KTM Exc530 Adventure bike build

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Χρονια πολλα σε ολους!


Mετα απο την αποχη μου απο το χωμα και αφου περασα ενα δυσκολο διαστημα λογω προβληματος στην μεση αποφασισα να επιστρεψω με πολυ περισσοτερη προσοχη πια. Το enduro αποδειχτηκε οτι με καταπονουσε οποτε θα επιλεξω να βολταρω μονο σε εκδρομικο off-road 3-4 φορες τον χρονο.
Η μοτοσυκλετα παζει μεγαλο ρολο και αυτην τη στιγμη εχω κανει 2-3 μεγαλες βολτες με το μικρο klr 250 στο οποιο εχω προσαρμοσει ενα πισω αμορτισερ απο Husqvarna te 250 και με το αντιστοιχο σοφτ ελατηριο ταξιδευω στο χωμα ακουραστα χωρις ενοχλησεις ακομα και καθιστος. Το μηχανακι αυτο μου κανει ολα τα χατηρια και με παει παντου αλλα θελω κατι ποιο γρηγορο και δυνατο...

Αναζητουσα λοιπον ενα μηχανακι που θα μου κανει τα κεφια οπου μπορω να το οδηγησω ρε rally ρυθμους που αυτο σημαινει οτι θα ειναι δυνατο με σωστο πλαισιο και αναρτησεις να ειναι ταυτοχρονα ελαφρυ και ευελικτο ετσι ωστε να μπορω να το σηκωσω ευκολα σε μια πτωση και να εχει μια αυτονομια τουλαχιστον 200 χλμ στο χωμα.

Η πρωτη σκεψη μου ηταν το Suzuki Drz400 το οποιο ομως δεν με κερδισε καθολου οταν το οδηγησα. Η αισθηση του μου φανηκε βαρια οι αναρτησεις μετριες και απο δυναμη οχι κατι το ιδιαιτερο οποτε το εβαλα αμεσως στην ακρη...

Μετα απο λιγη ερευνα στο ιντερνετ ειδα οτι αρκετος κοσμος στο εξωτερικο χρησιμοποιει μεγαλα καθαροαιμα enduro για χρηση adventure ακομα και χιλιαδων χιλιομετρων αφου ο κινητηρας σε τετοια χρηση μπορει να βγαλει 400 και παραπανω ωρες χωρις επισκευη τηρωντας παντα την προβλεπομενη συντηρηση.
Το προνομιο μιας τετοιας μοτοσυκλετας ειναι το χαμηλο βαρος 120 κιλα περιπου και η οδηγικη απολαυση στο χωμα αφου οι αναρτησεις το πλαισιο και ο κινητηρας εντυπωσιαζουν. Εδω βεβαια μιλαμε για κινητηρες με πολυ συχνη συντηρηση μικρη χωρητικοτητα λαδιου κτλ αλλα αυτο ειναι κατι που δεν με ενδιαφερει αφου το κομματι της συντηρησης το κανω μονος μου και μαρεσει να εχω μια μοτοσυκλετα στο γκαραζ και να ασχολουμαι μαζι της.

Αφου λοιπον την αποφαση για μεγαλο εντουρο την ειχα παρει ειχα καταληξει αναμεσα σε δυο μοντελα. Το ενα ηταν το husqvarna te510 και το αλλο το Κtm Exc530.
Kαι τα δυο ειναι υπεροχα μηχανακια αλλα διαλεξα το ΚΤΜ για καλυτερη ευρεση αξεσουαρ ,ανταλλακτικων περισσοτερο.

Το μηχανακι αγοραστηκε και εχει ηδη μπει στο γκαραζ για να στηθει εξαρχης με μια μικρη ανακατασκευη σε οτι χρειαστει...

Οι αλλαγες που σκοπευω να κανω ειναι να βαλω ενα μεγαλυτερο ρεζερβουαρ 14 λιτρων οπου με 5,5λιτρα στα 100 που καταναλωνει το 530 με γρηγορη οδηγηση θα εχω αυτονομια περισσοτερη απο 200 χλμ. Η επομενη αλλαγη ειναι μακρυνω το γραναζωμα ετσι ωστε να μπορω να ταξιδευω με ευκολια στο επαρχιακο με 120 χλμ σταθερα οταν χρειαζεται και να φτιαξω τις αναρτησεις στα μετρα μου με αναλογα ελατηρια κατι που ειναι πολυ ευκολο σε αυτο το μοντελο αφου υπαρχουν ελατηρια για ολα τα γουστα.
Η σελα επισης θα τροποποιηθει και θα φαρδυνει.

Στο δρομο με εντυπωσιασε αφου ο κινητηρας δεν εχει καθολου κραδασμους σε οποιο το φασμα στροφων και αν κινεισαι και περιμενει το ανοιγμα του γκαζιου για να απογειωθει! Παιρνει μπροστα πανευκολα με την μανιβελα ειτε ζεστο ειτε κρυο και εννοειται εχει και μιζα.
Οι αναρτησεις ειναι υπεροχες και καταπινουν τα παντα σε μεγαλες ταχυτητες στους δασικους.

Εδω θα σας παρουσιασω το προτζεκτ βημα βημα για να το χαζεψουμε ολοι μαζι...
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Κατ' αρχήν μπράβο για την επιμονή σου για οδήγηση μοτοσυκλέτας μετά τις περιπέτειες που είχες...! :friendship:
Θα παρακολουθώ στενά μιας και το exc 450 μπορεί κάποια στιγμή να γίνει σαν αυτό που σχεδιάζεις...;)
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Κατ' αρχήν μπράβο για την επιμονή σου για οδήγηση μοτοσυκλέτας μετά τις περιπέτειες που είχες...! :friendship:
Θα παρακολουθώ στενά μιας και το exc 450 μπορεί κάποια στιγμή να γίνει σαν αυτό που σχεδιάζεις...;)
Γεια σου συντροχε! :friendship:
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Padis τι είπε για το drz ... , Τα μισά ...

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ρε συ onroad, δεν γίνεται να είναι όλα για όλους..... Κάποιοι θα πάρουν και τον ΚαΤιΜά....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το είπες και το έκανες... :friendship:
Ένα μεγάλο τανκ, γραναζωμα και είσαι έτοιμος.
Αυτό που πρέπει να κάνει και ο άλλος στο σβάρνα... Δηλαδή.
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Καλοτάξιδο! Αν κι εγώ βλέπω έναν μονοπατάκια στην φωτογραφία... ;)
Ειναι οντως ενα καθαροαιμο
Ρε συ onroad, δεν γίνεται να είναι όλα για όλους..... Κάποιοι θα πάρουν και τον ΚαΤιΜά....
Ειλικρινά μου φάνηκε πολύ αδιαφορο το drz!!!! Δεν έτυχε ποτέ να έχω καβαλήσει καποιο νωρίτερα και ειχα άλλη εντύπωση.
Βαρυ μηχανακι και μέτριο σε όλους τους τομείς κατά την γνώμη μου. Το μόνο θετικό είναι η μεγαλύτερη μακροζωία του κινητηρα σε σχέση με το Κτμ και η πιο ανετη σελα κάτι που δεν με ενδιαφερει καθόλου για την χρήση που το θελω εγω.
Για να το φέρω στα μέτρα μου απο αναρτησεις θελει να πετάξω ότι φοράει και να αρχίσω να ψάχνομαι γιατί δεν υπάρχουν φθηνές λυσεις...Τα πλαστικά του είναι δυσεύρετα αν παίζεις στο χωμα. Θα μπορούσα να υποστώ οτιδήποτε αν δεν είχα την αίσθηση ότι οδηγω ένα βελτιωμένο Χτ.....

Το Εxc παρόλο τον πολεμικο χαρακτήρα του είναι είναι πολύ γλυκό μηχανακι έκτος μονοπατιου αν το θες...Με κερδισε από την πρώτη στιγμή που το οδηγησα. Εχει φρενα και πλαίσιο πού σε προδιαθέτουν να πας γρήγορα στο χωμα και το μοτερ είναι πολυ ελαστικό στις χαμηλομεσαιες στροφες...
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Έψαξα για το συγκεκριμένο τεποζιτο στην Ελλάδα και δυστυχώς δεν το βρήκα πουθενά.
Το παρήγγειλα τελικά σημερα στην Ιταλία από αντιπρόσωπο της Acerbis

Η τιμή του 340 ευρω μαζι με τα μεταφορικά στην πόρτα μου. Αν και οι αγορές από Ιταλία είναι άνευ τελωνείου συμφώνησα με τον πωλητή να μου φτιάξει χαμηλό τιμολόγιο για παν ενδεχόμενο.

13 λιτρα εναντι των 8,5 του εργοστασιακου.

Στάλθηκε από το SM-A315G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Πάτρα η αγορά ?
Καλή συνέχεια στο project και μακάρι να σου βγει όπως το έχεις σκεφτεί.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Είμαι στην ίδια σκέψη, θα κλέψουμε ιδέες! ;):)
Με το καλό να το φτιάξεις όπως ονειρεύεσαι
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Ειλικρινά μου φάνηκε πολύ αδιαφορο το drz!!!! Δεν έτυχε ποτέ να έχω καβαλήσει καποιο νωρίτερα και ειχα άλλη εντύπωση.
Βαρυ μηχανακι και μέτριο σε όλους τους τομείς κατά την γνώμη μου. Το μόνο θετικό είναι η μεγαλύτερη μακροζωία του κινητηρα σε σχέση με το Κτμ και η πιο ανετη σελα κάτι που δεν με ενδιαφερει καθόλου για την χρήση που το θελω εγω.
Πραγματικά έτσι είναι το dr. Είναι όμως το μόνο enduro που βγαίνει για δύο άτομα. Έτσι μπορούμε να το καβαλάμε μαζί, εγώ κι ο Παντελής...
Εξαιρετικό το 530 που πήρες και εύχομαι να το ευχαριστηθείς όσο δεν παίρνει. Θα ήταν ψηλά στις επιλογές μου. Τώρα όμως πάω δίπλα να παζαρέψω ένα G 650 που είδα να πουλιέται... :)
 

Synchro

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
No Bike Left
Το ντεπόζιτο το πήρες καλά λεφτά πιστεύω. Ως κάτοχος 450 exc θα σου έλεγα ότι αν έχεις σκοπό να κάνεις ασφαλτινα η γενικά καθιστά χιλιόμετρα θα πρπει να επενδύσεις και σε μια σέλα. Είτε να φτιάξεις είτε να αγοράσεις. Επίσης θα σου λεγα να σκεφτείς κάτι και για τα φώτα και τον χώρο που έχεις για κινητό - gps - USB κτλ κτλ. Ωραίο project παντως
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
.


Στάλθηκε από το SM-A315G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απόστολε τώρα θυμήθηκα κάποια στιγμή είχα βάλει ένα αντίστοιχο δανεικό στο exc μου και πήγαινε πακέτο με σέλα...
Η σέλα που φορούσε κανονικά ΔΕΝ κούμπωνε με το μεγάλο ρεζερβουάρ...
Αυτό σε μοντέλα '03 έως 06...
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Απόστολε τώρα θυμήθηκα κάποια στιγμή είχα βάλει ένα αντίστοιχο δανεικό στο exc μου και πήγαινε πακέτο με σέλα...
Η σέλα που φορούσε κανονικά ΔΕΝ κούμπωνε με το μεγάλο ρεζερβουάρ...
Αυτό σε μοντέλα '03 έως 06...
Δεν γνωρίζω για τα προηγούμενα μοντέλα αλλά αυτό σίγουρα δεν χρειάζεται άλλη σελα το έψαξα.
Το έβγαζε μάλιστα και και σε 24 λίτρο αλλά ήταν υπερβολικό νομίζω.
 
Top Bottom