Offroad με χοντρές και μεγαλούτσικες Κυρίες.Πάνε...;

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
Ακριβως, ολα πανε σχεδον παντου, και πολυ παραπανω απο εκδρομικο-δασικους, αλλα οταν αρχισουν τα (πολυ) δυσκολα, τα μονοκυλιδρα on-off των 170κιλων εχουν σαφες πλεονεκτημα - και οπως ηδη εγραψα πριν, δεν βαζω τα μικροτερα που ειναι φυσικα ακομα καλυτερα γιατι δεν κανουν ευκολα χιλιομετρα στην ασφαλτο μεχρι το (μακρινο) βουνο.

Αλλο ενα ακομη σημαντικο πλεονεκτημα των ελαφροτερων on-off ειναι οτι μπορεις να βγεις και μονος στο βουνο χωρις να φοβασαι οτι αν μπλεξεις θα χρειαστεις 4 ή και 6 χερια. Και θα μπεις να εξερευνησεις μια διαδρομη χωρις να φοβασαι για το τι πιθανον "κρυβει". Για παραδειγμα, καθε καλοκαιρι σκεφτομαι να μπω στο ρεμα της Χουτιανας που παει Κοιλαδα Περτουλιου - Χρυσομηλια αλλα δεν το τολμαω με το Τρανσαλπ, που ειναι κι'αυτο βαριδι, μη και μπλεξω. Οταν πηγαμε βεβαια με τους πουροντουρους πριν καποια χρονια, το περασαμε καθως οπου υπηρξε θεμα για καποιον, βοηθησανε οι αλλοι. Αν ειχα ενα πιο ελαφρο μονοκυλινδρο ή ενα "πριονακι", τοτε no problem καθως με το ελαφρο μηχανακι ειναι κανεις "αυτονομος".

Αρα ιδεατα, χρειαζεται κανεις παραπανω απο ενα μηχανακι γιατι τα μεγαλα εχουν χαρη στην ασφαλτο και στις μακρινες διαδρομες, φορτωμενα κλπ, και τα πιο ελαφρα ψηλοφτερα/μονοκυλιδρα εχουν αλλη χαρη και ευκολια στο χωμα. Και μιλαω για 640/690, XR650, TTR600, DR650, Domi 650, κλπ και οχι για βαριδακια τυπου XTZ660 ή ακομη και GS 650 Dakar.

Και επειδη βεβαια αυτο δεν ειναι δυνατο για ολους, παμε με οτι εχουμε και βολευομαστε μ'αυτα!


ΥΓ Και κατι αλλο. Τον περασμενο Σεπτεμβρη, πηγαμε με @konkost και @tc-drift Ολιγυρτο και Μαιναλο. Οσο ητανε ομαλο το εδαφος, ειμαστε ολοι σκετικα κοντα. Σε καποιο χαλασμενο κομματι ο Βαγγελης με το TTR600 μπροστα ανοιξε για να γουσταρει και ανοιξαμε και μεις ν'ακολουθησουμε. Ο Βαγγελης μπροστα πηγαινε σχεδον με ενα χερι και διαλεγε και τα πιο δυσκολα περασματα για να γουσταρει και μεις απο πισω αφου παλεψαμε για κανενα λεπτο με τα θηρια με την ψυχη στο στομα, κλεισαμε γκαζι και μειναμε πισω. Οσο καλοστημενο και ναναι ενα μηχανακι, τα κιλα δεν κρυβονται στα δυσκολα. Εδω μιλαω φυσικα για σχετικα γρηγορη/"εντουραδικη" οδηγηση και οχι για διελευση.
αδερφέ τα ράσα δε κάνουν τον μπαμπά, το καθευτού μέσω όποιο να είναι αυτό και από οποιαδήποτε κατηγορία δε θα σε πάει, εσύ θα το πάς όσο εσύ μπορείς να το πας.
Αυτό που λες περι βάρους σε "σαούλι καλό" σε μονοπατάκι προσπαθούσαμε δύο μαντράχαλοι να σηκώσουμε exc125 2T '08 110kg μηχανάκιον και κλαίγαμε απο την προσπάθεια, dt125 στα 120kg γινόταν κουρσούμι όταν κουράζόμουν μετά απο μερικά μονοπατίσια χιλιόμετρα, αν έπεφτα ανοιγα ταπεράκι και επανερχόμουν κατόπιν διαλείμματος, στα 35, εντάξει στα 25 έκανα παπαδες με kdx250sr. Προσωπικά στα 40 έστω και μια βόλτα τους δασικοί μυρωδιά του πουρναρίου και είναι υπεραρκετή για να νιώσω alive

το χώμα για όλα τα χωματερά και ημι απαιτεί καλή φυσική κατάσταση, νεαρό της ηλικίας, (οκ και πουροντόυρο γυμνασμένο όμως και να το λεει η περδικούλα του) για τους βαρύτεροι δικύλινδροι απαιτεί καλή ανάγνωση της διαδρομής Μεγαλύτερη Εμπειρία από ότι με τα λιτοδίαιτα καθαρά εντούρα γιατί όταν αποφασίζεις να "μπείς" η να ανέβεις κάπου There is no way out
ροιπάπα-εμπειρία-και άμεση ανάγνωση του εδάφους, σε όλο της το μεγαλείο

και κάτι ακόμη για τους τολμηροί, τον νου σας, απαιτείται καλή εκγύμναση (με περπάτημα έστω) της καρδούλας, μπασίματα χωσίματα και αδιέξοδα κρύβουν ακόμη και εμφράγματα(συνέβη σε φίλο μου πριν 2 χρόνια) το στρεσάρισμα της είναι εκθετικότατο

υ.σ.και χώμα δεν συνίσταται μόνος, ακόμη και λάστιχο να πάθεις η οδικη δε θα αναίβει να σε παραλάβει πρέπει να το κατεβάσεις μόνος σου(δε χρειάζεται να αναφέρω δυσκολότερες επιπτώσεις).
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
αδερφέ τα ράσα δε κάνουν τον μπαμπά, το καθευτού μέσω όποιο να είναι αυτό και από οποιαδήποτε κατηγορία δε θα σε πάει, εσύ θα το πάς όσο εσύ μπορείς να το πας.
Αυτό που λες περι βάρους σε "σαούλι καλό" σε μονοπατάκι προσπαθούσαμε δύο μαντράχαλοι να σηκώσουμε exc125 2T '08 110kg μηχανάκιον και κλαίγαμε απο την προσπάθεια, dt125 στα 120kg γινόταν κουρσούμι όταν κουράζόμουν μετά απο μερικά μονοπατίσια χιλιόμετρα, αν έπεφτα ανοιγα ταπεράκι και επανερχόμουν κατόπιν διαλείμματος, στα 35, εντάξει στα 25 έκανα παπαδες με kdx250sr. Προσωπικά στα 40 έστω και μια βόλτα τους δασικοί μυρωδιά του πουρναρίου και είναι υπεραρκετή για να νιώσω alive

το χώμα για όλα τα χωματερά και ημι απαιτεί καλή φυσική κατάσταση, νεαρό της ηλικίας, (οκ και πουροντόυρο γυμνασμένο όμως και να το λεει η περδικούλα του) για τους βαρύτεροι δικύλινδροι απαιτεί καλή ανάγνωση της διαδρομής Μεγαλύτερη Εμπειρία από ότι με τα λιτοδίαιτα καθαρά εντούρα γιατί όταν αποφασίζεις να "μπείς" η να ανέβεις κάπου There is no way out
ροιπάπα-εμπειρία-και άμεση ανάγνωση του εδάφους, σε όλο της το μεγαλείο

και κάτι ακόμη για τους τολμηροί, τον νου σας, απαιτείται καλή εκγύμναση (με περπάτημα έστω) της καρδούλας, μπασίματα χωσίματα και αδιέξοδα κρύβουν ακόμη και εμφράγματα(συνέβη σε φίλο μου πριν 2 χρόνια) το στρεσάρισμα της είναι εκθετικότατο

υ.σ.και χώμα δεν συνίσταται μόνος, ακόμη και λάστιχο να πάθεις η οδικη δε θα αναίβει να σε παραλάβει πρέπει να το κατεβάσεις μόνος σου(δε χρειάζεται να αναφέρω δυσκολότερες επιπτώσεις).
Αρχικα τo "αδερφε" θα μπορουσες να το σβησεις καθως δεν συναδει με το ηθος αυτου του φορουμ.

Κατα τα αλλα, "κομιζεις γλαυκαν εις Αθηνας" μ'αυτα που λες, τα παντα ειναι σχετικα και εμεις που αναφεραμε ελαφροτερα μονοκυλιδρα πιο πανω δεν μιλαμε για πανδυσκολες μονοπαταδες ουτε για ΜΧ αλλα για σχετικα δυσκολες οφφ διαδρομες στις οποιες πολλες φορες μπλεκομαστε ακομη και χωρις να ειναι αυτη η αρχικη προθεση. Και ευχαριστουμε για το ενδιαφερον σου για την υγεια μας, σε πληροφορω τουλαχιστο για να μην ανησυχεις οτι ξερουμε ν'αλλαξουμε σαμπρελα στο βουνο και μονοι μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
Οπα παλικάρι(η μηπως ειναι ανήθικο και αυτο οπως το "αδερφε") αυτο που έγραψα δεν πήγαινε σε εσένα αλλα με βαση την πάσα σου να σχολιάσω κατα την εμπειρία μου.

Ανταλλάσουμε απόψεις το ύφος μου θεωρώ οτι εχει διάθεση να κανει και χιούμορ μεσα απο την ανταλλαγη των πληροφοριών σε ενα διάλογο

Αλλα anyway το πνίγω αυτοπνίγωμαι δηλαδης

Οσο για το περιστατικό υγείας, εγινε στο βουνό κατα την διάρκεια κυριακάτικης βόλτας και ο Φίλος μου πια ανοίκει και αυτός σε μια γωνία στους ουρανούς σε ηλικία 37
Αυτα τα ολιγα αλλα εαν χρειάζεται για ενα σχόλια σου να κανεις όλες αυτές τις διευκρινήσεις, γιατι κάποιος πιαστικε απο καπου άστα χεστα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οπα παλικάρι(η μηπως ειναι ανήθικο και αυτο οπως το "αδερφε") αυτο που έγραψα δεν πήγαινε σε εσένα αλλα με βαση την πάσα σου να σχολιάσω κατα την εμπειρία μου.

Ανταλλάσουμε απόψεις το ύφος μου θεωρώ οτι εχει διάθεση να κανει και χιούμορ μεσα απο την ανταλλαγη των πληροφοριών σε ενα διάλογο

Αλλα anyway το πνίγω αυτοπνίγωμαι δηλαδης

Οσο για το περιστατικό υγείας, εγινε στο βουνό κατα την διάρκεια κυριακάτικης βόλτας και ο Φίλος μου πια ανοίκει και αυτός σε μια γωνία στους ουρανούς σε ηλικία 37
Αυτα τα ολιγα αλλα εαν χρειάζεται για ενα σχόλια σου να κανεις όλες αυτές τις διευκρινήσεις, γιατι κάποιος πιαστικε απο καπου άστα χεστα
Κριμα για τον φίλο σου....πολύ νέος! !
Βέβαια για να φύγει έτσι ξαφνικά είχε σίγουρα πρόβλημα και δεν το ήξερε.
Θα συμφωνήσω μαζί σου, ότι το βουνό αλλά και γενικά η μοτοσυκλετα θέλει φυσικη κατασταση
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Και ειναι ενας απο τους κυριους λογους που εχω κρατησει το Τρανσαλπακι τοσα χρονια και δεν εχω παρει αλλο, παρατημενο εξω στην Αθηνα και αν δεν το βρω στη θεση του εχασα το πολυ 2 χιλιαρικα (και πολλες αναμνησεις) ;) Και κανει και οτι του ζηταω και ουτε καν ιδρωνει οταν, πυκνα συχνα, προσπαθω να το "χαλασω" :ok: Τωρα με το καινουργιο Αφρικα αντε πηγαινελα σε γκαραζ (χωρια το κοστος) και αντε αστο μακρια απο το οπτικο πεδιο σου καπου στο κεντρο ή και αλλου :eek: δυστυχως θα αρχισουν οι σκοτουρες :(
Συναγερμος με μικροκυμματα
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Οπα παλικάρι(η μηπως ειναι ανήθικο και αυτο οπως το "αδερφε") αυτο που έγραψα δεν πήγαινε σε εσένα αλλα με βαση την πάσα σου να σχολιάσω κατα την εμπειρία μου.

Ανταλλάσουμε απόψεις το ύφος μου θεωρώ οτι εχει διάθεση να κανει και χιούμορ μεσα απο την ανταλλαγη των πληροφοριών σε ενα διάλογο

Αλλα anyway το πνίγω αυτοπνίγωμαι δηλαδης

Οσο για το περιστατικό υγείας, εγινε στο βουνό κατα την διάρκεια κυριακάτικης βόλτας και ο Φίλος μου πια ανοίκει και αυτός σε μια γωνία στους ουρανούς σε ηλικία 37
Αυτα τα ολιγα αλλα εαν χρειάζεται για ενα σχόλια σου να κανεις όλες αυτές τις διευκρινήσεις, γιατι κάποιος πιαστικε απο καπου άστα χεστα
Και εγω θα συμφωνήσω και με την φυσική κατάσταση και με τις περιοδικές εξετάσεις
Και θα φροντίσω να ξανά ανεβάσω !!!ενα προπονητικό καθημερινό μπούσουλα !!
( τελειόφοιτος φυσικής αγωγής )
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εγω θελω στην επομενη χωματινη να εχει πρωινη γυμναστικη με το πλι μπροσταρη !!!! :pointu::pointu:
Οχι ,αν θέλουν να πουν πόσοι ηταν πιασμένοι μετα την τελευταια βολτα της ΦΑΡΣΑ στην Διρφυ ;;;;
Διότι φιλε μου η ΦΑΡΣΑ δε παιζει !!!!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παντως εγω θα απολαύσω αν τα καταφερω ......κ την ασφαλτο ως προκαταρκτικό :hungry:........
κ μετα το χώμα ως ενα καλο .......:rolleyes:
Έ ναι.....γιατι οι χοντρες είναι απολαυστικές Παντου!:)
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Έ ναι.....γιατι οι χοντρες είναι απολαυστικές Παντου!:)
Ευλόγησον ! :D:D:D:D:D:D:p:p:p:p:p

γιατι να συνουσιαζεσαι με "χοντρη" ειναι σα να τρως πιτσα με ατζουγες...
σ αρεσει,αλλα δεν μπορεις να το πεις και πουθενα..
 
Τελευταία επεξεργασία:

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
χαχα ωραιος(και τυχερος).Περα απ το τι εκανε σωστο η λαθος πρεπει να του αναγνωρισουμε το ΘΑΡΡΟΣ για το εγχειρημα
Μάλλον κάνετε πλάκα.......
Το λέω γιατί πέρυσι στο ΜΜΜ που παίζαμε σε μια πίστα, οι χοντρες ήταν στον αέρα και μάλιστα πιο ψηλά ..
Και χωρίς να χρειάζεται καμμια ιδιαίτερη ικανότητα. :D
Το μόνο που θέλει είναι καλή κατάσταση αμορτισέρ...
 
Top Bottom