Suzuki V-Strom 800DE 2023

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Όλες οι κριτικές για τα primium ξεκινάνε από την τιμή τους.
Ε ναι, πρεπει να αποδειξουν τα premium οτι ειναι τετοια, οχι μονο στις επιδοσεις και την τιμη. Αυτος που σχεδιαζει τετοιο μηχανακι, πρεπει να προβλεψει
πως θα παθει τη λιγοτερη ζημια οταν εσεις που τα βαζετε χωμα, τα ριξετε χαμω...αμπαλοι :friend:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ε ναι, πρεπει να αποδειξουν τα premium οτι ειναι τετοια, οχι μονο στις επιδοσεις και την τιμη. Αυτος που σχεδιαζει τετοιο μηχανακι, πρεπει να προβλεψει
πως θα παθει τη λιγοτερη ζημια οταν εσεις που τα βαζετε χωμα, τα ριξετε χαμω...αμπαλοι :friend:
Είπε ο αμιρου πιο πάνω....βάζεις τα καγκελακια του, όπως και στο στρομ καλή ώρα και κλαιν.

Βάζουμε τα πριμιουμ στο χώμα είμαστε αμπαλοι, δεν τα βάζουμε είμαστε για σταρμπακς.....αποφασίστε τι θετε
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Είπε ο αμιρου πιο πάνω....βάζεις τα καγκελακια του, όπως και στο στρομ καλή ώρα και κλαιν.

Βάζουμε τα πριμιουμ στο χώμα είμαστε αμπαλοι, δεν τα βάζουμε είμαστε για σταρμπακς.....αποφασίστε τι θετε
Και γιατί να διαλέξουμε?

Είστε Αμπαλοι για τα Starbucks λοιπόν. :yew:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εδώ μιλάμε ότι για να καθαρίσεις το φίλτρο από τις σκόνες θες μισή μέρα και πτυχίο μηχανολογιας.
Δυστυχώς, ένα σημάδι ακόμα ότι κάποια μηχανάκια έχουν διαφορετικές απαιτήσεις. Πχ, να γράφει το manual ότι πρέπει να πας σε συνεργείο για φίλτρο αέρα και τέντωμα αλυσίδας.

Και το vstrom, για να γυρίσω την συζήτηση στο σωστό μηχανάκι, θέλει κάμποσο λύσιμο αλλά δεν θέλει να βγει το ντεπόζιτο. Προσωπικά σε φάση "ράλι" βόλτας που πρέπει να αλλάζεται/καθαρίζεται το φίλτρο κάθε μέρα δεν θα ήθελα να λύνω με την κούραση της ημέρας και να έχω μικρά βιδάκια στο σκοτάδι και την βρωμιά.

Συμφωνώ για το ότι στις προτεραιότητες του "σκληρού" χωμάτινου αναβάτη θα έπρεπε να είναι το όσο λιγότερο λύσιμο.


Στο συγκριτικό του MCN για κάποιο περίεργο λόγο βλέπω το vstrom να είναι πολύ μπροστόβαρο στα άλματα, έκαναν περίεργα σχόλια για την συμπεριφορά του αλλά δεν θεωρώ πολύ αξιόπιστη κριτική γιατί κανείς από τους δύο δεν είναι καλός χωμάτινος οδηγός. Και δεν μου άλλαξαν γνώμη για το ότι είναι το καλύτερο vfm σήμερα..
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Στο συγκριτικό του MCN για κάποιο περίεργο λόγο βλέπω το vstrom να είναι πολύ μπροστόβαρο στα άλματα, έκαναν περίεργα σχόλια για την συμπεριφορά του αλλά δεν θεωρώ πολύ αξιόπιστη κριτική γιατί κανείς από τους δύο δεν είναι καλός χωμάτινος οδηγός. Και δεν μου άλλαξαν γνώμη για το ότι είναι το καλύτερο vfm σήμερα..
Εδώ έβγαλαν το Transalp καλύτερο στο χώμα από το V Strom.
Oι μοναδικοί ως τώρα στον πλανήτη.
Τελείως αμπαλοι από χώμα.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τελείως αμπαλοι από χώμα.
Το λένε ξεκάθαρα αυτό ναι. Και λένε ότι για το δικό τους επίπεδο ισχύει αυτό (δεν είναι οι μόνοι μή έμπειροι που ένα μαλακό μηχανάκι το βγάζουν πιο καλό στο χώμα). Το περίεργο είναι ότι θεωρούν καλύτερη την συμπεριφορά του ΤΑ και στη άσφαλτο.

Υποσημείωση ότι είναι και οι δύο κατηγορία φτερού σε κιλά, πιθανώς κάτω από τα 75 που λέγαμε.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όποιος έχει αντίθετη άποψη είναι αμπαλος Ε...?
Ρε ουστ... :friend:
Ρε Λία

Όταν δύο δημοσιογράφοι συζητάνε μηχανάκια στο χώμα και λένε ξεκάθαρα ότι δεν έχουν εμπειρία και γελάνε με το ποιος είναι λιγότερο σχετικός, ναι είναι αμπαλοι, σου το λένε μόνοι τους.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ρε Λία

Όταν δύο δημοσιογράφοι συζητάνε μηχανάκια στο χώμα και λένε ξεκάθαρα ότι δεν έχουν εμπειρία και γελάνε με το ποιος είναι λιγότερο σχετικός, ναι είναι αμπαλοι, σου το λένε μόνοι τους.
Αυτοί όμως είναι καλύτεροι στο χώμα από το 80% αυτών που θά τό αγοράσει...

Όσο για την κατηγορία φτερού αυτοί είναι μέσα στο μέσο όρο εσύ είσαι εκτός... :yew:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτοί όμως είναι καλύτεροι στο χώμα από το 80% αυτών που θά τό αγοράσει...

Όσο για την κατηγορία φτερού αυτοί είναι μέσα στο μέσο όρο εσύ είσαι εκτός... :yew:
Δεν ξέρω αν ισχύει το πρώτο.


Ξέρω ότι ισχύει το δεύτερο. Και για αυτό κρίνω τον δημοσιογράφο και για τον σωματότυπο του. Ο άνθρωπος 70 κιλά και 1,60 ύψος απλά δεν έχει καμία αξία για εμένα σε αυτά που λέει και γράφει.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το λένε ξεκάθαρα αυτό ναι. Και λένε ότι για το δικό τους επίπεδο ισχύει αυτό (δεν είναι οι μόνοι μή έμπειροι που ένα μαλακό μηχανάκι το βγάζουν πιο καλό στο χώμα). Το περίεργο είναι ότι θεωρούν καλύτερη την συμπεριφορά του ΤΑ και στη άσφαλτο.
Λογικό μου ακούγεται, γιατί η πλειοψηφία των αναβατών δεν έχει "απαιτήσεις" ούτε στο χώμα ούτε στην άσφαλτο.
Οπότε η "φιλικότητα" παίζει ένα μεγάλο ρόλο στην εξαγωγή αυτού του συμπεράσματος!
Πχ, εγώ στο χώμα θέλω την "άνεση" μου, δεν τρέχω ποτέ και απολαμβάνω τη διαδρομή. Αν μου δώσεις να διαλέξω ανάμεσα σε ένα "πριόνι" και ένα πιο "άνετο" (να το πω έτσι) μηχανάκι, θα διαλέξω το άνετο.
Θα λέω ότι είναι καλυτερο το "άνετο" μηχανάκι στο χώμα , αλλά για ΕΜΕΝΑ. Το ίδιο ισχύει και στην άσφαλτο. Θα διαλέξω το πιο άνετο και φιλικό προς εμένα.
Το πιο είναι καλύτερο πραγματικά, μπορεί να είναι ηλίου φαεινοτερο για όλους, οι απαιτήσεις όμως διαφέρουν και εκεί γίνεται η "ανατροπή" στην κατάταξη, στο μυαλό του καθενός!!!
 

galanakop

Μέλος
Περιοχή
tripolitsa
Όνομα
Nikos
Μοτό
BMW 1250GSA
Aprilia Tuareg 660
Vespa gts 300
KTM 350 EXC-F 23
Εδώ έβγαλαν το Transalp καλύτερο στο χώμα από το V Strom.
Oι μοναδικοί ως τώρα στον πλανήτη.
Τελείως αμπαλοι από χώμα.
Πες τα ρε Χρήστο


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700

Δυο ριβιου (το ένα είναι και συγκριτικό με ΤΑ) που αναφέρονται όμως ξεκάθαρα στο θέμα της ζέστης από τον κινητήρα!
Δεν τα ανεβάζω σαν «σωστά» ριβιου … συγκεκριμένα μόνο για στο εν λόγω θέμα, γιατί με είχε απασχολήσει αρκετά και εμένα όταν το οδήγησα!
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Top Bottom