Honda CRF300L

Newbie300L

Μέλος
Όνομα
Newbie300L
Μοτό
Honda crf 300 l 2022
Θέλω να βάλω μια σχάρα πίσω και ένα tailbag που να το έχω σχεδόν μόνιμα φορεμένο.
Είδα της givi που έχει καλή τιμή αλλά δεν έχει σχεδόν καθόλου επιφάνεια και επιλογές δεσίματος,
Ένα πολύ ωραίο είναι το παρακάτω :
Adventure Spec | CRF 300L/Rally Rear Luggage Rack

Επίσης για tailbag έχετε βρει κάτι Value for money ?

Έχω τοποθέτηση την σχάρα της givi και το αντίστοιχο τσαντάκι. Είμαι αρκετά ικανοποιημένος και από τα δυο, το τσαντάκι χωράει αρκετά πράγματα παράλληλα πχ αδιάβροχα, κουκούλα, ιμάντες, αντικλεπτικά. Το μόνο μείον του ότι έχει ξεθωριάσει ήδη και θέλει μια προσοχή το φερμουάρ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλησπέρα στην ομάδα! Για πείτε την γνώμη σας θα μπορέσει το χοντακι να ακολουθήσει στις εντουραδες της παρέας (KTM exc, kxf και αλλά τέτοια καλά) ή είναι αρκετά ήπιο για βουνό;
Το μόνα σου εμπόδια είναι βάρος-ταχύτητα-οδηγική ικανότητα. :)

Το CRF300L πάει παντού με τους απαραίτητους συμβιβασμούς. Αν η παρέα είναι καλή ως προς την ανθρώπινη συνοχή της θα πάτε παντού μαζί.
Τα περί βελτιώσεων έρχονται όσο ανεβαίνουν οι δικές μας ικανότητες, πριν από αυτό είναι αδύνατη και η αντίληψη των απουσιών τους.
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Εγώ θα έλεγα να αλλάξει μηχανάκι!!!! :friend:

Τον έχετε τσακίσει τον άνθρωπο!!! :p
Ας έρθει σε βόλτες χαλαρές (γίνονται τέτοιες) και σιγά σιγά θα δει μόνος του τυχόν ελλείψεις και ανάγκες!!!!!
Καλά εννοείται αυτό, απλά από ότι κατάλαβα ο φίλος ρωτάει αν μπορεί να ανταποκριθεί το μηχανάκι σε πολύ απαιτητικά εντούρο. Του μετέφερα ακριβώς ότι μου είπαν εντουράδες για το δικό μου όταν ρώτησα :p.
 

Newbie300L

Μέλος
Όνομα
Newbie300L
Μοτό
Honda crf 300 l 2022
Καλημέρα, ετοιμάζομαι για το πρώτο μου road trip δικαβαλος. Όλα τα χιλιόμετρα θα είναι ασφαλτινα.Το manual λέει για δικαβαλο 22 και 25 psi αντίστοιχα. Μαζί με τον εξοπλισμό θα είμαστε γύρω στα 200κιλα. Λόγω της μεγάλης φόρτωσης σκέφτομαι να βάλω 23 και 26 αντίστοιχα. Θα έχω κάποιο πρόβλημα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Καλημέρα, ετοιμάζομαι για το πρώτο μου road trip δικαβαλος. Όλα τα χιλιόμετρα θα είναι ασφαλτινα.Το manual λέει για δικαβαλο 22 και 25 psi αντίστοιχα. Μαζί με τον εξοπλισμό θα είμαστε γύρω στα 200κιλα. Λόγω της μεγάλης φόρτωσης σκέφτομαι να βάλω 23 και 26 αντίστοιχα. Θα έχω κάποιο πρόβλημα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Να γραψουν οσοι το εχουν
Εγω θα εβαζα 30-30
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Εγώ σε δικαβαλο road trip με συνολικό βάρος αναβατων 140 κιλά έβαλα τις πιέσεις που λέει ο κατασκευαστής και το μηχανάκι ρολαριζε πολύ ωραία!


Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Καλημέρα, ετοιμάζομαι για το πρώτο μου road trip δικαβαλος. Όλα τα χιλιόμετρα θα είναι ασφαλτινα.Το manual λέει για δικαβαλο 22 και 25 psi αντίστοιχα. Μαζί με τον εξοπλισμό θα είμαστε γύρω στα 200κιλα. Λόγω της μεγάλης φόρτωσης σκέφτομαι να βάλω 23 και 26 αντίστοιχα. Θα έχω κάποιο πρόβλημα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Για μένα βάλε 28-29 πίσω 26-27 μπροστά καθώς είναι πολλά τα κιλά για το συγκεκριμένο. Αν έχεις τη στοκ σέλα θα είναι λίγο ταλαιπωρία καθώς θα είστε στριμωχτα αλλά με λίγο υπομονή θα τα καταφέρετε. Κάντε στάσεις αρκετές.

Sent from my RMX3393 using Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Όλα τα χιλιόμετρα θα είναι ασφαλτινα.Το manual λέει για δικαβαλο 22 και 25 psi αντίστοιχα. Μαζί με τον εξοπλισμό θα είμαστε γύρω στα 200κιλα. Λόγω της μεγάλης φόρτωσης σκέφτομαι να βάλω 23 και 26 αντίστοιχα. Θα έχω κάποιο πρόβλημα;
Με τα στοκ λαστιχα κανενα Ακομα και αν βαλεις 1-2 psi παραπανω
Ποσα χλμ θα κανετε συνολικα;
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Άμα στηρίζεται καλά η πλάτη του/της στις αποσκευές, πάει ξεκούραστα.
Η μηχανή άμα αντέχει.
Μακάρι. Εγώ είχα τη γυναίκα πίσω με μια τσάντα στον ώμο χωρίς αποσκευές, και μετά τα 20 χλμ έκλαιγε από τον πόνο στην πλάτη που προκαλούσαν οι κραδασμοί, η λεπτή σέλα και η αδυναμία του στοκ ελατηρίου. Ορκίστηκε να μην ξανανέβει μετά για πάνω από 10χλμ διαδρομή. Σίγουρα αν ακουμπά ο pillion σε αποσκευές θα είναι πολύ καλύτερα. Είναι και ο παράγοντας σωματικής μάζας βέβαια, εμείς έχουμε και τα κιλά μας, αν είστε λεπτοί θα είστε πιο καλά.

Sent from my RMX3393 using Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Άμα στηρίζεται καλά η πλάτη του/της στις αποσκευές, πάει ξεκούραστα.
Η μηχανή άμα αντέχει.
Δεν στηριζομαστε ποτε και για κανενα λογο στις αποσκευες Κανονας ασφαλειας!!
Το crf μπορει να ταξιδευει με 110 χλμ/ω ...με τις ωρες
 

SlowMo

Μέλος
Όνομα
nick
Μοτό
CRF 300L
Μία άκυρη λίγο ερώτηση ,

επειδή αφήνω το μηχανάκι στην δουλειά και το βλέπει ο ήλιος σχεδόν καθημερινά 3-4 ώρες ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ποιότητα των πλαστικών και το χρώμα .

Θα γίνει ροζ κάποια στιγμή το μηχανάκι ή αντέχουν γενικά ?
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Μία άκυρη λίγο ερώτηση ,

επειδή αφήνω το μηχανάκι στην δουλειά και το βλέπει ο ήλιος σχεδόν καθημερινά 3-4 ώρες ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ποιότητα των πλαστικών και το χρώμα .

Θα γίνει ροζ κάποια στιγμή το μηχανάκι ή αντέχουν γενικά ?
παρε μια κουκούλα να την έχεις στην δουλειά
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Μία άκυρη λίγο ερώτηση ,

επειδή αφήνω το μηχανάκι στην δουλειά και το βλέπει ο ήλιος σχεδόν καθημερινά 3-4 ώρες ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ποιότητα των πλαστικών και το χρώμα .

Θα γίνει ροζ κάποια στιγμή το μηχανάκι ή αντέχουν γενικά ?
Δεν το λυπάσαι να το αφήνεις να βράζει στον ήλιο;
Εγώ μηχανάκι 20 χρόνων που έχω, δεν το αφήνω στον ήλιο.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μία άκυρη λίγο ερώτηση ,

επειδή αφήνω το μηχανάκι στην δουλειά και το βλέπει ο ήλιος σχεδόν καθημερινά 3-4 ώρες ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ποιότητα των πλαστικών και το χρώμα .

Θα γίνει ροζ κάποια στιγμή το μηχανάκι ή αντέχουν γενικά ?
Τα πλαστικα του ειναι αβαφα και αντεχουν στο να μην σπανε Ειναι αρκετα ευκαμπτα Γι αυτο ομως ακριβως τον λογο ειναι νομιζω και πιο ευπαθη στον ηλιο και ναι μαλλον θα ξεθωριασουν πιο γρηγορα απο αλλα που ειναι βαμμενα
 

---->(ο)<----

Μέλος
Όνομα
Γερασιμος
Μοτό
KTM 640 Adv.
Τα πολυμερη σαν υλικα απο την ωρα που θα φτιαχτουν ξεκιναει η αντιστροφη μετρηση της ζωης τους.
Τα καλα σε ποιοτητα αντεχουν περισσοτερο απο τα "φτηνα" αν τα βαλουμε σε ακριβως ιδιες συνθηκες .

Βεβαια η ζωη των πολυμερων, επηρεαζεται αρνητικα απο την ηλιακη ακτινοβολια. Δηλαδη επιταχυνει τον πολυμερισμο του πλαστικου και χανει σιγα σιγα τις ιδιοτητες του οποτε μικραινει ο χρονος ζωης.
4 ωρες τη μερα ειναι 1200 ωρες το χρονο.... Ειδικα το καλοκαιρι με τις θερμοκρασιες να ειναι πολυ υψηλες, επηρεαζονται ακομη περισσοτερο.

Βαλε λοιπον μια κουκουλα καλη σε ποιοτητα κ δε θα εχεις απολυτως κανενα προβλημα. Αλλιως θα το δεις να ξεθωριαζει.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Άστα να ξεθωριάσουν. Σε 5 χρονάκια , παίρνεις καινούργια. Η honda φημίζεται για τα φτηνά ανταλλακτικά της.
 
Top Bottom