rugged comparison

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Δικό μου είναι το review, τα αναφέρω και σε αυτό το θρεντ αυτα που λεω εκει.
και εγω αυτο καταλαβα, γι' αυτο και το μετεφερα αυτουσιο για να το διαβασουν και οσοι αλλοι ενδιαφερονται
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Δικό μου είναι το review, τα αναφέρω και σε αυτό το θρεντ αυτα που λεω εκει.
καλησπερα Στεφανε,
αν εχεις χρονο μπορεις να απαντησεις σε μερικες ακομα ερωτησεις για την συσκευη σου.

  • ειχες ενα S9, μια συσκευη στην κατηγορια τιμης flagship. Τωρα που εχεις ενα μοντελο 2-3 φορες πιο φθηνο, τι εχεις να πεις για την ποιοτητα κατασκευης μετα απο 6 μηνες. Περιβλημα, οθονη, κουμπια, βυσματα, μπαταρια, ακουστικο, μικροφωνο, ραδιο fm, ταχυτητα sd card, ποιοτητα κλησης τηλεφωνου, κτλ.
  • υπαρχουν bugs στο λειτουργιο ή στο skin της ulefone ?
  • κατι αλλο ?
  • η μπαταρια εχει χασει mAh μετα απο 6 μηνες ?
στην θεωρεια ο SD845 ειναι καλυτερος απο το G99
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
καλησπερα Στεφανε,
αν εχεις χρονο μπορεις να απαντησεις σε μερικες ακομα ερωτησεις για την συσκευη σου.

  • ειχες ενα S9, μια συσκευη στην κατηγορια τιμης flagship. Τωρα που εχεις ενα μοντελο 2-3 φορες πιο φθηνο, τι εχεις να πεις για την ποιοτητα κατασκευης μετα απο 6 μηνες. Περιβλημα, οθονη, κουμπια, βυσματα, μπαταρια, ακουστικο, μικροφωνο, ραδιο fm, ταχυτητα sd card, ποιοτητα κλησης τηλεφωνου, κτλ.
  • υπαρχουν bugs στο λειτουργιο ή στο skin της ulefone ?
  • κατι αλλο ?
  • -η μπαταρια εχει χασει mAh μετα απο 6 μηνες ?
στην θεωρεια ο SD845 ειναι καλυτερος απο το G99
  1. Σε ότι αφορά το ίδιο το τηλέφωνο λειτουργεί ακριβώς όπως την πρώτη ημέρα, χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν έχει αποκ΄τησει κανένα κουσούρι η χτύπημα και έχει φύγει εν κινήσει πάνω από τη μηχανή εκτός δρόμου. Περίβλημα είναι άθικτο, αλλά του φοράω μια λεπτή θήκη , κουμπία βύσματα όλα πλήρως λειτουργικά. Η μπαταρία ειναι ακριβώς ίδια σε αντοχή καθώς και το μικρόφωνο, ηχείο κλπ. Δεν έχω κανένα παραπονο εκτός από τις ενημερώσεις ασφαλείας και τη φωτογραφική μηχανή που ενώ έχει πολλά ΜΡ το λογισμικό και η ποιότητα τους δεν είναι εφάμιλη με το S9.
  2. Το λειτουργικό εμένα μου φαίνεται πιο "ελαφρύ" και γρήγορο απο το S9, ανεξάρτητα από τον επεξεργαστή και δεν μου έχει κολλήσει ποτε ή να ζοριστεί
  3. Δεν έχω εντοπίσει κανενά bug
Προσωπικά έχω εντυπωσιστεί από την ποιότητα κατασκευής του και την αντοχή. Για τη χρήση που του κάνω, κυρίως πάνω στη μηχανή, αλλά και κάθε μέρα είναι σκύλος. Το βαράει ο ήλιος στη μηχανή, φορτίζει ταυτόχρονα και βρέχεται αβέρτα. Είναι το μόνο που έχει αντέξει. Το S9 ήθελε τους δικούς του φορτιστές, έσβηνε όταν το χτύπαγε ο ηλιος (επειδη φόρτιζε ασύρματα παράλληλα). Αν ήθελα για μούρη θα κράταγα το παλιό, αλλά για τυτό που το θέλω ο κινέζος είναι εξαιρετικός.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Προσωπικά έχω εντυπωσιστεί από την ποιότητα κατασκευής του και την αντοχή.
εχω θα κρατησω αυτο ως τελικο συμπερασμα μετα απο ολες τις αποδειξεις που παρουσιασες. ευχαριστω
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Samsung announces Galaxy S23 and Galaxy XCover6 Pro Tactical Edition smartphones
το 2020 η samsung παρουσιασε την πρωτη συσκευη smartphone ειδικα για τον στρατο με ειδικο λογισμικο και παρελκομενα. Ηταν το μοντελο S20. Φετος θα υπαρξουν 2 μοντελα, το S23 και το Xcover 6 pro









νεο κειμενο
εχω κανει αλλαγη στο αρχικο κειμενο. Οτι ειχα γραψει για το μοντελο S9 δεν ειναι λογικο να ισχυει αφου παρουσιαστικε το 2018 και οχι το 2012. Οι πληροφοριες που ειχα ηταν απο την παρακατω σελιδα, που οπως φαινεται υπαρχει καποιο τυπογραφικο λαθος. Εκτος αν το S9 δεν εχει καμια σχεση με το μοντελο για τους πολιτες



 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
στο γνωστο site gsmarena εχουν δοκιμασει τα μοντελα armor 7 + 9. Βλεπουμε στην δοκιμη του μοντελου 9 το 2020 να εχει ανεβασει την αποδοση της οθονης στο τυπικο standard που ειναι τα 550 nits. Στο φετινο rugged tablet που εχουν σε κυκλοφορια και στην χωρα μας, η τιμη της οθονης ειναι στο ιδιο νουμερο οπως μπορουμε να διαβασουμε στην σελιδα της εταιρειας. Προσωπικα πιστευω πως δεν ειναι λογικο τα σημερινα μοντελα της εταιρειας να εχουν οθονες με χαμηλοτερη αποδοση στον ηλιο. Δεν θελω να πω πως αυτη η μετρηση ειναι η καλυτερη, ειναι ομως πολυ καλη για οθονη LCD και με εξαιρεση καποιες περιπτωσεις τον χρονο στην χωρα μας, θα κανουμε την δουλεια μας.

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
σε αυτο το βιντεο μην δωσετε σημασια στο μοντελο, μονο στα αξεσουαρ της εταιρειας που ειναι κοινα για ολα τα μοντελα της. Προσωπικα με εντυπωσιασε ο εξυπνος λειτουργικος σχεδιασμος της βασης αυτοκινητου. Υπαρχει και η βαση για δικυκλα. Να θυμισω πως οι συσκευες εχουν βαρος εως τα 400gr

 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
  1. Σε ότι αφορά το ίδιο το τηλέφωνο λειτουργεί ακριβώς όπως την πρώτη ημέρα, χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν έχει αποκ΄τησει κανένα κουσούρι η χτύπημα και έχει φύγει εν κινήσει πάνω από τη μηχανή εκτός δρόμου. Περίβλημα είναι άθικτο, αλλά του φοράω μια λεπτή θήκη , κουμπία βύσματα όλα πλήρως λειτουργικά. Η μπαταρία ειναι ακριβώς ίδια σε αντοχή καθώς και το μικρόφωνο, ηχείο κλπ. Δεν έχω κανένα παραπονο εκτός από τις ενημερώσεις ασφαλείας και τη φωτογραφική μηχανή που ενώ έχει πολλά ΜΡ το λογισμικό και η ποιότητα τους δεν είναι εφάμιλη με το S9.
  2. Το λειτουργικό εμένα μου φαίνεται πιο "ελαφρύ" και γρήγορο απο το S9, ανεξάρτητα από τον επεξεργαστή και δεν μου έχει κολλήσει ποτε ή να ζοριστεί
  3. Δεν έχω εντοπίσει κανενά bug
Προσωπικά έχω εντυπωσιστεί από την ποιότητα κατασκευής του και την αντοχή. Για τη χρήση που του κάνω, κυρίως πάνω στη μηχανή, αλλά και κάθε μέρα είναι σκύλος. Το βαράει ο ήλιος στη μηχανή, φορτίζει ταυτόχρονα και βρέχεται αβέρτα. Είναι το μόνο που έχει αντέξει. Το S9 ήθελε τους δικούς του φορτιστές, έσβηνε όταν το χτύπαγε ο ηλιος (επειδη φόρτιζε ασύρματα παράλληλα). Αν ήθελα για μούρη θα κράταγα το παλιό, αλλά για τυτό που το θέλω ο κινέζος είναι εξαιρετικός.
Να ενημερώσω ότι σήμερα το Ulefone πήρε αναβάθμιση ασφαλείας με ημερομηνία 05/08/23. Η πρώτη εδώ και 7 μήνες που το έχω.

Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
εγω αν ειχα 1500€ θα αγοραζα μετα τον ιανουαριο το πακετο fairphone 5 + ulefone 18 ultra μαζι με ολα τα αξεσουαρ και των 2 - και θα καθαριζα σε ολες τις πιθανες καταστασεις πλοηγησης. Με τα μισα χρηματα δεν ξερω τι να επιλεξω, που ουτε και αυτα εχω .....
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Ulefone Armor X12 Pro
μια νεα συσκευη απο την εταιρεια με τιμη εξωτερικου 140$ και λιγοτερο απο 180€ στο σκρουτζ. Στα κορυφαια θετικα η μικρη οθονη και βαρος, παντα για rugged συσκευη.



 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Samsung upcoming Galaxy Xcover 7 might be a rugged Galaxy A55

φημες αναφερουν για ενα υποκατασκευη νεο μοντελο Xcover απο την samsung. Η αληθεια ειναι πως το μοντελο Xcover 5 βρισκεται 2.5 χρονια στην αγορα και συνηθως στα 2 χρονια ειχαμε το νεο μοντελο στα ραφια των καταστηματων. Υπομονη ....
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
σχετικα με το νεο xcover της Samsung

για οσους διαβασαν το προηγουμενο ποστ να προσθεσω μερικες δικες μου σκεψεις.
υποτιθεται πως θα ειναι το μοντελο Α55 σε rugged εκδοση. Αν δουμε το μοντελο Samsung Galaxy A54 5G με exynos 1380 που υπαρχει σημερα στο καταστημα του γερμανου, εχει τιμη 500€.
Λογικα αν εχει καλυτερο hardware το Α55, τοτε το xcover θα πρεπει να εχει επισημη λιανικη στην χωρα μας 600-700€
Αν θα πρεπει το νεο xcover να παρει την θεση του xcover 5, τοτε θα πρεπει να εχει λιανικη τιμη γυρω στα 350€. Κατι που δεν μπορει να ισχυει. Αν θα πρεπει να παρει την θεση του xcover 6pro τοτε θα εχει το hardware του Α55 και τιμη > απο 600€. Αυτο ειναι λογικο

ΥΓ
το xcover 6pro ειναι 1 ετος σε κυκλοφορια
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Αμα η Samsung έβγαζε σε παραγωγή ένα απλό αδιάβροχο ανθεκτικό τηλέφωνο με κουμπιά, σαν και αυτά που είχε παλιά, θα πούλαγε σίγουρα καλά ας είχε διπλάσια τιμή από τα αντίστοιχα κινέζικα.
 
Top Bottom