G 650 X CHALLENGE

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλησπέρα, ναι έχει.
Δεν ξέρω αν άλλαξες μόνος σου τα υγρά φρένων ή κάποιο συνεργείο αλλά σε μοτοσυκλέτες με ABS αυτό είναι μια ευαίσθητη διαδικασία και αν κάτι πάει λίγο στραβά και πάρει αέρα μέσα η μονάδα του ABS χρειάζεται να μπριζωθεί υπολογιστή το μηχανακι.

Το βρίσκω πολύ δύσκολο να χρειάζεσαι κάποιο σετ επισκευής για την αντλία του φρένου.

Προτού ξοδέψεις λεφτά σε κάτι αχρείαστο και χάσεις χρόνο μίλα με ένα εξειδικευμένο συνεργείο ή κάνε εκεί μια διαδικασία εξαέρωσης.

Ίσως μπορεί να σε βοηθήσει ο el-Gatto στην απορία σου και όχι μόνο.
 

Haris_M

Μέλος
Όνομα
ΧΑΡΗΣ
Μοτό
BMW g650x challenge, yamaha wr250f
Δεν ξέρω αν άλλαξες μόνος σου τα υγρά φρένων ή κάποιο συνεργείο αλλά σε μοτοσυκλέτες με ABS αυτό είναι μια ευαίσθητη διαδικασία και αν κάτι πάει λίγο στραβά και πάρει αέρα μέσα η μονάδα του ABS χρειάζεται να μπριζωθεί υπολογιστή το μηχανακι.

Το βρίσκω πολύ δύσκολο να χρειάζεσαι κάποιο σετ επισκευής για την αντλία του φρένου.

Προτού ξοδέψεις λεφτά σε κάτι αχρείαστο και χάσεις χρόνο μίλα με ένα εξειδικευμένο συνεργείο ή κάνε εκεί μια διαδικασία εξαέρωσης.

Ίσως μπορεί να σε βοηθήσει ο el-Gatto στην απορία σου και όχι μόνο.
Όχι δεν το έκανα μόνος αλλά σε συνεργείο- φίλο χωρίς μηχανήματα και τα λοιπά. Πολύ πιθανό να είναι κάτι τέτοιο αλλά εδώ επαρχεία ( Λευκάδα) δύσκολο το εξουσιοδοτημένο. Αλλά ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. θα προσπαθήσω να το τσεκάκω σε άλλο συνεργείο μήπως υπάρχει κάποιο λογισμικό. Και πάλι ευχαριστώ!!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Όχι δεν το έκανα μόνος αλλά σε συνεργείο- φίλο χωρίς μηχανήματα και τα λοιπά. Πολύ πιθανό να είναι κάτι τέτοιο αλλά εδώ επαρχεία ( Λευκάδα) δύσκολο το εξουσιοδοτημένο. Αλλά ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. θα προσπαθήσω να το τσεκάκω σε άλλο συνεργείο μήπως υπάρχει κάποιο λογισμικό. Και πάλι ευχαριστώ!!
Τίποτα να σαι καλά, στο είπα απλά γιατί νομίζω τζάμπα θα πλήρωνες το κιτ επισκευής. Πολύ δύσκολα θα χάλαγε έτσι κάποιο τσιμουχάκι στη τρόμπα ή εμβολάκι.

Ο μηχανικός που το έκανε μπορεί να ακολούθησε την τυπική διαδικασία αλλά όσο πέφτει η στάθμη στο δοχειάκι των υγρών λίγο να σου ξεφύγει και να φύγει όλο το υγρό απο το δοχείο και πάρει αέρα το κύκλωμα μετά μπλέκεις αν έχεις μονάδα ABS Καθώς η διαδρομή του υγρού περνάει μέσα απο την μονάδα και δυστυχώς ο μόνος τροπος να εξαερωθεί η μονάδα είναι μέσω του διαγνωστικού της BMW.

Επικοινώνησε αν θες με τον Παναγιωτόπουλο στην Αθήνα απο δευτέρα να ζητήσεις μια τεχνική συμβουλή αν στα λέω κι εγώ σωστά και απο εκεί και έπειτα αν όντως ισχύει το παταπάνω πρέπει να βρεις το κοντινότερο συνεργείο σε σένα με διαγνωστικό BMW.

Καλή επιτυχία!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σε εξειδικευμένο σέρβις που έγινε η τελευταία συντήρηση και έλεγχος στο Χ μου είχαν πει ότι δεν χρειάζεται κούμπωμα σε διαγνωστικό αυτό το μηχανάκι.

Θα πρέπει να πάει μια βόλτα φέτος για αλλαγή στα υγρά του, θα ρωτήσω ξανά στον Παναγιωτόπουλο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σε εξειδικευμένο σέρβις που έγινε η τελευταία συντήρηση και έλεγχος στο Χ μου είχαν πει ότι δεν χρειάζεται κούμπωμα σε διαγνωστικό αυτό το μηχανάκι.

Θα πρέπει να πάει μια βόλτα φέτος για αλλαγή στα υγρά του, θα ρωτήσω ξανά στον Παναγιωτόπουλο.
Δεν ξέρω για το challenge αν θέλει γενικά φυσωμα για άλλους λόγους απλά ξέρω πως με το abs η διαδικασία της εξαέρωσης είναι πιο περίεργη φάση και πιστεύω πως υπάρχειια διαδικασία μέσω του διαγνωστικού για την εξαέρωση της μονάδας. Μια ερώτηση όμως θα το ξεκαθαρίσει!
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Όχι δεν το έκανα μόνος αλλά σε συνεργείο- φίλο χωρίς μηχανήματα και τα λοιπά. Πολύ πιθανό να είναι κάτι τέτοιο αλλά εδώ επαρχεία ( Λευκάδα) δύσκολο το εξουσιοδοτημένο. Αλλά ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. θα προσπαθήσω να το τσεκάκω σε άλλο συνεργείο μήπως υπάρχει κάποιο λογισμικό. Και πάλι ευχαριστώ!!
Θα μπορούσες να κλείσεις ένα ραντεβού Πάτρα ,ο Παπανικολάου έχει το επίσημο σέρβις της Πεμφε εκεί και νομίζω ότι σε βολεύει κιολας
 

Haris_M

Μέλος
Όνομα
ΧΑΡΗΣ
Μοτό
BMW g650x challenge, yamaha wr250f
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, γι' αυτό αγαπώ αυτό το forum!!! Απο βδομάδα θα επικοινωνήσω με Παπανικολάου να ρωτήσω και θα πράξω αναλόγως. Πάντος το να πάει Πάτρα το μηχανάκι είναι λίγο δύσκολο αλλά στη χειρότερη θα γίνει και αυτό.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
λάστιχο 100/90/21 είναι περίπου πιθανό να βρω όσο και τίμιο πολιτικό; θα μου πεις τι το θες, αυτό φορούσε και υποτίθεται ότι προστατεύει την ζάντα λίγο παραπάνω στις ατελείωτες περιπέτειες που κάνω #νοτ

Αλλά τέλος πάντων, μιά που θα το πάω για πεϊνιρλί στην Δροσιά (το αντίστοιχο του σταρμπαΞ για καφέ) είπα να δω και για τα αναλώσιμα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
εχεις τσακωθει με τα 90/90/21 ????:muted:
Όχι. Το 100 μάλλον κάνει και το τιμόνι πιο αργό. Το πήρα με τέτοιο και... Το συνήθισα -ας πούμε- έτσι.

Τέλος πάντων, έχει το ΜΤ21 και το Ε09 πίσω που έγραψε ο Βαγγέλης ότι είναι καλός συνδυασμός.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Παραγγέλθηκαν τα λάστιχα από τον leader.

"Μεγάλη Βρετανία" η χρέωση, ελπίζω ότι οι αποθήκες είναι εντός ΕΕ.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κατά την αλλαγή ελαστικών είδαμε ότι ο εμπρός δίσκος είναι στραβός και κουνούσε την δαγκάνα.


Έρχομαι σπίτι.

Αλλάζω εμπρός δίσκο και τακάκια, μεγάλη χαρά. Παθαίνω ένα κάτι γιατί νόμιζα ότι έχει χαθεί ο ένας αποστάτης, τελικά έχει μόνο έναν από την μεριά του δίσκου εμπρός.



Πάω να αλλάξω τον πίσω, πίκρα, λάθος κωδικός μάλλον, είναι για πιο μεγάλο κέντρο τροχού...

Ο πίσω κάθεται από τότε που το πήρα, οπότε αλλαγή κλπ δεν. Παραγγελία νέο δίσκο, 46 ευρώ η ευλογία του VR να είναι μαζί μας.


Ψάχνω τις ροπές εν τω μεταξύ... 5ΝΜ ακούγονται λίγα. Τι να πω. *τελικά είναι 9ΝΜ με λοκτάιτ εμπρός και 10ΝΜ με λοκτάιτ πίσω.

Δέσιμο και έτοιμο για σέρβις αύριο.

Να ρωτήσω αν υπάρχει το εμπρός γρανάζι γιατί λένε ότι είναι το "καλύτερο".
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χτες το βράδυ ανακαλύψαμε ότι έχει τσακίσει πολύ το σωληνάκι του εμπρός φρένου, το "μακρύ". Όταν λέμε πολύ, εννοώ πολύ. Λίγο ξενερώνεις με κάτι τέτοιο, έχει και αλλού φθορά από τα πριν γιατί ταλαιπωρείται με την κίνηση του τιμονιού, το μαμά είναι οριακό με τον αποστάτη στο τιμόνι.



Οπότε στο σέρβις δεν θα ασχοληθώ με φρένα μέχρι να βεβαιωθώ αν φτιάχνει κάποιο μαγαζί "ίδιο" αλλά με το ένα στέλεχος πιο μακρύ γιατί ο μεσαίος σύνδεσμος είναι λίγο περίεργος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χτες το βράδυ ανακαλύψαμε ότι έχει τσακίσει πολύ το σωληνάκι του εμπρός φρένου, το "μακρύ". Όταν λέμε πολύ, εννοώ πολύ. Λίγο ξενερώνεις με κάτι τέτοιο, έχει και αλλού φθορά από τα πριν γιατί ταλαιπωρείται με την κίνηση του τιμονιού, το μαμά είναι οριακό με τον αποστάτη στο τιμόνι.



Οπότε στο σέρβις δεν θα ασχοληθώ με φρένα μέχρι να βεβαιωθώ αν φτιάχνει κάποιο μαγαζί "ίδιο" αλλά με το ένα στέλεχος πιο μακρύ γιατί ο μεσαίος σύνδεσμος είναι λίγο περίεργος.
Μίλα με τον γάτο να σου πει
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχει ένα μαγαζί σχετικά κοντά μου που ψωνίζει φίλος βιομηχανικά. Αν πάρουμε άκυρο, θα ενοχλήσω τον Κώστα. Ακόμα και ο Σάκης είπε να το φτιάξω έξω.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Δεν ειναι ενα απλο σωληνακι φρενου; Εχει καποια ιδιαιτεροτητα;
Αν ειναι κατι απλο δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα Το φτιαχνεις κατα παραγγελια

Ειχα φτιαξει για το ΤΑ της hell σε καποιον στην Θηβων (δεν θυμαμαι ακριβως που) με κοστος λογικο Νομιζω κανα 70αρι για δυο σωληνακια μπροστινου φρενου
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Γιάννη, ρώτα στη βιοτεχνία Μπέλλος & ΣΙΑ στην οδό Φλιούντος κάθετη στη Σπ. Πάτση. Εκεί έφτιαξα τα μαρκούτσια για το λάδι του κινητήρα του 640.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ξέχασα να το βγάλω φωτογραφία.

Εκτός από τα άκρα που είναι συμβατικά και ίδια με κάθε άλλη μοτό, έχει ένα μεσαίο κομμάτι που δεν ξέρω αν είναι "εμπορικό".
 
Top Bottom