OnOff road κα everyday γίνεται;

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
H γραμμή φαίνεται enduro αλλά δε νομίζω ότι κάνει για μικρές ταχύτητες καλοκαίρι. δεν εχει ανοιγμα μπροστά. Μπορεί βεβαια να είναι τοσο λεπτό που και να μην ειναι διατρητο να ειναι καπως δροσερο. Για αυτό συνέχεια λενε adventure και όχι enduro...
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Παιδιά δεν είναι για καλοκαίρι ακριβώς ... Αυτό είναι αλήθεια!

Σίγουρα όχι για Enduro αλλά το καλοκαίρι ακόμα και τελείως ανοιχτά mesh τμήματα να είχε πάλι δεν θα ήταν δυνατό να χρησιμοποιηθεί. Πας σε άλλες λύσεις τότε ..
Ίσως μόνο για ταξίδι, και αυτό αν οι αεραγωγοί στα μανίκια είναι πραγματικά σωστά σχεδιασμένοι ώστε να "ρουφάνε" αέρα (η ροή στα μανίκια είναι έτσι κι αλλιώς αρκετά μεγάλη από μια ταχύτητα και πάνω). Αλλά και πάλι laminated κατακαλόκαιρο...

Ούτε τα Acerbis, Offtrack 2 και το Bogota Pro δεν είναι για Enduro το καλοκαίρι. Για ταξίδι βέβαια μάλλον θα είναι καλύτερα..
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα νέα χρώματα δεν μου αρέσουν (το κίτρινο μου το πούλησε η διαφήμιση του aprilia Tuareg 660, δεν ήθελα μαύρο), από την άλλη αν είχα δει ότι δεν έχει θήκη για πλάτη ίσως το είχα γυρίσει πίσω. Με το που το πήρα έβγαλα τα προστατευτικά και το φόρεσα με τον θώρακα, χωρούσε, τέλος, είχε θέση στην γκάμα. Σαν μικρού όγκου μπουφάν όμως το είχα στο μυαλό μου ως backup καθημερινό ή εκδρομικό αν χαλούσε κάποιο από τα άλλα, ευτυχώς δεν χρειάστηκε, κρίμα που δεν μπορεί να πάρει τον ρόλο.

Τώρα που το λύσαμε αυτό θα προσπαθήσω να βάλω τα προστατευτικά του στο west end γιατί αυτά τα city level 1 είναι πολύ ψεύτικα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αστική όψη παρκά, laminated που δουλεύει πολύ καλά (έχω φάει μπόλικη βροχή με αυτό) και με "έπεισε" για τις laminated της Revit.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
SEEFLEX CE-level 2 Elbow Protectors αγκωνες
SEEFLEX CE-level 2 Shoulder Protectors ωμοι
SEESOFT AIR CE Level 2 on back πλατη
SEESOFT at ribcage πλευρά
SEESOFT CE-level 1 Divided Chest Protectors στηθος
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δύο χρόνων ήδη το ξέρουμε το προϊόν

Δεν έχει προστασία στα πλευρά όπως το 5.5

Γενικότερα για χρήση .. "adventure " είναι καλύτερο από τυπικό μπουφάν.


Edit
Για κάποιο λόγο στα μαγαζιά βλέπω το Proteus μόνο. Μήπως καταργείται το nucleus ή επειδή είναι πιο ακριβό δεν το φέρνουν;
 
Τελευταία επεξεργασία:

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Δύο χρόνων ήδη το ξέρουμε το προϊόν

Δεν έχει προστασία στα πλευρά όπως το 5.5

Γενικότερα για χρήση .. "adventure " είναι καλύτερο από τυπικό μπουφάν.


Edit
Για κάποιο λόγο στα μαγαζιά βλέπω το Proteus μόνο. Μήπως καταργείται το nucleus ή επειδή είναι πιο ακριβό δεν το φέρνουν;
Το nucleus είναι καινούργιο. Η διαφορά του με το Proteus είναι ότι έχει προστασία ΑΑ στην τριβή όλο το υλικό και η πλάτη είναι η air, πιο διάτρητη.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα μπέρδεψα, ευχαριστώ πολύ!

Πλάτες της Revit έχω και τις δύο, είχα πάρει την Air με την ελπίδα ότι θα είναι πιο δροσερή στο καλοκαιρινό μπουφάν αλλά δεν κάνει αισθητή διαφορά τελικά. Η πιο δροσερή που έχω χρησιμοποιήσει ήταν με μεγάλη διαφορά η Dainese Pro Armor (ιδρωμένη πλάτη test, χωρίς backpack που ακυρώνει τον αερισμό).


Μετά το ατύχημα είμαι σε σοβαρότατη σκέψη για airbag.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Γιατί τις πλάτες δεν τις βγάζουν σε δύο ή τρία μεγέθη;
Γιατί το μπουφάν για να ένα άτομο 1.70 και για ένα άτομο 2.00, να φοράνε την ίδια πλάτη;
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τις βγάζουν σε μεγέθη.
H dainese όσα χρόνια θυμάμαι είχε G1, G2.
Η Revit έχει επίσης μεγέθη σε πλάτη ανάλογα το ύψος.


Size 03: Textile >> XS/ Ladies 34-36 / Leather >> Ladies 34-44 / Men 46-48
Size 04: Textile >> S-M/ Ladies 38-44 / Leather >> Ladies 46-48/ Men 50-54
Size 05: Textile >> L-XXL/ Ladies 46-48 / Leather >> Men 56-58
Size 06: Textile >> XYL-6XL / Leather Men 60-62
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Γιατί τις πλάτες δεν τις βγάζουν σε δύο ή τρία μεγέθη;
Γιατί το μπουφάν για να ένα άτομο 1.70 και για ένα άτομο 2.00, να φοράνε την ίδια πλάτη;
Τις βγάζουν με μεγέθη. Δεν φοράνε ίδια πλάτη.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Στο Acerbis X-Air Jacket μέγεθος XXL η πλάτη έχει μέγιστες διαστάσεις 45 cm ύψος - 30 cm πλάτος.
Σε ένα καλοκαιρινό μπουφάν TUCANO XXL είναι 44 - 27 cm.
Σε ένα φτηνό μπουφάν του κιλού XXL είναι 39 - 29 cm.

Για πέστε πόσο είναι η μεγάλη πλάτη στις εταιρίες που βγάζουν μεγέθη.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αεροσακος για τον κύριο amyroukai...Χρησιμοποιεί σύστημα alpinestars...
Yes yes το είδα το πρωί που με έβαλες να ψάχνω και τα μπουφάν, τόσο αυτό όσο και τα astars και το Klim.

Επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να πάω και να αγοράσω καινούργια ρούχα μόνο για τον αερόσακο, περιμένω να δω αν αδυνατίζοντας θα φτάσει να έχει τον χώρο που απαιτείται μέσα στα υπάρχοντα. Η revit κάπου είχα διαβάσει ότι συνιστά να φοράς ένα νούμερο μεγαλύτερο αν δεν είναι μπουφάν ειδικό για αερόσακο.
 
Top Bottom