Moto Guzzi V85

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Καλησπερα στην ομάδα! Γνωρίζει κάποιος αν με την touring ζελατίνα της εταιρίας λύνεται το πρόβλημα του αέρα στα v85?? Γιατί με την μαμά ζελατινα πολύ το ξύλο! Είδα ότι κάποιος φίλος έχει τοποθετήσει πλαστικά για να καλυψει το κενό μεταξύ ρεζερβουάρ και ανάρτησης μπροστά. Υπάρχει και από εκεί πρόβλημα;
Αναλογα το υψος σου

σε καποιους ειναι χειροτερη διοτι στροβιλιζει....

τα πλαινα κανουν δουλεια μαζι με την μαμα ζελατινα η οποια δεν ειναι πολυ ψηλη αλλα εχει καλη και ομαλη ροη....

3 φιλοι που την εχουν μου λενε το ιδιο....

κατσε να μπει και ο R.E.H να μας πει.....
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Καλησπερα στην ομάδα! Γνωρίζει κάποιος αν με την touring ζελατίνα της εταιρίας λύνεται το πρόβλημα του αέρα στα v85?? Γιατί με την μαμά ζελατινα πολύ το ξύλο! Είδα ότι κάποιος φίλος έχει τοποθετήσει πλαστικά για να καλυψει το κενό μεταξύ ρεζερβουάρ και ανάρτησης μπροστά. Υπάρχει και από εκεί πρόβλημα;
Αναλογα το υψος σου

σε καποιους ειναι χειροτερη διοτι στροβιλιζει....

τα πλαινα κανουν δουλεια μαζι με την μαμα ζελατινα η οποια δεν ειναι πολυ ψηλη αλλα εχει καλη και ομαλη ροη....

3 φιλοι που την εχουν μου λενε το ιδιο....

κατσε να μπει και ο R.E.H να μας πει.....
Δεν γνωρίζω για την μαμά touring ζελατίνα, έβαλα της ermax δεν έχω στροβιλισμούς αλλά φασαρία υπάρχει, ίσως να χρειάζεται και κάποιο φρύδι ....
Τα αυτιά του μικύ μάους μειώνουν λίγο τον θόρυβο.

Η διαφορά με την κοντή που έρχεται δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο ...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να προσθέσω κάτι λίγο ακόμα στην απαξιωτική συζήτηση της προηγούμενης σελίδας

Το XR και το 1290Τ που οδήγησα πρόσφατα έχουν την ίδια δύναμη. Καμία σχέση στον τρόπο που την βγάζουν. Δεν είναι όλα τα 160 άλογα ίδια, το Τ είναι πιο διαχειρισιμο, το ίδιο ίσχυε για το S της επόμενης γενιάς. Το "αποτασσομαι τα 160" έτσι άκριτα μου ακούγεται υπερβολικό.

Δεύτερη παράμετρος... Το κοινό της Γκουτσι είναι ηλικιωμένοι, δεν αρέσει να το διαβάζουμε, δεν έχει σημασία. Δεν θέλουν 160 άλογα μηχανή. Αν είχε γίνει μια προεργασία με το mgs-01 ίσως να είχε χτιστεί ένα πιο φρέσκο και πιο "κάψωμένο" κοινό. Μπορεί στην επόμενη γενιά, σε μια πιο σπορτίφ έκδοση.

Τρίτη παράμετρος, το γούστο και εκεί δεν συζητάμε, μέχρι που το γούστο να γίνει αλεπού με κομμένη ουρά, κόψτε τις όλοι διότι έτσι αρέσει σε έναν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Καλησπερα στην ομάδα! Γνωρίζει κάποιος αν με την touring ζελατίνα της εταιρίας λύνεται το πρόβλημα του αέρα στα v85?? Γιατί με την μαμά ζελατινα πολύ το ξύλο! Είδα ότι κάποιος φίλος έχει τοποθετήσει πλαστικά για να καλυψει το κενό μεταξύ ρεζερβουάρ και ανάρτησης μπροστά. Υπάρχει και από εκεί πρόβλημα;
Δώσε μου 2 εβδομάδες να παραλάβω και θα σου πω! Είχα κάνει το test ride με την κοντή και παρήγγειλα να έχει την touring, οπότε θα έχω άμεσα σύγκριση. Απ' ότι έχω καταλάβει από αυτά που διάβασα η touring βοηθάει πολύ σε αναβάτες ύψους 1.80+, ελπίζω να μην διαψευσθούν.
 

Gi.XR

Μέλος
Όνομα
Giannis Hristoforos
Μοτό
Moto Guzzi v85 tt
Εγώ σαν νέο μέλος να πω ότι είναι πολύ ωραίο που με αυτή την σκατενια μιζέρια γύρω μας, έχουμε σοβαρό λόγο να παθιαζομαστε και να υποστηρίζουμε με σθένος τις απόψεις μας. Οι συζητήσεις αυτές είναι από εκείνες που μπορούν να κρατάνε μέρες και συνήθως δεν καταλήγουν σε «συνθηκολόγηση» αλλά αντιθέτως γεννούν νέες διαφωνίες. Και τα BMW κάποτε συνταξιούχοι τα καβαλάγανε και τώρα τα XR πρωταγωνιστούν στα όνειρα πιτσιρικάδων.
Λοιπον παρηγγειλα ζελατίνα touring (ο θεός βοηθός) και προετοιμάζομαι για την πρώτη μεγάλη βόλτα με το V85. Η εμπειρία σας μεγάλη από αυτά που έχω διαβάσει και θέλω και εδώ τα φωτα σας. Τέλη Απρίλη και για 5 διανυκτερεύσεις ψάχνω την ιδανική διαδρομή στα Βαλκάνια. Επειδή εχει ξαναγίνει ταξίδι δυτικά, λοξοκοίταμε και Βουλγαρία, Ρουμανία και παραλια Ευξείνου αλλά και Σικελια. Το ιδανικό θα ήταν κάποια όμορφη παραλιακή διαδρομή γιατί τα πασσα των Βαλκανίων θα κρατάνε κρύο και συννεφα(με ότι αυτό συνεπάγεται..) Κάθε εναλλακτική είναι ευπρόσδεκτη γιατί ο τελικός ρυθμιστής θα είναι ο καιρός οποτε καλό είναι να υπάρχει το περιθώριο της επιλογής.
Καλό πασχα σε όλους και οποίος περάσει από Τριπολη, κερνάμε καφεδάκι!
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Εγώ σαν νέο μέλος να πω ότι είναι πολύ ωραίο που με αυτή την σκατενια μιζέρια γύρω μας, έχουμε σοβαρό λόγο να παθιαζομαστε και να υποστηρίζουμε με σθένος τις απόψεις μας. Οι συζητήσεις αυτές είναι από εκείνες που μπορούν να κρατάνε μέρες και συνήθως δεν καταλήγουν σε «συνθηκολόγηση» αλλά αντιθέτως γεννούν νέες διαφωνίες. Και τα BMW κάποτε συνταξιούχοι τα καβαλάγανε και τώρα τα XR πρωταγωνιστούν στα όνειρα πιτσιρικάδων.
Λοιπον παρηγγειλα ζελατίνα touring (ο θεός βοηθός) και προετοιμάζομαι για την πρώτη μεγάλη βόλτα με το V85. Η εμπειρία σας μεγάλη από αυτά που έχω διαβάσει και θέλω και εδώ τα φωτα σας. Τέλη Απρίλη και για 5 διανυκτερεύσεις ψάχνω την ιδανική διαδρομή στα Βαλκάνια. Επειδή εχει ξαναγίνει ταξίδι δυτικά, λοξοκοίταμε και Βουλγαρία, Ρουμανία και παραλια Ευξείνου αλλά και Σικελια. Το ιδανικό θα ήταν κάποια όμορφη παραλιακή διαδρομή γιατί τα πασσα των Βαλκανίων θα κρατάνε κρύο και συννεφα(με ότι αυτό συνεπάγεται..) Κάθε εναλλακτική είναι ευπρόσδεκτη γιατί ο τελικός ρυθμιστής θα είναι ο καιρός οποτε καλό είναι να υπάρχει το περιθώριο της επιλογής.
Καλό πασχα σε όλους και οποίος περάσει από Τριπολη, κερνάμε καφεδάκι!
Γιάννη Από τριπολη είσαι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Να προσθέσω κάτι λίγο ακόμα στην απαξιωτική συζήτηση της προηγούμενης σελίδας

Το XR και το 1290Τ που οδήγησα πρόσφατα έχουν την ίδια δύναμη. Καμία σχέση στον τρόπο που την βγάζουν. Δεν είναι όλα τα 160 άλογα ίδια, το Τ είναι πιο διαχειρισιμο, το ίδιο ίσχυε για το S της επόμενης γενιάς. Το "αποτασσομαι τα 160" έτσι άκριτα μου ακούγεται υπερβολικό.

Δεύτερη παράμετρος... Το κοινό της Γκουτσι είναι ηλικιωμένοι, δεν αρέσει να το διαβάζουμε, δεν έχει σημασία. Δεν θέλουν 160 άλογα μηχανή. Αν είχε γίνει μια προεργασία με το mgs-01 ίσως να είχε χτιστεί ένα πιο φρέσκο και πιο "κάψωμένο" κοινό. Μπορεί στην επόμενη γενιά, σε μια πιο σπορτίφ έκδοση.

Τρίτη παράμετρος, το γούστο και εκεί δεν συζητάμε, μέχρι που το γούστο να γίνει αλεπού με κομμένη ουρά, κόψτε τις όλοι διότι έτσι αρέσει σε έναν.
Αγαπητε Γιάννη.... τα παίρνεις πολύ προσωπικά τα θέματα με αποτέλεσμα να σου δημιουργούν εσφαλμένη ανάγνωση.
Οι λέξεις "απαξιωτική συζήτηση" και "αποτάσσομαι τα 160, έτσι άκριτα" απλά δεν υφίστανται σε κανένα σχόλιο, από όσους συμμετείχαν στη συζήτηση. Τα σχόλια μας έχουν μια συνέχεια και σε ότι με αφορά -συνήθως- αρκετές επεξηγηματικές φράσεις. Γράφω πολύ προσεκτικά και με αφορά πολύ να μην θίγω τις επιλογές κανενός συμφορουμίτη.
Και δεν είναι κακό όταν σχολιάζεις κάτι να το κάνεις με παραθέσεις ώστε να μην κρυβόμαστε πίσω από εντυπώσεις.
 

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Λοιπον παρηγγειλα ζελατίνα touring (ο θεός βοηθός) και προετοιμάζομαι για την πρώτη μεγάλη βόλτα με το V85.
Γιάννη δεν περίμενες ούτε μέρα τελικά για την ζελατίνα! :p
Ερώτηση, τι έχετε από θέμα βαλίτσας πίσω ή/και πλαϊνών; Παρέλαβα την βάση της Givi με τον αετό και περιμένω να έρθει η μηχανή να την βάλω πάνω και να δοκιμάσω ποια βαλίτσα θα κάτσει καλύτερα.

Καλή Ανάσταση σε όλους!
 

Gi.XR

Μέλος
Όνομα
Giannis Hristoforos
Μοτό
Moto Guzzi v85 tt
Γιάννη δεν περίμενες ούτε μέρα τελικά για την ζελατίνα! :p
Ερώτηση, τι έχετε από θέμα βαλίτσας πίσω ή/και πλαϊνών; Παρέλαβα την βάση της Givi με τον αετό και περιμένω να έρθει η μηχανή να την βάλω πάνω και να δοκιμάσω ποια βαλίτσα θα κάτσει καλύτερα.

Καλή Ανάσταση σε όλους!
Ηταν η πιο safe λύση από την στιγμή που γενικά υπάρχει ένας προβληματισμός γύρω από το θέμα.. Με το καλό να παραλάβεις το εργαλείο! Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα με τις βαλίτσες αλλά από ότι είδα στο φόρουμ υπάρχουν v85 με βαλίτσες και σίγουρα τα παιδιά θα σε βοηθήσουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πέτυχα ενα σήμερα μετά τον Λάδωνα προς Πάος.....είναι κάποιος δικός μας ?
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Τέλος, παλιότερα (πριν ένα χρόνο) ανέφεραν ότι αν έχεις ανοικτή την εφαρμογή όσο βολτάρεις, αυτή καταγράφει δεδομένα όπως άνοιγμα γκαζιού, κλίση, ταχύτητα. Ωστόσο αυτό δεν το βρήκα πλέον, υφίσταται στο δικό σου; Όχι ότι έχει πρακτική αξία, για το χαβαλέ και μόνο αυτό.
estebahn Στέφανε το συνεχίζω εδώ ...
Παραθέτω screenshots με το τι καταγράφει η "εφαρμογή" της Moto Guzzi στην δική μου περίπτωση (μιας και σήμερα το θυμήθηκα)





























Δεν σου δίνει κάποια επιλογή πάντως για εξαγωγή των στοιχείων ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Θεός, ευχαριστώ πάρα πολύ που το θυμήθηκες για αρχή, που το μοιράστηκες τόσο λεπτομερώς επίσης :friendship:
 
Top Bottom