R1200GS ...θεματακι με το ηλεκτρόδιο του αναφλεκτήρα/μπουζι

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
κατευθειαν στο θεμα παιδες ...στη τελευταια μερα της εκδρομουλας που ειχαμε την προηγουμενη εβδομαδα και λιγο πριν φτασουμε στο ξενοδοχειο ....σε φρεναρισμα συν κατεβασια πριν απο κλειστη στροφη ενιωσα ενα μπερδεμα στο κινητηρα ...ενω βγαινοντας απ τη στροφη στο ανοιγμα του γκαζιου σιγουρευτικα ....μπέρδευε!

Αφησα τους υπολοιπους να φυγουν ...βγηκα στην ακρη ....εκλεισα το διακοπτη με το κλειδι ...το ξαναανοιξα ...εκανε το τσεκ ...προσευχήθηκα και αρχισα τις δοκιμες !

Φτανοντας στο ξενοδοχειο ...ημουν πλεον σιγουρος ...το μεκανακι σε ολες τις ταχυτητες ανοιγε κανονικα μεχρι τις 4μιση χιλιαδες στροφες και μετα ξεροβηχε σαν να έκαιγε νερομενη βενζινη!

Ξεπεζεψα.... και σιλογιστικα ...ισως βενζινη?...ισως μπουζι? ... τι σκτα? Επιασα τα εργαλεια κατω απ τη σελα και στην ακρη διπλα σε ενα παγκακι μπροστα στη θαλασσα αρχισα να σκαλιζω για αρχη τα μπουζι!




Με τα πολλα, ισως και απ την αμελεια μου ...επρεπε να τα ειχα ηδη αλλαξει .... το ενα απ τα 4 ...το κυρίως μπουζι του δεξι κυλινδρου ηταν χωρις το ηλεκτροδιο . ....ξεδοντιαστηκε!!! Βασικα και τα αλλα 3 εδειχναν αρκετη φθορα αλλα τη παλευαν ακομη! Κοιταξα το βιβλιαρακι μου, τα μπουζι ειχαν 2 χρονια και 3 μηνες πανω και 28 χιλιαδες στη πλατη! Επρεπε να τα ειχα αλλαξει ... τα κουρασα και πολυ λογο των απαιτήσεων της εκδρομης και συνεβη και αυτο!







Γρηγορα ψαξιμο στο Γκουγλη και το πρωι πριν ξυπνησουν οι υπολοιποι ημουν κιολας στο γειτονικο Dorgali , οπου ενας Ιταλος μηχανικος αυτοκινητων μετα απο ενα 10λεπτο ψαξιμο σε ενα απιστευτο "νεκροτραφειο" πασης φυσης μηχανικων μελων που ειχε στη πρασιά ... μου εβγαλε και μου δωσε ενα μεταχειρισμενο ιδιο ακριβως μπουζι στο χερι!



...γυριζω το βαζω και το μοτορι σπέρνει και παλι!


Στο θεμα μας τωρα! Οκ το ηλεκτροδιο βγηκε ...δεν ελιωσε ...βγηκε απ τη θεση του ...και λογικα σκεπτομενος εχει βγει απ την θαλαμμο καυσης ....καταλιγοντας μεσω του λαιμου της εξατμισης και εχει κολλησει τωρα καπου μεσα στο καταλυτη!...βασικα ολα καλα!...δεν μας πειραζει!...αλλα...

... σκεφτομαι τωρα και μου χουν μπει ιδεές ...ποσο γρηγορα ανοιγοκλειναν οι βαλβιδες την ωρα της αποκολησης? ...το υλικο του ειναι πολυ σκληρο ...μεσα στη εκρηξη εφυγε προς τη μερια του πιστονιου?...το "πόνεσε"...εννοω θα χουμε μελλοντικα θεμα ισως?...μετα περνώντας απ τη βαλβιδα εξαγωγης προλαβε να περασει χωρις να το πλακωσει η βαλβιδα κλεινοντας?... εχει καμια χαρακια τωρα το εδρανο?...χανει ισως ελαχιστο καυσαεριο ?....μηπως ....μηπως λεω εχουμε στο μελλον θεμα με τη βαλβιδα και μας φταιει παλι η BMW ?

Εχθες κιολας αντικατέστησα τα παλια μπουζι ολα με κανουργια και το μεκανακι δειχνει ακμαιότατο. Το λαθος ηταν δικο μου , επρεπε να τα αλλαξω πολυ πιο πριν ...με πηρε ο υπνος!




Παρολα αυτα θελω να το συζητησουμε ....εχει συμβει σε καποιον κατι αντιστοιχο ?...να το ξεχασω?...ειναι σχετικα φασαρια ..αλλα ισως να ανοιγα το κύλινδρο να κοιτουσα εμφανιακα με το ματι ?...να παω σε κανα Bosch συνεργείο να μετρησω συμπιεση?.....καμια αλλη αποψη....?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μην είσαι σίγουρος για τίποτα. Κοίταξε μέσα με ενδοσκόπιο, μέτρα και συμπίεση και ό,τι άλλο μπορείς.
Στη θέση σου θα άνοιγα κυλινδροκεφαλή για έλεγχο πάραυτα....
Μπορεί να είμαι υπερβολικός και να κάνω λάθος, αλλά δε μπορώ να το δω αλλιώς. Σόρρυ.... :(
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Θεωρώ οτι εχει λιώσει σαν υλικό και δεν υπαρχει πουθενά σαν κομματι μεσα στον κινητηρα
....μακαρι να ναι ετσι φιλε ....αλλα ολοκληρο ?...δεν εχει μεινει τιποτα !...η τρυπουλα που ειναι σφυγμενο ειναι εντελως αδεια ....δεν ξερω και για μενα ειναι κατι νέο δεν ηξερα καν οτι μπορει να συμβει!...τι να πω ...μακαρι!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θεωρώ οτι εχει λιώσει σαν υλικό και δεν υπαρχει πουθενά σαν κομματι μεσα στον κινητηρα
Σε πόσους βαθμούς λιώνει το μέταλλο πλι μ?
Πόση θερμοκρασία ανεβάζει ο χώρος καύσης? Μην το σκέπτεσαι στιγμιάια.... Τη μέση θερμοκρασία λέω ;)
Σιγά μην έλιωσε... !
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μιλα με παλιους μηχανικούς και ειδικα με μάστορες που φτιάχνανε αυτοκίνητα χαμηλών εισοδημάτων που δεν είχαν την οικονομική ευχέρεια για συχνά σέρβις


Από αδιευκρίνιστο !!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αφού δουλεύει ρολόι δεν υπάρχει πρόβλημα.Ο μπόξερ ολα τα τρώει ολα τα καταπίνει...
:yew:
Μιλα με παλιους μηχανικούς και ειδικα με μάστορες που φτιάχνανε αυτοκίνητα χαμηλών εισοδημάτων που δεν είχαν την οικονομική ευχέρεια για συχνά σέρβις


Από αδιευκρίνιστο !!!!
Ότι πείτε!:D
 

IoannisPanagiotidis

Μέλος
Περιοχή
Solingen - Thessaloniki
Όνομα
Ιωαννης
Μοτό
R1200GS
Μην είσαι σίγουρος για τίποτα. Κοίταξε μέσα με ενδοσκόπιο, μέτρα και συμπίεση και ό,τι άλλο μπορείς.
Στη θέση σου θα άνοιγα κυλινδροκεφαλή για έλεγχο πάραυτα....
Μπορεί να είμαι υπερβολικός και να κάνω λάθος, αλλά δε μπορώ να το δω αλλιώς. Σόρρυ.... :(

χμμ... ενδοσκόπιο?... συμπιεση οντως θα παω Δευτερα κιολας!...την ωρα που το εγραφα το ειχα ηδη αποφασησει!..και εγω δεν μπορω να υσηχασω αλλα θα ηθελα πολυ να πιστεψω οτι ελιωσε...
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
χμμ... ενδοσκόπιο?... συμπιεση οντως θα παω Δευτερα κιολας!...την ωρα που το εγραφα το ειχα ηδη αποφασησει!..και εγω δεν μπορω να υσηχασω αλλα θα ηθελα πολυ να πιστεψω οτι ελιωσε...
Δε γίνονται αυτά φίλος! Τι να λιώσει? Πώς?
Να έφυγε μέσω εξαγωγής, πιο πιθανό μοιάζει. Αλλά πώς να είσαι βέβαιος? Ψάξτο εσύ κι άσε το Φοίνικα να λιώνει μόνος τ'.:p:roflmao:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Ειναι σιγουρο οτι το άνοιγμα της κεφαλής σε ολα της τα σημεία καθως και η οπτική εικόνα του χωρου καύσης και του μπιστονιου θα μας δώσει σαφώς μια ολοκληρωμένη εικόνα οπως αναφέρει ο τεο


Από αδιευκρίνιστο !!!!
 

takis652

Μέλος
Περιοχή
Κερατσινι
Όνομα
Τακης
Μοτό
aprilia pegaso 650ie
Το ξαναγράφω:
Αφού δουλεύει ρολόι ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα.
Απλά η ακίδα εξαειλώθηκε.
Αυτό το περιστατικό το εχω ξαναδεί αρκετές φορές, και ποτέ ο κινητήρας δεν είχε κάποιο θέμα.
 

panos_zip

Μέλος
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Triumph Daytona 675
Από εμπειρία φίλου σε τετρακύλινδρο.
Το μηχανάκι αγοράστηκε με "πρόβλημα στο μοτέρ" σε χαμηλή τιμή. Όταν το πήγε συνεργείο με τρέιλερ, βγάλανε τα μπουζί και το ένα από τα μεσαία ήταν "μισό".
Έλειπε δηλαδή το σχεδόν το μισό σπείρωμα, όχι μονο η ακίδα όπως στο δικό σου.
Ενδοσκόπιο ή κάτι παρόμοιο δεν χρησιμοποιήθηκε. Μετρήθηκε η συμπίεση σε όλους τους κυλίδρους και βρέθηκε εντός ορίων.
Τελικά για καλό και για κακό, και επειδή σε μοτέρ που στροφάρει ψηλά δεν το ρισκάρεις, ανοίξανε το καπάκι οπου διαπιστώθηκε ότι όλα ηταν μια χαρά.
Τα πιστόνια και γενικότερα ο θάλαμος καυσης ήταν αθικτα.
Καινούριες φλάτζες, μπουζάκια και το μηχανάκι πάλι στους δρόμους.

Δεν λέω πως όλα είναι καλά και πρέπει να καθησυχαστείς, απλά το αναφέρω σαν περιστατικό που έχει ξανασυμβέι, άρα είναι πιθανό η ακίδα από το μπουζί σου να διαλύθηκε λόγω θερμοκρασιών και τελικά να μην τρέχει τίποτα. Άλλωσε ανέφερες ότι τα μπουζί ειναι παλιά, επίσης υπάρχει ένα θέμα εδώ μεσα κάπου με μπουζί απομιμήσεις που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

Εγώ δεν θα είχα ησυχία πάντως, θα με έτρωγε να το ανοίξω για να σιγουρευτώ ότι όλα είναι οκ.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αυτος ο κινητηρας καταπινει μεχρι και γλυσιερες καδενων αμασητες στο ηλεκτροδιο θα κολλησει?
Ελιωσε σιγα σιγα κ καπου εχει αφησει και καποια ιχνη.
Εγω θα εκανα ελεγχο με το ενδοσκοπιο κι αν ειχα διανυσει και πανω απο 80000 χλμ με το μοτερ θα εβγαζα τις κεφαλες για ενα γυαλισμα αυλων βαλβιδων κ αλλαγη στα τσιμουχακια.Μιση μερα δουλεια!


Γιαννηηηη....28000 χμλ μπουζι? :eek:

adv phone
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
το πιο πιθανον ειναι οτι ελιωσε-εξαυλωθηκε.
μετρα συμπιεση αν ειναι ο.κ,μην ασχολησε αλλο,αν οχι βγαλε κεφαλη για τσεκ
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Σε πόσους βαθμούς λιώνει το μέταλλο πλι μ?
Πόση θερμοκρασία ανεβάζει ο χώρος καύσης? Μην το σκέπτεσαι στιγμιάια.... Τη μέση θερμοκρασία λέω ;)
Σιγά μην έλιωσε... !
αν ο κινητηρας δουλεψει για λιγο στεγνος (φτωχο μειγμα) για οποιονδηποτε λογο,λιωνει το μπουζι στο πι και φι και συνηθως αμεσως μετα λιωνει-τρυπαει το
πιστονι (ακομα και σφυρηλατο),το εχω δει πολλακις.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ένα ενδοσκόπιο δεν είναι πάντως κακή περίπτωση.. Αν έχει μείνει κάτι μέσα θα έχει μείνει στον θάλαμο κάυσης και θα φανεί με το ενδοσκόπιο.

Αλλιώς στον Boxer βγαίνει εύκολα η κεφαλή, τσεκάρεις αλλάζεις και μια φλάντζα και είσαι σίγουρος όπως και να χει.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ένα ενδοσκόπιο δεν είναι πάντως κακή περίπτωση.. Αν έχει μείνει κάτι μέσα θα έχει μείνει στον θάλαμο κάυσης και θα φανεί με το ενδοσκόπιο.

Αλλιώς στον Boxer βγαίνει εύκολα η κεφαλή, τσεκάρεις αλλάζεις και μια φλάντζα και είσαι σίγουρος όπως και να χει.
Μια λεπτομερεια που αφορα το ευκολο του βαλε βγαλε ειναι πως η Bmw δινει οδηγια αντικαταστασης των μπουζονιων συσφιξης κυλινδρων κ κεφαλων με μακρυτερα (τα εχει ως ανταλλακτικο) μετα απο επεμβαση-αφαιρεση των παραπανω για πανω απο 2 αν δεν απατωμαι φορες.Ενας γνωστης θα μας πει περισσοτερα επι αυτου.

adv phone
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μια λεπτομερεια που αφορα το ευκολο του βαλε βγαλε ειναι πως η Bmw δινει οδηγια αντικαταστασης των μπουζονιων συσφιξης κυλινδρων κ κεφαλων με μακρυτερα (τα εχει ως ανταλλακτικο) μετα απο επεμβαση-αφαιρεση των παραπανω για πανω απο 2 αν δεν απατωμαι φορες.Ενας γνωστης θα μας πει περισσοτερα επι αυτου.

adv phone
ακριβεστατος
 
Top Bottom