HARDVENTURE ATTICA RIDE 2/3/2024

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
zanny ένα απο αυτα ειναι το κόκκινο?

2wheeler, Τάσο, το ένα είναι νωρίς στην Πεντέλη. Ανεβαίνοντας μπορείς να περάσεις από την κορυφή και να κατέβεις από τον παλιό δρόμο των μεταλλείων. Είναι ένα αργό κατηφορικό τεχνικό κομμάτι περίπου 1χλμ που βγαίνει από ελαφριά μηχανάκια και για πιο βαριά θέλει λίγη υποστήριξη. Μπορεί να γίνει εναλλακτική με αυτή που έχεις καθώς στο κατέβασμα θα συναντηθούν. Θεαματικότατο, θυμίζει Erzberg rodeo από θέμα φυσικού τοπίου.

Το άλλο είναι στη Ραπεντώσα, όπως κατεβαίνει η διαδρομή και πιάνει παράλληλα με το ρέμα που καταλήγει στο φράγμα. Αντί να πας από το δρόμο που είναι η συνέχεια του Farmamoo, κατεβαίνεις στο ρέμα. Το ρέμα διασχίζεται στο ίδιο μοτίβο με το παραπάνω. Έχει 2 σημεία με υψομετρική διαφορά και εκεί θέλει λίγο προσοχή. Στο 1ο περνάει από πλάι (περίπου 70 πόντους) και μπορούν να στρωθούν πέτρες για διευκόλυνση. Στο 2ο έχει ένα κατηφορικό βράχο τσουλήθρα που με χέρια για να φέρουν τη μηχανή στο σωστό σημείο βγαίνει κι αυτό.

Ένα άλλο είναι αμέσως μετά στο φράγμα. Εκεί αντί για την όμορφη ανηφόρα υπάρχει από την πίσω μεριά (όπως έρχεσαι) μονοπάτι που πάει γύρω από τον λόφο και βρίσκει τη διαδρομή λίγο παραπάνω. Είναι ένα ωραίο στενό κομμάτι που μόνο ένα μικρό μέρος του θα προβληματίσει καθώς είναι στενό, ανηφορικό και έχει 2-3 σκαλοπάτια.

Τα έχω περάσει όλα, το 1 και 3 πρόσφατα την Κυριακή που μας πέρασε και το ρέμα λίγους μήνες πριν.

Το καλό με όλα αυτά είναι ότι μπορούν να μπουν σαν επιλογή hard/soft καθώς τρέχουν παράλληλα με τη διαδρομή που ανέβασες.
Η διαδρομή είναι στο παρακάτω link :

 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Χθες πάντως που βρεθήκαμε με τον Αντώνη στη περιοχή μετά τις βροχές της Δευτέρας,την λασπουριά του την είχε
Όχι σε επίπεδα Αυλώνα ή Αμπελοχωρίου :roflmao: :roflmao: αλλά εκεί ήταν ίσωμα και φορτίζει περισσότερο τον εμπρόσθιο τροχό :roflmao::roflmao::roflmao:
Στην ανηφόρα αλλάζει :wacky:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Άμα ρίξει το νερό που λέει τη παρασκευή δεν θα ανεβαίνει αυτό το κομμάτι ούτε με 300 δίχρονο!
Βαγγέλη είσαι να σε πάρει καποιος στο γάμο του να του ευχηθεις.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Έλα πάρε το σωστό εργαλείο το τακαρισιο το ινδικο
Δεν έχεις καταλάβει τίποτα ακόμα?

Και μακρυψαλιδο 450ρι εντουρο να του δώσεις θα φταίει ο Ερμής που είναι ανάδρομος. :yew:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Σιγά τα αυγά εσύ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλά μάθε να κάνεις παράθεση ένα μύνημα και μετά έλα να μας την πεις.

Δεν έχεις καταλάβει τίποτα ακόμα?

Και μακρυψαλιδο 450ρι εντουρο να του δώσεις θα φταίει ο Ερμής που είναι ανάδρομος. :yew:
Έτσι μπράβο, στρααατα στρααατουυυυλα.
Αύριο θα μάθουμε και το Β.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Καλά μάθε να κάνεις παράθεση ένα μύνημα και μετά έλα να μας την πεις.


Έτσι μπράβο, στρααατα στρααατουυυυλα.
Αύριο θα μάθουμε και το Β.
Καλά μάθε να κάνεις παράθεση ένα μύνημα και μετά έλα να μας την πεις.


Έτσι μπράβο, στρααατα στρααατουυυυλα.
Αύριο θα μάθουμε και το Β.
Θα κάνουμε μια τράμπα τότε.

Εσύ θα με μάθεις να πληκτρολογώ, κι εγώ θα σου δείξω πως λειτουργεί το πομολο της εξωπορτας :friend:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θα κάνουμε μια τράμπα τότε.

Εσύ θα με μάθεις να πληκτρολογώ, κι εγώ θα σου δείξω πως λειτουργεί το πομολο της εξωπορτας :friend:
Το γιαλίζεις το πόμολο βλέπω!

:ha
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Το γιαλίζεις το πόμολο βλέπω!

:ha
Είδες που σου λεγα ότι χρειάζεσαι φροντιστήριο ?

Άλλο αυτό.

Αλλά μ αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι. :allk:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Είχαμε τον αμιρου στις κατηφορες, εμφανίστηκε ο βαγγ Λη για τις ανηφόρες
Το στόμα σου υπογράφει επιταγές που καποια στιγμή θα πρέπει να καλύψεις γιατί θα πανε για εξαργυρωση !! :roflmao:

Επίσης δεν έχω πει αν θα πάω ακόμα! Πράγματι βρέθηκα αυτή τη στιγμή με το 800 το οποίο αποφάσισα πως δεν έχω σκοπό να το πετάω στους αγωγούς να φέρνει τούμπες, το έχω για πιο εκδρομικό,δυστυχώς είναι θέμα χαρακτήρα, δεν μπορώ να το χώνω σε extreme με πιάνει η ψυχή μου συνεπώς επεξεργάζομαι λύσεις as we speak για την μετά 640 φαση.

Επίσης ανηφόρες κατηφόρες ποτέ δεν φοβήθηκα και ούτε θα φοβηθω στο μέλλον. Σίγουρα βέβαια δεν είμαι και σε φάση 2wheeler σαφώς. Το παιδί και η παρέα είναι πάνω στη γκ@υλα και ρισκάρουν και παραπάνω. Θα χωθώ κι εγώ αλλά με ένα λίγο πιο ελαφρύ οσονουπω. 220 κιλά στη πλάτη μου δεν μπορώ να τα σηκώσω δυστυχώς
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Πριν λίγο ο Padis με προσγείωσε αφού μου αποκάλυψε πως η βόλτα είναι Σάββατο!!!!
Ήμουν έτοιμος την Κυριακή το πρωί να σκάσω στο ραντεβού.. χαχαχχχ
Καλά ρε σεις το Σάββατο δουλεύουμε, κλαψ-κλαψ...
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom