OnOff road κα everyday γίνεται;

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Εμένα τα colori ποτέ δεν μου έκατσαν καλά!
Είχε ο αδελφός μου ένα πριν πολλά χρόνια αλλά δεν μου έκανε κλικ ποτέ!
 

Nikosmirage

Μέλος
Περιοχή
Ανδρός
Όνομα
Νικος Τριγωνης
Μοτό
BMW F800GS
Δεν σταμάτησε ποτέ!!!!
Έχει το μαγαζί της στην Καλλιρρόης, λίγο μετα την suzuki. Στο επόμενο φανάρι αν δεν κάνω λάθος!!!!
Στην άνοδο της Καλλιρρόης!
Ναι δεν έχει τα μπουφάν και παντελόνια όμως…
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Έχει κάποιος το Acerbis X-AIR;

Σε σχέση με το REVIT Nucleus Protector Jacket, ποία η γνώμη σας;
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Έχει κάποιος το Acerbis X-AIR;

Σε σχέση με το REVIT Nucleus Protector Jacket, ποία η γνώμη σας;
Η διαφορά του πρώτου σε σχέση με το δεύτερο είναι ότι το Rev'it έχει πέρα από τις προστασίες level 2 και προστασία στην τριβή σε όλο το γιλέκο. Το acerbis έχει προστασία μόνο στην περιοχή που είναι οι προστασίες. Το έχω αγοράσει το Rev'it, περιμένω την παραλαβή του.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το περίεργο (το ίδιο σύστημα έχει και η knox και είδα ακόμα μια αγγλική εταιρεία με ΑΑΑ τέτοιο προϊόν) είναι ότι θεωρούν αναλώσιμο το shell.

Οκ, να έχεις καλή προστασία επάνω σου, αλλά αν είναι να πετάς όλα τα άλλα layers στα σκουπίδια σε κάθε πτώση είναι λίγο κάπως περίεργη φιλοσοφία.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
εγώ ξαναλέω πως όσο "σωστή" και να είναι η λογική της προστασίας σαν πρώτο layer από μέσα προς τα έξω σε καθημερινή βάση δεν είναι βολική ειδικά τον χειμώνα που θα πρέπει να φοράς (τουλάχιστον) και κάτι ακόμα εκτός από την όποια θερμική προστασία του μπουφάν και το όποιο base layer / ισοθερμικό ή έστω απλό φανελάκι
ένα πουκάμισο ένα πουλόβερ κάτι...

Άρα το αρχικό ερώτημα του νήματος δεν ξέρω αν μπορεί να απαντηθεί/λυθεί με κάτι τέτοιο... ή μάλλον μπορεί: όχι δεν γίνεται :thumbsdown::thumbsdown:
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ως Spidi fan boy είδα το νέο Frontier Jacket το οποίο ναι μεν δεν έχει επενδύσεις αλλά εγώ έχω ήδη θερμική επένδυση και προστασία πλάτης και στήθους -που ταιριάζουν να μπουν εσωτερικά- συν το κανονικό μου αδιάβροχο για την περίπτωση βροχής. Αργότερα, για να συμπληρωθεί η στολή, θα μπορέσω να συμπληρώσω και το Inside out Jacket σαν αδιάβροχο layer το οποίο μπορεί να μπει είτε μέσα είτε έξω από το μπουφάν. Αντίστοιχες επιλογές υπάρχουν και για το παντελόνι του σετ!
Το εν λόγω σετ έχει και δύο πλεονεκτήματα σε σχέση με την κανονική cordura:
  1. χαμηλότερο βάρος
  2. ελαστικότητα (που σίγουρα θα βοηθάει και στην χρήση με θώρακα εσωτερικά)
Βέβαια τα πιο πάνω στα χώματα δεν ξέρω αν θα κάνουν το μπουφάν πιο ευαίσθητο σε σχισίματα! Αν και είναι ΑΑ (δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση)
 

Dakkar1983

WannaBe
Περιοχή
Αιγάλεω
Όνομα
Νικόλαος
Μοτό
BMW g 650 x challenge
Ως Spidi fan boy είδα το νέο Frontier Jacket το οποίο ναι μεν δεν έχει επενδύσεις αλλά εγώ έχω ήδη θερμική επένδυση και προστασία πλάτης και στήθους -που ταιριάζουν να μπουν εσωτερικά- συν το κανονικό μου αδιάβροχο για την περίπτωση βροχής. Αργότερα, για να συμπληρωθεί η στολή, θα μπορέσω να συμπληρώσω και το Inside out Jacket σαν αδιάβροχο layer το οποίο μπορεί να μπει είτε μέσα είτε έξω από το μπουφάν. Αντίστοιχες επιλογές υπάρχουν και για το παντελόνι του σετ!
Το εν λόγω σετ έχει και δύο πλεονεκτήματα σε σχέση με την κανονική cordura:
  1. χαμηλότερο βάρος
  2. ελαστικότητα (που σίγουρα θα βοηθάει και στην χρήση με θώρακα εσωτερικά)
Βέβαια τα πιο πάνω στα χώματα δεν ξέρω αν θα κάνουν το μπουφάν πιο ευαίσθητο σε σχισίματα! Αν και είναι ΑΑ (δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση)
Ενδιαφέρον φαίνεται..
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Η διαφορά του πρώτου σε σχέση με το δεύτερο είναι ότι το Rev'it έχει πέρα από τις προστασίες level 2 και προστασία στην τριβή σε όλο το γιλέκο. Το acerbis έχει προστασία μόνο στην περιοχή που είναι οι προστασίες. Το έχω αγοράσει το Rev'it, περιμένω την παραλαβή του.
Τό καλοκαίρι δεν λιώνεις με αυτό?
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Τό καλοκαίρι δεν λιώνεις με αυτό?
Εγώ γι αυτό τον λόγο λέω να πάρω το Acerbis X-AIR. Φαίνεται πιο σιθρού από το REVIT Nucleus.:D
Αλλά θα περιμένω να παραλάβει το Nucleus, να μας πει τις εντυπώσεις του.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
το πιο πάνω rev'it και τα Knox (αν υποθέσουμε πως κάποιος μπορεί να τα βρει) πόσο σωστά είναι για χωμάτινη χρήση;
το ρωτάω γιατί και σε αυτό το νήμα αλλά και σε άλλα έχουμε πει πως δεν είναι ανάγκη να κάνεις extreme hard enduro (που προφανώς εγώ δεν πρόκειται να κάνω) για να γίνει η χαζομάρα...
 

petrouil

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
CB500X '19
CRF300L '22
το πιο πάνω rev'it και τα Knox (αν υποθέσουμε πως κάποιος μπορεί να τα βρει) πόσο σωστά είναι για χωμάτινη χρήση;
το ρωτάω γιατί και σε αυτό το νήμα αλλά και σε άλλα έχουμε πει πως δεν είναι ανάγκη να κάνεις extreme hard enduro (που προφανώς εγώ δεν πρόκειται να κάνω) για να γίνει η χαζομάρα...
Μιας και το έψαχνα πριν πάρω το Rev'it Proteus που χρησιμοποιώ, ένα από τα σημαντικά που πολλά jacket ΔΕΝ καλύπτουν είναι το κομμάτι τραυματισμού στο στήθος και ιδιαίτερα στα πλευρά. Ακόμα και θώρακες υπάρχουν που την έχουν ψιλό - ακάλυπτη την περιοχή (πχ της Zandona που έχει level 2 προστασίες παντού αλλά στα πλευρά δεν ). Το λέω ως παθών όταν έχασα το μπροστινό του CB σε κάτι λάσπες και έφαγα καθρέφτη και τιμόνι στα πλευρά. Φόραγα την στολή της Rev'it Tornado 2 που δεν έχει προστασία στο στήθος ή στα πλευρά και την άκουσα για τα καλά.
Το καλό με τα Proteus και Nucleus είναι πως έχουν προστασία στήθους ( ok είναι level 1 αλλά από το τίποτα ... ) έχουν και μια φέτα προστατευικό seesoft ( σαν Γ ) που καλύπτει τα πλευρά. Και οκ στην χωμάτινη είναι must η προστασία στα πλευρά αλλά και στην άσφαλτο υπερ χρήσιμη είναι . Εκεί πιστεύω πως υπερέχει η πρόταση της Revit σε σχέση με την Knox και μακάρι όλοι να αρχίσουν να προσφέρουν μαλακές προστασίες σε στήθος και πλευρά στις βασικές εκδόσεις τους.
Από θώρακες που κοιτάω νομίζω αυτή την στιγμή ασφαλέστερη επιλογή φαντάζει ( θα δείξει ο χρόνος ) o Bionic Tech V3 της Alpinestars level 2 προστασίες παντού με σκληρές και μαλακές προστασίες με μεγάλη κάλυψη (πχ η προστασία πλάτη καλύπτει και λίγο ωμοπλάτη εκατέρωθεν) συν μιικρές προστασίες σε extra σημεία όπως είναι ο βραχίονας ή το κενό ανάμεσα κάτω από την κλείδα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό το χτύπημα στήθος/άνω κοιλίας το έφαγα και εγώ με το XR στο τρακάρισμα αλλά την ζημιά την έκανε το ντεπόζιτο τελικά. Μόνο αερόσακος ίσως με γλίτωνε, αλλά πάλι...

Ο leatt πάντως είναι πολύ καλός σε προστασία και για τα πλευρά.

Θέλω να βρω μαξιλάρι για την κλείδα, έχω δει μερικά που πιάνουν με ιμάντα και δεν είναι πολύ ψεύτικα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Η κλείδα συνήθως σπάει με την κρούση του αγκώνα ή ώμου στο έδαφος. Υποχωρεί ως ο πιο αδύναμος σύνδεσμος στη μεταφορά της δόνησης από την κρούση.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Τι λέτε γι αυτό το σχετικά φτηνό τζάκετ της Acerbis τριών στρωμάτων, όπου η αδιάβροχη μεμβράνη φοριέται και μέσα και από απέξω;

 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom