OsmAnd - δυνατοτητες, ρυθμισεις, παραμετροποιηση

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
ηταν θεμα χρονου να εμφανιστει η νεα beta που προσωπικα ελπιζω να λυσει τα 3 μικρα προβληματα που εχω. Μακαρι και οτι εχουν βρει και οι αλλοι ....

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
δυστυχως η νεα εκδοση δεν θα λυσει κανενα απο τα προβληματα που εχω βρει. Τα 2 πρωτα τα διαπιστωσε η εταιρεια και το Νο3 πρεπει να το δουμε μεσα απο το github. Ειχα email αδιαβαστο στο gmail. Μετα την επισκεψη μου στο github διαβασα πως τα προβληματα εχουν περασει στην επομενη εκδοση 4.6 προς επιλυση που ειναι σε nightly build, οποτε μαλλον για τελος του '23 θα παμε

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
OsmAnd 4.6 - εκδοση υπο αναπτυξη

εχω μερικες πληροφοριες για την επομενη εκδοση
  • στην φωτογραφια βλεπουμε το plugin με ονομα "Topography". Στην τρεχουσα εκδοση 4,5 λεγεται "Conturs lines". Δεν ξερω τι αλλαγες θα εχει στις νεες δυνατοτητες τις επομενης εκδοσης
  • στην κεντρικη οθονη της εφαρμογης υπαρχουν πληροφοριες οπως πχ το ονομα του δρομου. Ολα αυτα τα μικρα και ανεξαρτητα widget θα μπορει ο χρηστης να τους αλλαξει θεση / σειρα, περιμετρικα της οθονης πλοηγησης αναλογα πως του αρεσουν καλυτερα


 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Ολα αυτα τα μικρα και ανεξαρτητα widget θα μπορει ο χρηστης να τους αλλαξει θεση / σειρα, περιμετρικα της οθονης πλοηγησης αναλογα πως του αρεσουν καλυτερα
Αυτό νομίζω γινόταν και πριν. Στην κεντρική οθόνη πλοήγησης μπορούσες να τα αλλάξεις
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αυτό νομίζω γινόταν και πριν. Στην κεντρική οθόνη πλοήγησης μπορούσες να τα αλλάξεις
καλημερα,
να σου πω τι θυμαμαι .......

παντα μπορουσες να εμφανισεις ή να κρυψεις πληροφοριες πλοηγησης. Πριν λιγα χρονια ειχες την δυνοτοτητα να μετακινησεις πανω / κατω αυτες τις πληροφοριες. Μετα ειχες την δυνατοτητα να εχεις μονο τις πληροφοριες οθονης αριστερα και δεξια, να τις εχεις "clone" και στις 2 πλευρες της εφαρμογης. Ισως αυτο να ειναι βολικο σε πλοηγηση με tablet σε οριζοντια θεση και να βλεπει ιδιες πληροφοριες οδηγος + συνοδηγος.

Τωρα ειπαν στο reddit, πως στην επομενη εκδοση 4,6 θα μπορεις να μετακινησεις οπου εσυ θελεις ενα widget και να το αφησεις εκει που σου αρεσει.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
OsmAnd ANT+ external sensors

η εφαρμογη υποστηριζει ασυρματους ασθητηρες για αθλητικες δραστηριοτητες. Στην φωτογραφια βλεπουμε ενα ποδηλατη να μετραει heart rate και cadence (pedal rotations per minute (RPM)


 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
καταφερες να κατεβασεις offline satellite maps ?
Ακόμη παιδεύουμε, δεν έχω καταφέρει να καταλάβω ακριβώς τι κάνει.
Όταν γεμίσει η μνήμη της κάρτας, κολλάει και δεν βγάζει κάποιο μήνυμα να σου λέει ότι γέμισε η μνήμη. Μεγάλη παπαριά εκ μέρους τους.
Αφού γέμισε η μνήμη της κάρτας 250 GB, διαπίστωσα ότι τα πραγματικά δεδομένα είναι πολύ λιγότερα, άλλα η μνήμη γεμίζει από τα εκατομμύρια αρχεία που κατεβαίνουν γιατί κάθε πλακίδιο της δορυφορικής εικόνας είναι δικό του αρχείο.
Επίσης όταν έσβησα από την κάρτα μνήμης τα αρχεία των δορυφορικών εικόνων, και μόνο αυτά, η εφαρμογή δεν δούλευε σωστά.
Την απεγκατέστησα και την εγκατέστησα αρκετές φορές, μέχρι που νευρίασα τόσο που μπήκα στο Play Store και έβαλα ένα αστεράκι.:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Μεγάλη παπάρια εκ μέρους τους.
:friendship:

Επίσης όταν έσβησα από την κάρτα μνήμης τα αρχεία των δορυφορικών εικόνων, και μόνο αυτά, η εφαρμογή δεν δούλευε σωστά.
Την απεγκατέστησα και την εγκατέστησα αρκετές φορές, μέχρι που νευρίασα τόσο που μπήκα στο Play Store και έβαλα ένα αστεράκι.:D
υπαρχει στην εφαρμογη στις ρυθμισεις map download menu. Εκει σβηνεις τα χιλιαδες μικρα αρχεια raster για τους δορυφορικους χαρτες. Ολα - ταυτοχρονα.
Στην πραξη, μπορεις να σβησεις οτι εχεις κανει download με file manager. Μεμονομενα ή ολικα. Θα πρεπει ομως να εχεις κανει stop στο apk της εφαρμογης και οταν την τρεξεις ξανα, ειδικα οταν εχεις ενα φακελο με 250 GB - πιθανον μερικα εκατομυρια μικρα αρχεια σε sd card που εχει τοση αργη προσπελαση, ισως να περιμενεις πολυ ωρα. ποσο ??? δεν ξερω, μπορει και πανω απο μια ωρα, ωστα να κανει rebuld η εφαρμογη.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Terrain maps

μια νεα σελιδα απο το τμημα μαρκετινγκ της εταιρειας που παρουσιαζει για την τρεχουσα εκδοση της εφαρμογης 4.5 τους 3D χαρτες. Εχουν επικεντρωθει στους τοπογραφικους χαρτες παρουσιαζοντας το "αναγλυφο" του εδαφους. Οπως παντα, θα βρουμε φωτογραφιες και τις απαραιτητες ρυθμισεις ωστε να εχουμε το καλυτερο αποτελεσμα
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Μετάνιωσα για το ένα αστεράκι, ψάχνω τώρα να βρω την κριτική για να το διορθώσω, και βλέπω ότι δεν υπάρχει, την έχουν σβήσει.:D
εδω εισαι .... πρωτη μουρη στο καβουρι

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Μπορούμε να εγκαταστήσουμε το OsmAnd+ σε PC με Windows;

Όταν το έχουμε εγκαταστήσει σε περισσότερες από μία συσκευές, μπορεί να ενημερώνονται αυτόματα τα αγαπημένα ή ότι άλλο αποθηκεύουμε;
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Μπορούμε να εγκαταστήσουμε το OsmAnd+ σε PC με Windows;

Όταν το έχουμε εγκαταστήσει σε περισσότερες από μία συσκευές, μπορεί να ενημερώνονται αυτόματα τα αγαπημένα ή ότι άλλο αποθηκεύουμε;
- στην πρωτη ερωτηση
μονο με emulator
Γιατι θελεις αυτη την λυση ? αναλογα την απαντηση θα συνεχισω ....

- στην δευτερη ερωτηση
ΟΧΙ
  1. μπορεις ομως να κανεις λογαριασμο στον server της εταιρειας και για τα δεδομενα του χρηστη (δωρεαν) τα μεταφερεις (synchronize) σε ολες τις συσκευες. Επιπληρωμη ειναι τα δεδομενα της εταιρειας πχ χαρτες
  2. backup / restore χειροκινητα και μεταφορα του αρχειου με εμαιλ σε αλλες συσκευες

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
- στην πρωτη ερωτηση
μονο με emulator
Γιατι θελεις αυτη την λυση ? αναλογα την απαντηση θα συνεχισω ....
Εμένα το κύριο που θέλω είναι να αποθηκεύω και να επεξεργάζομαι σημεία ενδιαφέροντος.
Μου είναι πιο εύκολο αν γινόταν να τα δουλεύω στο PC και μετά να ενημερώνονται οι τρεις συσκευές που έχω εγκαταστήσει την εφαρμογή.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Έχω δοκιμάσει τη χρήση της Osmand μερικές φορές καθώς ψάχνομαι με διάφορες.
Να πω οτι σχεδόν αποκλειστικά η χρήση που κάνω αφορά gpx tracks με εκτός δρόμου διαδρομές.
Αυτό που δε με έχει βολέψει ιδιαίτερα στην Osmand, ίσως γιατί δεν έχω καταλάβει τη φιλοσοφία της,
είναι τα εξής:
  1. για να ανοίξω ένα αρχείο gpx θα πρέπει προηγουμένως να το έχω κάνει import ώστε να είναι διαθέσιμο στη λίστα
  2. ακολουθώντας το ίχνος της διαδρομής, η εφαρμογή "σβήνει" το προηγούμενο μέρος της διαδρομής (που έχει ήδη γίνει) κι αυτό για μένα είναι ένα μείον καθώς υπάρχουν φορές που πχ, η διαδρομή δε βγαίνει λόγω κάποιου εμπόδιου και πρέπει να επιστρέψεις πίσω ένα μέρος της.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Εμένα το κύριο που θέλω είναι να αποθηκεύω και να επεξεργάζομαι σημεία ενδιαφέροντος.
η εφαρμογη εχει σημεια ενδιαφεροντος (POI). Αυτα δεν μπορουν να επεξεργαστουν

ο χρηστης μπορει μονο αυτα να προσθεσει ή να διαχειριστει

 
Top Bottom