Moto Guzzi V85

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Το παρήγγειλα χθες, μόλις τελείωσα το test ride, σε πράσινο ματ, με κάγκελα, ζελατίνα και διπλό σταντ. Αναμονή 1 μήνα τώρα να έρθει. :p Το είχα απωθημένο 1-2 χρόνια τώρα..
2ο Guzzi στην οικογένεια, ο πατέρας έχει το Breva 750. Άρχισα να κοιτάω για βαλίτσες
Θα χαρώ πολύ να σας δω από κοντά σε κάποια εκδρομή. :)
 

Gi.XR

Μέλος
Όνομα
Giannis Hristoforos
Μοτό
Moto Guzzi v85 tt
Καλησπέρα στην ομάδα! Μετά από πολλά χρόνια με διαφορα Ducati λοξοδρομησα και απέκτησα πριν λίγες μέρες την πρώτη Guzzi μου. Το v85 είναι πραγματικά αυτό που ήθελα αν και στην αρχή ήμουν πολύ επιφυλακτικός. Ευτυχως έχουν γίνει όλες οι αλλαγές και τα update από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και δεν βρέθηκα σε δυσάρεστες καταστάσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους σχετικά με τα καύσιμα(οκτάνια) και τα λαδια που χρησιμοποιούν. Γενικά οποιαδήποτε συμβουλή για έναν πρωτάρη στην εταιρεία καλοδεχούμενη. Να είστε όλοι καλά!
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Τα euro 4 θέλουν 10-60 φουλ συνθετικό, μάρκα ότι προτιμάς ή ότι βάζουν ....
μετά την τελευταία αναβάθμιση δεν διαμαρτύρεται και με απλή πριν ήθελε 100αρα

για τα euro 5 δεν έχω ιδέα.

καλοτάξιδη
:friendship:
 

Gi.XR

Μέλος
Όνομα
Giannis Hristoforos
Μοτό
Moto Guzzi v85 tt
Ευχαριστώ πολύ! Παρεπιπτόντως οι χαμηλές καταναλώσεις τύπου 5,5l/100χλμ πρέπει να πήγαν περίπατο με τις τελευταίες αναβαθμίσεις..
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Καλημέρα και καλορίζικη!

Στον οδηγό χρήσης αναφέρει για λάδια:
Engine oil 10W-60 / Synthetic based lubricant for high performance four-stroke engines.
SAE 10W 60; JASO MA, MA2; API SG
Για το κιβώτιο:
75W-140 lubricant for gearboxes and transmissions / Synthetic lubricant for gearboxes and transmissions
SAE 75W-140 - API GL5
Για την βενζίνη δεν έχω δει κάτι, θα έστελνα ένα email στην κεντρική διεύθυνση να μου απαντήσουν επίσημα.

Τι καταναλώσεις βλέπεις και με τι ταχύτητες/χρήση;
 

Gi.XR

Μέλος
Όνομα
Giannis Hristoforos
Μοτό
Moto Guzzi v85 tt
Η αλήθεια είναι ότι έχω προλάβει να κάνω μόλις 300χλμ σε εθνική τα περισσότερα και γύρω στα 50 με 100χλμ στην πόλη. Με ταχύτητα ταξιδιού γύρω στα 150 και στην πόλη χαλαρά χωρίς μποτιλιάρισμα η κατανάλωση είναι γύρω στο 6,5 με 7 μεικτά. Βέβαια στην εθνική έγιναν και δυο «ανοίγματακια» κοντά στην τελική για να δούμε τι γίνεται.. Θεωρω ότι το 5,5 που ανακοινώνει ο κατασκευαστής είναι πολύ αισιόδοξο και από αυτά που έχω διαβάσει μάλλον έχει να κάνει με το update. Τα παιδιά της ομάδας που έχουν κάνει περισσότερα χλμ με τον νέο χάρτη θα έχουν πιο σαφή συμπεράσματα. Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση, καλή Κυριακή!
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καλησπέρα στην ομάδα! Μετά από πολλά χρόνια με διαφορα Ducati λοξοδρομησα και απέκτησα πριν λίγες μέρες την πρώτη Guzzi μου. Το v85 είναι πραγματικά αυτό που ήθελα αν και στην αρχή ήμουν πολύ επιφυλακτικός. Ευτυχως έχουν γίνει όλες οι αλλαγές και τα update από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και δεν βρέθηκα σε δυσάρεστες καταστάσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους σχετικά με τα καύσιμα(οκτάνια) και τα λαδια που χρησιμοποιούν. Γενικά οποιαδήποτε συμβουλή για έναν πρωτάρη στην εταιρεία καλοδεχούμενη. Να είστε όλοι καλά!
Καλορίζικο! Πολύ όμορφο μηχανάκι!
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Ευχαριστώ πολύ! Παρεπιπτόντως οι χαμηλές καταναλώσεις τύπου 5,5l/100χλμ πρέπει να πήγαν περίπατο με τις τελευταίες αναβαθμίσεις..
Αυτό που βλέπω εγώ μέχρι στιγμής είναι ότι η κατανάλωση έχει βελτιωθεί έχω δεί και κάτω απο 5 με χαλαρή οδήγηση.
και για νορμάλ κίνηση μέσα στην πόλη εκεί στο 5 με 5,5, στην εθνική μαζί με το ταχύμετρο ανεβαίνει και η κατανάλωση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gi.XR

Μέλος
Όνομα
Giannis Hristoforos
Μοτό
Moto Guzzi v85 tt
Σωστά! Όταν κάνω δυο τρία γεμίσματα θα έχω εικόνα.:ok:
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Τελικά βλέπω έχει αρκετά V85TT το φόρουμ, δεν το περίμενα, πολύ ευχάριστα νέα! Λογικά το μοντέλο '23 που θα παραλάβω εγώ θα έχει τελευταία software/hardware κλπ.
Κατανάλωση λογικά πρέπει να υπολογίσεις με 120-130 και όχι με 150 :)

ΥΓ: Είστε και στην Λέσχη Guzzi Ελλάδας;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κατανάλωση λογικά πρέπει να υπολογίσεις με 120-130
And Elohim blessed them, and Elohim said unto them, “Be fruitful, and multiply, and fill the earth"
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τελικά βλέπω έχει αρκετά V85TT το φόρουμ, δεν το περίμενα, πολύ ευχάριστα νέα! Λογικά το μοντέλο '23 που θα παραλάβω εγώ θα έχει τελευταία software/hardware κλπ.
Κατανάλωση λογικά πρέπει να υπολογίσεις με 120-130 και όχι με 150 :)

ΥΓ: Είστε και στην Λέσχη Guzzi Ελλάδας;
Γιατί εγώ;
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Top Bottom