OsmAnd - δυνατοτητες, ρυθμισεις, παραμετροποιηση

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
πριν το αγορασεις επικοινωνησε με τον σκορδιλη και ρωτησε αν ειναι συμβατο με την συσκευη σου. εχω την εντυπωση πως δεν τρεχει στο zumo
Να σιγουρευτεί πρώτα όμως, ότι δεν θα τον χρεώσει για την απαντηση.... :sneaky:
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
TET routes in OsmAnd
TET (Trans Euro Trail) is an 80,000km GPX route from the edge of Africa to the Arctic Circle. Created by TET adventure motorcycle community.
δεν γνωριζω αν θα βρειτε χρησιμη την ελληνικη gpx διαδρομη που υπαρχει στην σελιδα του ΤΕΤ, ομως σε αυτο το λινκ ο οδηγος χρησης ειναι πολυ καλος για οσους μαθαινουν τωρα την εφαρμογη.

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Το 2019 στο οδοιπορικό Λεωνιδίου μπόρεσα και έφτιαξα όλη τη διαδρομή μέσα σε μισή ώρα στο κινητό.

Είναι πολύ καλή εφαρμογή πλοήγησης, την χρησιμοποιώ και στο αυτοκίνητο.




Στάλθηκε από το ASUS_AI2302 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Παιδιά φορτώνω μια διαδρομή gpx στο osmand κ μου εμφανίζει όλες τις προηγούμενες κ μπερδεύομαι απίστευτα

Πως διορθώνεται αυτο ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Παιδιά φορτώνω μια διαδρομή gpx στο osmand κ μου εμφανίζει όλες τις προηγούμενες κ μπερδεύομαι απίστευτα

Πως διορθώνεται αυτο ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εικονιδιο με υδρογειο - Tracks - Ξετικάρεις όποιο track/file δεν θέλεις
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
OsmAnd 4.6 (Android)


η σελιδα ειναι unlisted. Συντομα θα γινει επισημα η κυκλοφορια της εως τωρα beta εκδοσης. Προσωπικα μου αρεσαν
. οι νεες δυνατοτητες στα navigation on screen widgets

. ο νεος σχεδιασμος στο Download maps menu (Maps & Resources)
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
νεα εκδοση beta ειχαμε στην εφαρμογη OsmaAnd. Σε 2-3 μερες θα υπαρχει στο playstore. Αυτο πρακτικα σημαινει μικρη καθυστερηση στη επισημη εκδοση 4.6

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Προσωπικα μου αρεσαν
. οι νεες δυνατοτητες στα navigation on screen widgets

. ο νεος σχεδιασμος στο Download maps menu (Maps & Resources)
Αν δεν σου είναι κόπος, να κάνεις μια μικρή ανάλυση όταν αναφέρεσαι σε δυνατότητες.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Λεωνίδα παρακολουθώ τα θέματα σου και αισθάνομαι παντελώς άσχετος βλέποντας τις γνώσεις σου...
Εύγε...!!! :friendship:
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αν δεν σου είναι κόπος, να κάνεις μια μικρή ανάλυση όταν αναφέρεσαι σε δυνατότητες.
καλησπερα Γιωργο,
για να μην κανω τεραστια ποστ με κινδυνο να κουρασω τους αναγνωστες, προσπαθω πρωτα απ'ολα να κανω ενημερωση για νεα που αφορουν την πλοηγηση. Παντα θα υπαρχει ενας αριθμος χρηστων που σε καθε ποστ θα εχει καποιες αποριες. Το πιο ευκολο ειναι να ρωτησει και να μαθει ακριβως αυτο που δεν γνωριζει. Αυτος δεν ειναι και ο λογος που υπαρχουν τα φορουμ ?

Οσο για την παραθεση που εχεις κανει, να υποθεσω πως ηταν τυχαια. Διαφορετικα, σε αυτο το ποστ που εχω κανει, υπαρχει η σελιδα της εταιρειας που με κειμενο και φωτογραφιες περιγραφει αυτες τις νεες δυνατοτητες. Εκει λοιπον υπαρχουν ολες οι νεες δυνατοτητες της νεας εκδοσης. Απ' ολες αυτες μονο 2 προσωπικα μου κεντρισαν το ενδιαφερων και σε συνδυασμο πως δοκιμαζω τις beta εκδοσεις ειμαι 99% σιγουρος πως κανω καλυτερα την δουλεια μου. Για τους χρηστες που δεν τους αρεσει το ρισκο του beta testing, μπορουν να δουν / δοκιμασουν στην εφαρμογη που εχουν στην συσκευη τους την Χ δυνατοτητα και να την συγκρινουν με αυτο που η εταιρεια αναφερει στο link που εχω παραθεσει.
Για ολες τις υπολοιπες νεες δυνατοτητες, μπορει εμενα να μου ειναι "αδιαφορες", ομως για να υπαρχουν, η εταιρεια τις εχει προσθεσει για να κανει πιο "πλουσια" την εφαρμογη της. Πιστευω πως σε ενα μεγαλο ποσοστο απο αυτες, μπορω να τις εξηγησω σε καποιο χρηστη που θα με ρωτησει. ή ακομα καλυτερα να ρωτησει καποιος .... "αυτο μπορει να γινει με το osmand ?"

εν κατακλειδι
οι νεες δυνατοτητες και οι βελτιωμενες παλιες δυνατοτητες ειναι 2 διαφορετικα πραγματα. Αν κατι απο την παλια εφαρμογη το χρησιμοποιουμε και αλλαξει, τοτε μπορουμε να το κρινουμε ευκολα. Καθε τι καινουργιο, μονο εαν το ψαχναμε θα μας κανει χαρουμενους. Διαφορετικα, σε λιγες μερες μετα, ουτε που το θυμομαστε. Και το λεω απο την προσωπικη μου σχεση με το αντικειμενο.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αν δεν σου είναι κόπος, να κάνεις μια μικρή ανάλυση όταν αναφέρεσαι σε δυνατότητες.
τι μου αρεσε που βελτιωθηκε στην νεα εκδοση 4.6

. οι νεες δυνατοτητες στα navigation on screen widgets

  1. εως τωρα ειχαμε - rows - στα widgets αριστερα και δεξια. Τωρα εχουμε και στα widgets που υπαρχουν επανω και κατω στην οθονη. Αν καποιος δεν γνωριζει τι ειναι αυτα τα - rows - να του απαντησω. Για να εχουμε πολλες πληροφοριες στην οθονη πλοηγησης, χωρις να γεμιζει σε καθε πλευρα της οθονης με πληροφοριες και χανουμε μεγαλο μερος του χαρτη, μπορουμε να ορισουμε σε καθε -row- ποιες κατηγοριες πληροφοριων θα βλεπουμε. Ανα πασα στιγμη, με το δακτυλο κανουμε "scroll" και βλεπουμε το αλλο - row - που εχει αλλες μετρησεις
  2. μπορουμε να εχουμε τωρα 3 διαφορετικα font sizes. Ετσι μπορουν διαφορετικοι χρηστες να εχουν .... πολλες πληροφοριες (αν εχουν καλη οραση) ή λιγες και καλες (αν εχουν πρεσβυωπία )
widgets απο την εκδοση 4.5.10

. ο νεος σχεδιασμος στο Download maps menu (Maps & Resources)
εως τωρα ειχαμε μια τεραστια λιστα (tree) με "χυμα" ολα τα αρχεια της εφαρμογης. Τωρα εχουμε μια αρκετα μικροτερη κεντρικη οθονη με κατηγοριες φακελων που εχει ονομα και χωριτικοτητα. Και συνολικα για ολα και μεμονομενα. Με "tap" σε καθε ονομα, μπαινουμε στον φακελο της επιλογης μας και βλεπουμε μονο την κατηγορια αρχειων που θελουμε.

αριστερα η εκδοση 4.5.10 και δεξια απο την 4.6.4
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Navigational widgets

Configure Screen

βελτιωσεις και προσθηκες εχουν γινει στην προ των πυλων εκδοση 4.6 . Στο πρωτο λινκ βλεπουμε τα widgets που μπορουμε να εχουμε διαθεσιμα, ενω στο δευτερο λινκ, τις επιλογες που εχουμε διαθεσιμες στην κεντρικη οθονη πλοηγησης. Να προσθεσω πως το online manual της εταιρειας δεν ειναι 100% ενημερωμενο. Παντα λειπουν δυνατοτητες.
Υπαρχουν περισσοτερες απο 20 κατηγοριες widgets, με καθε μια να εχει αρκετες μετρησεις προς χρηση

Rows for panels
να παρουσιασω ενα προσωπικο παραδειγμα απο την εκδοση 4.6.5 στην πλοηγηση πεζου με demo route. Μπορουμε να εχουμε και στις 4 πλευρες της οθονης widgets. Εγω θα ασχοληθω μονο με την δεξια πλευρα. Εχω σχετικα λιγα που με βοηθουν στην πλοηγηση. Αν γινει κατι αντιστοιχο και στις 4 πλευρες, ειναι απιθανο να βλεπουμε τον χαρτη στην πλοηγηση. Αυτος ειναι και ο λογος που η εταιρεια προσθεσε την δυνατοτητα επιλογης "rows", που βοηθαει να περιοριστει το προβλημα. Αυτο θα παρουσιασω παρακατω

1. το προβλημα
εδω βλεπουμε ενα τυπικο παραδειγμα χρησης βασικων widgets σε 1 row (ολα μαζι). Στην κεντρικη οθονη δεξια εχουμε κλεισει ολο τον χωρο, χωρις να εχουμε ενεργο τον δεκτη πλοηγησης, που θα εμφανισει και τα υπολοιπα widgets οταν θα εχουν ενεργες πληροφοριες
screenshots



2. η λυση
στις ρυθμισεις επιλεγουμε 2 rows και χωριζουμε σε 2 οθονες τις πληροφοριες. Στις 2 επομενες φωτογραφιες βλεπουμε τα 2 παραθυρα (rows) πληροφοριων. Μπορουμε να εχουμε πολλα rows αναλογα πως βοηθουν τον χρηστη. Αυτα εναλλασσονται με scroll αριστερα - δεξια. Στο κατω μερος του παραθυρου, βλεπουμε με κουκιδες των αριθμο των rows και με γκρι χρωμα το ενεργο που ειμαστε
screenshots



νεο μηνυμα
ξεχασα να αναφερω πως τα widgets μπορουν να ειναι διαφανα ή οχι. Υπαρχει επιλογη. Οπως και ο χαρτης να ειναι σε full screen - στην οθονη. Μονο που αυτο δεν λειτουργει οταν εχουμε το widget - εμφανιση ονοματος δρομου (show street name)
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
η εφαρμογη παραλληλα με το android υπαρχει και σε iOS. Οι εκδοσεις δεν εχουν ουτε τον ιδιο αριθμο σειρας, ουτε 100% τις ιδιες αλλαγες ανα εκδοση. Αρκετες φορες εχουν καποια κοινα στοιχεια. Ετσι και σημερα, η εταιρεια, μεσα απο την σελιδα της στο facebook παρουσιαζει κατι κοινο και στις 2 πλατφορμες OS. Τα widgets που υπαρχουν στις 4 πλευρες της κεντρικης οθονης πλοηγησης

Υ.Γ.
γινονται και διαφανα, ωστε να βλεπουμε τον χαρτη

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Widgets
στην παρακατω φωτογραφια μπορουμε να δουμε απο την android εκδοση 4.6 τα διαθεσιμα widgets που εχουν οι χρηστες της εκδοσης osmand plus. Στην εκδοση pro υπαρχουν μερικα ακομα, οπως πχ του Καιρου
. στην αριστερη φωτο. βλεπουμε τα widgets που υπαρχουν αριστερα + δεξια της οθονης. Στην δεξια φωτο. για τις πλευρες πανω + κατω. Τα περισσοτερα ειναι κοινα
. απο επανω προς τα κατω στις διαθεσιμες επιλογες θα βρουμε μερικα που μετα το κειμενο υπαρχει και ενας αριθμος. Σε αυτη την περιπτωση, εχουμε αντιστοιχα και τοσες επιλογες εντος της επιλογης. Περα απο αυτο, σε αρκετες επιλογες εχουμε και παραμετροποιηση. Οπως πχ "χρονος τερματισμου" αν θα ειναι α. ποια ωρα ή β. σε ποση ωρα

φωτογραφια

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Το 2019 στο οδοιπορικό Λεωνιδίου μπόρεσα και έφτιαξα όλη τη διαδρομή μέσα σε μισή ώρα στο κινητό.

Είναι πολύ καλή εφαρμογή πλοήγησης, την χρησιμοποιώ και στο αυτοκίνητο.
στην περιπτωση σου, μπορεις και το τρεχεις σε οθονη android και ΟΧΙ σαν android Auto. Το πρωτο ειναι 100% το osmand, ειναι στην δευτερη περιπτωση δεν ξεχωριζει απο το google maps

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
OsmAnd για ερασιτεχνικη χρηση σε αεροσκαφος

καποιος χρηστης του Reddit που θα ειναι πιλοτος μικρου αεροσκαφους προσπαθησε να μαθει αν η εφαρμογη μπορει να του παρεχει μια βασικη δυνατοτητα των οργανων πτησης. Και φυσικα (χα χα χα) .... μπορει



 
Top Bottom