Moto Guzzi V85

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Καλησπέρα παίδες, ήθελα να ρωτήσω κάποιον κάτοχο αν έχει εμπειρία για το πως είναι το δικάβαλο τουριστικο ταξίδι στην V85 με τη στοκ σέλα. Επίσης, ο αερόψυκτος κινητήρας έχει διαμαρτυρηθεί σε καλοκαιρινές θερμοκρασίες κατά τη διάρκεια τουριστικού ταξιδιού;
για δες εδω μηπως βρεις απαντησεις
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Καλησπέρα παίδες, ήθελα να ρωτήσω κάποιον κάτοχο αν έχει εμπειρία για το πως είναι το δικάβαλο τουριστικο ταξίδι στην V85 με τη στοκ σέλα. Επίσης, ο αερόψυκτος κινητήρας έχει διαμαρτυρηθεί σε καλοκαιρινές θερμοκρασίες κατά τη διάρκεια τουριστικού ταξιδιού;
wildbilly κάτοχος v85 θα σου πει ;)
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Καλησπέρα παίδες, ήθελα να ρωτήσω κάποιον κάτοχο αν έχει εμπειρία για το πως είναι το δικάβαλο τουριστικο ταξίδι στην V85 με τη στοκ σέλα. Επίσης, ο αερόψυκτος κινητήρας έχει διαμαρτυρηθεί σε καλοκαιρινές θερμοκρασίες κατά τη διάρκεια τουριστικού ταξιδιού;

Δεν διαπίστωσα κάποιο πρόβλημα σε δικάβαλο ταξίδι με το δικό μου όσον αφορά το χωροταξικό ...
Η σέλα του είναι άνετη και για τον συνεπιβάτη ...

Οσον αφορά την ζέστη, πρίν τις αναβαθμίσεις που έκαναν στην χαρτογράφηση είχε θέματα με προανάφλεξη πλέον όλα καλά ....
:friendship:
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Δεν διαπίστωσα κάποιο πρόβλημα σε δικάβαλο ταξίδι με το δικό μου όσον αφορά το χωροταξικό ...
Η σέλα του είναι άνετη και για τον συνεπιβάτη ...

Οσον αφορά την ζέστη, πρίν τις αναβαθμίσεις που έκαναν στην χαρτογράφηση είχε θέματα με προανάφλεξη πλέον όλα καλά ....
:friendship:
Ευχαριστώ πολύ, διάβασα και το απολαυστικό post σου από το Balkan Tour και πήρα μια πολύ καλή εικόνα.
 

Miltos0030

Μέλος
Περιοχή
Athens, Greece
Όνομα
Miltos
Μοτό
Ducati MS 1200s
Δεν μπορώ να σταματήσω να την χαζεύω:

είναι για χάζεμα, το χρώμα είναι το 2ο καλύτερο που έχω δει και σηκώνει πολύ "φτιάξιμο"

Επί της ευκαιρίας καλησπέρα στο forum, νεο μέλος εδώ, ερωτευμένος με το V85TT μου. Με λίγα performance upgrades και δίαιτα, θα έλεγα πως το έχω φέρει στα μέτρα μου, αν και έχω 2-3 αλλαγές ακόμα στο μυαλό μου που θέλουν ομως αρκετό ψάξιμο. Καλώς με δεχτήκατε!
 

Miltos0030

Μέλος
Περιοχή
Athens, Greece
Όνομα
Miltos
Μοτό
Ducati MS 1200s
όσο για το θέμα με την κάλυψη του αέρα που έχει ανοίξει στο thread αυτό, η εμπειρία η δική μου με την ermax turing + to χειλάκι της puig είναι πως σαφώς βελτιώνει την κατάσταση αλλά δεν λύνει το πρόβλημα, ειδικά με τους στροβιλισμούς. Θα δοκιμάσω σύντομα την turing της puig που είναι περίπου 10 εκατοστά ψηλότερη από την ermax, μαζί με το extraκι που ήδη έχω και θα επανέλθω
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
όσο για το θέμα με την κάλυψη του αέρα που έχει ανοίξει στο thread αυτό, η εμπειρία η δική μου με την ermax turing + to χειλάκι της puig είναι πως σαφώς βελτιώνει την κατάσταση αλλά δεν λύνει το πρόβλημα, ειδικά με τους στροβιλισμούς. Θα δοκιμάσω σύντομα την turing της puig που είναι περίπου 10 εκατοστά ψηλότερη από την ermax, μαζί με το extraκι που ήδη έχω και θα επανέλθω
οσο πιο ψηλή τόσο περισσότερους στροβιλισμούς
 

Miltos0030

Μέλος
Περιοχή
Athens, Greece
Όνομα
Miltos
Μοτό
Ducati MS 1200s
απο ρεπορτάζ bikeit στην eicma 2023 για το νέο v85tt:

«Η αεροδυναμική του V85 TT απασχόλησε αρκετά τους μηχανικούς της Moto Guzzi, καθώς σχεδίασαν στην αεροσήραγγα της εταιρείας στο Mandello del' Lario νέες χούφτες και ένα καινούργιο τμήμα στο μπροστινό μέρος του ρεζερβουάρ που επίσης συμβάλλουν στο να κρατούν τον αναβάτη καλύτερα προστατευμένο»
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
όσο για το θέμα με την κάλυψη του αέρα που έχει ανοίξει στο thread αυτό, η εμπειρία η δική μου με την ermax turing + to χειλάκι της puig είναι πως σαφώς βελτιώνει την κατάσταση αλλά δεν λύνει το πρόβλημα, ειδικά με τους στροβιλισμούς. Θα δοκιμάσω σύντομα την turing της puig που είναι περίπου 10 εκατοστά ψηλότερη από την ermax, μαζί με το extraκι που ήδη έχω και θα επανέλθω
Δεν ξέρω τι ύψος έχεις αλλά για τους στροβιλισμούς
2 είναι οι λύσεις:
  1. σκύβεις λίγο μπροστά
  2. ανοίγεις τρύπες στο κάτω μέρος της ζελατίνας
Από κει και πέρα δεν καβαλάς και γκόλντ γουινγκ οπότε θα πρέπει να μάθεις να ζεις με το αεράκι
 

cosgili

Rattlehead
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
KTM RC8
Moto Guzzi V85TT
ϊσως να είμαι αναίσθητος, αλλά ποτέ δε με προβλημάτισαν οι στροβιλισμοί στο Guzzi, ακόμα και με adve κράνος με γείσο. Φοράω την ψηλή ζελατίνα της εταιρείας.:trt:
 

Miltos0030

Μέλος
Περιοχή
Athens, Greece
Όνομα
Miltos
Μοτό
Ducati MS 1200s
ϊσως να είμαι αναίσθητος, αλλά ποτέ δε με προβλημάτισαν οι στροβιλισμοί στο Guzzi, ακόμα και με adve κράνος με γείσο. Φοράω την ψηλή ζελατίνα της εταιρείας.:trt:
εγω με την ermax φορώντας ενα AGV που είχα με γείσο, με πάνω απο 100 (...) όχι απλά είχα στροβιλισμούς, έτρωγα σφαλιάρες. Είμαι περίεργος να δω εαν τα plexi flaps που θα φοράει το καινούργιο στο Travel, θα κάνουν δουλειά
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επιτέλους!!!

Είναι καμιά φορά άξιο απορίας πως 2-3 μικρές οπτικές παρεμβάσεις αλλάζουν μια μοτοσυκλέτα. Προφανώς ευθύνεται και η συνήθεια που έρχεται με το χρόνο.
Η αφαίρεση των υπο-πλαισίων στα πλαϊνά του φαναριού και στην ούρα της μοτοσυκλέτας την έκαναν άλλη μοτοσυκλέτα στα μάτια μου. Από όσο διάβασα έχουν γίνει αλλαγές και στο μοτέρ και στις αναρτήσεις ενώ το Cruise Control είναι στάνταρτ. Η ζελατίνα πλέον ρυθμίζεται καθ' ύψος σε 5 σημεία με το χέρι και εύκολα με ένα μανταλάκι απασφάλισης ενώ και η οθόνη καθώς και οι διακόπτες είναι νέοι όμοια με αυτά που υπάρχουν στα V100.
Μια υπέροχη επιλογή μοτοσυκλέτας, για συνειδητοποιημένους αναβάτες.

Τρεις νέες εκδόσεις λοιπόν: V85 STRADA, V85 TT (Sport) και V85 TT Travel για την Moto Guzzi V85, με τις ιδιαιτερότητες της αλλά και με τους λίγους αλλά φανατικούς οπαδούς της.


 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom