Suzuki V-Strom 800DE 2023

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επειδή η μοτοσικλέτες πλέον είναι travel andvnture κακά τα ψέματα θεωρώ προσωπικά ότι tubeless και cruise control είναι πολύ σημαντικά για την ασφάλεια αλλά και την ξεκούραση του οδηγού.
Γι αυτό και η αναφορά μου.
Κατά τα αλλα όλες οι μηχανές είναι εξαιρετικές.
Πάντως ο αγοραστής έχει πλέον επιλογές.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πάντως Νίκο, το Suzuki δεν έχει ούτε το ένα ούτε το άλλο (δυστυχώς).
Όμως και έτσι παραμένει μια από τις ποιο ολοκληρωμένες προτάσεις.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Πάντως Νίκο, το Suzuki δεν έχει ούτε το ένα ούτε το άλλο (δυστυχώς).
Όμως και έτσι παραμένει μια από τις ποιο ολοκληρωμένες προτάσεις.
.....κάτι μου λέει ότι σε επόμενη χρονιά..?? θα δούμε αυτές τις ελλείψεις ως αναβαθμίσεις με ότι άλλο μαζί φτιάξουν...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
.....κάτι μου λέει ότι σε επόμενη χρονιά..?? θα δούμε αυτές τις ελλείψεις ως αναβαθμίσεις με ότι άλλο μαζί φτιάξουν...
Έχω παρατηρήσει πως σε κάποια site με αξεσουάρ μοτοσυκλετών δίνουν ήδη δυο εκδοχές της V-Strom 800 DE, την WEM0 και την WEM1. Δε ξέρω σε ένα τόσο νέο μοντέλο ποιες μπορεί να είναι οι διαφορές. Το πιθανότερο που σκέφτομαι επί του παρόντος είναι μια για Ευρωπαϊκή και μια για Αμερικάνικη αγορά με μικροδιαφορές σε φλας, ίσως φρένα (το 1050 ας πούμε έχει) και άλλα τέτοια.
Όπως έχουμε πει και εδώ, προς αυτή τη κατεύθυνση προϊδεάζει και το DE που αφήνει χώρο για μια απλή έκδοση. Προσωπικά θεωρώ απίθανο να αλλάξουν στο DE τις σαμπρέλες. Ίσως μόνο σε μια πιθανή απλή έκδοση με χυτές ζάντες όπως η μεγαλύτερη αδερφή της. Θεωρώ όμως απολύτως πιθανό το μοντέλο του 2024 ή 2025 να πάρει αμέσως το Cruise Control γιατί είναι πολύ εύκολο και φθηνό για το εργοστάσιο.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Η εμπειρία έχει δείξει ότι γενικότερα οι Ιάπωνες , και ακόμα περισσότερο η συντηριτικοτερη όλων Σουζούκι,όταν βγάλουν ένα μηχανάκι το έβγαλαν.

Θα περάσουν τουλάχιστον 4-5χρονια πριν αλλάξουν κάτι ουσιαστικό.

Παράδειγμα το απλό τενερε,που σε τέσσερα χρόνια ,και με τεράστιο ανταγωνισμό να έρχεται από παντού,έχουν αλλάξει μια οθόνη.κσι αυτό ήταν όλο.

Βέβαια αν και θα προτιμούσα πρώτα τις σαμπρέλες να ήταν tubless, η έλλειψη c.c. είναι πραγματικά αδικαιολόγητη μια που πρακτικά δεν θα στοίχιζε τίποτα παραπάνω από έναν διακόπτη, οπότε αυτό μπορεί και να το δούμε πιο νωρίς .
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έχω παρατηρήσει πως σε κάποια site με αξεσουάρ μοτοσυκλετών δίνουν ήδη δυο εκδοχές της V-Strom 800 DE, την WEM0 και την WEM1. Δε ξέρω σε ένα τόσο νέο μοντέλο ποιες μπορεί να είναι οι διαφορές. Το πιθανότερο που σκέφτομαι επί του παρόντος είναι μια για Ευρωπαϊκή και μια για Αμερικάνικη αγορά με μικροδιαφορές σε φλας, ίσως φρένα (το 1050 ας πούμε έχει) και άλλα τέτοια.
Όπως έχουμε πει και εδώ, προς αυτή τη κατεύθυνση προϊδεάζει και το DE που αφήνει χώρο για μια απλή έκδοση. Προσωπικά θεωρώ απίθανο να αλλάξουν στο DE τις σαμπρέλες. Ίσως μόνο σε μια πιθανή απλή έκδοση με χυτές ζάντες όπως η μεγαλύτερη αδερφή της. Θεωρώ όμως απολύτως πιθανό το μοντέλο του 2024 ή 2025 να πάρει αμέσως το Cruise Control γιατί είναι πολύ εύκολο και φθηνό για το εργοστάσιο.
Η εμπειρία έχει δείξει ότι γενικότερα οι Ιάπωνες , και ακόμα περισσότερο η συντηριτικοτερη όλων Σουζούκι,όταν βγάλουν ένα μηχανάκι το έβγαλαν.

Θα περάσουν τουλάχιστον 4-5χρονια πριν αλλάξουν κάτι ουσιαστικό.

Παράδειγμα το απλό τενερε,που σε τέσσερα χρόνια ,και με τεράστιο ανταγωνισμό να έρχεται από παντού,έχουν αλλάξει μια οθόνη.κσι αυτό ήταν όλο.

Βέβαια αν και θα προτιμούσα πρώτα τις σαμπρέλες να ήταν tubless, η έλλειψη c.c. είναι πραγματικά αδικαιολόγητη μια που πρακτικά δεν θα στοίχιζε τίποτα παραπάνω από έναν διακόπτη, οπότε αυτό μπορεί και να το δούμε πιο νωρίς .
Πάω να παίξω τζόκερ... ==> New SUZUKI simply called V-strom 800 at EICMA 2023 (mod. 2024)

Και κάτι κουβεντιάζεται και για V-Strom 800 DE Adventure, εντός του 2023.... που παίζει να είναι το ίδιο με ταξιδιωτικό εξοπλισμό και κάγκελα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Adventurous

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
GSXR Κ8 1000
Πάω να παίξω τζόκερ... ==> New SUZUKI simply called V-strom 800 at EICMA 2023 (mod. 2024)

Και κάτι κουβεντιάζετε και για V-Strom 800 DE Adventure, εντός του 2023.... που παίζει να είναι το ίδιο με ταξιδιωτικό εξοπλισμό και κάγκελα.
Και παίζει το μοντέλο με τον 19ρη να έχει χυτές tubeless ΚΑΙ CC και στα δυο νέα μοντέλα για το 2024


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Reactions: Gus

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Πάω να παίξω τζόκερ... ==> New SUZUKI simply called V-strom 800 at EICMA 2023 (mod. 2024)

Και κάτι κουβεντιάζετε και για V-Strom 800 DE Adventure, εντός του 2023.... που παίζει να είναι το ίδιο με ταξιδιωτικό εξοπλισμό και κάγκελα.
Το πιθανότερο είναι να δούμε (αν δούμε) κάτι σαν το Tenere rally, που σημαίνει το ίδιο μηχανάκι με μερικά καλούδια .
Εκτός αν γυρίσει ο κόσμος ανάποδα , και η Σουζούκι πάθει ΚΤΜ .(καλά ναι)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν έχεις όμως bmw, και να θες να κρυφτείς όταν έχεις μείνει στην άκρη του δρόμου, δεν μπορείς!!!!
Είναι πουλ μουρ η φάση, ακόμα και στην άκρη του δρόμου..... :ha
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Πάω να παίξω τζόκερ... ==> New SUZUKI simply called V-strom 800 at EICMA 2023 (mod. 2024)

Και κάτι κουβεντιάζεται και για V-Strom 800 DE Adventure, εντός του 2023.... που παίζει να είναι το ίδιο με ταξιδιωτικό εξοπλισμό και κάγκελα.


και στα ελληνικά μέσα πλέον η είδηση
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Αν έχεις όμως bmw, και να θες να κρυφτείς όταν έχεις μείνει στην άκρη του δρόμου, δεν μπορείς!!!!
Είναι πουλ μουρ η φάση, ακόμα και στην άκρη του δρόμου..... :ha
Χωρίς να θέλω να γίνω κακος η να προκαλέσω… κοιτούσα το νήμα με τις ανακλήσεις. Τίγκα στο μπεμβεδικο είναι εκεί μέσα.
που είναι κακό αλλά και καλό άμα το καλοσκεφτείς.

edit: shoutout στον φίλο Gus για την καλή δουλειά που κανει
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R

και στα ελληνικά μέσα πλέον η είδηση
Το 2024 φαίνεται πως θα αποχαιρετίσουμε κι επίσημα το 650
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Χωρίς να θέλω να γίνω κακος η να προκαλέσω… κοιτούσα το νήμα με τις ανακλήσεις. Τίγκα στο μπεμβεδικο είναι εκεί μέσα.
που είναι κακό αλλά και καλό άμα το καλοσκεφτείς.

edit: shoutout στον φίλο Gus για την καλή δουλειά που κανει
Για μένα, ούτε κακός ούτε προκαλείς!!!
Μια χαρά το έγραψες!
Οι "βαμμένοι" θα σου πουν "καλό είναι", οι υπόλοιποι ότι δεν είναι καλό!
Αναλόγως πως το βλέπει ο καθένας!


Ξέρω και έναν εδώ μεσα, που θα σου λέει μόνο τα καλά της bmw!!!!! :friend:
 
Top Bottom