Honda CRF300L

Newbie300L

Μέλος
Όνομα
Newbie300L
Μοτό
Honda crf 300 l 2022
Καλησπέρα, έχω αλλάξει τελικό στο μηχανάκι με μαμα φίλτρο ακόμα. Σε ορισμένα κατεβάσματα όταν ήταν κρύο το μηχανάκι και με το μαμα τελικό ακόμα έσβηνε αλλά επερνε κατευθείαν και όλα καλά (όχι κάτι καθημερινό και σύνηθες). Χθες και ενώ ήταν ζεστό σε έντονο μαρσάρισμα σε πορεία μου έσβησε και πήρε αμέσως βέβαια ( με σιγαστήρα). Χωρίς σιγαστήρα δεν μου έχει συμβεί. Υπάρχει περίπτωση να εξαλειφθεί αν βάλω πιο ελεύθερο φίλτρο ή να χειροτερέψει; Θα μιλήσω και με τον μηχανικό στο τέλος του μήνα που έχω το σέρβις των 7000 χιλιομέτρων απλά ήθελα να έχω μια πρώτη εικόνα αν και από ότι έχω δει σε άλλες ομάδες όταν είναι κρύο είναι φυσιολογικό, απλά με θορύβησε που μου έσβησε εχθές που ήταν ζεστό μαρσάροντας, σαν να μπούκωσε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Giannis223

Μέλος
Όνομα
Giannis
Μοτό
Honda XL20s
Καλησπέρα παιδιά! Κοιτάω για αναβάθμιση της πίσω ανάρτησης με yss. Έχει δύο επιλογές των 405mm και 415mm , έχει κανείς γνώμη για οδηγικες διαφορές η το μόνο που αλλάζει είναι το ύψος?
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλησπέρα παιδιά! Κοιτάω για αναβάθμιση της πίσω ανάρτησης με yss. Έχει δύο επιλογές των 405mm και 415mm , έχει κανείς γνώμη για οδηγικες διαφορές η το μόνο που αλλάζει είναι το ύψος?
Nομιζω οτι η μονη διαφορα ειναι το υψος Αυτο με τα 405mm ειναι για την Ταυλανδεζικη εκδοση του crf Προτιμησε αυτο με τα 415mm που εχει το ιδιο μηκος με αυτο που ερχεται Ευρωπη
 

THANOS-KTM

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Thanos
Μοτό
CRF 300L
Καλησπέρα μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες χούφτες Acerbis με αλουμίνιο
που να μπαίνουν εύκολα στο CRF300L
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλησπέρα μπορείτε να μου προτείνετε κάποιες χούφτες Acerbis με αλουμίνιο
που να μπαίνουν εύκολα στο CRF300L
Aπο οσο εχω διαβασει/δει στο νετ μπαινουν οι X-Factory X-FACTORY HANDGUARDS | Acerbis motorsport
Αλλα δεν εχουν αλουμινιο αλλα πλαστικο
 

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
Αυτές φοράω εγώ και έχουν αλουμίνιο απλά είναι καλυμμένο με πλαστικό...αν κοιτάξεις προσεκτικά την φωτογραφία που ανέβασε ο Κώστας θα δεις οτι στην μέσα μεριά της χούφτας που πιάνει στο τιμόνι φαίνεται το αλουμίνιο..

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
HONDA CRF 250L 2018
Καλησπέρα παιδιά! Κοιτάω για αναβάθμιση της πίσω ανάρτησης με yss. Έχει δύο επιλογές των 405mm και 415mm , έχει κανείς γνώμη για οδηγικες διαφορές η το μόνο που αλλάζει είναι το ύψος?
Έβαλα την πιό χαμηλή στο 250 για να την χαμηλώσω λίγο.
Στο χώμα με αυτήν την ανάρτηση είναι άλλο μηχανάκι προς το καλύτερο βέβαια
 

SlowMo

Μέλος
Όνομα
nick
Μοτό
CRF 300L
Παιδιά μια βοήθεια, επειδή μου έχει καρφωθεί ότι κάτι δεν μου πάει καλά.

Εδώ και κάμποσο καιρό μου φαίνεται ότι το κιβώτιο και οι ταχύτητες μπαίνουν κάπως πιο "κρατσανιστες" . Δεν είναι γλυκό το κιβώτιο δλδ. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου η έτσι ήταν από την αρχή.

Μήπως θέλει ρύθμιση η μανέτα του συμπλέκτη? Μετά από μια χαλαρή πτώση στο βουνό είχε μετακινηθεί και την επανέφερα.
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Παιδιά μια βοήθεια, επειδή μου έχει καρφωθεί ότι κάτι δεν μου πάει καλά.

Εδώ και κάμποσο καιρό μου φαίνεται ότι το κιβώτιο και οι ταχύτητες μπαίνουν κάπως πιο "κρατσανιστες" . Δεν είναι γλυκό το κιβώτιο δλδ. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου η έτσι ήταν από την αρχή.

Μήπως θέλει ρύθμιση η μανέτα του συμπλέκτη? Μετά από μια χαλαρή πτώση στο βουνό είχε μετακινηθεί και την επανέφερα.
Αυτό μου το έκανε πριν από την πρώτη αλλαγή λαδιών στα 1000 χλμ περίπου. Μετά την πρώτη αλλαγή δεν μου ξαναέκανε κάτι τέτοιο.
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Παιδιά μια βοήθεια, επειδή μου έχει καρφωθεί ότι κάτι δεν μου πάει καλά.

Εδώ και κάμποσο καιρό μου φαίνεται ότι το κιβώτιο και οι ταχύτητες μπαίνουν κάπως πιο "κρατσανιστες" . Δεν είναι γλυκό το κιβώτιο δλδ. Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου η έτσι ήταν από την αρχή.

Μήπως θέλει ρύθμιση η μανέτα του συμπλέκτη? Μετά από μια χαλαρή πτώση στο βουνό είχε μετακινηθεί και την επανέφερα.
αν επεσες απο την αριστερη μερια , υπαρχει ενδεχομενο να την ψιλοακουσε το αξονακι του επιλογεα ταχυτητων, ειναι γνωστο θεμα σε πτωσεις απο τη μερια του συμπλεκτη.
Προβλημα δε θεωρω οτι υπαρχει εσωτερικα πλην του ενοχλητικου κιβωτιου πλεον, οπως περιγραφεις. Αν θες να αλλαξεις το αξονακι ειναι ευκολη διαδικασια (αν ασχολεισαι λιγο με μαστορεματα), το κοστος βεβαια για το αξονακι δεν το γνωριζω εδω, απο ταιλανδη εχει 16 κ κατι ευρω παντως...

Για αρχη θα τσεκαρα βεβαια το συμπλεκτη οπως κ εκανες και επισης την αλυσιδα να ειναι σωστα τεντωμενη.
 

Dakkar1983

WannaBe
Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Νικόλαος
Μοτό
BMW g 650 x challenge

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Χριστούγεννα έρχονται .....


CRF 300L 301cc Big Bore Kit
Χμμμμ...
Aν εριχνα ενα τετοιο πανω θα τον παταγα τον STF να μην μου κουνιεται
Θα κερδιζα αυτα τα 2 χλμ/ωρα με τα οποια με περασε καποτε στον Δομοκο :mad:

...Ρε λες; :roflmao:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Οι jet burkbasters δεν κάνουν? Γιατί κυκλοφορούν κάτι φώτο στο διαδίκτυο..:thumbsdown:
Πιθανον , δεν θυμαμαι
Γενικα το θεμα χουφτες, με τις τιμες που πουλιουνται οι επωνυμες, το προσπερασα γρηγορα και βολευτηκα με κατι φτηνες κινεζικες (αφου πρωτα τις προσαρμοσα)
 

SlowMo

Μέλος
Όνομα
nick
Μοτό
CRF 300L
Λέτε να μπαίνει καμιά τέτοια κινεζιά ? Έχει δοκιμάσει κανείς ?

 

SlowMo

Μέλος
Όνομα
nick
Μοτό
CRF 300L
Οι jet burkbasters δεν κάνουν? Γιατί κυκλοφορούν κάτι φώτο στο διαδίκτυο..:thumbsdown:
Βλέπω βγάζει κωδικό η Barkbusters . Γενικά είναι απίστευτες χούφτες , τις είχα σε παλιότερο μηχανάκι με άπειρες πτώσεις στο χώμα δεν έπαθαν ποτέ τίποτα .


** υπάρχουν και διαθέσιμες στον Γεωργόπουλο που ρώτησα , νομίζω σε αυτές θα πάω. Δεν είναι λίγα αλλά τα αξίζουν τα λεφτά τους .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Βλέπω βγάζει κωδικό η Barkbusters . Γενικά είναι απίστευτες χούφτες , τις είχα σε παλιότερο μηχανάκι με άπειρες πτώσεις στο χώμα δεν έπαθαν ποτέ τίποτα .


** υπάρχουν και διαθέσιμες στον Γεωργόπουλο που ρώτησα , νομίζω σε αυτές θα πάω. Δεν είναι λίγα αλλά τα αξίζουν τα λεφτά τους .
Αν πας για απαιτητικές διαδρομές θα χρειαστούν οι μεταλλικές σίγουρα. Εγώ έχω βάλει τις πλαστικές της Acerbis (γύρω στα 50 ευρώ έκαναν πριν από ενάμισι χρόνο) και μέχρι στιγμής σε δύο πτώσεις έκαναν τη δουλειά τους ευτυχώς (δηλαδή να μην στραβώσουν οι μανέτες). Βέβαια για να μπουν έγινε πατέντα από μηχανουργείο που έφτιαξε δύο καλούπια για να μπουν οι υποδοχές στις άκρες του τιμονιού.
 
Top Bottom