G 650 X CHALLENGE

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τώρα που θυμήθηκα το σωστό το νήμα το πρόστυχο το μυκονιάτικο...


tc-drift βλέπω ότι τόσο το Ε09 όσο και το ΜΤ21 είναι σειρές "ράλι".
Σειρά ράλι είναι και το 100/90 της goldentyre που φοράω τώρα. Σε χώμα κριτική είμαι αναρμόδιος, αλλά σε άσφαλτο δεν είχε περίεργη συμπεριφορά, ακόμα και σε βροχή. Δεν πίεσα εννοείται, αλλά δεν ένιωσα κάτι που θα με ενοχλούσε. Μήπως το πολύ μεγαλύτερο βάρος του 990 είχε ενοχλήσει τον Aldebaran και δεν άφηνε το Ε09 να δουλέψει;

Αν ζουν αυτά τα μπροστινά όσο και το wild, με την προοπτική (για κάμποσο καιρό) αποφυγής λάσπης κλπ, γιατί το ένα είναι καλό και το άλλο κακό; Θέλω να πω, υπάρχει λόγος να ψάχνω για δεύτερο πισινό κάποια στιγμή όταν είναι ηλίθια η τροφοδοσία της αγοράς...

Από τιμή βγαίνει μια η άλλη με την Βουλγαρία πάντως.


Η λογική χρήσης είναι "πάω κάπου πιο μακριά και μετά χωμάτινη διάσχιση", όχι μόνο δίπλα στο σπίτι οπότε το λάστιχο πρέπει να αντέχει και την μετάβαση. Βασικά για αυτό το πήρα, γαμημενη επιτροπή "επιστημόνων" θα μας πάει τρίτη χρονιά σαν τα μούτρα τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τώρα που θυμήθηκα το σωστό το νήμα το πρόστυχο το μυκονιάτικο...


tc-drift βλέπω ότι τόσο το Ε09 όσο και το ΜΤ21 είναι σειρές "ράλι".
Σειρά ράλι είναι και το 100/90 της goldentyre που φοράω τώρα. Σε χώμα κριτική είμαι αναρμόδιος, αλλά σε άσφαλτο δεν είχε περίεργη συμπεριφορά, ακόμα και σε βροχή. Δεν πίεσα εννοείται, αλλά δεν ένιωσα κάτι που θα με ενοχλούσε. Μήπως το πολύ μεγαλύτερο βάρος του 990 είχε ενοχλήσει τον Aldebaran και δεν άφηνε το Ε09 να δουλέψει;

Αν ζουν αυτά τα μπροστινά όσο και το wild, με την προοπτική (για κάμποσο καιρό) αποφυγής λάσπης κλπ, γιατί το ένα είναι καλό και το άλλο κακό; Θέλω να πω, υπάρχει λόγος να ψάχνω για δεύτερο πισινό κάποια στιγμή όταν είναι ηλίθια η τροφοδοσία της αγοράς...

Από τιμή βγαίνει μια η άλλη με την Βουλγαρία πάντως.
Ένα σετ να έχεις μωρε όλο το χρόνο. Ένα λάστιχο ΄΄rallye΄΄ 50/50 είναι ένας καλός συμβιβασμός. Και τα λάστιχα τύπου Rally είναι πιο σκληρά σε γόμα αντέχουν καλοκαίρια. Δεν ξέρω ποιο Golden φοράς αλλά άμα σου βγάζει χιλιόμετρα άστο πάνω.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για μεγάλα ονοφ έχει μόνο ένα τύπο, αυτόν που φοράω και δεν θα φέρει "ποτέ".

είναι ήδη φαγωμενο, το πίσω λιγότερο αλλά είναι τριών ετών σίγουρα και τα βλέπω να κόβονται σύντομα, για αυτό κοιτάζω αλλού.

Πρόβλημα και στην χειρότερη περίοδο...

Εδώ σκέφτομαι να πάρω ένα σετ ακόμα για το XR που είδα μια αγγελία με φθηνά, γιατί αν τα φάει πάλι σε λιγότερα από 10,000 χλμ...
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Γτ δεν πας σε vee rubber που είναι ,ίσως,τα πιο φτηνα ? Αφού κανεις λίγα χλμ με το Χ.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γτ δεν πας σε vee rubber που είναι ,ίσως,τα πιο φτηνα ? Αφού κανεις λίγα χλμ με το Χ.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
Γιατί θέλω να αλλάξει αυτό.

Υπάρχει δεύτερο σετ ζάντες για πιο τουριστικό λάστιχο γιατί πριν βγει η αγγελία του 950 το πήγαινα για 2σε1

Μετά μας κατέστρεψε τα πλάνα ο Κωνσταντίνος, μετά μας τα διέλυσε η Απρίλια με το Tuareg...

Γιατί όταν δεν ενοχλεί ο 21 σε ταξίδι, ίσα ίσα το "αρχοντικό" απλωτό στρίψιμο το απολαμβάνω... Μήπως να αλλάξω τα δύο με ένα, έτσι και αλλιώς όλα άσχημα τα βλέπει το κορίτσι και το XR δεν θα γίνει triple black GS σύντομα (εκεί με έσπρωχνε αρχικά)

Τεσπά, λέμε τώρα, αυτή την στιγμή συζητάμε για το τι υπάρχει και πως θα αξιοποιηθεί στο niche του, επικάλυψη υπάρχει, γνωστό, έφαγα λίγο παραπάνω κουραμπιέ.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Αφού κοιτάς το "τώρα" και τώρα έχεις επιλογές στο γκαράζ σου για κάθε είδους βόλτα...βάλε ένα φτηνό τακούνι στο Χ. Αν σ'αρεσει ,πας σε ακριβά όταν τα λιώσεις. Εγώ όταν δν ήξερα αν θα μου αρέσει το χώμα και αν τα καταφέρνω σε αυτό ,έβαλα τα πιο φτηνα που βρήκα ,τα shinko. Καλύτερα να κλάψω 130€ ,παρά 240 που είχαν τα AX41 που ήθελα τότε

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Τα Ε09 δεν τα εχω δοκιμάσει ποτε αλλα το ΜΤ21 το 990 το εκανε φυτιλια ενω στο 690 ειναι μια χαρά. Αντίθετα το D908RR στο 990 δουλευε υπέροχα, αντιστοιχα στο 690 λόγω πολύ σκληρού σκελετού για να δουλέψει σωστά ήθελε αρκετα χαμηλότερες πιέσεις (και δουλευε μια χαρά). Επίσης πολύ καλό για το 690 ήταν και το D606
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Μήπως το πολύ μεγαλύτερο βάρος του @Aldebaran δεν άφηνε το Ε09 να δουλέψει;
φημες φημες.....
για την εξαφανιση της πανιδας (=βλ. προβατινες και κλπ κοψιδια) δεν φερει καμμια ευθυνη ο γιαννος της καρδιας μας...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα Ε09 δεν τα εχω δοκιμάσει ποτε αλλα το ΜΤ21 το 990 το εκανε φυτιλια ενω στο 690 ειναι μια χαρά. Αντίθετα το D908RR στο 990 δουλευε υπέροχα, αντιστοιχα στο 690 λόγω πολύ σκληρού σκελετού για να δουλέψει σωστά ήθελε αρκετα χαμηλότερες πιέσεις (και δουλευε μια χαρά). Επίσης πολύ καλό για το 690 ήταν και το D606
D606 πολύ καλή επιλογή.
Συμπεριφορά mt21 , με μεγάλη αντοχη
.....τα οποία βρίσκονται πολύ δύσκολα και έχουν ακριβυνει πολύ.
Βέβαια δεν υπαρχει κάτι φθηνό πλεον
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Όταν ζεσταίνεται δεν παίρνει εύκολα μπροστά. Κρύο είναι τσακμάκι ακόμα και με ΄΄χαμηλή΄΄ ένδειξη μπαταρίας.
Πείτε γνώμες.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Όταν ζεσταίνεται δεν παίρνει εύκολα μπροστά. Κρύο είναι τσακμάκι ακόμα και με ΄΄χαμηλή΄΄ ένδειξη μπαταρίας.
Πείτε γνώμες.
για τους κινητήρες των g650gs που φοράει και το ΧChallenge είχε βγει μια τεχνική οδηγία γιατί κάποια όταν ήταν ζεστό το μοτέρ δεν παίρναν μπρος. εμένα ο Ντολλας στην Ξάνθη το είχε κάνει δωρεάν εκτός εγγύησης. κάποια βαλβίδα αποσυμπίεσης είχε θέμα δε θυμάμαι ακριβώς έχουν περάσει 10 χρόνια
 

Haris_M

Μέλος
Όνομα
ΧΑΡΗΣ
Μοτό
BMW g650x challenge, yamaha wr250f
Καλημέρα στην Παρέα. Θα ήθελα την βοήθεια σας αν κάποιος γνωρίζει το θέμα. Εχω ένα x challenge και έχω πρόβλημα με το μπροστινό φρένο, για να πιάσει πρέπει να πατηθεί πολύ η μανέτα, σχεδόν να ακουμπήσει στο γκρίπ. Έχω κάνει εξαέρωση, αλλαγή υγρών αλλά πάλι τα ίδια. Λογικά θέλει κιτ επισκευής η πάνω τρόμπα, αλλά μετά απο αναζήτηση που έκανα δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Μήπως κάποιος ξέρει κάποιον κωδικό η που μπορώ να βρω κιτ? φοράει την μαμά τρόμπα brembo. Ευχαριστώ.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Καλημέρα στην Παρέα. Θα ήθελα την βοήθεια σας αν κάποιος γνωρίζει το θέμα. Εχω ένα x challenge και έχω πρόβλημα με το μπροστινό φρένο, για να πιάσει πρέπει να πατηθεί πολύ η μανέτα, σχεδόν να ακουμπήσει στο γκρίπ. Έχω κάνει εξαέρωση, αλλαγή υγρών αλλά πάλι τα ίδια. Λογικά θέλει κιτ επισκευής η πάνω τρόμπα, αλλά μετά απο αναζήτηση που έκανα δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Μήπως κάποιος ξέρει κάποιον κωδικό η που μπορώ να βρω κιτ? φοράει την μαμά τρόμπα brembo. Ευχαριστώ.
Πάρε τηλ σε Βαγιανελη και Παναγιωτόπουλο και ρώτα αν έχουν Κιτ επισκευής και ΤΙ περιλαμβάνει μέσα.
Έχω πάρει από τον έναν για f650gs '02.
Του ενός μεν το κιτ είχε μέσα μπότα προστατευτική,έμβολο,ελατήριο και εσωτερικά λαστιχακια εμβόλου ενώ το Κιτ του άλλου περιελάμβανε μόνο λαστιχακια και κάτι ακόμα δε θυμάμαι.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλημέρα στην Παρέα. Θα ήθελα την βοήθεια σας αν κάποιος γνωρίζει το θέμα. Εχω ένα x challenge και έχω πρόβλημα με το μπροστινό φρένο, για να πιάσει πρέπει να πατηθεί πολύ η μανέτα, σχεδόν να ακουμπήσει στο γκρίπ. Έχω κάνει εξαέρωση, αλλαγή υγρών αλλά πάλι τα ίδια. Λογικά θέλει κιτ επισκευής η πάνω τρόμπα, αλλά μετά απο αναζήτηση που έκανα δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Μήπως κάποιος ξέρει κάποιον κωδικό η που μπορώ να βρω κιτ? φοράει την μαμά τρόμπα brembo. Ευχαριστώ.
έχει ABS?
 
Top Bottom