OsmAnd - δυνατοτητες, ρυθμισεις, παραμετροποιηση

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Λέω για την αποθήκευση σημείων επί του χάρτη, που εφαρμογή ονομάζει αγαπημένα.
Αποθηκεύεις ένα σημείο και του δίνεις όνομα, διεύθυνση, περιγραφή, και το βάζεις σε κάποια ομάδα.
Αν μετά πατήσεις στο χάρτη το σημείο, έχεις τη δυνατότητα να επεξεργαστείς αυτά που έχεις γράψει, δηλαδή όνομα, διεύθυνση, περιγραφή, ομάδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Έχω δοκιμάσει τη χρήση της Osmand μερικές φορές καθώς ψάχνομαι με διάφορες.
Να πω οτι σχεδόν αποκλειστικά η χρήση που κάνω αφορά gpx tracks με εκτός δρόμου διαδρομές.
Αυτό που δε με έχει βολέψει ιδιαίτερα στην Osmand, ίσως γιατί δεν έχω καταλάβει τη φιλοσοφία της,
είναι τα εξής:
  1. για να ανοίξω ένα αρχείο gpx θα πρέπει προηγουμένως να το έχω κάνει import ώστε να είναι διαθέσιμο στη λίστα
  2. ακολουθώντας το ίχνος της διαδρομής, η εφαρμογή "σβήνει" το προηγούμενο μέρος της διαδρομής (που έχει ήδη γίνει) κι αυτό για μένα είναι ένα μείον καθώς υπάρχουν φορές που πχ, η διαδρομή δε βγαίνει λόγω κάποιου εμπόδιου και πρέπει να επιστρέψεις πίσω ένα μέρος της.
κανενα απο τα 2 αυτα που περιγραφεις δεν ισχυουν στην χρηση αυτης της εφαρμογης σχεδον 8 χρονια στις συσκευες μου

1. υπαρχουν αλλοι 2 τροποι να "δει" η εφαρμογη ενα αρχειο gpx.

  • Μπορεις με ενα file manager να μεταφερεις καποιο αρχειο (ή πολλα) εντος του φακελου - tracks -. Εκει η εφαρμογη εχει τον default φακελο.
  • μπορεις με ενα file manager να κανεις "tap" σε καποιο αρχειο gpx και να του πεις να ανοιγει 1. μια φορα ή 2. μονιμα με το osmand
  • η τρεχουσα εκδοση 4,5 υποστηριζει sub folders στα gpx. Αυτο ειναι ενα μεγαλο βημα εμπρος απο τον ανταγωνισμο
2. ουτε αυτο ισχυει στην δικη μου συσκευη. Οταν εχω ενεργο ενα ιχνος (gpx) στην οθονη ποτε δεν σβηνει. Μπορω να εχω δημιουργησει ενεργη διαδρομη με turn by turn navigation και ενα ή περισσοτερα gpx να φαινονται στην οθονη. Μπορουν να ειναι με διαφορετικα παχη και χρωματα γραμμης

νεο μηνυμα
μηπως εχεις μπερδεψει το gpx track με την ενεργη διαδρομη. Μονο αυτη σβηνει
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Λέω για την αποθήκευση σημείων επί του χάρτη, που εφαρμογή ονομάζει αγαπημένα.
Αποθηκεύεις ένα σημείο και του δίνεις όνομα, διεύθυνση, περιγραφή, και το βάζεις σε κάποια ομάδα.
Αν μετά πατήσεις στο χάρτη το σημείο, έχεις τη δυνατότητα να επεξεργαστείς αυτά που έχεις γράψει, δηλαδή όνομα, διεύθυνση, περιγραφή, ομάδα.
πιθανες λυσεις
  1. android emulator στο PC
  2. απο το smartphone ενσυρματα ή ασυρματα εχουμε screen mirror ή desktop TV out σε μεγαλη οθονη. Υπαρχει στην συσκευη σου (S21) το Samsung DeX support
  3. τα windows 11 υποστηρουν προβολη οθονης ενσυρματα ή ασυρματα απο συμβατα smartphones (υπαρχει λιστα)
  4. με tablet android που θα συνδεσμουμε ενσυρματα ή ασυρματα keyboard + mouse
  5. υπαρχει η σελιδα της εταιρειας OsmAnd Map που κανεις login και αποθηκευεις εκει τα favorites (και οχι μονο). Προς το παρον δεν ξερω πως τα μεταφερεις στο κινητο
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
  1. ακολουθώντας το ίχνος της διαδρομής, η εφαρμογή "σβήνει" το προηγούμενο μέρος της διαδρομής (που έχει ήδη γίνει) κι αυτό για μένα είναι ένα μείον καθώς υπάρχουν φορές που πχ, η διαδρομή δε βγαίνει λόγω κάποιου εμπόδιου και πρέπει να επιστρέψεις πίσω ένα μέρος της.
εχω μια ιδεα για το προβλημα σου. Μπορεις να ξεκινησεις καταγραφη διαδρομης. Ετσι θα εχεις καταγραψει καθε μετρο που οδηγησες. Οτι και να παει στραβα - χωρις να υπαρχει αναγκη να σταματησεις την καταγραφη, γυρνας πισω. Προσπαθεις να οδηγησεις προς τα πισω και να εισαι επανω στην προηγουμενη κοκκινη γραμμη

Υ.Γ.
Ταυτοχρονα στην οθονη μπορουν να υπαρχουν ενεργη διαδρομη και gpx track. Ολα εχουν αλλο χρωμα.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
εχω μια ιδεα για το προβλημα σου. Μπορεις να ξεκινησεις καταγραφη διαδρομης. Ετσι θα εχεις καταγραψει καθε μετρο που οδηγησες. Οτι και να παει στραβα - χωρις να υπαρχει αναγκη να σταματησεις την καταγραφη, γυρνας πισω. Προσπαθεις να οδηγησεις προς τα πισω και να εισαι επανω στην προηγουμενη κοκκινη γραμμη

Υ.Γ.
Ταυτοχρονα στην οθονη μπορουν να υπαρχουν ενεργη διαδρομη και gpx track. Ολα εχουν αλλο χρωμα.
ευχαριστώ, θα το τσεκάρω την επόμενη φορά.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
ευχαριστώ, θα το τσεκάρω την επόμενη φορά.
εγω τις δοκιμες τις κανω στην πολη, ειτε γυρω απο το σπιτι μου με τα ποδια ή σαν επιβατης σε οχημα που οδηγει αλλος. Ξερω απο πριν που θα παμε (για αλλους λογους) και εκμεταλλευομαι το γεγονος. Φτιαχνω στο pc ενα λιγο διαφορετικο gpx δρομολογιο - εσκεμενα - και το μεταφερω στην συσκευη μου. Οταν θα ξεκινησουμε εχω ζητησει απο την εφαρμογη να κανει turn by turn διαδρομη και ξεκιναω και καταγραφη διαδρομης. Εχω λοιπον 3 ιχνη επανω στην οθονη - κοκκινο μπλε πρασινο. Σε μερικα σημεια ειναι ιδια και σε καποια εχουν διαφορες.

Οταν θελω να βγαλω συμπερασματα οπου ειναι ευκολο ζηταω απο τον οδηγο να παει μερικα τετραγωνα απο αλλου ή να κανουμε μερικα τετραγωνα πισω και ξανα προς τον προορισμο μας. Στην επιστροφη εχω περισσοτερα δεδομενα για τα πειραματα μου.

με αυτο το συστημα, ειναι πολυ απιθανο να βρεθω σε δυσκολη θεση στην φυση ή γενικα να "φαω" τα μουτρα μου σε πραγματικες συνθηκες. Αν σε αυτες τις δοκιμες βρεθει προβλημα, θα το λυσω με την ησυχια μου στο επομενο πειραμα. Σε πραγματικες συνθηκες το αγχος και η ανασφαλεια δημιουργει προβληματα στην σχεση της παρεας.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
OsmAnd αστικη πλοηγηση αυτοκινητου

σε καμια περιπτωση δεν μπορω να πως οτι μπορει να παρει την θεση σε ενα garmin PND, στο sygic, TomTomGO, Here WeGO. Αν ομως το εχουμε, σιγουρα δεν ειναι για πεταμα. Εχει δυνατοτητες που σε καποιους καταναλωτες τους ειναι απαραιτητες.
Σε αυτες τις 2 εικονες βλεπουμε την πλοηγηση 2D / 3D. Το zoom του χαρτη ειναι στο αυτοματο. Το σκιν του χαρτη και οι επιλογες απεικονισης χαρτογραφικων δεδομενων ειναι προσωπικες επιλογες. Εχω επιλεξει περιστροφη χαρτη αναλογα την κινηση του οχηματος και το icon στην θεση 75/25 της οθονης. Υπαρχει ενας αριθμος απο widgets στις 4 πλευρες τις οθονης. Για αλλη μια φορα ειναι προσωπικα και τα εχω διαφανα.
Ολη αυτη η παραμετροποιηση γινεται σε λιγα δευτερολεπτα backup / restore.

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
OsmAnd αστικη πλοηγηση αυτοκινητου

σε καμια περιπτωση δεν μπορω να πως οτι μπορει να παρει την θεση σε ενα garmin PND, στο sygic, TomTomGO, Here WeGO. Α
Ούτε για πλάκα δεν κάνει για πλοήγηση, δεν βρίσκει πολλές διευθύνσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ούτε για πλάκα δεν κάνει για πλοήγηση σε πόλεις, δεν βρίσκει πολλές διευθύνσεις.
ειμαι 100% αντιθετος σε αυτες τις αποψεις. Εισαι δυστυχως αλλος ενας καταναλωτης που ταυτιζει την εφαρμογη με τους χαρτες που χρησιμοποιει. Να σε ενημερωσω πως η Νο1 δωρεαν εφαρμογη αστικης πλοηγησης - η MapsME εχει και αυτη OSM χαρτες. Εχει μερικες δεκαδες εκατομμυρια φανατικους χρηστες και σε ξενες χωρες ΔΕΝ εχουν κανενα προβλημα.

αν η προβληματικη χωρα Ελλαδα εχει ελαχιστους χαρτογραφες να ενημερωσουν τους δωρεαν OSM χαρτες, δεν ειναι ευθυνη του osmand ή καθε εφαρμογης που εχει 100% ιδιους χαρτες. Τα προβλημα ειναι κοινα σε ΟΛΕΣ.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ούτε για πλάκα δεν κάνει για πλοήγηση, δεν βρίσκει πολλές διευθύνσεις.
βλεπω πως εκανες edit στην αποψη σου . Αυτη την φορα βλεπω πως τα εκανες χειροτερα, αφου αφαιρεσες την λεξη "πολη"
να σε ενημερωσω πως η πλοηγηση δεν ειναι υποχρεωτικη με εισαγωγη σημειου "διευθυνση". Μπορει να γινει με "tap" στην οθονη ή και με εισαγωγη "στιγμα". Προσωπικα εδω και μερικα χρονια πρωτα βρισκω το σημειο προορισμου στο PC που βολευει αφανταστα το google maps και μετα αυτο που ειδα το κανω tap στην συσκευη πλοηγησης. Ακομα και να τρεχω το tomtom ή το here wego. Οταν θα "φυγω" απο το σπιτι ειμαι 100% με offline συσκευη πλοηγησης.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Παπαριές στην πλοήγηση μου κάνει και το Garmin με τους χάρτες της Ευρώπης. Δεν λέω αν βρει τη διεύθυνση, λέω τους δρόμους που επιλέγει.
Εγώ επειδή κάνω εξερεύνηση περιοχών έχω και πολλούς χωματόδρομους με διαφορετικές βατότητες.
Κάποια στιγμή θα συγκρίνω στην πράξη όλα μεταξύ τους και να βγάλω συμπέρασμα.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Παπαριές στην πλοήγηση μου κάνει και το Garmin με τους χάρτες της Ευρώπης. Δεν λέω αν βρει τη διεύθυνση, λέω τους δρόμους που επιλέγει.
Εγώ επειδή κάνω εξερεύνηση περιοχών έχω και πολλούς χωματόδρομους με διαφορετικές βατότητες.
Κάποια στιγμή θα συγκρίνω στην πράξη όλα μεταξύ τους και να βγάλω συμπέρασμα.
καθε καταναλωτης, ειναι πιθανο στις προσωπικες του αναγκες να βρει "θεματα".
  • Αν ειχε προβλημα η Χ εφαρμογη, τοτε σε ολο τον κοσμο θα τους ειχαν "παρει με τις πετρες".
  • Αν υπαρχουν τοπικα προβληματα στο χαρτη μιας χωρας, αυτο ειναι προβλημα.
  • Αν η Χ εφαρμογη στην ιδια χωρα με ιδιο map provider, σε σχεση με την Ψ εφαρμογη που εχει και αυτη ιδιο map provider κανει καλυτερη δρομολογιση, παλι εχουμε διαφορετικο προβλημα.
στην δικη σου αναφορα προβληματος, μπορεις να δοκιμασεις το Here wego που εχει ιδιους χαρτες με την garmin. Ακομα και να μην υπαρχει στην συσκευη σου, μπορεις να πας στην σελιδα here στο internet και σχεδιαζοντας διαδρομη να δεις τα αποτελεσματα
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ο χάρτης για την Ελλάδα του OsmAnd μου αρέσει περισσότερο από τον χάρτη της Garmin.
Έχει και όλες τις εκκλησίες και τα ξωκλήσια της υπαίθρου, κάτι που για μένα είναι απαραίτητο όταν κάνω περιηγήσεις και ελεύθερο κάμπινγκ.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ο χάρτης για την Ελλάδα του OsmAnd μου αρέσει περισσότερο από τον χάρτη της Garmin.
Έχει και όλες τις εκκλησίες και τα ξωκλήσια της υπαίθρου, κάτι που για μένα είναι απαραίτητο όταν κάνω περιηγήσεις και ελεύθερο κάμπινγκ.
δες αυτο το σημειο στο βιντεο. Και η garmin εχει osm χαρτες, αλλα για "οικονομια" αφαιρει χαρτογραφικα layers
garmin montana 700 (bmw) time 21:30 garmin osm issue


 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Θα είναι και αυτό στη συγκριτική δοκιμή, το έχω και το χρησιμοποιώ.
σημερα εκανα σχεδιασμο διαδρομης απο αττικη στην επαρχια και η σελιδα here στο πηγαινε σχεδιασε στο τελος μεσα απο τα χωραφια, ενω στην επιστροφη κανονικα απο τον δρομο.
google, tomtom, brouter (osm) κανονικα χωρις κανενα προβλημα
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ο χάρτης για την Ελλάδα του OsmAnd μου αρέσει περισσότερο από τον χάρτη της Garmin.
Έχει και όλες τις εκκλησίες και τα ξωκλήσια της υπαίθρου, κάτι που για μένα είναι απαραίτητο όταν κάνω περιηγήσεις και ελεύθερο κάμπινγκ.
κατεβασε απο εδω ελληνικο χαρτη osm και δες αν ειναι καλυτερος

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
δες αυτο το σημειο στο βιντεο. Και η garmin εχει osm χαρτες, αλλα για "οικονομια" αφαιρει χαρτογραφικα layers
garmin montana 700 (bmw) time 21:30 garmin osm issue
Αφού επισκευαστεί το Zumo XT θα του βάλω και το TOPO Drive Hellas. Άλλα 60 ευρώ να δω τι κάνει και αυτό.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αφού επισκευαστεί το Zumo XT θα του βάλω και το TOPO Drive Hellas. Άλλα 60 ευρώ να δω τι κάνει και αυτό.
πριν το αγορασεις επικοινωνησε με τον σκορδιλη και ρωτησε αν ειναι συμβατο με την συσκευη σου. εχω την εντυπωση πως δεν τρεχει στο zumo
 
Top Bottom