Markas & yns παρουσιάζουν: Ορεινή Έρημος the Original (Redux)

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R




Στον Καλλικράτη στρίβουμε σε μια πινακίδα προς Ασή Γωνιά και μετά από λίγο βλέπουμε μια πινακίδα όπου γράφει πως ο δρόμος που επιλέξαμε είναι υπό κατασκευή και περνάμε με δική μας ευθύνη. Εννοείται πως πήραμε αυτό το δρόμο, τι μας περάσατε; Τελικά πρόκειται για ένα ασφάλτινο σύντομο κομμάτι που καταλήγει στο χωριό Μυριοκέφαλα. Το μόνο επικίνδυνο που βρήκα τελικά είναι πως έχει δεξιά κάθετα βράχια έτοιμα να πέσουν και αριστερά το γκρεμό. Νύχτα ειδικά θέλει προσοχή εδώ.





Ασή Γωνιά, (και από εκεί, αξίζει η διαδρομή, παραπάνω από ότι εδώ)







 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Η κούραση μας έχει καταβάλει. Η ώρα είναι πια 18:30 και ανυπομονούμε πότε να φτάσουμε στα σπίτια μας. Στη διαδρομή από εδώ και πέρα, αν και υπό άλλες συνθήκες θα τη χαρακτηρίζαμε όμορφη, τώρα δε δίνουμε σημασία.





Φτάνουμε στην εθνική Ηρακλείου-Χανίων και μια γκαζιά αργότερα βλέπουμε την πόλη μας.

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Στις 19:40 επιτέλους σβήνουμε τους κινητήρες. Κατάκοποι αλλά σώοι, ασφαλείς και όρθιοι.
Η στάση γίνεται στο σημείο εκκίνησης, στο σπίτι της γιαγιάς που πρόσεχε τα παιδιά μου. (Η φωτογραφία είναι του μεγάλου μου γιου).





Χιλιόμετρα εκδρομής: 415
Κατανάλωση: 5,3
Μέση ταχύτητα: 44 χλμ/ώρα





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Απολογισμός:

Νίκος: Για εμένα ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία όλη η εκδρομή. Δύο πράγματα μπορώ να ξεχωρίσω όμως για διαφορετικούς λόγους. Η ανάβαση ανάμεσα στα χιόνια ήταν το πρώτο και η κατασκήνωση το δεύτερο. Η ανάβαση επειδή μας έδωσε την ικανοποίηση του κατορθώματος και η κατασκήνωση για τα αισθήματα γαλήνης που μας έδωσε το τοπίο καθώς και τη μοναδική παρέα που απόλαυσα. Ευτυχώς που είχαμε το Γιάννη να μας συνοδεύει και σε αυτή τη βόλτα, γιατί το να πας μόνος σε αυτά τα μέρη δεν είναι καλό, μήπως και συμβεί ατύχημα.

Κική: Η βόλτα και η παρέα καταπληκτική. Ό,τι πρέπει για να διαλυθούν όσες αμφιβολίες είχα για τις μελλοντικές μου βόλτες με το Νίκο. Κουράστηκα πάρα πολύ, αλλά πέρασα εξαιρετικά. Αν θα ξαναπήγαινα; Ίσως αργότερα, άνοιξη πάλι, να έχει χιόνια εκεί ψηλά. Αλλά την κατασκήνωση στο Μουρί υποχρεωτικά! Φοβερό μέρος!

 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αυτά έγραφα σαν απολογισμό το 2011 όταν πρωτοδημοσιεύσαμε την εκδρομή....

"Με τα παιδιά έχω κάνει πολλές εκδρομές. Τόσο πριν όσο και μετά από την "Ορεινή Έρημο". Τη συγκεκριμένη όμως την θεωρώ την καλύτερη απ'όλες. Είχε όλα τα συστατικά για να είναι μια καλή περιπέτεια. Δεν φανταζόμασταν όταν την σχεδιάζαμε και όταν ξεκινούσαμε πως τα μέρη που πήγαμε θα ήταν τόσο όμορφα. Τα "Μαύρα Γκρεμνά" ήταν εξωπραγματικά, η κατασκήνωση στο Μουρί απολαυστική, η θάλασσα στο Φοίνικα μια όαση γαλήνης στο σκληροτράχηλο πετρώδες έδαφος των βουνών, το δάσος στη Μαδάρα και στον Άη Γιάννη λες και ερχόταν από αλλού και δεν ανήκε στην Κρήτη...
Αυτό το νησί θα με μαγεύει πάντα, έχει απ'ό,τι φαίνεται ακόμα τόσα μυστικά κρυμμένα... Και έχω σκοπό να τα ανακαλύψω. Το ίδιο προτείνω και σε εσάς. Η εξερεύνηση με μια On Off μοτοσυκλέτα προσφέρει μια διέξοδο από τα προβλήματα τις καθημερινότητας και στις μέρες μας οι διέξοδοι προτείνονται ή μάλλον συνιστώνται! Καλές βόλτες σε όλους!
"

4 χρόνια μετά δεν έχει αλλάξει τίποτα! Εκτός, πρόσφατα, το μέσο..
Η Ορεινή Έρημος παραμένει ένας από τους αγαπημένους μου προορισμούς στο νησί.
Και αυτή η πρώτη φορά που πήγαμε, παρόλο που δεν κοιμηθήκαμε στα 1900 μέτρα όπως τις επόμενες, έμελλε να σηματοδοτήσει τον μοτοσυκλετιστικό μου βίο, προτρέποντάς μου να συνεχίσω να ανακαλύπτω παρέα με καλούς φίλους την "Ανεξερεύνητη Κρήτη" και επιτρέποντας μου να γνωρίσω μέσα στα επόμενα χρόνια τις ομορφιές της.

Να'χουμε πάντα την υγειά μας να ταξιδεύουμε και να μοιραζόμαστε όμορφες εμπειρίες!
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Μπράβο παιδιά,ειλικρινά δεν έχω λόγια να περιγράψω.Πολύ θα ήθελα να ακολουθήσω στην επόμενη.
Πάντα τέτοια:friendship:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μπραβο ΠΡΩΤ'ΑΠ'ΟΛΑ στην Κικη!!!!!!Πολλα ρεσπεκτ γιατι οι οδηγοι ξερουμε πόσο δυσκολο ειναι για τον πισω να συνοδηγει στη μοτο.Ποσο μαλλον σε χωμα...ποσο μαλλον σε τετοια χωματα σαν αυτα που πηγατε...ΜΠΡΑΒΟ!!!:ok:
Τωρα για Νικο & Γιαννη τι να πω;...Απλα οτι καθε φορα που βλεπω αναρτηση οδοιπορικου σας...το ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ με την ηρεμια μου στιβοντας το!Ενα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ειναι κατ'ελαχιστο οτι θα ηθελα να σας πω.Τοσο για την οπτικη σας μεσα απο ενα οδοιπορικο οσο και ως...συν-μηχανοβιοι...:friendship:
Συνεχιστε να ταξιδευετε και να μας φτιαχνετε τη ζωη!:)
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ευχαριστούμε για την αφήγηση και τις τέλειες φωτογραφιες και βίντεο. Ζηλέψαμε αφάνταστα.
Ειναι άθλος να σταματάς κάθε τόσο για να δείξετε τα όμορφα μέρη και σε όλους εμάς και να ταξιδεύουμε κι εμεις μαζί σας.
Με το καλό στις επόμενες εξορμήσεις σας.
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Εχω ξαναγράψει.... για (Νίκο/Κική) να είναι καλά και να κάνουν ωραία και όρθια ταξίδια....:biker:...το ίδιο και για τον (Γιάννη) με το νέο εργαλείο ....:biker:...Απλά περιμένουμε :pc:...:ok::ok:
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Μπράβο παιδιά,ειλικρινά δεν έχω λόγια να περιγράψω.Πολύ θα ήθελα να ακολουθήσω στην επόμενη.
Πάντα τέτοια:friendship:
Με το καλό να μας έρθεις. Συνήθως τρώμε μία ταλαιπωρία βέβαια, αλλά χωρίς ταλαιπωρία, δεν έχει περιπέτεια ε;
Έχε το νου σου, όποτε βάλουμε εκδρομή στις "μοτοσυναντήσεις", δήλωσε συμμετοχή.

Μπραβο ΠΡΩΤ'ΑΠ'ΟΛΑ στην Κικη!!!!!!Πολλα ρεσπεκτ γιατι οι οδηγοι ξερουμε πόσο δυσκολο ειναι για τον πισω να συνοδηγει στη μοτο.Ποσο μαλλον σε χωμα...ποσο μαλλον σε τετοια χωματα σαν αυτα που πηγατε...ΜΠΡΑΒΟ!!!:ok:
Τωρα για Νικο & Γιαννη τι να πω;...Απλα οτι καθε φορα που βλεπω αναρτηση οδοιπορικου σας...το ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ με την ηρεμια μου στιβοντας το!Ενα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ειναι κατ'ελαχιστο οτι θα ηθελα να σας πω.Τοσο για την οπτικη σας μεσα απο ενα οδοιπορικο οσο και ως...συν-μηχανοβιοι...:friendship:
Συνεχιστε να ταξιδευετε και να μας φτιαχνετε τη ζωη!:)
Νάσαι καλά φίλε και σύντροχε. Την υγειά μας νάχουμε και να βλέπουμε ο ένας τις βόλτες του άλλου και από εδώ μέσα, ενώ, όλο και κάποτε θα σμίξουμε και από κοντά.

Ευχαριστούμε για την αφήγηση και τις τέλειες φωτογραφιες και βίντεο. Ζηλέψαμε αφάνταστα.
Ειναι άθλος να σταματάς κάθε τόσο για να δείξετε τα όμορφα μέρη και σε όλους εμάς και να ταξιδεύουμε κι εμεις μαζί σας.
Με το καλό στις επόμενες εξορμήσεις σας.
Στάσεις; Στάσεις κάναμε μόνο όταν είχαμε κέφι και γουστάραμε. Κατά τα άλλα, εν κινήσει ήταν τα πάντα από τη Κική. Αυτό είναι ένα από τα βασικά καλά του συνεπιβάτη. Οι φωτογραφίες εν κινήσει, χωρίς τις πολλές και ενοχλητικές στάσεις :)
Εχω ξαναγράψει.... για (Νίκο/Κική) να είναι καλά και να κάνουν ωραία και όρθια ταξίδια....:biker:...το ίδιο και για τον (Γιάννη) με το νέο εργαλείο ....:biker:...Απλά περιμένουμε :pc:...:ok::ok:
:biker2:
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Νάσαι καλά φίλε και σύντροχε. Την υγειά μας νάχουμε και να βλέπουμε ο ένας τις βόλτες του άλλου και από εδώ μέσα, ενώ, όλο και κάποτε θα σμίξουμε και από κοντά.
Εαν πετουσα τωρα κανα "σινιαλο" το επομενο ADVtrOFFy να γινει στην Ορεινη Ερημο...δεν θα με χαλαγε καθολου Νικολα....:cool:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Εαν πετουσα τωρα κανα "σινιαλο" το επομενο ADVtrOFFy να γινει στην Ορεινη Ερημο...δεν θα με χαλαγε καθολου Νικολα....:cool:
Ευχαρίστως να (ξανα)κάνουμε μια 2ήμερη χωμάτινη βόλτα στην Κρήτη. Τα μέρη είναι πολλά και τα γνωρίζουμε όλα. Θα μπει στο πλάνο... ;)
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Nίκο και Γιάννη θα παρακολουθώ στενά για την επόμενη,όποτε έρθετε προς ταδώ ενημερώστε να τα πούμε απο κοντά:friendship:
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Τις πασέτες τις είχα βάλει στην κατάψυξη και μέσα σε ισοθερμική τσάντα μαζί με μπουκάλια νερό καταψυγμένο και αυτό, μαζί με τα λουκάνικα τα οποία είχαμε ψωνίσει από τα Σφακιά αν θυμάμαι καλά.
Οι πασέτες, ήταν ακόμα μερικώς παγωμένες το βράδυ που τις ψήσαμε ενώ το νερό, ακόμα και το επόμενο πρωί, είχε πάγο στο μπουκάλι.
Τέτοια χλίδα σε ελεύθερο κάμπιγκ δεν έχω ξανανιώσει. Το νοστιμότερο απ' όλα πάντως ήταν... οι πατάτες στη στάχτη!!!

Όσον αφορά τη συνέχεια, τόσο εγώ, όσο και ο Γιάννης έχουμε υποχρεώσεις μέχρι το απόγευμα. Απόγευμα λοιπόν θα συνεχίσουμε και θα κλείσουμε το οδοιπορικό :)

EDIT: Τώρα θυμήθηκα ότι είχα γράψει κάτι επί του θέματος στην αρχή (μιας και μου αρέσει να φλυαρώ με λεπτομέρειες πάντα ;)
Για φαγητό πήραμε αλουμινόχαρτο για να τυλίξουμε τις πατάτες (καλοπλυμένες και σαπουνισμένες, καμιά 10ρια), τρία σακουλάκια φουντουκοσταφίδες, πιάτα πλαστικά, ποτήρια φραπέ, μερικές τονοσαλάτες κονσέρβα, τυρί, ελιές, ψωμί, δυόμισι κιλά πασέτες κατεψυγμένες για να αντέξουν και 3 μπουκάλια 1,5 λίτρου ημικατεψυγμένα. Τα νερά, το τυρί και το κρέας μπήκαν όλα μαζί σε μία ισοθερμική τσάντα (μαζί με 3 παγοκυψέλες) που έκανε μάλιστα εξαιρετική δουλειά!
Τον καπνιστό σολομό και τις σαμπάνιες ξεχάσατε να πάρετε μαζί! :D
Ούτε σε ταβέρνα αυτά τα πράγματα! Και πάλι μπράβο σαςς!!!!:hailbig:
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Το ραντεβού είχε δοθεί για τις 8 το πρωί…
Περίπου 8 είχαμε πει για να είμαστε ακριβείς.
Κάτι όμως οι οικογενειακές μας υποχρεώσεις με τα παιδιά, κάτι οι στομαχικές διαταραχές του Γιάννη την περασμένη νύχτα, δε μας άφησαν να είμαστε αμφότεροι συνεπείς. Κατά τις 08:30 λοιπόν περνάω από το σπίτι του Γιάννη και τον βλέπω ακόμα να δένει έναν από τους πολλούς ιμάντες του.




Για να είμαι ειλικρινής, η πρώτη αντίδραση όταν είδα τη μηχανή του ήταν να γελάσω. Ιμάντες από εδώ, ελαστικοί ιμάντες από εκεί… Για να βγάλεις ένα χαρτομάντηλο έπρεπε να λύνεις - δένεις 10 λεπτά… Κερασάκι στην τούρτα ήταν η σχάρα που προεξείχε αστεία κάνοντας εμένα και την Κική αυθόρμητα να του δώσουμε το όνομα Καβλιτσέκι και να τον πειράζουμε για όλο το υπόλοιπο της εκδρομής. Η ιδέα πάντως να φορτώσει στη θέση του συνεπιβάτη αποσκευές είναι γενικά καλή.



 
Top Bottom