασα, λογικά θα ανεβάσω κι άλλα αν προλάβω να τα επεξεργαστώ.
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM 950 ADV
Tα εχω δει Βαγγελη, απλα ηθελα μια πιο συγκεκριμενη αποψη δικη σου (που σε ξερω κτλ) αλλα και περισσοτερες αποψεις απο καποιους κατοχους (οπως πχ η αποψη του Mermar παραπανω)
 
Top Bottom