Suzuki V-Strom 800DE 2023

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Έχουμε δει ρυθμιζόμενες αναρτήσεις που οι ρυθμίσεις κάνουν μόνο κλικ και τίποτα άλλο.

Στο Στρομ όμως οι αναρτήσεις αν και μαλακές, "ακουνε".

Το μαλακές με ρυθμίσεις καλύπτει το 97%των αναβατών, πχ εγώ για χωμα σχεδόν τερματίζω την απόσβεση και την επαναφορά, για σβέλτη βόλτα στο χώμα.

Το άλλο 3% (και πολύ λέω) που θα πάει εξτριμ χώματαδες θα χρειαστεί σκληρότερα ελατήρια revalving κλπ.

Αυτό που λέγεται πιο πάνω για αναρτήσεις χωρίς ρυθμίσεις που δουλεύουν μια χαρά, είναι οφθαλμαπάτη.

Οι αναρτήσεις αυτές είναι ρυθμισμένες για τον μέσο 75κιλο αναβάτη που έχει ένα περιορισμένο εύρος χρήσης. (πχ σπάνια η ποτέ δικάβαλος, χρήση μόνο σε άσφαλτο) κι αν τον πετύχουν τον πέτυχαν.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα το νέο Transalp που εκτός από προφορτιση πίσω ελατηρίου, (κι αυτή με εργαλεία) δεν έχει καμία άλλη ρυθμιση, και για αυτόν κυρίως τον λόγο όλα τα τεστ το δινουν μέτριο έως κακό στο χώμα σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
(Εγώ πιστεύω ότι και δικάβαλο με μπαγκάζια θα είναι επίσης μετριότατο λόγω της έλλειψης ρυθμισεων)


Π.χ. Εγώ που θα πάω και σβέλτη ασφαλτινη μόνος, η φορτωμένος δικάβαλος με μπαγκάζια, και την επόμενη θα πάω σβέλτα χώμα είναι αδύνατον να γίνουν αυτα σωστά με μια ρύθμιση κονσέρβα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Το είδα σήμερα που ήρθα για δουλειά Αθήνα, σταμάτησε ένας ακρανωτος δίπλα μου στο φανάρι, κατεβαινοντας από Δροσιά προς κέντρο, στο μπλε χρώμα ολοκαίνουργο. Από κοντά είναι πολύ πιο ωραίο το μηχανάκι τελικά.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Έχω αρχίσει να βλέπω κάπως συχνά τα νέα 800αρια, σήμερα το πρωί 2 κιόλας στην διαδρομή για δουλειά! Σίγουρα πιο συχνά από το νέο transalp (νομίζω το έχω πετύχει 1 φορά μόνο).
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω αρχίσει να βλέπω κάπως συχνά τα νέα 800αρια, σήμερα το πρωί 2 κιόλας στην διαδρομή για δουλειά! Σίγουρα πιο συχνά από το νέο transalp (νομίζω το έχω πετύχει 1 φορά μόνο).
Και εγώ .. ...αρχίζει και γεμίζει το κέντρο
Είναι μεγάλο το vstrom club
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Πάντως οι πωλήσεις εξαμήνου (που σημαίνει ως το τέλος Ιουνίου) λένε 32 κομμάτια.


Προσωπικά τα μόνα που έχω δει στον δρόμο είναι τα test drive Του Σφακιανάκη μια που η δουλειά μου είναι κοντά του.
( 101 Transalp στο πρώτο εξάμηνο ).
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Μοιαζει πιο μοτοσυκλετα το στρωμα παντως. Το ΤΑ μοιαζει σαν ανταλλακτικα βιδωμενα μαζι. Αν ισχυουν και τα περι ανακοινωμενου και πραγματικου βαρους για το ΤΑ, τοτε το στρωμα δεν εχει αντιπαλο.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Μοιαζει πιο μοτοσυκλετα το στρωμα παντως. Το ΤΑ μοιαζει σαν ανταλλακτικα βιδωμενα μαζι. Αν ισχυουν και τα περι ανακοινωμενου και πραγματικου βαρους για το ΤΑ, τοτε το στρωμα δεν εχει αντιπαλο.

Έτσι είναι.
Α τα δεις δίπλα δίπλα, θα πίστευες ότι το Strom είναι €3.000.ακριβοτερο.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Έτσι είναι.
Α τα δεις δίπλα δίπλα, θα πίστευες ότι το Strom είναι €3.000.ακριβοτερο.
3 μόνο;;;;; Χαχαχαχα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στην εμφάνιση είναι χειρότερο...
Έλα πες, σε πλήρωσε πετσικα ο "το χειρότερο σάη" οξαποδώ για αυτό το σχόλιο.
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Τι προβλημα εχει το Desert X, στην εμφανιση ειδικα, και πως μπορει να βρισκεται στην ιδια προταση με το ΤΑ?
Σχεδιαστικά σταματάει στη μέση το Desert X, μετά είναι σαν να άφησαν το σκελετό και πρόσθεσαν τη σέλα. Πλαστικά επανασχεδιασμό από Cagiva Elephant και ζελατίνα που βγάζει κάτι φτηνιάρικο. Επίσης αν προσέξεις έχει εμφανίσημα tire up κάτω από τη σέλα του οδηγού, σε μηχανη Ducati. Προφανώς είναι πολύ ανώτερο ποιοτικά σε σχέση με το Transalp, και υπερέχει σε όλα, απλά προσωπικά το Desert X μου μοιάζει περισσότερο «σαν ανταλλακτικα βιδωμενα μαζι.»
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σχεδιαστικά σταματάει στη μέση το Desert X, μετά είναι σαν να άφησαν το σκελετό και πρόσθεσαν τη σέλα. Πλαστικά επανασχεδιασμό από Cagiva Elephant και ζελατίνα που βγάζει κάτι φτηνιάρικο. Επίσης αν προσέξεις έχει εμφανίσημα tire up κάτω από τη σέλα του οδηγού, σε μηχανη Ducati. Προφανώς είναι πολύ ανώτερο ποιοτικά σε σχέση με το Transalp, και υπερέχει σε όλα, απλά προσωπικά το Desert X μου μοιάζει περισσότερο «σαν ανταλλακτικα βιδωμενα μαζι.»
Κάνοντας μια υπόθεση θα πω πώς η Ducati δεν είχε εμπειρία σε τέτοιες μοτοσυκλέτες. Αν εξαιρέσουμε το πιο ντεμέκ on-OFF Multistrada enduro που είχε βγάλει σε αυτή τη κατηγορία μπήκε απότομα.

Αυτό σημαίνει πώς ακόμα και το πως θα παρουσιάσει το μηχανάκι ή την χωροταξία του ή την εργονομία του τώρα τα έβγαλε στην παραγωγή. Πάντως απο το μοντέλο προπαραγωγής που είχαμε δει στην προηγούμενη έκθεση με το μοντέλο παραγωγής σε αυτή την έκθεση σαφώς και το έφεραν σε ένα πολύ υψηλό επίπεδο. Τώρα λεπτομέρειες τύπου tyre up εμφανή Ιταλοί είναι!! Πες το χαρακτήρα!! χαχα
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Σχεδιαστικά σταματάει στη μέση το Desert X, μετά είναι σαν να άφησαν το σκελετό και πρόσθεσαν τη σέλα. Πλαστικά επανασχεδιασμό από Cagiva Elephant και ζελατίνα που βγάζει κάτι φτηνιάρικο. Επίσης αν προσέξεις έχει εμφανίσημα tire up κάτω από τη σέλα του οδηγού, σε μηχανη Ducati. Προφανώς είναι πολύ ανώτερο ποιοτικά σε σχέση με το Transalp, και υπερέχει σε όλα, απλά προσωπικά το Desert X μου μοιάζει περισσότερο «σαν ανταλλακτικα βιδωμενα μαζι.»

Δεν εχω δει κανεναν να εχει προβλημα με αυτο το σχεδιο. Ετσι ακριβως εχεια ακαλυπτο το υποπλαισιο και το gs, αλλα η ντουκατι γενικοτερα θελει να εχει το πλαισιο ''εκτεθιμενο''. Το δε ντιζαιν εμπνευσμενο απο elephant, ειναι μαλλον το δυνατοτερο του σημειο, και δε βρισκω τιποτα φτηνιαρικο σε αυτο. Τα tireup ειναι κατι που δυστυχως η ντουκατι χρησιμοποιει χρονια, και οντως, θα μπορουσε να κανει κατι καλυτερο σε αυτο.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό. Λείπει "έξτρα εξοπλισμός" από την ουρά και το κενό δεν ήθελαν να το κλείσουν με πλαστικά. Μεγάλη ιστορία το να μπορείς να έχεις αυτονομία GSA με εργοστασιακό αξεσουάρ.
 
Top Bottom