KTM LC4 640 (Tech+Story)

gilktm

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
640 LC4
Τί ευχάριστο ανάγνωσμα αυτές τις σκατομέρες που ζούμε.
Μπράβο σε όλους.
Ζηλεύω τις μαστοροικανότητες σας ρε παιδιά αλλά κυρίως τις χαίρομαι!
Μου κάνει κάτι περίεργα σβησιματακια το ΚΤΜάκι μου τελευταία αλλά δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ.
Μάλλον θα υπάρξει χρόνος άφθονος όπου να 'ναι οπότε θα χρειαστώ τις συμβουλές σας.
Έχει μπει στον εικοστό πρώτο χρόνο ζωής του βέβαια αλλά το αγαπάω ακόμα.
Καλή δύναμη σε όλους!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εν τω μεταξύ για να παρατείνω κάμποσο τη ζωή του επίμαχου σημείου στο μοχλικο, είπα να παραγγείλω ένα γρασσαδορο.

Ε?

 

gilktm

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
640 LC4
Καλησπέρα σε όλους. Έχει κανείς ιδέα αν μπορώ να καθαρίσω το "τζαμάκι" του κοντέρ εσωτερικά; Το έχει επιχειρήσει κανείς;
Μου έχει πιάσει αρκετή σκόνη και δεν μπορεί να δω τον μερικό χιλιομετρητή.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Η μηχανή όπως την πήρα έτοιμη για περιποίηση..



Απο μπροστά προς τα πίσω ξεκινάω απο την εμπρός ρόδα.



Έφτιαξα με την βοήθεια του τόρνου ένα σπέσιαλ εργαλειάκι να μπορώ να βάλω τα νέα ρουλεμάν στις ρόδες εύκολα και χωρίς ταλαιπωρία για τη ζάντα. Ρουλεμάν και τσιμούχες για τον τροχό με το δείγμα απο το εμπόριο.




Στις foto φαίνεται πώς λειτουργεί ο το εργαλείο με τη χρήση 2 γερμανικών κλειδιών πιέζεται το ρουλεμάν στη θέση του. Εγώ συνηθίζω και τα βάζω στη κατάψυξη κάνα μισάωρο μπας και μαζέψουν λιγάκι και τους βάζω και λίγο βαζελίνη γύρω γύρω (έτσι για τη πουτανιά να γλυστράει) και χλούτς στη θέση τους.

Φρέσκιες τσιμούχες χτυπηματάκι με μια ματσόλα και αγάπη, αποστάτες και έτοιμη η ρόδα.










Φυσικά η ρόδα δέχτηκε έξτρα περιποίηση με ένα Dremel για τις οξειδώσεις στις ακτίνες, τα στεφάνια λίγο χάιδεμα με κρέμα γυαλιστική (αν και ήταν άθικτα ουσιαστικά) και έβαλα και μία δισκόπλακα (καινούργια σχεδόν) απο 690 Enduro η οποία ΟΜΩΣ αντί για 4mm πάχος του 640 έχει 6mm πάχος και ενώ κάθεται ταμάμ στη ζάντα δεν ήθελε να ζευγαρώσει με την δαγκάνα.

Πάνω που είπα να την δώσω πίσω στον Γατούλη el-Gatto κλαίγοντας γιατί ήταν μια κούκλα μου λέει ρε Βαγγέλη χάιδεψε εκεί λιγάκι την δαγκάνα στον οδηγό να χάσει 1-2 mm έτσι κι αλλιώς έχει πολύ ψωμί εκεί. ΄Η ιδέα του με έπεισε βέβαια και μηχανολογικά ήταν άρτια δεν αδυνάτιζε την δαγκάνα, απλα΄έκανε λίγο χώρο να χωρέσει ο πιο παχύς δίσκος οπότε μια χαρά κούμπωσε και η δισκόπλακα, μια περιποίηση βέβαια στη δαγκάνα δεν το συζητώ και φρέσκα τακάκια και πάμε παρακάτω έχουμε πολλά να κάνουμε!!




Βάγγο θέλω τα φώτα σου επειδή έχω μπλέξει .... Τι διάμετρο δισκοπλακα φοράς με αυτό τον μαμά αποστάτη που έχεις;;; Γιατί αλλά διαβάζω είναι με 300mm και αλλά με 320mm ... Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βάγγο θέλω τα φώτα σου επειδή έχω μπλέξει .... Τι διάμετρο δισκοπλακα φοράς με αυτό τον μαμά αποστάτη που έχεις;;; Γιατί αλλά διαβάζω είναι με 300mm και αλλά με 320mm ... Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Που έχεις μπλέξει?
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Βάγγο θέλω τα φώτα σου επειδή έχω μπλέξει .... Τι διάμετρο δισκοπλακα φοράς με αυτό τον μαμά αποστάτη που έχεις;;; Γιατί αλλά διαβάζω είναι με 300mm και αλλά με 320mm ... Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αποστόλη καλημέρα. Αν θυμάμαι καλά 300mm ήταν η δική μου. Άμα γυρίσω σπίτι το απόγευμα να θυμηθώ να το δω.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Αποστόλη καλημέρα. Αν θυμάμαι καλά 300mm ήταν η δική μου. Άμα γυρίσω σπίτι το απόγευμα να θυμηθώ να το δω.
Άμα δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα και μια φωτό από τον αποστάτη της δαγκανας λογικά τον μεγάλο με τις τρεις τρύπες θα φοράς.. σε ευχαριστώ και παλι

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Άμα δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα και μια φωτό από τον αποστάτη της δαγκανας λογικά τον μεγάλο με τις τρεις τρύπες θα φοράς.. σε ευχαριστώ και παλι

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κανένα κόπο Αποστόλη, το απόγευμα.
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Καλημέρα. Βαγγέλη ή όποιος άλλος φυσικά μπορεί να βοηθήσει, χρειάζομαι τα φώτα σας για να κάνω το 640 πιο χωματινο και ίσως τις ίδιες ερωτήσεις να έχει κάποιος στο μελλον:
  • Για αποστατες τιμονιού εκεί γύρω στον 1.5 πόντο τι μπορούμε να βρούμε και που? Σκέφτομαι και τη λύση με τον αποστατη σε μηχανουργείο μιας και ο Βαγγέλης στο Χαλάνδρι που είναι και χωματινος είναι πολύ εξυπηρετικος αλλά μια έτοιμη λύση σε νορμαλ τιμη θα γλύτωνε τα πέρα-δώθε (αλλου αποστάτης, αλλου βιδες κλπ)
  • Λαστιχα..ξέρω μεγάλο θέμα και υποκειμενικό. Διαβάζοντας λεω να ξεκινησω με mt21 μπροστά και D606 πίσω (αν βρω). Αυτό που με μπερδευει είναι οι διάσταση του πίσω γιατί στο manual βλεπω 130/80/18 αλλά το D606 βγαίνει σε 130/90/18 και 120/90/18. Αλλού βέβαια διαβάζω πως το 640 παίρνει 140/80/18 και αν είναι έτσι η διαφορά με το 130/90 είναι μικρή. Τι επιλεγω?
  • Σαμπρέλες,rim lock. Η πρόταση για 90% χωμα είναι heavy duty σαμπρέλες και rim lock/κόντρα και στις 2 ζάντες ή μόνο πίσω?
  • Ο λεβιές του φρενου παίρνει καμία μικρη προέκταση στο 640?
  • Για τα πατακια τελικά ποιες ειναι οι δοκιμασμένες οικονομικες λυσεις?
Αυτες οι αποριες...για αρχη. Ευχαριστώ!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλοταξιδο και από εδώ..

Αποστάτες έφτιαξα μόνος μου δεν ξέρω αν υπάρχουν στο εμπόριο και αν υπάρχουν θα έχουν κάποιαν λεφτά. Ένα μηχανουργείο με τις διαστάσεις δεν θα σου πάρει πάνω από 15-20 ευρό και θα πάρεις και τις κατάλληλες πιο μακριές βίδες.

Λάστιχα Mt21 μπροστά και καλή ιδέα ένα d606 πίσω. Αναγκαστικά αυτό 130/90 δε βγαίνει 140/80. Για 90% χρήση χώματος εγώ έχω Mt21 εμπρος και metzeler mc360 mid hard πίσω πάντως.

Heavy duty σαμπρέλες Και κοντρες οπωσδήποτε μπρος πισω

Για το λεβιέ του φρένου άμα βρεις κάτι ενδιαφέρει και μένα. Κάποια στιγμή έλεγα να φτιάξω κάποια προέκταση δεν έχει έρθει ακόμα αυτή η στιγμή μάλλον!

Μαρσπιε που είναι λίγο μικρά μου είχε παραχωρήσει το φιλαράκι μου ο Aldebaran αν θυμάμαι καλά από το 990 τα μαμά μαρσπιε που ειναινλιγο πιο μεγάλα αν τα θυμάμαι καλά και είναι αρκετά καλά. Για πιο μεγάλα πας σε aftermarket αλλά θες κάνα κατομπαλο νομίζω κάπου.

Μην αμελήσεις ένα καλό service και γενικά μην ζορίσεις τη μίζα. Έχουν ευαισθησία. Πάντα της φερομουν όμορφα βαραγα να θα μανιβέλα πιο πριν να περάσει το λάδι. Μια φορά με πρόδωσε η μπουζοπιπα στο βουνό και βρέθηκα να βαράω πολλές μιζιες στην επιστροφή μείναμε από κομπλέ μίζας. Εκεί πονάνε λίγο.
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Σε ευχαριστώ Βαγγέλη!
Αν έχεις πρόχειρες τις διαστάσεις για τους αποστατες θα βόλευε αλλιώς θα βγάλω τους μαμά να τους πάω..μαζί με τις βίδες.
D606 δεν βρίσκω οπότε μάλλον θα κοιτάξω και εγω για metzeler. Στην άσφαλτο πως τα πάει ο συνδυασμός σε χρήση, να φτάσουμε και να γυρίσουμε από το βουνό αντε και μια μεχρι τον μαστορα?

Heavy duty είναι οι 2-3mm και ultra heavy duty 4mm, σωστά? Είναι too much τα 4mm για το 640 ή να τις προτιμησω για extra αντοχή? Κάτι διάβασα πως πέρα από το έξτρα βαρος οι 4αρες δεν παιρνουν μπάλωμα ή τέλος πάντων είναι πιο δύσκολο να κολησει το μπάλωμα πάνω. Ισχύει?

Καλή ιδεα αυτό με τα μαρσπιε των 990 αν ταιριάζουν. Νομίζω μπορώ να βρω ένα σετ. Αν βρω λύση για το φρένο θα σου πω... στην πρώτη βόλτα το έψαχνα και ας είμαι συνηθισμένος από τους μικρούς λεβιεδες της ktm o_O

Επίσης, με τι γρανάζωμα παίζεις? Αυτό που έχει πάνω τώρα είναι αρκετά δρομισιο νομιζω, πρέπει να είναι ο μανισιος συνδυασμός.
Μην αμελήσεις ένα καλό service και γενικά μην ζορίσεις τη μίζα. Έχουν ευαισθησία. Πάντα της φερομουν όμορφα βαραγα να θα μανιβέλα πιο πριν να περάσει το λάδι. Μια φορά με πρόδωσε η μπουζοπιπα στο βουνό και βρέθηκα να βαράω πολλές μιζιες στην επιστροφή μείναμε από κομπλέ μίζας. Εκεί πονάνε λίγο.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές :friendship:
 

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Εγώ είδα το θέμα ανοιχτό και νόμιζα ότι το έβαλες κι αυτό αγγελία να πάρεις το κινέζικο.....
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αντιπαρερχομαι τις κακοήθειες του Juve_750 που έχει aprilia και έχει και θράσος να κάνει πλάκες!!

xaotikos διαστασεις δυστυχώς δεν έχω σημειώσει τις είδα επιτόπου. 1.5 πόντο νομίζω έβαλα εγώ λογικά και λίγο παραπάνω θα είσαι εντάξει με σωληνώσεις κλπ

Μαρσπιε νομίζω από 990 ειχα βάλει από τον Γιανναρα δώρο, δε θυμάμαι ρε φίλε αν είχα κάνει καμία πατέντα συγνώμη αλλά μπαίνουν πάντως αλλά τσέκαρε το αν μπορείς.
Προσοχή στις βίδες όπως έχω γράψει οι εμπορίου έχουν χοντρο κεφάλι θέλουν κι αυτές κατεργασία στο τόρνο (δες παραπίσω φώτο)

Σαμπρέλες βάλε 3mm είναι αρκετό.

Γραναζωμα έχω 16/45 από 16/42 εργοστασιακό αν και ιδανικά τελικά θα έπρεπε να έχω 15/42 για κοντο και να μπορώ να ρίξω ένα 16 μπροστά να το κάνω 16/42 κατά το δοκούν να το μακραινω για πιο μακρυνες βόλτες. Δυστυχώς πάνω από 16 μπροστά δε μπαίνει λόγω του σιδερένιο προφυλακτήρα που έχει.

Το mc360 πίσω έχει αντοχή για 3000 ως 3500χλμ μικτης χρήσης. Θα έλεγα αντέχει περισσότερο από Mt21 και εμένα είχε βγάλει και κάποια ταξιδάκια (φολόη και Μαίναλο) με αρκετή εθνική.
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
thank you! θα τα τσεκάρω από Δευτέρα όλα. Και μια τελευταία, στην σέλα άλλαξες μόνο κάλυμμα ή την έφτιαξες κάπου? Γιατί αυτό που έχει τώρα (νομίζω μαμά) γλιστράει απίστευτα!
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Για τον λεβιέ του φρένου δες και κάτι τέτοιο. Εγώ το έχω 3 χρόνια πάνω ,δεν έχει κουνηθεί.



Sent from my M2101K6G using Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
thank you! θα τα τσεκάρω από Δευτέρα όλα. Και μια τελευταία, στην σέλα άλλαξες μόνο κάλυμμα ή την έφτιαξες κάπου? Γιατί αυτό που έχει τώρα (νομίζω μαμά) γλιστράει απίστευτα!
Έχω 2 σέλες. Η μια η εργοστασιακή με αλλαγμένο κάλυμμα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη σε άριστη κατάσταση δεν μου γλυστραει.

Έχω φτιάξει μια δεύτερη σέλα μόνος τύπου comfort με αυξημένο αφρώδες και αντιολιαθητικο κάλυμμα μια χαρά.

Υποθέτω με τα χρόνια έχει γυαλίσει το κάλυμμα και γι αυτό γλυστρας. Μάλλον θα δώσεις 30 ευρουλακια να βάλεις ένα καινούργιο!
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Για τον λεβιέ του φρένου δες και κάτι τέτοιο. Εγώ το έχω 3 χρόνια πάνω ,δεν έχει κουνηθεί.



Sent from my M2101K6G using Tapatalk
2 φορές το παρήγγειλα από Ali και τις 2 δεν έφτασε ποτέ....
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Καλοταξιδο και από εδώ..

Αποστάτες έφτιαξα μόνος μου δεν ξέρω αν υπάρχουν στο εμπόριο και αν υπάρχουν θα έχουν κάποιαν λεφτά. Ένα μηχανουργείο με τις διαστάσεις δεν θα σου πάρει πάνω από 15-20 ευρό και θα πάρεις και τις κατάλληλες πιο μακριές βίδες.

Λάστιχα Mt21 μπροστά και καλή ιδέα ένα d606 πίσω. Αναγκαστικά αυτό 130/90 δε βγαίνει 140/80. Για 90% χρήση χώματος εγώ έχω Mt21 εμπρος και metzeler mc360 mid hard πίσω πάντως.

Heavy duty σαμπρέλες Και κοντρες οπωσδήποτε μπρος πισω

Για το λεβιέ του φρένου άμα βρεις κάτι ενδιαφέρει και μένα. Κάποια στιγμή έλεγα να φτιάξω κάποια προέκταση δεν έχει έρθει ακόμα αυτή η στιγμή μάλλον!

Μαρσπιε που είναι λίγο μικρά μου είχε παραχωρήσει το φιλαράκι μου ο Aldebaran αν θυμάμαι καλά από το 990 τα μαμά μαρσπιε που ειναινλιγο πιο μεγάλα αν τα θυμάμαι καλά και είναι αρκετά καλά. Για πιο μεγάλα πας σε aftermarket αλλά θες κάνα κατομπαλο νομίζω κάπου.

Μην αμελήσεις ένα καλό service και γενικά μην ζορίσεις τη μίζα. Έχουν ευαισθησία. Πάντα της φερομουν όμορφα βαραγα να θα μανιβέλα πιο πριν να περάσει το λάδι. Μια φορά με πρόδωσε η μπουζοπιπα στο βουνό και βρέθηκα να βαράω πολλές μιζιες στην επιστροφή μείναμε από κομπλέ μίζας. Εκεί πονάνε λίγο.
SW MOTECH το είχα στο 690. Στο 640 νομίζω έχει άλλο λεβιέ


Στάλθηκε από το SM-G970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom