Honda CRF300L

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Μία άκυρη λίγο ερώτηση ,

επειδή αφήνω το μηχανάκι στην δουλειά και το βλέπει ο ήλιος σχεδόν καθημερινά 3-4 ώρες ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την ποιότητα των πλαστικών και το χρώμα .

Θα γίνει ροζ κάποια στιγμή το μηχανάκι ή αντέχουν γενικά ?
Και εγώ το αφήνω 6-7 ώρες στο κατακάλοκαιρο επειδή δεν μπορώ να παίρνω μαζί κουκούλα στη δουλειά. Έχω αποδεχτεί ότι θα ξεθωριάσουν σε κάνα δυο χρόνια και ή θα βαφτούν ή θα παραγγείλω άλλα. Το θέμα είναι ο ήλιος να μην επηρεάζει άλλα σημεία της μηχανής, κάτι που δεν το ξέρω.

Sent from my RMX3393 using Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και εγώ το αφήνω 6-7 ώρες στο κατακάλοκαιρο επειδή δεν μπορώ να παίρνω μαζί κουκούλα στη δουλειά. Έχω αποδεχτεί ότι θα ξεθωριάσουν σε κάνα δυο χρόνια και ή θα βαφτούν ή θα παραγγείλω άλλα. Το θέμα είναι ο ήλιος να μην επηρεάζει άλλα σημεία της μηχανής, κάτι που δεν το ξέρω.

Sent from my RMX3393 using Tapatalk
Οτιδήποτε "βλέπει" ο ήλιος, το επηρεάζει!!!!
Αργά ή γρήγορα!
Πχ, από τα πιο "επικίνδυνα" και ακριβά, είναι το κοντέρ!!!
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Μακάρι. Εγώ είχα τη γυναίκα πίσω με μια τσάντα στον ώμο χωρίς αποσκευές, και μετά τα 20 χλμ έκλαιγε από τον πόνο στην πλάτη που προκαλούσαν οι κραδασμοί, η λεπτή σέλα και η αδυναμία του στοκ ελατηρίου. Ορκίστηκε να μην ξανανέβει μετά για πάνω από 10χλμ διαδρομή. Σίγουρα αν ακουμπά ο pillion σε αποσκευές θα είναι πολύ καλύτερα. Είναι και ο παράγοντας σωματικής μάζας βέβαια, εμείς έχουμε και τα κιλά μας, αν είστε λεπτοί θα είστε πιο καλά.
ki εγώ είχα μια τέτοια γυναίκα και με χώρισε :cool:
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Και εγώ το αφήνω 6-7 ώρες στο κατακάλοκαιρο επειδή δεν μπορώ να παίρνω μαζί κουκούλα στη δουλειά.
Μια λεπτή κουκούλα με επικάλυψη αλουμινίου για προστασία από τον ήλιο, διπλωμένη σωστά έχει όγκο λιγότερο από λίτρο.

Το θέμα είναι ο ήλιος να μην επηρεάζει άλλα σημεία της μηχανής, κάτι που δεν το ξέρω.
Τα επηρεάζει όλα εκτός από τα γυμνά μέταλλα.
Καταστρέφει όλα τα πλαστικά και τα λαστιχένια εξαρτήματα, τα χρώματα, και τα ελαστικά της μηχανής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εκτός από τα μέταλλα.
(Στα βαμμένα επηρεάζει το χρώμα)
Τα επηρεάζει όλα εκτός από τα γυμνά μέταλλα.
Βρε'συ, δεν υπάρχουν γυμνά μέταλλα πουθενά. Όλα βαμμένα είναι, εκτός των δισκοπλακων για ευνόητους λόγους!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Βρε'συ, δεν υπάρχουν γυμνά μέταλλα πουθενά. Όλα βαμμένα είναι, εκτός των διακοπλακων για ευνόητους λόγους!!!!
Ο κινητήρας, η εξάτμιση, όλα τα χρωμιομένα, τα επινικελωμένα, τα ανοδιωμένα.
Όπως, χρωμιομένες ζάντες ή ανοδιωμένες αλουμινένιες ζάντες, χρωμιομένες ή ανοξείδωτες ακτίνες, ανοδιωμένο αλουμινένιο τιμόνι, ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ο κινητήρας, η εξάτμιση, όλα τα χρωμιομένα, τα επινικελωμένα, τα ανοδιωμένα.
Όλα αυτά που είπες, πλην των λαιμών των εξατμίσεων σε ορισμένες περιπτώσεις, είναι βαμμένα!!!
Είτε με χρώμα, είτε με χρώμιο νίκελ κτλ κτλ!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Newbie300L

Μέλος
Όνομα
Newbie300L
Μοτό
Honda crf 300 l 2022
Τελικά, έπαιξα 24-28 πίεση και ήταν μια χαρά. Δεν μάσησε πουθενά το μηχανάκι παρόλο το μεγάλο φορτίο, σίγουρα βοήθησε και η αλλαγή τελικού εξάτμισης. Ωστόσο, οι στάσεις για ξεμούδιασμα ήταν αναπόφευκτες.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Newbie300L

Μέλος
Όνομα
Newbie300L
Μοτό
Honda crf 300 l 2022
Μήπως έχει βάλει κανένας την δισκοπλακα απο το rally που είναι μεγαλύτερη μπροστά; Με ενδιαφερει πολύ αυτή η αναβάθμιση αλλά μια φορά που είχα βρεθεί σε αντιπροσωπεία για προγραμματισμενο σέρβις και τους ρώτησα, σαν να μην ήθελα καν να μπουν στην διαδικασία αλλαγής της δισκοπλακας.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μήπως έχει βάλει κανένας την δισκοπλακα απο το rally που είναι μεγαλύτερη μπροστά; Με ενδιαφερει πολύ αυτή η αναβάθμιση αλλά μια φορά που είχα βρεθεί σε αντιπροσωπεία για προγραμματισμενο σέρβις και τους ρώτησα, σαν να μην ήθελα καν να μπουν στην διαδικασία αλλαγής της δισκοπλακας.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αν και το μπροστα φρενο του L ειναι μια χαρα (ειδικα στο χωμα) παρ ολα αυτα και εγω σκεφτομαι να βαλω την μεγαλυτερη δισκοπλακα απο το rally οταν ομως πλεον θα εχει φθαρει η δικια του και θα ειναι για αντικατασταση
Η ολη μετατροπη φαινεται να ειναι plug & play αφου η ολα τα εξαρτηματα ειναι ιδια στα δυο μοντελα εκτος απο την γλυστρα της δαγκανας και την δισκοπλακα
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Εβαλα προσφατα ρυθμιζομενες μανετες και συγκεκριμενα αυτες: Μανετες




Παρ ολο που ο κινεζος λεει οτι ειναι για crf 300l χρειαστηκε να διευρυνω στην μανετα του φρενου την τρυπα που περναει ο πειρος-βιδα στα 8 χιλ και σε αυτην του συμπλεκτη να προσθεσω μια ροδελα γιατι το παχος της σε αυτο το σημειο ηταν μικροτερο απο οτι επρεπε και επαιζε πολυ πανω-κατω
Αλλα δεδομενης της ρυθμισης τους αλλα και του πολυ χαμηλου κοστους αγορας τους (19,40 με τα μεταφορικα) νομιζω οτι ειναι ενταξει
Μενει μονο να φανει ποσο θα αντεξει το φινιρισμα τους και γενικα η αντοχη τους σε πιθανες τουμπες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panosg4

Μέλος
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Honda CRF300L 2023
Καλησπέρα στην ομάδα!!! Τελικά έγινε η εντουροβολτα σε μονοπάτια και βουνό με το χοντακι μαζί με πιο σκληρά μηχανάκια όπως KTM,wrf,kxf και πολλά αλλά… το συμπέρασμα τώρα… το χοντακι δεν έχει να ζηλέψει πολλά από αυτά τα θηρία…ο συμπλέκτης απλά ΤΡΟ-ΜΕ-ΡΟΣ για τις δύσκολες στιγμές στο μονοπάτι επίσης η ανάρτηση που λένε πολλοί στα δικά μου κιλά 78 δεν με ενόχλησε σχεδόν καθόλου το μόνο που θα χρειαστεί κάποιος αν το πάρει ΚΑΙ για αυτόν τον σκοπό είναι την λίγο παραπάνω δύναμη που του λείπει γιατί είναι λίγο ήπιο (να σημειωθεί ότι πήγα με μαμά εξάτμιση)
 

SlowMo

Μέλος
Όνομα
nick
Μοτό
CRF 300L
Ενημερωτικά μήπως ενδιαφέρει κάποιον βγήκε σε στοκ πάλι το ζελατινάκι σε μαύρο και έχει δύο τελευταία κομμάτια . Εγώ παράγγειλα πριν δυο μέρες και εξαντλούνται ξανά τα μαύρα .

 

billis++2023

Μέλος
Περιοχή
Ήπειρος
Όνομα
Billis.igoum.2023
Μοτό
Honda crf 300 l
Καλημέρα Φίλε, είμαι κάτοχος της ίδια μοτοσικλέτας και ενδιαφέρομαι για το ρεζερβουάρ το sccerbis που έβαλες στο δικό σου , εάν μπορείς να μου δώσεις κάποιες πληροφορθες σχετικά με τιμή το site που το παρήγγειλες κλπ. Ευχαριστω
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Καλημέρα Φίλε, είμαι κάτοχος της ίδια μοτοσικλέτας και ενδιαφέρομαι για το ρεζερβουάρ το sccerbis που έβαλες στο δικό σου , εάν μπορείς να μου δώσεις κάποιες πληροφορθες σχετικά με τιμή το site που το παρήγγειλες κλπ. Ευχαριστω
konkost ?
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλημέρα Φίλε, είμαι κάτοχος της ίδια μοτοσικλέτας και ενδιαφέρομαι για το ρεζερβουάρ το sccerbis που έβαλες στο δικό σου , εάν μπορείς να μου δώσεις κάποιες πληροφορθες σχετικά με τιμή το site που το παρήγγειλες κλπ. Ευχαριστω
Aπο εδω το πηρα:
Acerbis oversized fuel tank for Honda CRF 300 L 21-23 13.5 liters
 
Top Bottom