KTM 790 Adventure

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Πάντως το 1090 δεν καταργείται, αντιθέτως βγαίνει σε νέο χρωματισμό.


Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πανέμορφο και σίγουρα απίστευτη μοτο όπως όλα τα KTM άλλωστε :)
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Πάντως το 1090 δεν καταργείται, αντιθέτως βγαίνει σε νέο χρωματισμό.


Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άλλο μου είπε dealer τις κτμ την προηγούμενη εβδομάδα,εκτός αν άλλαξε κάτι μέσα σε μια εβδομάδα ,αυτό που ειπα προέκυπτε από αλληλογραφία με την κτμ.

Follow me, I'm lost too
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Άλλο μου είπε dealer τις κτμ την προηγούμενη εβδομάδα,εκτός αν άλλαξε κάτι μέσα σε μια εβδομάδα ,αυτό που ειπα προέκυπτε από αλληλογραφία με την κτμ.

Follow me, I'm lost too
Μήπως έχεις μπερδέψει αυτούς τους... Dealers???
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
θα ναι έγκλημα να καταργήσουν το 1090.. Είναι τούμπανο το μηχανάκι και έχει σαφώς λόγο ύπαρξης. Για αυτούς που το 790 θα τους φαίνεται πολύ μαζεμένο και πολεμικό και για αυτούς που το 1290 θα τους φαίνεται μεγάλο και υπερβολικό.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
το 1290 θα τους φαίνεται μεγάλο και υπερβολικό.
Το οποίο 1290 είναι ολόιδιο με το 1090 σε διαστάσεις και βάρος (μετρήσεις περιοδικού/online τύπου το βάρος), απλά έχει μεγαλύτερη αδράνεια το μοτέρ, δηλαδή. εχμ, ναι, αυτά τα ολίγα, δηλαδή τα λεφτά είναι το θέμα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το οποίο 1290 είναι ολόιδιο με το 1090 σε διαστάσεις και βάρος (μετρήσεις περιοδικού/online τύπου το βάρος), απλά έχει μεγαλύτερη αδράνεια το μοτέρ, δηλαδή. εχμ, ναι, αυτά τα ολίγα, δηλαδή τα λεφτά είναι το θέμα.
Απο μια πρόχειρη ματιά που έριξα είναι καπου 30 κιλά βαρύτερο το 1290.

Αλλά δεν είναι μόνο αυτό σε μια μοτοσυκλέτα όπως άλλωστε και στα αυτοκίνητα π.χ. Είναι ο προσανατολισμός κάθε μοντέλου.

Το πόσο Premium είναι, τί περιφερειακά έχει, τί προσανατολισμό οδηγικό έχει (πιο σπορ, πιο τουριστικό κλπ) και πολλά άλλα.

Με αυτά τα δεδομένα το 1290 των 18 χιλι΄παδων αν δεν κάνω λάθος είναι το Premium Μοντέλο της KTM στην κατηγορία με έμφαση πιο πολύ στο ON και με κορυφαίο εξοπλισμό και περιφερειακά.

Το 1090R το χωμάτινο έχει σαφώς έμφαση προς το OFF, είναι πιο ελαφρύ κατα 30 κιλά όπως είδα και είναι και πιο οικονομικό σαφώς με τις όποιες εκπτώσεις επιμέρους.

Είναι σαν να λέμε BMW X3 η X4 ή X5. Αντικειμένικά μπορεί να μην έχουν μεγάλες διαφορές σε διαστάσεις ή απόδοση αλλά έχουν το διαφορετικό κοινό που προκύπτει απο τα επιμέρους χαρακτηριστικά τους.

Εγώ δηλαδή θα έπαιρνα το 1090R επειδή θέλω να μπαίνω συχνά χώμα και επειδή θα ήθελα μια πιο ελαφριά μοτοσυκλέτα και δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα δικάβαλα ταξίδια και στο εξωτερικό.

Αν όμως ήθελα ένα ST μηχανάκι με σπορ γονίδια και ιδανικό για δικάβαλα και ταξίδια και εξωτερικό θα πήγαινα στο 1290.

Νομίζω πως έχει νόημα η υπαρξη και των 2 για τα δικά μου προσωπικά κριτήρια πάντα.
 
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
ktm 1290 SA R
Από μετρήσεις περιοδικών (διαφορετικών κιόλας) τα 1090R , 1290R γεμάτα έχουν 6 κιλα διαφορά. Από εκεί και πέρα διαδρομές αναρτήσεων, πλαίσια είναι τα ίδια. Το 1290r εχει δυνατότερο κινητήρα, φρένα, καθώς και προσφέρει επίσης επιπλέον ηλεκτρονικά βοηθήματα.

Τα δύο μοντέλα επίσης διαφοροποιούνται όσον αφορά τα φώτα και τα όργανα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Από μετρήσεις περιοδικών (διαφορετικών κιόλας) τα 1090R , 1290R γεμάτα έχουν 6 κιλα διαφορά. Από εκεί και πέρα διαδρομές αναρτήσεων, πλαίσια είναι τα ίδια. Το 1290r εχει δυνατότερο κινητήρα, φρένα, καθώς και προσφέρει επίσης επιπλέον ηλεκτρονικά βοηθήματα.

Τα δύο μοντέλα επίσης διαφοροποιούνται όσον αφορά τα φώτα και τα όργανα.
6 κιλά (στο ΜΟΤΟ τα έβγαλαν τα ίδια... ακριβώς και είχα ρωτήσει τον Φελούκα χωρίς να απαντήσει επί της ουσίας) και υπολογίζοντας το κεντρικό σταντ που είναι στάνταρ στο μεγάλο...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν ξέρω σε κάθε Site λένε άλλα, μπερδεύτηκα!!

Στο επίσημο site της KTM πάντως το 1090R το δίνει 207kg στεγνό, το 1290R 217kg, δηλαδή 10 κιλά διαφορά + κάπου 6-7 λίτρα μεγαλύτερο τεπόζιτο το 1290, ντάξει διυλίζουμε τον κόνωπα!!
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Ρε παιδιά γιατί τόσο τεράστιο θέμα με τα κιλά και γραμμάρια και τα εκατοστά?
Γιατί θελουμε μηχανάκι 160κιλα φουλ χωμάτινο με 90-100 άλογα και να πιάνει τελική 240...η 5η του
Να φορτώνει πιο πολύ από τα gs για να κοροϊδεύουμε των Κυρ Κώστα και την λουμπινα τον ζημαρουλη και να τους ρίχνουμε και στ αυτιά όποτε γουστάρουμε . Αυτά τα ολιγα .



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατί θελουμε μηχανάκι 160κιλα φουλ χωμάτινο με 90-100 άλογα και να πιάνει τελική 240...η 5η του
Να φορτώνει πιο πολύ από τα gs για να κοροϊδεύουμε των Κυρ Κώστα και την λουμπινα τον ζημαρουλη και να τους ρίχνουμε και στ αυτιά όποτε γουστάρουμε . Αυτά τα ολιγα .



Sent from my iPhone using Tapatalk
Εγώ θα έλεγα να ζυγιστουμε μια μέρα και να μην ζυγίζουμε τις μηχανές...... Να σας δω πόσο μαγκες και φιτ είστε!!
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Γιατί θελουμε μηχανάκι 160κιλα φουλ χωμάτινο με 90-100 άλογα και να πιάνει τελική 240...η 5η του
Να φορτώνει πιο πολύ από τα gs για να κοροϊδεύουμε των Κυρ Κώστα και την λουμπινα τον ζημαρουλη και να τους ρίχνουμε και στ αυτιά όποτε γουστάρουμε . Αυτά τα ολιγα .



Sent from my iPhone using Tapatalk
Ε αμα είναι γιαυτο τοτε ενταξει... Πασο :cool:
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Εγώ θα έλεγα να ζυγιστουμε μια μέρα και να μην ζυγίζουμε τις μηχανές...... Να σας δω πόσο μαγκες και φιτ είστε!!
Εγώ λέω να δούμε ποσά κιλά κάνουμε στον πάγκο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Γιατί θελουμε μηχανάκι 160κιλα φουλ χωμάτινο με 90-100 άλογα και να πιάνει τελική 240...η 5η του
Να φορτώνει πιο πολύ από τα gs για να κοροϊδεύουμε των Κυρ Κώστα και την λουμπινα τον ζημαρουλη και να τους ρίχνουμε και στ αυτιά όποτε γουστάρουμε . Αυτά τα ολιγα .



Sent from my iPhone using Tapatalk
Δε τα πες καλά θα σε μαλώσω...!

Θέλουμε μηχανάκι 160 κιλά γεμάτο, να καθαρίζει τα χωμάτινα σαν EXC 450, να ταξιδεύει δικάβαλα σαν FJR 1300, να φορτώνεται σαν GS, να εχει την συντήρηση CBF 250, την κατανάλωση NC750, την αξιοπιστία Skoda Octavia Diesel, να κόστίζει όσο ένα καινούργιο ψεκαστό παπί και να μας κάνουν και 94 άτοκες δόσεις χωρίς προκαταβολή..

Άμα δεν το φτιάξουν να πα να γ@μιόνται!!!
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Δε τα πες καλά θα σε μαλώσω...!

Θέλουμε μηχανάκι 160 κιλά γεμάτο, να καθαρίζει τα χωμάτινα σαν EXC 450, να ταξιδεύει σαν FJR 1300, να φορτώνεται σαν GS, να εχει την συντήρηση CBF 250, την κατανάλωση NC750, την αξιοπιστία Skoda Octavia Diesel, να κόστίζει όσο ένα καινούργιο ψεκαστό παπί και να μας κάνουν και 94 άτοκες δόσεις χωρίς προκαταβολή..

Άμα δεν το φτιάξουν να πα να γ@μιόνται!!!
Τώρα τα είπες όλα. Μες το μυαλό μου είσαι


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom